اخبار و رویدادها
مقالات...
احکام اعتکاف احکام اعتکاف
سوگندهای پیامبر در مورد سه چیز
نقدی بر انحرافات سردمداران تشیع انگلیسی
راههای دستیابی به صبر راههای دستیابی به صبر
دومین گناه کبیره دومین گناه کبیره
آیا اموات حضور افراد وهمین طور صدای افراد را متوجه می شوند آیا اموات حضور افراد وهمین طور صدای افراد را متوجه می شوند
حرمت آبروی مسلمان و ضرورت دقت در حفظ آن حرمت آبروی مسلمان و ضرورت دقت در حفظ آن
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.ir
> گروه اخبار > اخبار تشکل های دینی و هیئت های مذهبی و مداحان > مشروح خبر _PRINTER_FRIENDLY


پوشش غیرمتعارف و سبک‌های نامناسب مهمترین آسیب‌های مداحی
نگارنده خبر: کارشناس رسانه
تاریخ ثبت:1395/7/28

مسئول کانون مداحان استان یزد گفت: مبالغی که اکثریت مداحان از هیئات دریافت می‌کنند مبالغ متعارفی است چرا که تنها بخشی از پولی که یک مداح می گیرد برای اوست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد، مسئول کانون مداحان استان یزد با رد برخی ادعاها مبنی بر گرفتن مبالغ کلان توسط مداحان از هیئات گفت: مبالغی که اکثریت مداحان از هیئات دریافت می‌کنند مبالغ متعارفی است چرا که تنها بخشی از پولی که یک مداح می گیرد برای اوست و باید هزینه های شعر و ملودی را نیز با آن پول پرداخت کند اما عده کمی هم هستند که مبالغ غیر متعارف دریافت می‌کنند چرا که متاسفانه دربین برخی هیئات رقابت شدید وجود دارد و برای آن که از کورس رقابت عقب نیفتند هزینه های گزافی انجام می دهند که این مسئله ارتباطی به ما ندارد و باید فرهنگ عدم پرداخت مبالغ غیر متعارف در بین مردم جا بیفتد.

وی ادامه داد: البته از آن سوی قضیه نیز افرادی هستند که برای پذیرایی و شکم مردم میلیونی هزینه می‌کنند اما وقتی نوبت به روحانی و مداح مجلس می رسد می خواهند کمترین هزینه را پرداخت کنند و یا انتظار دارند مداح مجانی بخواند که این هم رفتار درستی نیست.

محمدحسین آبیاری درخصوص آداب مداحی اهل بیت(ع) و ویژگی های مادحین گفت:هر فردی که قصد دارد در مسیر مداحی اهل بیت(ع) قدم بردارد باید در وهله اول چهارچوب ها و اصول آن را شناخته و با آگاهی کامل در این عرصه قدم بردارد.

آبیاری پوشش غیرمتعارف مداح و یا استفاده از اشعار و سبک های نامناسب در نوحه خوانی و مداحی را مهمترین آسیب ها دانست و گفت: کانون مداحان استان درشناخت مداحان و نوحه خوانان هنجارشکن اقدامات شایسته انجام داده و در صورت بروز چنین رفتارهایی از سوی مادحین و یا هیئات مذهبی در ابتدا با دعوت از آن مداح یا مسئول هیئت تذکرجدی داده می‌شود و در صورت تکرار برخورد خواهد شد.

وی ضمن قدردانی از پوشش بسیارمناسب عزاداری ها توسط صدا و سیمای مرکز یزد و گفت: الحق و الانصاف صداو سیمای مرکز یزد در پوشش مراسم عزاداری تلاشی ستودنی داشت و رسالت خویش را به نحو احسنت انجام داد.

آبیاری با تاکید براین نکته که در بحث انتخاب اشعار نوحه ها نباید تنها مداحان را مقصر دانست اضافه کرد: اگر رابطه مادحین و شعرا قوی تر شود قطعا در آینده نوحه هایی جذابتر و عاشورایی تر ارائه خواهد شد.

مسئول کانون مداحان استان یزد ادامه داد:در تلاشیم تا با تعامل بیشتر با اساتید دانشگاه وعلمای دینی گام های بهتری را در زمینه پرورش مداحان جوان و ارتقای سطح مداحی استان برداریم.

وی با ابراز خرسندی از استقبال دیگراستان های کشور از سبک و سیاق عزادرای در یزد ابراز داشت: خوشبختانه سبک عزاداری و نوحه های اجرا شده در یزد مورد توجه استان های دیگر قرار گرفته و حتی برخی استان ها درخواست کردند تا فیلم های عزدارای را در اختیارآنان قرار دهیم که در صدد جمع آوری آثار ارزشمند مداحان و نوحه خوانان استان و ارائه آن به صورت سی دی و حتی چاپ کتاب هستیم که امیدواریم هر چه زودتر این طرح به سرانجام برسد.

آبیاری افزود: به دنبال تربیت مدرس در این زمینه واعزام آنان به استان های دیگر نیز هستیم تا مردم کشور را با سبک وسیاق عزاداری یزد آشنا کنیم.

وی درخصوص ساماندهی وضعیت حضور مداحان استان های دیگر در استان هم اظهارداشت: مداحانی که از بیرون استان تشریف می آورند دو دسته اند یک دسته مادحین مشهور کشوری که شناخت کافی روی آنان وجود دارد و دسته دوم مداحان غیر معروف که باید از کانون تائیدیه دریافت کنند.

مداح سرشناس یزدی اضافه کرد: البته ما از دوستانمان در کانون های مداحی سراسر کشور خواستیم برای حضور مادحین یزدی در استان های دیگر نیز از کانون استان تائیدیه بگیرند چرا که متاسفانه مشاهده شده برخی مداحان منشوری درخارج ار استان و یا شهرستان های اطراف یزد مداحی کرده اند.

آیباری درپایان ابراز امیدواری کرد کانون مداحان استان یزد بتواند با حمایت مسئولان فرهنگی و خیرین استان در زمینه پرورش استعدادها و علاقه مندان حوزه اشعارآئینی و مداحی زمینه رشد و بالندگی هر چه بیشتر را فراهم آورد.


تعداد مطالعه 472 مرتبه بوده است.


عناوين مرتبط
گزارش تصويري از برگزاري مجلس ترحيم مسئول هيئت علقمه امامشهر يزد
پنجمين جلسه شوراي هيئات مذهبي در شهرستان يزد و دومين جلسه شوراي مركزي در تهران برگزار مي شود
توصیه‌های پبرغلام اهل بیت در جمع هیاتی‌های یزد؛ دانلود نماهنگ «پای حرف پیرغلام»
تجليل از هيئت هاي عزاداري ابركوه
برگزاري جلسه کانون مداحان شهرستان صدوق
جلسه کانون مداحان و شعرای آیینی شهرستان یزد برگزار شد
تبيان هيئتهاي مذهبي استان يزد افتتاح مي شود
رئیس شورای هیأت های مذهبی : تمامی روسای هیات های مذهبی كشور آموزش می بینند
تشكيل جلسه هيأت امناي تكيه اردي ابركوه
تشکيل جلسه هيئات مذهبي شهر هرات در خاتم
  نظر بدهید:
* نام:  
* پست الکترونیک:  
* متن:
محدودیت تایپ: حرف
* کد امنیتی:   <  
 

 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد