اخبار و رویدادها
مقالات...
شرح احوال شیخ عبدالکریم حائری در برزخشرح احوال شیخ عبدالکریم حائری در برزخ
چهار عامل اکمال ایمانچهار عامل اکمال ایمان
شیخ محمد تقی بافقی(ره) مظهر توحید و توکلشیخ محمد تقی بافقی(ره) مظهر توحید و توکل
پیامبر مهربانی صلی الله علیه و آله، در قرآن وسیرهپیامبر مهربانی صلی الله علیه و آله، در قرآن وسیره
آغاز امامت امام زمان (عج)آغاز امامت امام زمان (عج)
حقوق حیوان ها در سیره و سخن پیامبراعظم(صلى الله علیه وآله) و مقایسه آن با حقوق بشر در غربحقوق حیوان ها در سیره و سخن پیامبراعظم(صلى الله علیه وآله) و مقایسه آن با حقوق بشر در غرب
«حجاب و بی حجابی؛ جدال دو تمدن»«حجاب و بی حجابی؛ جدال دو تمدن»
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.ir

شرح احوال شیخ عبدالکریم حائری در برزخ

درس اخلاق استاد انصاریان؛

شرح احوال شیخ عبدالکریم حائری در برزخ

خداوند غیر از این رحمت به همه موجودات، رحمت ویژه‌‌ای دارد که شامل شدن این رحمت ویژه به‌طور یقین بعد از ایمان و عمل صالح است. البته این ایمان شعله‌های نورانی گوناگونی دارد و چراغدان این شعله هم قلب است.
استاد حسین انصاریان مفسر، مترجم و پژوهشگر علوم و معارف قرآن کریم در جلسه اخلاق خود در مسجد امیر(ع) به موضوع «دریافت رحمت ویژه از طریق شنیدن معارف الهی» اشاره کرد که مشروح آن در ادامه می‌آید:

ادامه

چهار عامل اکمال ایمان

آیت الله مظاهری تبیین کرد؛

«چهار عامل اکمال ایمان»

ادامه

آغاز امامت امام زمان (عج)

اندیشه پیروزی حق بر باطل که برگرفته از متن قرآن کریم است، بارقه ای از نور امید در دل ها تابانده است و همگان منتظر کسی هستند که منادی حق و سفیر نور و کشتی بان هدایت است. قافله سالار رهایی، این شخصیت بزرگ را در روایات اسلامی مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف می نامد. چنین انتظاری، افضل عبادات شمرده شده است. منتظران واقعی، در حال مهیای جامعه مطلوب هستند. ازاین رو، برای حضور حضرت شرایطی لازم است که زمینه ساز قدومش باشد. پذیرای حکومت عدل او.

ادامه

«فقه سیاسی»؛ تردید ویژگی انسان‌های ناقص‌الایمان است

«فقه سیاسی»؛ تردید ویژگی انسان‌های ناقص‌الایمان است

یکی از تفاوت‌های اصلی تمدن اسلامی با تمدن غربی این است که تمدن اسلامی مبتنی بر حیات ذکر است، اما تمدن غربی مبتنی بر حیات نسیان و غفلت است و یکی از مهم‌ترین عناصر آن غفلت از یوم القیامة و موت و ذکر حیات آخرت است.

با هجوم امواج شبهات و اشکالات مکاتب التقاطی و غیروحیانی و مضاعف شدن این هجمه‌ها در سال‌های اخیر شایسته است نخبگان با بررسی ادله عقلی و نقلی، مباحث پراهمیت را با نگاهی نو و متناسب با فضای جدید جامعه‌ی جهان اسلام و جامعه‌ی جهانی، مورد بررسی و کنکاش قرار بدهند، در همین راستا سلسله دروس استاد آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع تقریبب مذاهب اسلامی می‌تواند ارائه دهنده‌ بینشی نو و دقیق در این باب باشد.

ادامه

تقوا، کیمیای سعادت

 

 

نصایح اخلاقی آیت الله ناصری؛

تقوا، کیمیای سعادت

تقوا صفت بسیار پربار و کیمیای سعادت است. هرچه بخواهیم، در تقوا موجود است. عالی‌ترین صفت انبیا و اولیا تقواست و حتی زیربنای رسیدن به مراتب توحید را هم تقوا دانسته‌اند.

تقوا صفت بسیار پربار و کیمیای سعادت است. هرچه بخواهیم، در تقوا موجود است. عالی‌ترین صفت انبیا و اولیا تقواست و حتی زیربنای رسیدن به مراتب توحید را هم تقوا دانسته‌اند.

تقوا دو معنا دارد یکی معنای لغوی و یک معنای اصطلاحی. معنای لغوی آن عبارت است از نگه‌داری خود در برابر آن‌چه که به انسان ضرر می‌زند و تقیه هم از همین باب است.

تقوا صفت بسیار پربار و کیمیای سعادت است. هرچه بخواهیم، در تقوا موجود است. عالی‌ترین صفت انبیا و اولیا تقواست و حتی زیربنای رسیدن به مراتب توحید را هم تقوا دانسته‌اند.

تقوا دو معنا دارد یکی معنای لغوی و یک معنای اصطلاحی. معنای لغوی آن عبارت است از نگه‌داری خود در برابر آن‌چه که به انسان ضرر می‌زند و تقیه هم از همین باب است.

ادامه

هدیه به اموات

قبر وحالات قبر

از موقعی که میت را داخل قبر می‌گذارند و هنوز مردم در بالای قبر ایستاده‌اند، نکیر و منکر می آیندوصبر نمی کنند تا مراسم سوم وهفت وچهل میت تمام بشود .به تعبیر روایتی که هنوز صدای پای تشییع کننده‌ها را می‌شنود که نکیر و منکر می‌آیند. در چنین موقعیتی حساس میت کمک می‌خواهد. حالا چه چیزی به درد آن‌ها می‌خورد؟

ادامه

براي ايجاد محبت بين دو زوج چه بايد كرد؟

براي ايجاد محبت بين دو زوج چه بايد كرد؟

مهمترین عامل احساس رضایت زن و شوهر از زندگی ، وجود محبت و صمیمیت در خانواده است. بدون وجود این عامل، زن وشوهر از زندگی در کنار یکدیگر لذت نمی ­برند و هر لحظه احتمال وقوع اختلاف و مشاجره خانواده را تهدید می کند. چنین رابطه رضایت بخشی به خودی خود حاصل نمی ­شود، مگر اینکه افراد آن را ایجاد نمایند. لذا زن و شوهر باید به دنبال عواملی باشند که ضامن ایجاد و حفظ محبت در روابط آنان باشد.
در ادامه به بیان برخی از این عوامل می پردازیم:

ادامه

وظیفه ما در قبال پدر ومادر چیست؟

وظیفه ما در قبال پدر ومادر چیست؟

در پاسخ به اين سوال به موارد زير توجه كنيد.

الف. احسان و تكريم به پدر و مادر از جايگاه بسيار بلندي برخوردار است و خداوند همواره پس از بيان حكم وجوب پرستش خداي يگانه، به احترام و تكريم پدر و مادر اشاره كرده و حكم مي كند: و بالوالدين احسانا (بقره آيه ۸۳ و نيز نساء يه ۳۶)
قرآن کریم در سوره بقره آيه ۸۳ احسان به پدر و مادر را به عنوان پيمان خداوند با بني اسرائيل ياد كرده است و مي فرمايد: و اذ اخذنا ميثاق بني اسرائيل لاتعبدون الاالله و بالوالدين احسانا؛ و هنگامي كه از بني اسرائيل پيمان و عهد گرفتيم كه جز خدا را نپرستند و به پدر و مادر احترام گذارند و احسان و نيكي كنند.

ادامه

سه قفل با یک کلید

گناه زدایی نماز

«وَ اِنَّها لَتَحُتُّ الذّنوبَ حَتَّ الوَرَق.»

«نماز، گناهان را مانند ریزش برگ درختان فرو می ریزد.»

ادامه

سالروز تخریب قبور ائمه اطهار علیهم السلام در بقیع

فرقه ضاله وهابی بر اساس تفکر غلط با کمک آل سعود بسیاری از آثار دینی را تخریب و به هتک حرمت قبور ائمه بقیع و دیگر اماکن پرداختند. در طول تاریخ جنایات زیادی کرده و امروزه نیز همان تفکر را دنبال میکند؛ در حالی که این عقیده بر خلاف کتاب و سنت است.

ادامه

روایاتی درباره جوان و جوانی

روایاتی درباره جوان و جوانی
قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم:

ان احب الخلائق الی الله عز و جل شاب حدث السن فی صورة حسنة جعل شبابه و جماله لله و فی طاعتة، ذلک الذی یباهی به الرحمن ملائکته، یقول: هذا عبدی حقا.

حضرت محمد صلی الله علیه و آله می فرمایند: محبوبترین خلایق نزد خدای عز و جل جوان نورسته ی خوش سیمایی است که جوانی و زیبایی خود را برای خدا و در راه خدا و در راه طاعت او بگذارد. خداوند رحمان به وجود چنین جوانی بر فرشتگان می نازد و می فرماید: این است بنده ی راستین من.

ادامه

«أفضل الأعمال انتظار الفرج»

نصایح آیت الله ناصری؛

«أفضل الأعمال انتظار الفرج»

ما در برابر حضرت بقیةالله روحی‌ له الفداء یک وظیفه اضافه‌ای علاوه بر وظایف مقام ولایت داریم و آن این است که باید منتظر ظهور حضرتش باشیم.

ادامه

سوگندهای پیامبر در مورد سه چیز

سوگندهای نبوی

سوگندهای پیامبر در مورد سه چیز !

عفو و بخشش یکی از آموزه های اخلاقی دین اسلام است که از یک طرف سبب تحکیم ارتباطات اجتماعی و روابط دوستانه شده و از طرف دیگر سبب می شود انسان از نظر روحی و معنوی رشد یابد و از نگاه بزرگوارانه ای به عالم و هستی بنگرد و به سوی کمال برتر پیش رود. علاوه بر تأثیرات اخلاقی، توجه به عفو و بخشش به عنوان یکی از صفات اعتماد و توکل بر حق می تواند خود مرتبه ای از خداشناسی باشد و ما را قدم به قدم به سوی توحید رهنمون سازد.

ادامه

راههای دستیابی به صبر

و بشّر الصابرین

واژه «شدت» با تمام مشتقاتش 102 بار و به همین تعداد واژه صبر و مشتقاتش در قرآن آمده است. می توان این طور برداشت کرد که خداوند به همان اندازه که شدت می دهد، صبرش را هم می دهد.

ادامه

دومین گناه کبیره

پس از شرک به خداوند ناامیدی دومین گناه کبیره است که می تواند انسان را به ورطه نابودی کشانده و خسران دنیا و آخرت را نصیب او گرداند.

ادامه

آیا اموات حضور افراد وهمین طور صدای افراد را متوجه می شوند

آیا اموات صدای ما را می شنوند؟

ضمن عرض سلام و تشکر میخواستم بدانم آیا وقتی بر سر مزار اموات با آنها سخن میگوییم صدای ما را می شنوند؟ آیا برای سخن گفتن با اموات باید حتما بر سر مزارشان برویم.فرضا من اگر بخواهم با پدر از دست رفته ام صحبت بکنم باید چکار بکنم؟

ادامه

حرمت آبروی مسلمان و ضرورت دقت در حفظ آن

از وظایف دین پیروان قرآن شریف این است که همواره مراقب عزت خویش و عزت برادران ایمانی خود باشند، نه قدمی بردارند که مایه ذلت خودشان شود و نه به آبروی برادران دینی خود آسیب برسانند. این مطلب ضمن روایات متعددی از رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه طاهرین (علیه السلام) خاطر نشان گردیده است.(28)
آبرو بسیار ارزش دارد و همه مردم در برابر آبروی یک فرد مسئولند و دفاع از آبرو و حیثیت، واجب است.
انفاق، علاوه بر انفاق مال ثروت، شامل انفاق علم، آبرو و مقام نیز می شود و آبرو و شخصیت فقیر، با ارزش تر از حفظ شکم و شخص فقیر است.

ادامه

آنچه پیرامون آیه الکرسی باید بدانیم

 قرائني در دست است كه نشان مي‏دهد، آیة الكرسي فقط یك آیه است كه از"اللَّهُ لا إِلهَ إِلَّا هُوَ" شروع مي‏شود، و به "وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ" ختم مي‏‌گردد.
 

ادامه

قتل خاموش در خانواده

سناریوی یک قتل خاموش در خانواده

به من دست نزن، این کارو نکن، این کارو بکن، چرا این کارو کردی، چرا این طوری حرف زدی، چرا این طوری لباس پوشیدی، این نوع آرایش کردن بهت نمیاد، چرا به مامانم اینو گفتی، چرا اونجا این حرفو زدی ، این چه وضع خونس؟!، چرا خونه تمیز نیست، چرا لباسارو نشستی، چرا لباسا اتو ندارن، این چه غذاییه درست کردی، چرا این جا یه کم خاک نشسته، چرا غذا نمکش زیاده و هزاران هزار چرای دیگر

ادامه

لباس سقفیه پوشیدن وشعار علوی دادن

لباس سقیفه پوشیدن و شعار علوی دادن!

امام صادق علیه السلام به جامعه شیعه آموخت نمی توان فقط شعار داد، شیعه علاوه بر قلب و زبان ، عمل را همراه خود دارد اینگونه نیست انسان لوازم زندگیش اموی و عباسی باشد و لباس سقیفه بپوشد ولی شعار علوی بدهد.

ادامه

حفظ ابروی مومن

حفظ ابروی مومن

آبرو» به معنای اعتبار، قدر، جاه،‌ شرف،‌ عِرض و ناموس است.

ادامه

حجاب در قرآن

با توجه به آیات، پاسخ این اشکال و شبهه‌ی افرادی که می گویند حجاب در اسلام نیامده وشیعیان بوجود آوردند

حجاب در قرآن  
یکی از این آیات، آیه 59 سوره احزاب است

ادامه

راز محرم شدن شوهرخواهر !!

راز محرم شدن شوهرخواهر !!

شاید اگر خانم ساره بیات درجشن 38 سالگی خود پاره ای مباحث که در تضاد با آموزه های دینی و اسلامی بود را به طور علنی بیان نمی کرد هیچ گاه به صراحت اسمی از او برده نمی شد و در مقام نقد گفتار او واژگان استخدام نمی شد، ولی چه باید کرد که در این جشن سخنانی گفته شد که نه تنها با آموزه های اسلامی تناسبی نداشت، بلکه در تضاد جدی و صریح با قوانین و احکام الهی بود.

ادامه

فلسفه عزاداري ماه محرم

ماه محرم الحرام
فلسفه عزاداري
اشاره
اثرات روانی - اجتماعی مراسم مذهبیمانند دعاي کمیل، توسل و عزاداري و فلسفه برگزاري آنها چیست؟مراسم و جلسات دینی هر
یک فلسفه، آثار و نتایج ویژهاي دارند که هر یک جداگانه قابل بررسی هستند:

ادامه

رعایت احترام حضرت زهرا (س) در سوره هل اتی

در جاهای مختلف قرآن کریم وقتی نعمت های بهشتی را بیان می کند از «حور العین» سخن گفته ولی در سورهٔ انسان از حور العین سخنی به میان نیاورده است؛ ذکر نشدن «حورالعین» در سورهٔ «هل اتی» به این جهت است که چون برخی از آیات این سوره مربوط به نذر حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) می باشد. آن گاه برای رعایت حریم حضرت زهرا(س) خداوند در بیان نعمت های بهشتی در این سوره سخنی از حور العین به میان نیاورده است.
ادامه

گزارشی از سوره هل أتی

از جمله حوادثی که در ماه «ذی الحجة الحرام» رخ داده است و با آیات قرآن مجید ارتباط دارد، نزول سوره مبارکه انسان در شأن امیر مؤمنان علی(ع) و خانواده بافضیلت ایشان می باشد که در بیست و پنجم این ماه واقع شده و به همین مناسبت، این روز در تاریخ جمهوری اسلامی ایران با عنوان «روز خانواده» نامیده شده است. از آنجا که تفسیر کامل سوره مذکور در یک مقاله نمی گنجد، فقط به ذکر چند مطلب در این باره اکتفا می کنیم.
ادامه

رشوه پدیده شوم اجتماعی

رشوه پدیده شوم اجتماعی

مقدمه

لفظ «رشوه » و مفهوم آن از الفاظ و مفاهیم متداولی است که مظاهر نکبت بار آن در بسیاری از جوامع و از جمله جامعه های اسلامی، مشاهده می گردد .

و شاید کمتر کسی باشد که لفظ «رشوه » را نشنیده و یا تا به حال با «واقعیت » آن در خارج ولو بعنوان «حق حساب و "پورسانت"» ! و هدیه، ! روبرو نشده باشد . به شهادت تاریخ، ارتکاب این خیانت با تمام مراحل و صورتهای گوناگونی که پیدا کرده، با همه رنگهای متفاوتی که در بستر زمان به خود گرفته، چه جنایاتی را که به بار نیاورده است؟ چه در آن روزگار که جزو کارهای ننگین و بی اندازه پست به حساب می آمد و تنها عده معدودی در پنهان و بطور قاچاق به آن آلوده می شدند و اگر روزی پرده از راز آنها برداشته می شد بسختی مجازات شده و دیگر نمی توانستند با بدنامی در میان تنفر شدید مردم به زندگی آبرومندانه ادامه دهند و چه در روزگار ما که جزو سری کارهای عادی و فوق العاده معمولی درآمده و از این بالاتر در نظر بعضی از نشانه های بارز مردمان لایق و با عرضه به حساب می آید! و در اندک زمانی از این راه صاحب «آلاف و الوف » شده و خود و فرزندانشان تا آخر عمر با کمال رفاه و با آبرومندی! ! (البته در این دنیا) کامل زندگی می کنند و «رشوه » نگیرها متهم به بی عرضگی و عدم لیاقت گشته و چه بسا مورد ملامت و سرزنش دوستان خود قرار می گیرند ...

این نوشتار پژوهش مختصری است پیرامون این معضل و پدیده شوم اجتماعی .

ادامه

پنجاه میلیون نفر در سراسر جهان توسط جامعة المصطفی شیعه شده اند

آیت الله اعرافی:

پنجاه میلیون نفر در سراسر جهان توسط جامعة المصطفی شیعه شده اند

دین و اندیشه > اندیشمندان

آیت الله اعرافی گفت: توسط جامعه المصطفی در سطح جهان حدود پنجاه میلیون نفر شیعه شده اند و در یکسری از کشورها که از گذشته شیعه بودند و بسیار ناامید شده بودند، احیا شدند.

ادامه

مديريت ديني بعد از ازدواج

مديريت ديني بعد از ازدواج برگرفته از كتاب نظام خانواده در اسلام  استاد باقر شريف قرشي

 بررسي  عوامل تحكيم بنيان خانواده

اسلام به صورت ويژه و دقيقي به تحكيم خانواده عنايت دارد و اساس آن را بر پايه هاي سالم و محكمي بنا نهاده  است تا نهال زندگي در آن شكوفا شود و سايه الفت و مهرباني بر آن گسترده و سر شار از محبت شود

ادامه

ویژگیهای زوجین در ازدواج

ويژگيها و صفات مذموم براي زن

صفات و ويژگيهاي متعالي براي مرد

صفات مذموم براي مردان

 زوجين بايد داراي چه ويژگيهاي  باشند

ادامه

مديريت دين در تشكيل خانواده

مديريت دين در تشكيل خانواده

 

 

و من اياته ان خلق لكم من انفسكم ازواجا لتسكنوا اليها  و جعل بينكم موده و رحمه ان في ذالك لايات لقوم يتفكرون( روم آيه 21)

 چكيده :در اين مقاله بطور مختصر پيرامون تشكيل خانواده از منظراسلام در آيات و روايات و سيره بزرگان بعنوان مديريت دين در تشكيل خانواده و اهميت آن جه قبل از ازدواج  زمان ازدواج و بعد از ازدواج مورد بررسي قرار خواهيم داد   اگر اين جامعه كوچك كه سنگ زير بناي تشكيل دهنده جامعه بزرگ مي باشد بر اساس دستورات عاليه اسلام انجام پذيرد  جامعه رو به سعادت  و نيكبختي خواهد رسيد اما اگر مبنا آن براساس تفكرات غربي باشد شاهد معضلات و بدبختي هاي كه در حال حاضر در غرب شاهد آن هستيم  در جامعه ما هم پديد خواهد آمد

ادامه

رمضان وقرآن

رمضان و قرآن

۱. رمضان، ماه بهار و انس با قرآن

رمضان، ماهي است كه در آن قرآن نازل شد. بنابراين، رابطه ويژه ‏اي ميان قرآن و ماه رمضان وجود دارد؛ يعني همان‏ گونه كه در فصل بهار، عالم طبيعت و انسان، شادابي خاص و حياتي دوباره پيدا مي ‏كند، رمضان نيز بهار قرآن است. دوستداران قرآن در اين ماه بيش از پيش به قرآن نزديك مي ‏شوند و با خواندن و يادگيري و فهميدن معارف آن، به دل ‏هايشان حيات مجددي مي ‏بخشند.

علي(علیه السلام) مي ‏فرمايد: «كتاب خداوند تعالي را ياد بگيريد؛ زيرا قرآن، بهار دل ‏هاست».[۱]
در رمضان، ماه انس با قرآن، بايد ويژگي همدم بودن با قرآن را در خود ايجاد كنيم و رابطه تنگاتنگ و جدّي با آن داشته باشيم؛ زيرا قرآن، كتاب كامل انسان ‏سازي است، به گونه ‏اي كه همه برنامه ‏ها و رموز تكامل را دربردارد. قرآن، سخن خدا است و عمل به آن، سبب پيروزي و رستگاري در دنيا و آخرت است.
هرگاه قرآن را بشناسيم، به عظمت نازل كننده آن پي ببريم و محتوايش را دريابيم، سپس با عشق، با آن ارتباط فكري و عملي برقرار كنيم، مي ‏توانيم ادعا كنيم كه با قرآن انس گرفته ‏ايم.

ادامه

حضرت مهدی (عج) کیست

فصل اوّل:امام مهدي علیه السلام کیست؟
بحث وگفتگو درباره امام زمان علیه السلام از مهم ترین موضوعات دینی - عقیدتی است که ارتباط وپیوند عمیقی با اسلام و
مسلمین دارد؛ چون امام زمان علیه السلام، حقیقتی اسلامی است ومهدویت از مهم ترین مسائل دینی می باشد.
امام زمان علیه السلام، اسطوره اي نیست که شیعیان براي تسلی خاطر و رهایی فکري از درد و رنج آن را ساخته، پرداخته
باشند؛ همان مصایب و دردهایی که در طول قرون متمادي بر شیعیان وارد شده است.

ادامه

سه چیز با ارزش در پیشگاه حق

سه چیز با ارزش در پیشگاه حق،

دانش، جهاد، و کار.

ادامه

سرچشمه تکبّر

سرچشمه تکبّر

 

از امام صادق(علیه السلام) نقل شده:

ما مِنْ رَجُل تَجَبَّرَ أَؤ تَکَبَّرَ إلاّ لِذِلَّه یَجِدُها قِی نَفْسِهِ(1)

ادامه

دو نشانه مسلمان واقعی

دو نشانه مسلمان واقعی

پیغمبر اکرم(صلی الله علیه وآله) می فرماید:

لا تَنْظُرُوا إلی کَثْرهِ صلاتِهِمْ وَصَوْمِهِمْ وَ کَثْرَهِ الْحَجِّ وَ الْمَعْرُوفِ وَطَنْطَنِتِهِمْ بِاللیْلِ وَلکِنْ أْنْظُروا إلی صِدْقِ الْحَدِیْثِ وَأَداءِ الأَمانَهِ(1)

ادامه

عوامل نابودي جامعه

عوامل نابودي جامعه
( أَرْبَعٌ لا یَدْخُلُ بَیتتاً واحِدَةٌ مِنْها إِلاَّ خَرِبَ وَلَمْ یَعْمُرْ بِالْبَرَکَۀِ: الخِیانَۀُ وَ السَّرِقَهُ وَ شُرْبُ الخَمْرِ وَ الزّنا( 1
ترجمه
چهار چیز است که اگر یکی از آنها در خانه اي وارد شود، ویران می گردد و برکت خدا آن را آباد نمی کند:
خیانت، دزدي، شرابخوري، و عمل منافی عفت!

ادامه

اذان شعار بزرگ اسلام

اذان شعار بزرگ اسلام

و اذا نادیتم الی الصلوة اتخذوها هزواً و لعباً ذلک بانهم قوم لایعقلون
(سوره مائده آیه 58)
کیفیت تشریع اذان و زمان آن از مسایلی است که درباره آن آراء مختلفی وجود دارد. در تفسیر نمونه(1) تحت عنوان اذان شعار بزرگ اسلام، چنین آمده است.

ادامه

حکم تارک الصلاه

حکم کسی که نماز نمی خواند چیست؟

قال الرسول الله :الصَّلاة عِمَادُ دِینُکُم   نماز ستون و اساس دین است. میزان الحکمه، ج ۵، ص ۳۷۰

 

امام باقر علیه الاسلام به نقل از رسول خدا صلوات الله علیه وآله می‌فرماید: «مَا بَیْنَ الْمُسْلِمِ وَ بَیْنَ الْكَافِرِ إِلَّا أَنْ یَتْرُكَ الصَّلَاةَ الْفَرِیضَةَ مُتَعَمِّداً أَوْ یَتَهَاوَنَ بِهَا فَلَا یُصَلِّیَهَا

بین مسلمان و كافر فاصله‏اى نیست، مگر این كه مسلمان نماز واجب را عمدا ترك كند یا آن را بى ‏اهمیت بداند و نخواند

فرآوری : تیموری/ کارشناس حوزه ـ بخش احکام اسلامی تبیان

ادامه

چرا و چگونه بایدوضو بگیریم

چرا وضو می گیریم

برای عبادت و بندگی در پیشگاه خداوند و بجا آوردن نماز، ابتدا باید خود را پاکیزه کرده وضو بگیریم؛ یعنی - به دستوری که گفته می شود - دست و صورت خود رابشوییم و با چهره ای شاداب، آماده نماز شویم. امام رضا علیه السلام فرمود:
آن که به عبادت خدای بزرگ می ایستد، باید خود را از آلودگیها پاک کند، از سستی و بی حالی دور باشد و با وضو، خود را برای سخن گفتن با خدای توانا، پاک و آماده سازد
البته در برخی موارد باید غسل کنیم، یعنی تمام بدن را بشوییم.
هرگاه نتوانیم وضو بگیریم یا غسل کنیم باید به جای آن تیمم کنیم که با چگونگی آن نیز آشنا خواهیم شد

ادامه

چرا باید نماز بخوانیم؟

می دانیم که جهان هستی را آفریدگاری است دانا و توانا، و تمام موجودات را به بهترین گونه آفریده و هر یک را از نعمتهای مورد نیاز آن برخوردار کرده است.
در بین همه موجودات، انسان را از نعمت خرد بهره مند ساخته، و به او قوه انتخاب و اختیار عطا کرده که می تواند به کمک آن راه نیک و بد را تشخیص دهد، و از زشتی ها بپرهیزد و خوبی ها را عمل کند و سعادت زندگی دنیا و پس از مرگ خود را تامین نماید.

ادامه

خدمت به خلق عبادت است

خدمت به خلق عبادت است

امام صادق عليه السلام مى فرمايد: «المُؤمنون خَدَم بَعضُهُم لِبَعضٍ...»؛ مؤمنان همگى خدمتگزار همديگرند، پرسيدند: چگونه؟ فرمود: به يكديگر فايده رسانند و سود بخشند.(1)

ادامه

یکصد و پنجاه موضوع از احادیث اهل بیت علیهم السلام

مشخصات کتاب

سرشناسه : دهقان اکبر، - 1344 عنوان و نام پدیدآور : یکصد و پنجاه موضوع از احادیث اهل بیت علیهم السلام ویژه مبلغان اکبر دهقان مشخصات نشر : تهران مرکز فرهنگی درسهایی از قرآن 1381. مشخصات ظاهری : ص 344 شابک : 964-5652-30-8 10000ریال وضعیت فهرست نویسی : فهرستنویسی قبلی یادداشت : فارسی - عربی موضوع : احادیث شیعه -- قرن 14 موضوع : چهارده معصوم -- کلمات قصار رده بندی کنگره : BP136/9 /د94ی 8 1381 رده بندی دیویی : 297/218 شماره کتابشناسی ملی : م 80-26479

ادامه

هدف از بعثت انبیا چه بود

از آیات قرآن کریم و احادیث چنین بر می آید که یک هدف مهم از بعثت انبیاء به ویژه خاتم آنان (صلوات الله و سلامه علیهم اجمعین) راهنمایی به تهذیب اخلاق و پاک نمودن ارواح بشر از بدیهاست و به عبارت دیگر تربیت مردم در بیان دستورات و قوانینی در زندگی است که مردم در سایه فراگرفتن و به کار بستن آنها به صلاح واقعی و سعادت حقیقی و خوشبختی زندگی دنیا و آخرت نائل گردند و از پلیدی ها و زشتی ها و آشفتگی ها محفوظ بمانند.

ادامه

بیماری ووفات حضرت معصومه (س)

بيماري و وفات دختر امام كاظم (ع) :

سرانجام حضرت معصومه (س) و همراهان آن بزرگوار،‌ در 23 ربيع الاول سال 201 هجري قمري وارد شهر قم شدند و مورد استقبال گرم اهالي شهر قرار گرفتند . مردم از ورود دختر امام هفتم (ع) به ديار خود بسيار خوشحال شدند .

ادامه

شخصیت لقمان

لقمان که بود

لقمان حكیم، غلام سیاهی بود كه در سرزمین سودان چشم به جهان گشود. گرچه او چهره ای سیاه و نازیبا داشت، ولی از دلی روشن، فكری باز و ایمانی استوار برخوردار بود. او كه در آغاز جوانی برده ای مملوك بود، به دلیل نبوغ عجیب و حكمت وسیعش آزاد شد و هر روز مقامش اوج گرفت تا شهره ی آفاق شد.

ادامه

هجرت

پیامبر اکرم(ص)، سیزده سال در مکه معظمه، مردم را به یکتا پرستی و دین مبین اسلام دعوت کرد و در این راه، سختی‏های فراوانی متحمل گردید و اهالی مکه، به ویژه قریش، (که طائفه بزرگ و سرآمد طایفه‏های دیگر بود و خود پیامبر(ص) نیز به همین طایفه نسبت داشت) با آن حضرت و یارانش به مخالفت و دشمنی پرداخته و با شدیدترین وجه ممکن، آنان را آزار و شکنجه دادند.

ادامه

رحلت پیامبر اکرم (ص) به نقل از قرآن کریم

ارتباط تنگاتنگی بین پیامبر صلی الله و علیه وآله و قرآن کریم بود به طوری که در پنج سوره از سوره های قرآن، سخن از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله به میان آمده است كه از میان آنها سه سوره «انبیاء»، «زمر» و «طور» در مكه و دو سوره «آل عمران» و «نصر» در مدینه نازل شده اند.

ادامه

امنیت وآرامش جامعه اسلامی

جامعه اسلامی نیاز به امنیت وآرامش دارد

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آيت الله العظمي جوادي آملي در جلسه درس اخلاق هفتگي خود بیان داشتند: جامعه امنيت و آرامش مي‌خواهد، این طور نیست كه اگر يك برادر سنّي با داعش درگير شد بر ما حق نداشته باشد يا او که حرم وجود مبارك زينب(سلام الله عليها) را حفظ كرد نسبت به ما حق نداشته باشد، اين ديد بلند امام سجاد(سلام الله عليه) براي آن است كه كشور بيش از هر چيزي به امنيت محتاج است.

ادامه

شاه کلید آیت الله نخودکی به یک جوان

اربعین گرفتنی که هباء منثورا می شود

مرحوم شیخ حسنعلی نخودکی بر خواندن نمازهای روزانه در اوّل وقت، تأکید بسیار داشت و این نخستین وصیت او به فرزند خویش بود. این عارف روشن ضمیر می گفت: اگر آدمی یک اربعین به ریاضت بپردازد امّا یک نماز صبح از او قضا شود، نتیجه آن اربعین، «هَبَاء مَّنثُورًا» خواهد شد.

ادامه

مقام صبر

آیةالله‌ خوشوقت‌ قدس‌سره /// مقام صبر

  «و الملائکة یدخلون علیهم من کل باب، سلام علیکم بما صبرتم فنعم عقبی‌الدار» (رعد/23 24) در آخرت ملائکه به اهل بهشت می‌گویند، این بساط آمدن به بهشت شما و سلام کردن و دعا کردن برای سلامتی شما مال یک چیز است؛ «بما صبرتم». نمی‌گویند به خاطر این‌که نماز خواندید،‌ به‌خاطر آن‌که روزه گرفتید، به‌خاطر این‌که حج کردید، بلکه «بما صبرتم». صبر معدن همه این‌هاست،‌ اگر صبر نباشد نماز نمی‌خواندید، چه کسی صبح بهار که شب‌ها کوتاه است پا می‌شود نماز بخواند!؟ ...

ادامه

تأثیرات ژنتیکی لقمه حرام بر نسل ها


انسان از دو بعد روح الهی و جسم مادی تشکیل یافته است، از این رو نوع غذا و موادی که برای حیات مادی خود به دست می آورد، تأثیر مستقیم و وضعی بر حیات روحانی و الهی او دارد.

ادامه

تفسیر قرآن حضرت ایت الله ناصری

سوره الجمعة (62): آيات 1 تا 5

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏

يُسَبِّحُ لِلَّهِ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ الْعَزِيزِ الْحَكِيمِ (1) هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولاً مِنْهُمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آياتِهِ وَ يُزَكِّيهِمْ وَ يُعَلِّمُهُمُ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ إِنْ كانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِي ضَلالٍ مُبِينٍ (2) وَ آخَرِينَ مِنْهُمْ لَمَّا يَلْحَقُوا بِهِمْ وَ هُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ‏ (3) ذلِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتِيهِ مَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ (4) مَثَلُ الَّذِينَ حُمِّلُوا التَّوْراةَ ثُمَّ لَمْ يَحْمِلُوها كَمَثَلِ الْحِمارِ يَحْمِلُ أَسْفاراً بِئْسَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآياتِ اللَّهِ وَ اللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ (5)

ادامه

اهمیت حق الناس در کلام امام حسین (ع)

یکی از زیبایی ها و برجستگی های مهم آموزه های اسلامی، توجه و اهتمام خاص به موضوع حق الناس است. فرهنگ اسلامی برای افراد، حقوق مشخصی را تعیین کرده، که هیچ کس نمی تواند بدون جهت متعرض آن حقوق شود. در اهمیت و جایگاه این حقوق همین بس که حتی کودکان غیر بالغ نیز در قبال این حقوق مسئول بوده، از این رو اگر باعث تضییع و از بین رفتن آن شوند ضامن جبران آن حقوق به شمار می آیند.

ادامه

چند نکته برای برکت و افزایش روزی

رزق و روزی كه خداوند آن را بعهده گرفته و ضمانت كرده عبارت است از سهم و نصیبی كه باید به مخلوقات برسد تا بتوانند به وجود و بقاء خود ادامه دهند. البته تعهد و ضمانت الهی و رزاقیت و روزی ‏رسانی كه بذات اقدس پروردگار نسبت می‏ دهیم با تعهدات و ضمانت ‏ها و تكفل ‏های انسانی متفاوت است.

ادامه

تدبیرهایی از جنس شیطانی

دانه اگر تکیه بر خاکستر کند هرگز سبز نخواهد شد بلکه باید تکیه بر خاک کند، همان خاکی که هر چه دارد از اوست. ما هم مثل دانه ایم و هر چیز جز خداوند شبیه خاکستر است که هرگز بذر وجود ما را سبز نخواهد کرد.

ادامه

سه عمل شیطان که بعداز انجام آنها دیگر کاری به انسان ندارد

آیت الله قرهی گفت: سه عمل شیطان که بعداز انجام آنها دیگر کاری به انسان نداردعبارت است از: ۱- او را به کثرت عمل گرفتار می‌کنم ۲-کاری می‌کنم که گناهش را فراموش کند ۳-او را داخل در عُجب می‌کنم.
ادامه

مومنین با نشاط هستند!!

شادی واقعی از دیدگاه یک فرد با ایمان زمانی متصور است که او را یک گام به خدایش نزدیک تر کند. با این وجود، انسان ها به دلیل حس فطری تنوع طلبی خویش می توانند از لذت های مجاز دنیوی بهره مند شده و از آن شادمان شوند. این شادی ها می تواند زمینه ای برای افزایش نشاط معنوی افراد با ایمان نیز ارزیابی شود. از طرفی، باید دانست که برخی شادی های سطحی و ظاهری که ناشی از رفتارهای غیرمنطقی و غیر اخلاقی است مورد پذیرش اسلام نیست.

ادامه

مبدأ بدبختی ما کجاست؟!

سرچشمه تمام خوشبختی های افراد و جوامع، گام برداشتن آنها در مسیری الاهی بوده و آغاز بدبختی ها، زمانی است که آنان به جای خداپرستی، به خودپرستی رو آورده و به جای آخرت، دنیا را هدف اولیه خود قرار دهند.

ادامه

راهکارهای عملی برای قضا نشدن نماز صبح

آیا تا به حال شده شب هنگام به خواب رفتن مطمئن باشید که صبح زود بیدار خواهید شد؟ و آیا شده که مطمئن باشید که خواب می‌مانید؟ دو سناریو را در نظر می‌گیریم که مطمئناً بسیاری از ما با آن‌ مواجه بوده‌ایم.

ادامه

نماد آزادی در قرآن

می گویند: در عرش حضرت رحمن، برای فرشتگان خانه ای است بسان کعبه بر روی زمین، که قرآن "بیت معمور"ش می خواند. فرشتگان گرداگرد این بیت معمور تسبیح گویان طواف می کنند چنانکه مومنان در اطراف «بیت عتیق» خدا بر روی زمین، لبیک گویان، حضرتش را می خوانند.

ادامه

سوره ای که فکر را باز می کند

از آنجا که می خواستم رمز سوره حمد را بفهمم و بدانم که چرا خدا بر این سوره این همه تاکید کرده، با خودم یک قرار گذاشتم. تصمیم گرفتم از امروز به بعد هر چی می بینم بگردم و یک زیبایی پیدا کنم. شاید اینجوری رموز طبیعت و خاصیت چیزهای دیگر ا هم پیدا می کردم.

ادامه

۵ گناهی که در ادارات رایج است

وظایف و مسئولیت‌های اداری همانند امانتی در اختیار افراد قرار گرفته‌اند؛‌ کم نیستند صاحب منصب‌هایی که هر گاه می‌خواهند وظایف و مسئولیت‌های خویش را انجام دهند با سستی، تنبلی و بهانه تراشی به راحتی از خود سلب مسئولیت می‌کنند ولی هرگاه می‌خواهند کار دیگران را حسابرسی نمایند از کوچکترین خطا و اشتباهات نمی‌گذرند.
ادامه

این ذکر را 9بار بگو و به 9 نفر بفرست

اخیراً با sms یا ایمیل اذکاری ارسال می‌کنند که مثلاً 8 یا 9 بار بگویید و برای 8 یا 9 نفر بفرستید، 9 روز دیگر یک خبر خوش می‌شنوید و اگر انجام ندهید یک بلا می‌بینید؟ آیا صحت دارد؟

ادامه

خالکوبى چه حکمى دارد؟

قرار گرفتن مواد رنگی با منشاء خارجی در زیر پوست باعث تغییرات رنگی می شود که این حرکات را خالکوبی یا تاتو می نامیم .

ادامه

بین اطاعت از شوهر و پدر و مادر کدامیک؟

زن باید، در برابر استمتاعات متعارف درخواست شده از جانب شوهر و درباره ی خروج از منزل، از شوهر خود اطاعت کند، مگر این که عذر شرعى داشته باشد. ضمن این که اطاعت از والدین واجب نیست، بلکه اذیت و آزار آنان حرام است؛ لذا تا حد امکان باید رضایت آنان جلب شود

ادامه

آشنایی با الفبای تربیت دینی کودک

یکی از روان شناسان می گوید: «از حکیمی پرسیدند: از چه زمانی باید تربیت را آغاز کرد؟ حکیم در پاسخ گفت: از بیست سال قبل از تولد و اگر به نتیجه لازم نرسیدند، معلوم می شود که باید زودتر از آن شروع می کردید»، حال واقعا چه زمانی این معنویت به درد  او خواهد  خورد ؟

ادامه

استفتائات جدید (زکات فطره)

اگر انسان شب عيد فطر ميهمان داشته باشد و صبح متوجه شود كه عيد بوده؛ آيا فطره آنها بر او واجب است؟

ج1) فطره او بر عهده صاحب خانه نيست. ج2) در فرضی که نان خور محسوب شود اگر با اجازه صاحب خانه و از طرف او فطره خودش را بدهد، از عهده ميزبان ساقط می‏شود. ج3) ناآگاهی از رؤيت هلال، تأثيری در حكم پرداخت فطره ندارد لكن گذشت كه فطره ميهمان يك شبه بر عهده خودش می‌باشد.

ادامه

دعوت نامه خدا برای یک مهمانی

یکی از زیباترین اسناد روایی و دینی که از طریق اهل بیت (علیهم السلام) در منابع روایی نقل شده، خطبه شعبانیه است، در این روایت زیبا که بسیاری از امامان معصوم (علیهم السلام) آن را مورد توجه و اهمیت قرار داده اند پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) مطالب زیبا و ارزشمندی در خصوص جایگاه ماه مبارک رمضان و کارهای زیبا و طلایی که روزه داران سزاوار است در این ماه مبارک رعایت نمایند را متذکر می شوند. در این نوشتار سعی داریم به مواردی از این نکات اشاره کنیم.

ادامه

ربا يکي از مهمترين دامهاي شيطان

کساني که ربا مي خورند برنمي خيزند مگر مانند کسي که بر اثر تماس شيطان ديوانه شده و نمي تواند تعادل خود را حفظ کند (گاهي زمين مي خورد و گاهي به پا مي خيزد) اين به خاطر آن است که گفتند بيع هم مانند ربا است (و تفاوتي ميان آن دو نيست) در حالي که خدا بيع را حلال کرده و ربا را حرام (زيرا فرق ميان اين دو بسيار است) و اگر کسي اندرز الهي به او برسد و (از رباخواري) خودداري کند سودهايي که در سابق (قبل از نزول حکم تحريم) به دست آورده مال او است (و اين حکم، گذشته را شامل نمي شود) و کار او به خدا واگذار مي شود (و گذشته او را خواهد بخشيد) اما کساني که بازگردند (و مجدداً مرتکب اين گناه شوند) اهل آتش جهنم خواهند بود و هميشه در آن مي مانند.

ادامه

پدران آینده را خوب تربیت کنید

وقتی تصمیم می گیرید که برای آینده، یک پدر خوب تربیت کنید، مطمئنا به پسرتان نگاه می کنید و رویاهایتان پرواز می کند به سمت اینکه او در آینده خرجی خانه را خواهد داد. شاید خیلی به او می گویید که تو مرد آینده خانه مادرت هستی و چون او در آینده پدر خواهد شد، از می خواهید مثل یک مرد رفتار کند.

ادامه

ای امید جمعه های پیش رو

علی اکبر فرهنگیان شاعر آیینی و جوان کشورمان، به مناسبت نیمه شعبان شعری را سروده است که تقدیم مخاطبان عزیز تبیان می کنیم:

ادامه

چهار حکایت کوتاه اما تاثیر گذار

از کاسبی پرسیدند:
چگونه در این کوچه پرت و بی عابر کسب روزی میکنی؟
گفت: آن خدایی که فرشته مرگش مرا در هر سوراخی که باشم پیدا میکند!! چگونه فرشته روزیش مرا گم میکند!!!؟

ادامه

چشمی که در قیامت نمی گرید!

حسین، خود، پاسدار بزرگی است که در راه حفظ و نگهبانی دست آوردهای انقلاب الهی جدّش، حضرت محمد (صلی الله و علیه و آله)، عاشقانه از جان و مال و فرزند و زندگی و همه چیز گذشت و زیباترین حماسه را آفرید و ماندگارترین نغمه آزادی خواهی و شرف دوستی و حق طلبی را سرود.

ادامه

"کظم غیظ"ی که از نو باید شناخت

هرگاه به هفتمین جانشین پیامبر صلی الله علیه و آله توجه می کنیم توجهمان متوجه "کاظم" می شود که یکی از القاب مشهور ایشان است.(1) معنی کاظم را همه می دانیم: آنکه خشم خود را می خورد. در اینجا می خواهیم درباره این صفت بیشتر بیندیشیم و توجه کنیم که در شناخت این صفت نیز ممکن است دچار اشتباه شویم.

ادامه

گمنامی های یک بانوی مثالی

حضرت زینب علیها السلام الگوی زنان و نیز مردان جامعه ماست، با این حال بخشهای زیادی از زندگی ایشان برای ما ناشناخته مانده و نمی توانیم برای ایشان یک زندگینامه متوازن که شامل همه سالهای زندگی باشد تهیه کنیم. این امر عامل شایسته و تحسین بر انگیزی دارد که در اینجا به آن می پردازیم.

ادامه

شما با چه انگیزه ای خدا را عبادت می کنید؟

امام علی (علیه السلام) می فرماید: اگر خداوند از نافرمانی خود بیم نمی داد، واجب بود به شکرانه نعمت هایش نافرمانی نشود.

ادامه

دو گروهی که باید از شر آن ها به خدا پناه برد

انسان ها به همان اندازه که نیازمند دوستان و راه ها و ملاک هایی برای شناخت دوست هستند، به همان اندازه نیز نیازمند راه های شناسایی دشمن و ملاک هایی برای شناخت آنان می باشند.

ادامه

اکسیری برای نجات از فقر و کوتاهی عمر

توجه به نزدیکان و دید و بازدید از اقوام و آشنایان یکی از زیباترین و با ارزش ترین کارهای اخلاقی و دینی است که ما ایرانیان در طول سال بخصوص در ایام فراغت و تعطیلات مبادرت به انجام آن می ورزیم، با رونق یافتن بازار دید و بازدید در ایام تعطیلات شادابی، طراوت و زیبایی خاصی به زندگی ها بخشیده می شود

ادامه

10 دلیل لخته شدن خون

خون مایع است و در صورتی که جامد شود، به آن لخته می گویند. لخته ی خون اگر در طول رگ ها حرکت کند و به اندام های حیاتی برسد مشکلاتی گاها وخیم را به دنبال می آورد، برای مثال رسیدن لخته خون به ریه سبب آمبولی ریوی می شود که در موارد شدید موجب مرگ خواهد شد. بنابراین مهم است که بدانیم دلایل ایجاد لخته خون چیست که ما در اینجا ده تای آنها را آورده ایم.

ادامه

ذکری از آیت‌الله جاودان برای حل مسائل ازدواج

آیت‌الله جاودان از اساتید اخلاق تهران است که مرجع پاسخ به سوالات مختلف بسیاری از جوانان است. بصورت حضوری در جلسات هفتگی ایشان و یا از طریق سایت اینترنتی آیت‌الله می‌شود سوال‌ها را پرسید.
ادامه

تمام آسیب‌ها از سبک شمردن نماز نشأت می‌گیرد

حجت الاسلام محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشور در اجلاس استانی نماز گفت: تمام آسیب ها از نخواندن نماز یا سبک شمردن نماز نشأت می گیرد. اگر نمازمان سبک شمرده شود هیچ چیزی درست نیست.

ادامه

فریبی که منکران حجت خدا خورده اند!

یازدهمین برگزیده خدا از نسل رسولش در شرایط ویژه ای زندگی کرد که باعث شد رفتارهای عجیبی از خود بروز دهد. آگاهی از آن برای دوستداران ایشان راهگشای خوبی در تحلیل وقایع جهان از آن دوران تا دوران معاصر ماست.

ادامه

خاطره خواندنی شهید مطهری و راننده تاکسی

راننده گفت: آن آقایی که آن روز آوردی و سوار ماشین ما کردی، که بود؟. گفتم: برادرم بود. گفت: باز هم به فریمان می ‌آید؟ گفتم: تابستان ‌ها می ‌آید. گفت: می ‌خواهم دهانش را ببوسم، پایش را ببوسم...
ادامه

فقر را چگونه درمان کنیم؟!

اگر انسان گمان کند که فقر او سرنوشت اوست یا اینکه خداوند او را رها کرده و گرفتار چنین وساوس شیطانی بشود، ناامید و افسرده شده و دست از تلاش هم برخواهد داشت و چه بسا طعمه ی خوبی برای سودجویان و کلاهبرداران شود.

ادامه

توصیه های اسلام برای غذا خوردن

دین اسلام برای همه امور زندگی انسان از جمله غذا خوردن آداب و احکامی را وضع کرده است که او را به سوی زندگی سالم‌تر رهنمون می‌سازد.این دین کامل و جامع برای همه امور زندگی انسان از جمله تغذیه قوانین و احکامی دارد و ما در این گزارش سعی کردیم ترتیب و آداب صحیح غذا خوردن را برای شما کاربران گرامی جمع آوری کنیم.
ادامه

نگاه کردن به اینها، انسان را سنگدل می کند

 بنابر آموزه های اسلام باید نگاه را از برخی افراد و برخی صحنه ها محفوظ داشت چرا که این نگاه ها آثار سوئی را برای انسان به دنبال دارد، همچون نگاه کردن به ... که باعث سنگدلی می شود.

ادامه

عرفان واقعی؛

او بزرگ مردی است که هماورد بزرگی می‌خواهد. شما بهتر است، درس ایشان را ترک کنید و برای فرا گرفتن مسائل اخلاقی به همان جلسات منزل آقا سید عبدالغفار اکتفاء کنید که در موقعیت شما، این جلسات مفیدتر است.
ادامه

کفاره گناهان چه فایده ای دارد؟

افرادی هستند که به ظاهر ایمان به خدا و پیامبر و کتاب آسمانی دارند اما عمل صالحی در رفتار و کردار آن ها دیده نمی شود، آیا تنها به خاطر داشتن یک ایمان ظاهری شامل تخفیف در عذاب می  شوند؟

ادامه

یاران حضرت قائم(عج) در دوران غیبت

در مجالس و محافل مختلف، بارها درباره یاران امام زمان(عج) در عصر غیبت شنیده‌ایم و شاید یکی از پرسش‌ها در ذهن ما این باشد که اساساً یاران حضرت در دوران غیبت و عصر انتظار چه کسانی هستند؟
ادامه

شرط ایستادگی مقابل فتنه‌های آخرالزمان

جامعه منتظر به جامعه‌ای گفته می‌شود که با زمینه‌سازی ظهور و عمل کردن به وظایف خود در عصر غیبت کبری، به امید ظهور منجی عالم بشریت حضرت مهدی(عج) و تشکیل حکومت عدل جهانی و جهانی کردن دین مقدس اسلام به سر برد و خود را از آسیب‌ها دور ساخته و طبق شاخصه‌هایی که برای جامعه منتظر در ابعاد فرهنگی، سیاسی و اقتصادی ضرورت دارد، در حرکت باشد. به منظور بررسی شاخصه‌های سیاسی جامعه منتظر با حجت‌الاسلام فرج‌الله عباسی دبیر گروه قرآن و حدیث مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌آید:

ادامه

«بصیرت» شرط اصلی ظهور + راهکارهای کاربردی

برخی معتقدند اگر امام زمان فقط ۳۱۳ یار مخلص داشته باشند، ظهور می کنند و بر این اساس چنین سؤالی را مطرح می کنند که آیا در میان این تعداد مسلمان و شیعه، ۳۱۳ نفر یار برای ظهور حضرت وجود ندارد؟

ادامه

آموزه های رسول مهربانی برای زندگی

بهترین شما كسى است كه براى خانواده اش بهتر باشد، و من از همه شما براى خانواده ام بهترم، این حدیث طلایی رسول اکرم(ص) را باید قاب گرفت و در محل دید نصب کرد. هر که و با هر مقامی در صورتی بهترین خواهد بود که برای خانواده بهترین باشد.

ادامه

خانواده ای منتظریم...

بارها شده که منتظر تماس کسی بوده ایم یا انتظار از راه رسیدن مسافری را کشیده ایم و سعی مان این بوده است که خانه را مطابق میل و آنطور که آن عزیز دوست دارد تزیین می کنیم. حال که این روزها منتظر ولی خدا هستیم چقدر خانواده را مهیای ورود ایشان کرده ایم.

ادامه

با هم زمین نخوریم!

فاصله میان ۱۲ ربیع الأول که سالگرد ولادت پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله) بنا بر روایات أهل سنت تا ۱۷ ربیع الأول که تاریخ ولادت رسول الله محمد(صلى الله علیه و آله) بنا بر روایات موجود در شیعه است، از سوی امام خمینی (ره)، به عنوان هفته وحدت نامکَذاری شده است.

ادامه

زشت ترین شیوه برائت و تبری!

آیا مسلمانان مجازند که به هر شکل و هر گونه روشی تبری و تولی خود را ابراز نمایند؟ آیا برای اثبات دوستی با اولیای الهی همچون اهل بیت پیامبر(علیهم السلام) می توان پا را از حریم شرع و اخلاق خارج نموده و خود را آلوده لهو و لعب نمود؟

ادامه

لطفا مرا نصحیت بفرمایید !

در جامعه امروزی نصیحت کردن مذموم و ناپسند است. شاید بتوان گفت شنیدن این لفظ برای مستمعین چندش آور شده است. تا جایی که اگر بزرگی بخواهد نصیحتی کند در ابتدا متذکر می شود که قصد نصیحت کردن را ندارد تا طرف مقابل جبهه نگیرد. اینکه چرا اینگونه شده است باید در جای خود بررسی شود؛ اما باید دانست انسان برای سعادت دنیوی و اخرویی خود نیازمند پند و اندرز است. بر همین اساس در متون دینی نصیحت کردن و نصیحت شنیدن امری پسندیده است. اهل بیت علیهم السلام هم در اصل نصیحت کردن و نصیحت شنیدن سخن گفته اند و هم خود در بسیاری موارد دیگران را فردی و یا جمعی اندرز داده اند و  یا اینکه در پی درخواست کسی او را اندرز داده اند.

ادامه

امام عسکری علیه السّلام و معجزه استخوان انبیاء

امام به عنوان هادی امّت، به دنبال هدایت و گره گشایی از کار مردم است؛ فرقی نمی کند که حجّت الهی در چه شرایطی زندگی کند؛ خواه در فضایی نسبتاً باز، خواه در فضایی کاملا بسته و تحت نظر. امام حسن عسکری علیه السّلام که از سال 234 ق به همراه پدر بزرگوارش، امام هادی علیه السّلام در سامرّا به سَر می بردند، دوران سختی را می گذاردند امّا این سختی دوران، مانع هدایتگری ایشان نمی شود.

ادامه

پنج كار خارق العاده و بى نظیر

امام عسكرى علیه السلام فرمود: هرگاه خواستى برادرت را مشاهده كنى ، به درختى كه در سامراء داخل منزلت هست نگاه كن ، برادرات را خواهى دید.

ادامه

ویژگی مؤمن واقعی در بیان امام رضا علیه السلام

در حدیث شریفی حضرت امام رضا علیه السلام برای مؤمن واقعی سه خصلت و ویژگی را بیان فرمودند...

ادامه

چگونه محبت آسمانیان را جذب کنیم؟

جلب محبت و محبوب شدن آنجا اهمیت می یابد که نه تنها محبت زمینیان، بلکه محبت آسمانیان را نیز در برگیرد. توجه به این میل درونی و تلاش به منظور دستیابی بدان خواسته ایست که مورد تایید پیشوایان دینی قرار گرفته است.

ادامه

رفتنی بدون خداحافظی!

دنیا یک مسابقه است که سوت آغاز آن با تولد نواخته می شود و روزی نیز سوت پایان بازی زده خواهد شد و برای همیشه باید با آن خداحافظی کرد.

ادامه

ولی اعظم طاغوت

خواندن"اجتنبوا الطاغوت" کافی نیست بل، باید بکوشی تا طواغیت زمانت را بشناسی و از همه مهم تر ولی اعظم طاغوت را.

ادامه

جایی که شیطان تخم گذاری می کند!

یکی از کانون هایی که در وجود انسان سرچشمه کارها است تفکر و اندیشه است. فکر سالم محصول و بازده سالم و پاک دارد و فکر آلوده بازده ناسالم و آلوده خواهد داشت.

ادامه

آتش شعله وری که می سوزاند!

خشمگین صدایت را بلند کرده ای، نه کنترلی بر رفتارت داری و نه بر کلماتی که بر زبان جاری می کنی... و چقدر غافلی از این لحظات که شیطان بر همه جسم و جانت غالب شده و کنترل همه وجودت را در دستانش گرفته است! غافلی که لحظه به لحظه بیشتر از قبل متضرر می شوی ... یادت رفته با این همه خشم، به هیچ جا نمی رسی ...

ادامه

معیارهای مربوط به نماز

خانه كعبه كه در مكه معظمه مى باشد قبله است و بايد روبروى آن نماز خواند ولى كسى كه دور است اگر طورى بايستد كه بگويند رو به قبله نماز مى خواند كافى است. همچنين از كارهاى ديگرى كه مانند سربريدن حيوانات بايد رو به قبله انجام گيرد.

ادامه

کودکی که خدا را می بیند

بین سنین 3 تا 7 سال مهم ترین سال های شکل گیری شخصیت یک کودک است و لازم است  به پایه گذاری ارزش های اجتماعی، مذهبی و فرهنگی در کودکان بپردازید.

ادامه

دو اصل حیاتی اسلام

از ویژگي‌های اسلام این است كه این آئین جاودانه آسمانی، آئین تكروی و تك مسئولیتی نیست. بلكه آئینی است كه پیوند اجتماعی و مسئولیت عمومی افراد مسلمان را نیز در تار و پود خود جای داده است. مسئولیت فردی را از مسئولیت اجتماعی در تعالیم اسلامی نمي‌توان تفكیك كرد.

ادامه

امام زمانه، قربانی دنیازدگی خواص و بی تفاوتی عوام

هدف قیام امام حسین مبارزه با انحرافی بود که در دین جد بزرگوارشان ایجاد شده بود. دینی که با تلاش های طاقت فرسای پیامبر و یاران اندکش، تازه در ابتدای مسیر خود بود. نمونه های این انحرافات در تاریخ بسیار نقل شده است. انحرافاتی از قبیل دنیازدگی خواص جامعه اسلامی، بی تفاوتی نسبت به حکومت، ظلم بسیار حکومت داران و ... . نتیجه این انحرافات این بود که تنها از اسلام اسمی باقی بماند و محتوای حقیقی آن از بین برود. سبط رسول گرامی اسلام، برای مبارزه با این انحرافات چاره ای جز قیام با تمام توان نمی بیند. هرچند شاید سرانجامی تلخ درانتظار این قیام باشد.

ادامه

چرا عزاداری؟ کدام هیئت؟

هر سال با آمدن ماه محرّم الحرام،خود را برای شرکت در مجالس عزای امام حسین علیه السّلام، آماده می کنیم. ممکن است برخی با این سؤال مواجه شوند که اساساً عزاداری برای چیست؟

ادامه

امام باقر علیه السلام، چراغ راه زندگی به سبک بندگی

سیره ی معصومین علیهم السلام بهترین الگوی اخلاقی برای ماست. ایشان تبلور فضایل اخلاقی و کرامات بوده اند و نمونه های منسجم انسان کامل، خلفای الهی در عالم خاکی، واسطه های فیض ربوبی، سرچشمه های معرفت و شناخت الهی هستند.

ادامه

غیبت موجّه دو گروه در قیامت!

بنا بر مفاد آیات و روایات اسلامی، در فردای قیامت که گاه حساب و کتاب اعمال آدمیان است، دو گروه‌ هستند که مورد سوال و جواب اخروی واقع نمی‌شوند.

ادامه

تفاوت امامت با ریاست

از تفاوت های دو واژه ی رئیس و امام این است که رئیس از بالا بر دیگران فرمان می راند و لزوما خود بدان فرمان ها عمل نمی کند.

ادامه

پندی ازنهج البلاغه: علم بهتر است یا ثروت؟

دانش از مال دنيا بهتر است زيرا دانش نگهبان توست ولى مال را تو بايد نگهبانى كنى؛ مال دنيا با بخشش كاسته مي شود ولى دانش براثر بخشش رشد و فزونى مى يابد؛ و آنچه با مال دنيا ساخته و پرداخته شده و بدست آمده با تمام شدن مال از بين مي رود. (حکمت 147)

ادامه

ارزش انسان به چیست؟

علامه محمد تقی جعفری مي گفتند:برخي از جامعه شناسان برتر دنيا در دانمارک جمع شده بودند تا پيرامون موضوع مهمي به بحث و تبادل نظر بپردازند. موضوع اين بود: «ارزش واقعي انسان به چيست؟».

ادامه

آثار صلوات بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله

  • محمد بن مسلم، از امام باقر يا امام صادق (ع) نقل کرده است: در ميزان، چيزى سنگين‏تر از صلوات بر محمد و آل محمد نيست، و به راستى مردى باشد كه اعمالش را در ميزان گذارند و سبك آيد و ثواب صلوات او در آيد و آن را در ميزان او نهند و سنگين گردد و بچرخد به سود او. اصول کافی ترجمه کمره ای ج6 ص89
ادامه

شهادت از زبان شهیدان

 

خیلی ها از شهادت می گویند، خیلی ها از شهادت می نویسند، خیلی ها شهادت را وصف می کنند، اما حق این است که شهادت را که هم معنای شهود است آن کسی می شناسد که شهودش او را به شهادت برساند. و آنکه شهود دارد از دیده ها و ادراکاتش می نویسد نه از خوانده ها و دانسته هایش.
ادامه

علت حرمت ربا !

ربای در قرض: اگر قرضی كه شخص به دیگری می‌دهد مشروط به شرطی باشد كه به نفع قرض دهنده است ربا محسوب می‌گردد. مثلاً شرط كند علاوه بر اصل قرض مبلغی اضافه بپردازد یا كاری برای او انجام دهد یا خانه‌اش را با اجاره كمتری در اختیار قرض دهنده قرار دهد و حتی اگر شرط كند كه قرضش را با پول نو بپردازد در حكم رباست.

ادامه

مقالات صوتی(کوتاه و شنیدنی)

پاداش زیارت امام رضا (ع) از زبان شیخ مرتضی حائری - دو بیتی جالب شیخ بهائی در حرم امام رضا(ع) -  ماجرای نامۀ یک دختر جوان به امام رضا (ع)                              

ادامه

زيبايي از ديدگاه اسلام

از ديدگاه اسلام زيبايي بر زيبايي مادي و زيبايي معنوي تقسيم مي شود و تأکيد بيشتري در کسب زيبايي معنوي شده است؛ هرچند بر کسب زيبايي مادي هم تشويق شده است، اما نکته اي که بايد توجه نمود اين است که زيبايي معنوي چهره، به وسيله امور معنوي - مانند نماز - به دست آمده و زيبايي مادي و ظاهري چهره نيز به صورت طبيعي به وسيله امور مادي به دست مي آيد.

ادامه

دولت فیض

عصر ظهور، ثمره‌ی همّت و کوشایی پیامبران و اولیای الهی، پاداش انتظار، تحقق آرزوی دیرینه‌ی فطرت بشری، پایان غربت و تنهایی، کرانه‌ی کفر و ناباوری، فروپاشی نفاق و دورویی و خیانت و ستم، دوران همراهی آسمان و زمین با انسان کامل، جلوگاه‌ سجده‌ی ملائک بر آدم، روزگار برپایی دولت فیض و زنده شدن ملت‌ها، تجلی دمادم فیّاض مطلق، زمانه‌ی سرفرازی حق و درستی‌ها و راستی‌ها، موسم همدلی و صعود از پلّگان ملکوت، فصل شکفتن و سعه‌ی اخلاص و عمل، صبحِ زمان، هنگامه‌ی رهایی و نماد نیک فرجامی آفرینش عالَم است.

ادامه

یا شفا بده، یا مرا با خودت ببر!

اگر آن شب صدای انفجار، خانه را نمی‌ لرزاند؛ دخترم آسیبی نمی ‌دید. آن شب همه ی اهل خانه، خواب بودند و من هم کم کم به خواب می‌رفتم. که ناگهان صدای انفجار مهیبی از خانه های اطراف به گوش رسید. صرف نظر از این‌که علت انفجار چه بود، بی اختیار از جا پریدم و به سمت اتاقک دخترم دویدم. «کوکب»، به صدای بلند، بیش از اندازه حساس بود. سراسیمه در اتاقش را باز کردم و از دیدن صحنه فریاد او شوکه شدم... .

ادامه

چگونه یک نفر همه عالم را نجات می دهد ؟!

 آن هنگام که پروردگار بلند مرتبه انسان را آفرید به ملائکه امر کرد تا بر او سجده نمایند چرا که والاترین خلق الهی پا به عالم وجود نهاد. سجده ملائکه بر انسان نه تنها سر فرو آوردن در برابر عظمتِ قدرت پروردگار است بلکه نشان از خلق موجودی پر توان و پر استعداد دارد که موجب مباهات خالقش است.

ادامه

حریم کریمه، محل حضور اهل بیت علیهم السلام

همانطور که شهدا که کشتگان در راه خدایند زنده اند و نزد خداوند روزی می خورند؛ اهل بیت علیهم السلام نیز زنده اند. منظور از زنده بودن شهدا با اهل بیت علیهم السلام چیست؟ مسلم است که ایشان از این دنیا منتقل به دنیای دیگر شده اند. بنابراین حیاتی که آنها دارند و روزی آنها با حیات و روزی دنیایی متفاوت خواهد بود. اگر منظور از زنده بودن زندگی در عالم برزخ باشد با توجه به روایات همه انسانها دارای چنین حیات برزخی هستند. و این مخصوص شهدا و اهل بیت علیهم السلام نیست. پس این حیات و زندگی حیات ویژه ای است که به دیگران عطا نمی شود.

ادامه

آدابی که باید هنگام مهمانی رعایت کنید

گنجینة روایات معصومان (علیهم السلام) سرشار از روایاتی است كه به مسائل مهم اجتماعی همچون آداب مهمانی می‌پردازد. مهمانی دادن و به مهمانی رفتن، سبب انس و الفت میان امت اسلامی شده، اتحاد و برادری را ایجاد می‌كند؛ ازاین‌رو، در دین اسلام توصیه‌های فراوانی به مهمانی دادن و دعوت از مهمان شده است. میزبان و مهمان دو طرف این رفتار اجتماعی‌اند و هریك وظایفی در قبال دیگری دارد. برخی وظایف میزبان، در روایات اسلامی ‌چنین بیان شده است: اكرام و استقبال از مهمان، پذیرایی كافی و مناسب از وی، غذا خوردن با مهمان، پرهیز از به‌كار گرفتن مهمان و بدرقه كردن وی. اما وظایف مهمان در برابر میزبان عبارت است از همراه نبردن غیر مدعو، نشستن در جایگاه تعیین‌شده از سوی میزبان، كوتاه كردن زمان مهمانی، نگاه داشتن چشم، تجسس نكردن و رازداری مسائل خانوادگی میزبان.

ادامه

چه کنیم که مال هایمان برکت پیدا کند؟!

در طول زندگی بسیار پیش آمده که در شرایط مختلف با خود گفته ایم که ای کاش مال من نیز همچون عده ای از مردم بسیار می بود تا به وسیله آن می توانستم بهتر زندگی کنم . اگر همه ی ما انسان ها در زندگی به یک سری از مسائل دقت بیشتری داشته باشیم و آنان را مراعات نمائیم ، قطعاً هیچ گاه نا امید و فقیر نخواهیم بود .

ادامه

تربیت سمعی و بصری؛ روشی الهی

تربیت عمدتاً از دو طریق صورت می گیرد، سمعی و بصری. روش تربیتی، روش الهی است؛ خدا هم همین طور تربیت می کند. تربیتی را که پدر و مادر در ارتباط با فرزندشان باید پیش بگیرند، همان روش تربیت است که خدا برای تربیت ابناء بشر استفاده کرده است. چه در بعُد مسائل عقل نظری، که جنبه های اعتقادی است، و چه از نظر بُعد عملی که جنبه های رفتاری دارد.

ادامه

حیای "مثبت" و حیای "منفی"!

حیا شرمی است برخاسته از ادراک خوبی‌ها و بدیهای اختیاری ، به این جهت است که انسان ، دسته‌ای از کارها را خوب و دسته دیگر را بد می‌داند .

ادامه

برخى از ويژگى‌هاى مورد انتظار از مؤمنان در كلام امام صادق (علیه السلام)

شخصيت هركس در گرو عزت نفس اوست . انسان به عزت نفس و تكريم شخصيت از همه چيز حتى از آب و غذا بيشتر نيازمند است، چرا كه رنج گرسنگى و تشنگى برطرف مى‌شود اما تحقير شخصيت و آزردگى روح و روان به اين سادگى رفع نمى‌شود و چه بسا كه تا آخر عمر انسان را بيازارد . خداوند متعال انسان را عزيز آفريده و هيچگاه به او اجازه تحقير ديگران و يا شخصيت‌خويش را نداده است . اين سخن در مورد پيروان مكتب تشيع از اهميت ويژه‌اى برخوردار است .

ادامه

برکات نیکی به والدین

فضائل اخلاقی سرمایه انسانهای وارسته می باشد و کسب این امر موجب سربلندی آنها در دنیا و در نیل به رستگاری در جهان باقی می گردد.
نیکی به پدر و مادر و همچنین جفای به آنها از جمله اموری است که شامل آن سنّت لایتغیر الهی-مبنی بر حسن عاقبت یا سوء عاقبت-می گردد.
در این مقاله به بررسی برکات نیکی به والدین در زندگی دنیوی و اخروی و نیز بعضی دیگر از مصادیق آن می پردازیم.

ادامه

چهار ویژگی یاری‌دهندگان امیرالمؤمنین علیه‌السلام

روایتی از امیرالمؤمنین علیه‌السلام  که حضرت در آن اشاراتی به سبک زندگی خود دارند و به مخاطب خود می‌گویند که شما نمی‌توانید این‌طور زندگی کنید، اما می‌توانید من را با چهار ویژگی «ورع»، «اجتهاد»، «عفت» و «سداد» کمک کنید؛

ادامه

مدگرایی در آیینه اسلام

اسلام، نه دینی متحجر است که ژنده پوشی را با رنگ مذهب به پیروانش القا کند و نه مکتبی منحرف است که برای جمع کردن پیرو به هر ریسمان تبرجی چنگ زند. اسلام، مد را برای انسان وسیله‌ای جهت نوگرایی و خروج از بن بست روحی می‌داند.

ادامه

نکاتی از عظمت و برکات عید فطر !‌

عید فطر از بزرگترین اعیاد مسلمانان است، روزی بزرگ که خداوند متعال در این روز بهترین ها را به بندگان روزه دارش عطا می کند ، بندگانی که نه گرما را شناختند نه طولانی بودن روز را ، با همه سختی ها امر پروردگار مهربانی ها را گردن نهادند و دم بر نیاوردند.

ادامه

فضلیت شب زنده داری با قرآن

انس با قرآن دارای برکات و خیرات بسیار است به ویژه اگر این انس در شب رخ دهد که امیرمومنان (ع) آثار آن را تشریح کرده اند.

ادامه

شب عاشقان بی دل چه شبی دراز باشد

برترین شب، شب قدر، یکی از شب های ماه رمضان، شبی که از هزار ماه برتر است. شب نزول قرآن، تقدیر امور، بخشش گناهان است. شب قدر بزرگترین سند امامت و تداوم آن در طول زمان است. شب زنده داران باید تلاش کنند تا غفران الهی در این شب شامل حالشان گردد.

ادامه

کسی که در میدان و مسجد با خدا بود

آن شب ستاره های غمگین، با آه و ناله گرد هم آمده بودند در کوفه می نگریستند. زمین می گریست. آسمان نالان بود. دیوارهای کوفه از ترس حدوث «واقعه» به هم نزدیک می شدند، شاید جلوگیر آن باشند. پرنده های نگهبان در چارسوی مسجد کوفه، نگهبانی می دادند. شب پره های مهاجم ضمن این که به یکدیگر نوید می دادند، ترس و رعب سراسر وجودشان را فرا گرفته بود. آخر حمله به یک فرد نبود، حمله به تمام انبیا و اولیا و صالحان و صدیقان بود.

ادامه

اعمال و فضائل لیالی قدر در نوشته های آیت الله مظاهری

آیت الله مظاهری در کتاب روزه سلوک پرهیزکاران در خصوص اعمال و فضائل لیالی قدر مطالب ارزشمندی ارائه نموده که خواننده با مطالعه آن درک بهتری نسبت به این شبها پیدا می کند.
ادامه

پیوندهای سعادت و خوشبختی

(خردمندان) کسانی هستند که پیوندهایی را که خداوند به برقراری آنها فرمان داده است حفظ می کنند و از خدای خود و سختی حساب می ترسند». در این آیه سه علامت دیگر انسان های عاقل بیان شده است که عبارتند از

ادامه

مهمترین اعمال مستحبی برای رشد اخلاقی

برخی از اعمال مستحبی هستند که به ما کمک می کنند،  حال بهتری داشته باشیم و برای انجام واجبات آماده تر باشیم ، این اعمال به ما کمک می کنند درهای ورود شیطان و وسوسه هایش را ببندیم و در نتیجه کمتر گناه کنیم ....

ادامه

چرا باید دعا کنیم؟

ما در معارفمان این را داریم که چه بسا عبد مستحق باشد تا از ناحیة ربّش، عنایاتی بشود و خیر کثیری به او رو بیاورد، امّا چون دعا و درخواست نمی‏کند، خدا به او نمی‏دهد. از نظر علمی این بحث مطرح است که اعطا مشروط به درخواست است. این بحثی است که یک وقتی‏ کرده‏ایم و اینجا جایش نیست.

ادامه

اخلاص، رکن قبولی اعمال

 ماندگاری عمل، محبوبیت و زنده ماندنِ نامِ فاعلِ عمل و برکتِ اثرِ به جای مانده، از جمله ثمرات اخلاص است و اگر پیرامون خود را ملاحظه کنیم، متوجه می‌شویم که راز ماندگاری خیلی از چیزها، خلوصِ نیتِ فاعلش بوده است.

ادامه

دو​دو​تاچهار​تا در​ خانواده

مسائل اقتصادی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های بیشتر خانواده‌هاست و آشنایی آنها با مدیریت درست خانواده می‌تواند ایشان را به اتخاذ بهترین تصمیم‌ها به‌منظور دستیابی به زندگی بهتر یاری کند.

ادامه

نسخه متفاوت امام سجاد(علیه السلام) برای طلب رزق و روزی

حقیقت عبادت این است كه انسان خود را بنده و مملوك خدا بداند، برای خود در مقابل خدا مالكیت و اراده مستقلی قایل نباشد، بلكه خود و دارایی خود را از آنِ خدا بداند؛ به طور كامل تسلیم اراده او باشد و به عبد بودن خود در مقابل پروردگار اعتراف كند.

ادامه

اعمال ام داوود

يکی از عبادت ها و دعاهای معروف که در ماه رجببه انجام آن تأکيد شده، اعمال ام‏ داوود است. در کتب حديث نقل شده،جوانی در عراق که اهل معرفت بود به دست منصور دوانيقی به مدت طولانی در زندان اوگرفتار شده بود که نامش داوود بود.

ادامه

ویژه نامه :طلوع نور نهم

نهمین پیشوای مسلمانان، امام جواد علیه السلام ، در دهم رجب سال 195 ه . ق، در شهر مدینه دیده به جهان گشود. امام جواد علیه السلام که نامش «محمد» و کنیه اش «ابوجعفر» و لقب ایشان «تقی» و «جواد» است، در حدود پنج سال در مدینه زیر سایه پدر زیست و از پرورش های ملکوتی آن حضرت بهره مند گردید.

ادامه

«اعتکاف» حضور سازنده در جامعه است

اعتکاف پرورش جسم و جان است، انسان آمیزه‌ای است از این دو و نیازمند پرورش در ابعاد وجودی خود؛ انسان به دنبال سعادت و کمال است، ...
ادامه

ویژه نامه :اشک خاموش ویژه نامه :اشک خاموش

«امام ابوالحسن على النقى الهادى» - عليه السلام - پيشواى دهم شيعيان، در نيمه ذيحجه سال 212 هجرى در اطراف مدينه در محلى به نام «صريا» به دنيا آمد(1). پدرش پيشواى نهم، امام جواد - عليه السلام - و مادرش بانوى گرامى «سمانه» است كه كنيزى با فضيلت و تقوا بود (2).

ادامه

ویژه نامه طلوع بیکران علم (ولادت امام محمد باقر (ع)

ابوجعفر، امام محمدباقر علیه السلام پنجمین آفتابی است که بر افق پرنور امامت، جاودانه درخشید. زندگی پرنور و برکت آن حضرت، سراسر دانش و ارزش بود و از همین روی «باقرالعلوم»؛ یعنی شکافنده دشواری‌های دانش و گشاینده پیچیدگی‌های معرفت نامیده شد.

ادامه

اصول کلّی جذب کودک به امور دینی

محبّت و مهرورزی یکی از اصول تربیتی اسلام است که تاکید فراوانی به آن شده است. شخصی که محبّت و مهر کسی را به دل می نشاند نا خواسته به تقلید از او پرداخته و الگوگیری از رفتار و اخلاق او می کند مانند او لباس می پوشد، مانند او سخن می گوید و از رفتارهای او در موقعیت های متفاوت نسخه برداری می کند. هر چه آن شخص دوست دارد، برایش دوست داشتنی می شود. و هرچه بد می داند، از چشم او می افتد. گاهی اوقات دوستی و محبّت به حدّی می رسد که از شخص، فردی مرید؛ و مطیعِ چشم و گوش بسته می سازد.

ادامه

جاذبه های نماز، برای کودکان

یکی از دغدغه های بسیاری از مادران و پدران محترم، تربیت دینی کودکانشان است. همین امر سبب شده تا به دنبال یک روش موثّر برای جذب کودکانشان نسبت به آموزه های دینی باشند. از سوی دیگر؛ همه والدین می دانند یکی از آموزه های مهمّ دینی که نقش بسیار موثّری در تربیت فرزندانشان دارد، نماز است. لذا به دنبال شیوه های کاربردی برای جذب و علاقه فرزندانشان به نماز می باشند. با توجّه به اینکه اجرای هر برنامه ای باید خالی از افراط و تفریط و رعایت نکات تربیتی باشد، از سوی اهل بیت(علیهم السلام) رهنمود هایی در این باره آمده است که می تواند برای این دسته از والدین بسیار حائز اهمیّت باشد.

ادامه

معجونی برای رفع خیلی از مشکلات

اختلافشان زیاد نبود، اما همان اندک نیز همچون فلفل، بلای زندگی نوپایشان شده بود. غبار جنجال بر سر امور کوچک و کم اهمیت، فضای زندگی شان را تیره کرده بود. دعوا و بگو مگو، کار روزمره شان بود.

ادامه

شوخی با یکی از مراجع تقلید جهان تشیع

«احترام به ریش سفید» قدیم ترها در زندگی اجتماعی ما دارای جایگاه بود. احترام به بزرگترها، کمک به آنها، رعایت حق آنها از الزامات و باورهای افراد محسوب می شد اما هر چه جامعه به دهه های 80 و 90 پیش رفت گویا این اخلاق اجتماعی کمتر دیده می شود.

ادامه

فضیلت صلوات بر حضرت زهرا (س)

یکی از اموری که فراوان از سوی رسول مکرم اسلام بر آن تاکید شده است، صلوات بر حضرت زهرا (عَلیهاالسَلام) می باشد.

ادامه

شروط قسم شرعی

اینكه انسان قسم بخورد كه كاری را انجام دهد یا ترك كند مثلاً قسم بخورد كه روزه بگیرد، یا دود استعمال نكند، چنانچه عمداً مخالفت كند، باید كفاره بدهد، یعنی یك بنده آزاد كند، یا ده فقیر را سیر كند، یا آنان را بپو شاند، و اگر اینها را نتواند باید سه روز روزه بگیرد. (توضیح المسائل امام (ره)، ص 2670)

ادامه

خلق و خوی تان را نیکو کنید

امام صادق(علیه السلام) فرمود: نماز شب صورت را زیبا و خلق را نیکو و انسان را خوشبو می گرداند، رزق را زیاد و قرض را ادا می کند، اندوه را برطرف می سازد و چشم را جلال می دهد.

ادامه

ساز نیکی را کوک کنیم

اگر انسانی، خالصانه و از سر نیکی، در پی چیزی روان باشد، بدان می رسد؛ زیرا قصد و نیّت زیبا، انسان را به زیبایی می رساند و عزم نیکو، انسان را با هستی و خلقت زیبا و نیکو، هماهنگ می سازد و این هماهنگی، با خواست الهی که در خلقت و طبیعت به امانت نهاده شده، موانع و ناهمواری های راه را برمی کند و به کنار می نهد. هستی بر نیکی استوار است و انسان، بر آن گام می نهد.

ادامه

فاطمه(س) به روایت نهج البلاغه؛

اینک آن امانت مقدس بازگردانده می‌شود. از این پس‌اند‌وه همیشگی و شبم بی‌تابی و بیداری است تا به هنگامی‌که خداوند مرا نیز سرایی برگزیند که تو را در آن جایگاه باشد. زود باشد که دخترت تو را در جریان اخبار همداستانی امتت در جهت از پای درآوردن وی قرار دهد.

ادامه

كسب عزت در پرتو زندگی با قناعت

یكی از عوامل اساسی عزت و افتخار انسان در اجتماع، قناعت است. چون قناعت موجب می‌شود انسان از حرص و طمع نسبت به دنیا پرهیز كند و حرص و طمع از عوامل ذلت و خواری انسان هستند. حرص، طمع، عشق و علاقه به دنیا و دنیازدگی موجب می‌شود كه آدمی برای به دست آوردن دنیا دست به هر كاری بزند و خود را در مقابل هر كسی كوچك و ذلیل كند، و در مقابل، قناعت موجب دوری از این امور و رسیدن به عزت و سربلندی است.

ادامه

شادی در اسلام دلیل نمی‌خواهد

اصل در اسلام شاد بودن است. غمگین بودن نیاز به دلیل دارد. در روایت وارد شده مومن کسی است که غمش در دل و شادی‌اش در ظاهر است یا توصیه به پوشیدن لباس‌های روشن شده؛ اما دقیقا ما عکس این را در جامعه می‌بینیم.

ادامه

۲۰ ویژگی قرآنی برای حضرت فاطمه (س)

ابن عباس می گوید: از رسول خدا(ص) درباره کلماتی که حضرت آدم از پروردگار خویش دریافت کرد و با آن کلمات توبه کرد، پرسیدم. فرمود: «از خدا خواست که به حق محمد، علی، فاطمه، حسن و حسین(ع) توبه اش را بپذیرد.

ادامه

چهل حدیث درباره حضرت زهرا علیها السّلام

«... فمن عرف فاطمة حق معرفتها فقد ادرک لیلة القدر; (۱) هر کس به شناخت حقیقی فاطمه علیها السلام دست یابد، بی گمان شب قدر را درک کرده است.»

ادامه

"ضرورت احیاء ایام فاطمیه "

وباید گروهی از شما دعوت به خیر و امر به معروف و نهی از منکر کنند  و اینها رستگارانند .طبق آیه شریفه دعوت به خیر یکی از واجبات کفائی قبل از امر به معروف و نهی از منکر معرفی شده .

ادامه

پاسخ امام علی(ع) به سؤال ریاضی یک یهودی

مرد یهودی نزد امیرالمؤمنین(ع) آمد و گفت: عددی را برای من نام ببر که نصف و یک‌سوم، یک‌چهارم، یک‌پنجم، یک‌ششم، یک‌هفتم، یک‌هشتم و یک‌نهم آن عددی صحیح باشد.
ادامه

عالم برزخ و اتفاقات آن

عالم مردگان از جمله عوالمی است که همواره وقتی با آن مواجه می‌شویم سؤالات و ابهامات بسیاری برای ما به وجود می‌آید و هر فردی علاقه دارد بیشتر از این عالَم بداند چراکه مرگ از جمله مباحثی است که هر فردی روزی با آن دست به گریبان خواهد شد.

ادامه

10 نکته کلیدی در برخورد با نامحرم

سخن گفتن با نامحرم نیز از جمله مواردی است که می تواند زمینه برخی انحرافات جنسی را در بین افراد فراهم کند. از سوی دیگر، گاه صحبت کردن با جنس مخالف اجتناب ناپذیر می شود. از این رو، لازم است با رعایت مواردی که در پی می آید، آثار منفی اینگونه گفتگوها به حداقل برسد.

ادامه

استخاره؛ پایان تردیدها

استخاره در زبان عربی به معنای درخواست خیر از خداوند است؛ زیرا خداوند به عنوان پروردگار هستی تنها کسی است که می‌تواند خیر را به کسی ارزانی دارد چنان‌که در مقام آفریدگاری وجود را به هر آفریده‌ای ارزانی داشته است.
ادامه

کیمیای اخلاق

حضرت امام صادق (ع) فرمودند:آنگاه كه خداوند به بنده­اي اراده خير بکند، او را از دلبستگي و وابستگي به دنيا نجات مي دهد و به معارف ديني آشنا و عالم مي گرداند و به عيوب دنيا آشنا و بينا مي كند. هركس كه خداوند اين سه خصلت را به او داده است، تمام خير دنيا و آخرت را به او عطا كرده است.

ادامه

فرهنگ انتظار

از وظايف اصلي انسان، در دوران غيبت، «انتظار» ظهور منجي عدالت‌گستر است. هنگامي اين وظيفه به خوبي انجام مي‌گيرد كه حقيقت انتظار و وظايف انسان منتظر به خوبي شناخته شود.

ادامه

برکات امام غایب(عج) برای زمین و زمان

اگرچه امام عصر(عج) به عنوان آخرین ذخیره الهی به خواست و اراده خداوند از دیده‌ها غایب شده‌اند، اما این غیبت به معنای عدم بهره‌مندی مردم از وجود پرخیر و برکت ایشان نیست، ...

ادامه

هدیه هایی برای اموات

قبر، حالات قبر، نکیر و منکر صبر نمی‌کنند تا مراسم سوم و هفت و چهل میت تمام بشود. همان موقع که میت را در قبر می‌گذارند و هنوز مردم در بالای قبر ایستاده‌اند، نکیر و منکر می آیند. تعبیر روایت این بود که میت هنوز صدای پای تشییع کننده‌ها را می‌شنود که نکیر و منکر می‌آیند. در چنین موقعیت حساسی میت کمک می‌خواهد. حالا چه چیزی به درد آن‌ها می‌خورد؟

ادامه

حکمت هایی که قلب های مرده را احیا می دهد

مولای متقیان علی علیه السلام در حکمت ۸۷ می فرماید: در شگفتم از کسی که از رحمت خدا نومید می شود، حال آن که استغفار با اوست . این سخن امام بر دل کسانی که وسوسه نفس امّاره و شیطان چنان در ذهن و قلب آن ها کارگر افتاده که خود را از دایره رحمت الهی دور می بینند، می تواند یک مرهم بزرگ باشد.

ادامه

گناهانی که ، اعمال بندگان را نابود می کند

  امام العارفین در خطبه ۱۵۳ نهج البلاغه می فرمایند: اگر کسی واجد چند گناهی که حضرت برمی شمرد باشد حتی اگر برای به جا آوردن اعمالی که خدا بر او واجب کرده خود را به رنج افکنده باشد این اعمال او از سوی خدواند مورد قبول نخواهد بود.

ادامه

جایی که جوانان بر افراد مسن اولویت دارند

جوانان بخش مهمی از جامعه‌اند که نزد دوستان و دشمنان هر ملت جایگاه و اهمیتی ویژه‌ای دارند، زیرا این قشر به ویژه متخصصان و شایستگان آنان، عامل تحولات بزرگ فرهنگی، سیاسی و اقتصادی یک کشورند.

ادامه

توصیه های حضرت علی(ع) برای حاکمان اسلامی

سخنان حضرت على(ع) در عهدنامه مالک اشتر را نمى شود به طور خلاصه بیان کرد زیرا که در این عهد نامه حضرت بیاناتى دارند که هر کلمه اى از آن گنجینه اى از علم و معرفت براى خواننده و مخصوصاً براى کسى که مسؤولیتى را در هر زمینه اى به عهده گرفته است. لذا ما سخنان حضرت را به سه بخش تنظیم کرده و بیان مى کنیم:

ادامه

ميزان پرده ‏پوشى خداوند

البته خداوند ستّار براى هر كسى ميزان و معيارى بر اساس حق قرار داده تا مسائل درون و بيرون او سنجيده شود و هر چه ترازوى عدل و انصاف نشان دهد همان ملاك محكمه الهى خواهد بود؛ زيرا در آخرت حجاب و پرده‏ ها براى حسابرسى برداشته مى‏شود و همگان به حقايقى دست خواهند يافت كه در دنيا پوشيده مانده است.

ادامه

توصیه آیت الله ضیاء آبادی برای نماز خوان شدن فرزندان

 آیت‌الله ضیاءآبادی، مفسر قرآن کریم در جلسه این هفته تفسیر خود در مسجد علی بن الحسین(ع) با اشاره به آیات ۵۸ و ۵۹ سوره کهف، گفت: خداوند حکیم آن کسانی را که از آیات الهی باخبرند و در عین حال عملاً اعراض می‌کنند را توبیخ و تهدید کرده است.

ادامه

كريمه اهل بيت (ع) شفيعه روز جزاء

اول ذيقعده سال 173 هجرى بود كه عالم به وجود فاطمه اى ديگر از گلشن رسالت جلوه گر شد، تا عصمت فاطمه زهرا(س)را دوباره تجلى سازدو با فروغ خود،اسوه بانوان جهان گردد.

ادامه

دلم تنگ شد، می‌روم یاد امام زمان(عج) می‌کنم.

چگونه عشق به فرج را در وجودمان افزایش دهیم و در اوج اشتیاق به ظهور زندگی کنیم تا در عداد منتظران واقعی امام زمان (عج) قرار گیریم؟ پاسخ این است که افزایش این اشتیاق، چیزی جدا از کسب تقوا، انجام صحیح و مخلصانه‌ی عبادات و اجرای فرمان‌های الهی به ویژه تکالیف الهی نیست و در کنار همه‌ی این موارد و بعد از کسب معارف لازم و آگاهی‌های دقیق و عمیق، اگر خواستیم به کار ویژه‌ای بپردازیم، باید به "ذکر" توجه کنیم. اینجاست که جایگاه ذکر روشن می‌شود.

ادامه

کتابی که پنج امام آن را تایید کردند!

«سُلَیم بن قیس هلالی» توانست معارف آل‌محمد را فرا گیرد و با اصحاب خاص ایشان همچون سلمان، ابوذر و مقداد در تماس باشد و از کوچک‌ترین فرصت‌ها حداکثر استفاده را در راه این هدف بنماید.ایران با آغوش باز میزبان اولین کتابی بود که در فضایل و معارف تاریخ اهل بیت (ع) تألیف شد.

ادامه

توصیه های اخلاقی و تربیتی به والدین

محبت و خوش رفتاری، نقش بسیار مهمی در تربیت صحیح فرزند دارد. محبت، احساسات پاک کودک را شکوفا می سازد و کمبود عاطفه و عقده های روانی، دامن گیر فرزندان نمی شود. همچنین، زمینه رحمت خداوند را فراهم می سازد.

ادامه

قرآن دشمنت را رسوا کن، توهین چرا؟!

توهین می کنیم چرا که دلیل و منطقی بر حرف هایمان نداریم، اطلاعاتمان کم است.

منطق نداریم، راه مقابله را بلد نیستیم و فکر می کنیم با توهین یا انجام برخی اعمال، کمر دشمنان و مخالفانمان را شکسته ایم!!

ادامه

این افراد عمل شان هیچ پاداشی ندارد

یکی از اعمالی که در قرآن کریم وهمچنین در گفتار ائمه اطهار (ع) تأکید فراوانی بر آن شده است، بجا آوردن نماز می باشد، اما جالب است بدانید، افرادی که در انجام این عمل کوتاهی و یا از آن سر باز می زنند، عقوبتی سخت در انتظار آنان، چه در دنیا و چه در آخرت می باشد.
ادامه

محمد(ص)؛ چگونه محمد(ص) شد؟

حضرت ختمي مرتبت محمد مصطفي(ص) به صفاتي چون خلق عظيم، شاكر بودن، پرهيز از پرخوري، ساده پوشي، رافت و مهرباني، خوشرويي و بخشش و ... مزين بودند و اينها تنها بخش كوچكي از صفات و سيره عملي پيامبر بزرگ اسلام است اين ويژگي هاي برجسته بود كه محمد(ص) را محمد(ص) كرد ما به عنوان پيروي آن حضرت چقدر محمدي هستيم؟
ادامه

چرابرخی مومنان همسربدنصیبشان میشود؟

می خواهیم بگوییم گاهی امتحان یک بنده ای در آن قرار می گیرد که یک انسان خوب و وارسته همسری نصیبش می شود  که از نظر معنویات و ارزش ها بسیار پایین است. همیشه این طور نیست که تصور کنیم این ازدواج یک اجبار بوده است، بلکه تا حد زیادی از بی دقتی خود ما ناشی می شود، چشممان را بر واقعیات می بندیم و به دنبال خواسته دل می رویم و بعد که اسرار رو می شود، خداوند را مقصر می دانیم!

ادامه

چه کنیم مایه ننگ شیعیان نباشیم!

امروز با یکی از همکارانم درباره این موضوع صحبت شد، که تازگی ها اگر فامیلی رو که مدت ها ندیدی، ببینیش بعد از دست دادن و سلام و علیک کوتاه؛ از اینکه کنارش هستی یا کنارت هست حوصله ات سر می رود، مجبوری با گوشیت سرتو گرم کنی، به پوو سر بزنی؟! وایبر بری؟! خب! حرفی برای گفتن نداری؟! یا یه درد بدتر!

ادامه

کمال انسان در چیست؟!

حضرت على "علیه السلام" در قسمتى از خطبه شانزدهم مى فرمایند: 'انحراف به راست و چپ "افراط و تفریط" گمراهى و جاده ى اصلى راه وسط است. مسیر كتاب الهى و آثار رسالت از این جاده كشیده شده است. روزنه هاى نجات بخش سنت پیغمبر "صلی الله علیه و آله" به این جاده باز مى شود و راه سرنوشت كمال انسانى به این جاده منتهى مى گردد.' و نیز حضرت در نامه بیست و یكم مى فرمایند: میانه رو باش و از زیاده روى دست بردار.

ادامه

رسول رحمت

در اخلاق حضرت محمد , همين بس كه با آن جلالت و موقعيتى كه به سلاطين نامه دعوت مى نوشت در خانه , تا حد امكان كارش را شخصا انجام مى داد.

ادامه

ویژه نامه : صادق آل محمد

امام صادق علیه‌السلام به حدی بزرگ است که بزرگان و علمای هر یک از علوم از تاریخ و ادب گرفته تا فقه، منطق، تفسیر، کلام و ... هر کدام در حد خود می‌توانند از این  دریای با عظمت بچشند و کسی نمی‌تواند همه ویژگی‌های این شخصیت عظیم انسانیت را بازگو کند.

ادامه

ویژه نامه :ولادت پیامبر مهربانی

چون آن حضرت متولّد شد بتها كه بر كعبه گذاشته بودند همه بر رو در افتادند و چون شام شد اين ندا از آسمان رسيد كه (جآءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْباطِلُ اِنَّ الْباطِلَ كانَ زَهُوقا) (سوره اسراء، آيه 81)

ادامه

ویژه نامه : سامرادر غم

می‏گفت «زیبایی چهره، جمال برون است و زیبایی عقل، جمال درون» و حالا جمال ظاهرش را بیماری، به یغما برده؛ در حالی‏که 28 بهار، بیشتر از عمرش نمی‏گذرد. می‏رود در حالی که از وصال خشنود است و برای امام خردسال نگران است.

ادامه

برکات و اعمال ماه ربیع الاول

ماه "ربیع الاول" همانگونه كه از اسم آن پیداست بهار ماه ها مى باشد؛ به جهت اینكه آثار رحمت خداوند در آن هویداست . در این ماه ذخایر بركات خداوند و نورهاى زیبایى او بر زمین فرود آمده است . زیرا میلاد رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) در این ماه است و مى توان ادعا كرد از اول آفرینش ‍ زمین رحمتى مانند آن به خود ندیده است .

ادامه

ویژه نامه : نوای غربت

سلام بر هشتمين امام پاك  !سلام بر هشتمين جانشين پيامبر   !سلام بر اوآن گاه كه زاده شد
آن گاه كه مظلومانه به شهادت رسيد. و آن گاه كه در اوج عظمت و شكوه، گام بر صحنه رستاخيز گذارد
ادامه

ويژه نامه : تشت خون

مردی از شام،به تحریک معاویه،روزی امام را به دشنام گرفت.امام (ع) چیزی نفرمود تا ساکت شد،آنگاه با لبخندی شیرین او را سلام گفت و فرمود:پیر مرد!فکر می کنم غریب هستی، و گمان می برم در اشتباه افتاده ای،اگر از ما رضایت بخواهی،خواهیم داد و هم اگر چیزی بطلبی،و اگر راهنمایی می جویی،راهنماییت خواهیم کرد،و اگر باری بر دوش داری،بر می داریم و یا گرسنه یی سیرت می سازیم و اگر نیازمندی،نیازت بر می آوریم و باری،هر کاری داری،در انجام آن حاضریم.و هم اگر بر ما وارد شوی،راحت تر خواهی بود که وسایل پذیرایی از هر گونه ما را فراهم است.مرد،شرمسار شد و گریست و گفت:گواهی می دهم که تو جانشین خداوند بر زمینی،خدا بهتر می داند که رسالت خویش،کجا قرار دهد.

ادامه

ويژه نامه :غروب خورشید

پیامبر صلى اللّه علیه و آله عباى خود را برداشت و به او داد و فرمود: این عبا را زیر انداز خود قرار دهد. جریر عبا را گرفت و بر صورت خود گذارد و آن را مى بوسید و گریه مى كرد، آنگاه آن را جمع كرد و به پیامبر صلى اللّه علیه و آله رو كرد و گفت : من هرگز بر روى جامه شما نمى نشینم . خداوند تو را گرامى بدارد همان گونه كه مرا گرامى داشتى .

ادامه

ویژه نامه : همه جا غم

روزهایى بس شیرین و به‏ یادماندنى و تاریخ ساز پیامبر را نمى ‏توان با الفاظ و سخنان ناقص انسانهاى ناقص، ‏توصیف و تعریف كرد. او هرگز در این واژه‏ ها نمى ‏گنجد و فراتر از آن است. انسان‏ كاملى كه تمام افلاك و موجودات را خدا به خاطر او آفرید واگر او نبود، هیچ چیز نبود.

ادامه

سه توصیه امام حسین (ع) برای تربیت فرزندان

در مکتب اهل بیت(ع) خانواده و فرزندان از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است. در این مکتب فرزند آوری و اهمیت تربیت فرزند تنها معطوف به لحظه تولد و بعد از آن نیست بلکه به زمینه های تربیت و شرایط قبل از تولد و بلکه حتی قبل از انعقاد نطفه نیز توجه خاص شده است. از این رو در روایات مشاهده می‌کنیم که شرایط مطلوب و نامطلوب انعقاد نطفه توجه قرار گرفته است.

ادامه

حق الناس باید پرداخت شود

گاه خداوند غفار، موجب بخشیده شدن گناه (اگرچه كبیره باشد) مى‌شود و ناامید شدن از حضرت حق، خود گناه است ولى باید توجه داشت كه اگر حق الناس در میان است، باید پرداخت شود و نیز چنان چه حق الله از قبیل قضاى نماز یا روزه بر عهده شخص است باید جبران شود.

ادامه

اشعار آیینی ویژه روز اربعین

به مناسبت فرا رسید روز اربعین سالار شهیدان  جدیدترین اشعار آیینی ویژه این ایام را مطالعه نمایید

ادامه

ادب در زندگی (تفسیر سوره حجرات)

سوره حجرات چهل و نهمین سوره قران است و به مناسبت ورود واژه حجرات در چهارمین آیه این سوره آن را حجرات نامیده ا ند (1). مفسران اتفاق نظر دارندکه این سوره 18 آیه دارد و جز آیه 13 آن در مدینه نارل شده است و از این رو آن را در زمره سوره های مدنی قرار داده‌اند. ارزش این سوره بسیار بالاست و در ثواب قرائت این سوره روابات متعددی نقل شده است

ادامه

نماز راز دوست

نماز در كلام امام خمينى (ره) : در اسلام از نماز هيچ فريضه اى بالاتر نيست چطور نماز را اينقدر سستى مى كنيد در آن ؟... از بى پرونده كه در دادگسترى ها... هست برويد ببينيد، از نمازخوانها ببينيد پرونده هست آنجا؟ از بى نمازها پرونده هست ، هر چه پرونده پيدا كنيد پرونده بى نماز خوانهاست . 

ادامه

با یک ثواب هفتاد بلا را از خود دور کنید

در دین اسلام همان‌گونه که کسب درآمد از هر راهی مجاز نیست، خرج کردن مال نیز در هر راهی درست نیست، یکی از نیکوترین راه‌های مورد تأیید اسلام برای صرف مال، صدقه دادن آن در راه خداست.

ادامه

برای عاقبت بخیری

از ما نیست کسی که هر روز حساب خود را نرسد پس اگر عمل نیکی انجام داده از خداوند زیاد شدن اعمال خیر را طلب کند و اگر کار بدی مرتکب شده، از خداوند آمرزش بخواهد.

ادامه

با امام كاظم (عليه السلام) در سايه قرآن

امام كاظم (ع) قرآن ناطق و از ثقلين است و ارتباط آن حضرت با كتاب الهي از زاويه ‏هاي گوناگون تفسير و علوم قرآن قابل بررسي است اينك در اين مجال و به اهتمام آن بزرگوار به تلاوت قرآن و ثواب تلاوت مي ‏پردازيم.

ادامه

هفتم صفر روز شادی یا حزن؟

هفتم ماه صفر به روایتی سالروز شهادت امام حسن مجتبی(ع) و به روايتي ديگر میلاد امام موسي کاظم(ع) مي باشد این همزمانی دو مناسبت و وجود آن در ماه صفر که ماه حزن و اندوه خاندان نبوت می باشد باعث يک نوع سردرگمي ميان محبان اهل بيت شده است لذا به بررسي اين موضوع از منابع معتبر و نيز نظر بزرگان و علماي معاصر مي پردازيم

ادامه

تنها راه خوشبختی اینجاست!

قرآن کریم در ظاهر کتابی است با متنی عربی و آیات و سور مشخص؛ اما همین کتاب با چنین ظاهر و مشخصاتی، ویژگی هایی دارد که آن را از یک کتاب عربی ساده به کامل ترین و اساسی ترین قانون هدایت و سعادت بشر تا قیامت تبدیل کرده است.

ادامه

پنج آیه ی معجزه گر قرآن

هر کس این پنج آیه را هر روز یازده مرتبه بخواند برای او هر حاجت و امر مهمی آسان گردد و به زودی به مراد خویش انشاء الله خواهد رسید.

ادامه

آيا امام حسين(ع) دختري به نام «رقيّه» داشته است؟

مورخان و مقتل‌نويسان هنگام بيان فرزندان امام حسين(ع) به ذكر دو دختر به نام‌هاي فاطمه و سكينه، بسنده كرده‌اند؛1 برخي نيز نام «زينب» را بدانها افزوده‌اند؛2 اما در هيچ يك از منابع اوليه، نامي از دختري خردسال براي امام حسين(ع) كه رقيه، فاطمه صغري و يا نام ديگري داشته باشد موجود نيست و نيز اين جريان كه هنگام اقامت كاروان اسيران در شام دختري خردسال از امام حسين(ع) در فراق پدر و هنگام مواجهه با سر بريده پدر جان داده باشد، به چشم نمي‌خورد؛ ولي در برخي از كتابهاي متأخر شرح حال اين دختر كوچك و قصه جان ‌سوز او در خرابه شام بيان شده است.3 بيشتر اين نويسندگان اين جريان را از كتاب «كامل بهايي» ـ نوشته قرن هفتم هجري ـ روايت كرده‌اند.

ادامه

نقش کودکان در بالندگی حماسه عاشورا

حماسه شکوهمند روز دهم سال 61 هجری، نگارینه‏ای از زیباترین طرح‏ها و نقش‏ها را در تاریخ حک نمود. حماسه از سرخی خون برترین رادمردان خدا، خامه گرفت و دست نقاش چیره شهادت که از آستین بزرگ آموزگار آن، حضرت حسین(علیه‏السلام) بیرون آمده بود، بر پرده کربلا، در آن ساعتی که عقربه‏های آفرینش لحظه عروج را نشان می‏دادند، چشم نوازترین تصویر را به نقش کشید.

ادامه

بایدها و نبایدهای عزاداری در سیره معصومان

در این مقاله برآنیم تا با سیری در گزارشهای رسیده از حضرات معصومین علیهم السلام دریابیم که ایشان در مواجهه با شهادت امام حسین علیه السلام و برپاداشتن عزای آن حضرت چه گفتند و به چه شکل عمل کردند.

ادامه

کلید بزرگی و محبوبیت

در اخلاق اسلامی یک موضوع است که می توان آن را پایه و محور همه تعلیمات اخلاق اسلامی قرار داد ؛ آن عزت نفس است که منشأ بسیاری از صفات حمیده در انسان است. اسلام به کرامت و عزت نفس، بسیار اهمیت داده است . 

ادامه

15 حرام از حیوانات حلال

 از جمله حیواناتی که در روایات به عنوان حرام گوشت از آنها یاد شده است، حیوانات «درنده‌خو» هستند که این روایات مراد از درنده‌خو را حیوانی دانسته‌اند که دارای نیش (دندان تیز) و چنگال باشد. حال گروهی از فقها کانگورو را دارای این ویژگی‌ها دانسته و به دنبال آن، قائل به حرمت گوشت این حیوان شده‌اند، ولی بر‌خی دیگر از فقها، وجود این ویژگی‌ها را در کانگورو نفی کرده و به همین دلیل، معتقدند در صورتی که کانگورو ذبح شرعی ‌شود، خوردن گوشت آن اشکالی ندارد.

ادامه

مباهله، سند حقانيت اهل بيت(ع)

بدانيد اگر اين شخص به همراه اصحاب و يارانش مي آمد، با مباهله كردن با وي موافق بودم اما او با عزيزترين كسانش، پسر عم و برادرش، دخترش و پاره تنش، و دو نوه اش كه بسيار عزيزشان مي دارد آمده است. به خدا قسم من در اين شخص مي بينم كه اگر بخواهد، كوه را از جاي خود حركت مي دهد.

ادامه

ویژه نامه : برکه خورشید

آنچه تو را، در راه ايمان ضعيف مي کند، آنچه تو را در "رفتن"، به "ماندن" مي خواند، آنچه تو را، در راه "مسئوليت" به ترديد مي افکند، آنچه تو را به خود بسته است و نگه داشته است، آنچه دلبستگي اش نمي گذارد تا " پيام" را بشنوي، تا حقيقت را اعتراف کني، آنچه ترا به "فرار" مي خواند آنچه ترا به توجيه و تاويل هاي مصلحت جويانه مي کشاند، و عشق به او، کور و کرت مي کند ابراهيمي و "ضعف اسماعيلي" ات، ترا بازيچه ابليس مي سازد. در قله بلند شرفي و سراپا فخر و فضيلت، در زندگي ات تنها يک چيز هست که براي بدست آوردنش، از بلندي فرود مي آيي، براي از دست ندادنش، همه دستاوردهاي ابراهيم وارت را از دست مي دهي، او اسماعيل توست، اسماعيل تو ممکن است يک شخص باشد، يا يک شيء، يا يک حالت، يک وضع، و حتي، يک " نقطه ضعف"!

ادامه

نگاه‌هایی که زاویه دارد

 جامعه ما این روزها با یک ناهنجاری مواجه است، گرفتار یک ضداخلاق است، با یک معضل دست و پنجه نرم می‌کند و دست به گریبان است با یک بیماری؛ بیماری مزمنی که برآمده از یک عادت نکوهیده درمان نشده است. سرها، گردن‌ها، صورت‌ها و چشم‌هایی که زاویه و جهت دارند، به سوی جنس مخالف و نگاه‌‌هایی عمیق و ژرف که ثابت می‌مانند به روی دیگران به قصد لذت و حظ. به زبان ساده‌تر، دوختن نگاه آلوده به نوامیس مردم برای کامجویی بصری. گاه عیار و میزان این چشم‌چرانی‌ها و نظربازی‌ها چنان بالا می‌رود که فغان اعتراض مردم را هم بلند می‌کند. حتما دیده‌اید مردانی را که در مترو، اتوبوس و حتی کوچه و خیابان با معترضانی روبه‌رو می‌شوند که شاکی‌اند از نگاه‌های ناپاکشان و مطرح کننده یک پرسش تاریخی: مگر خودت خواهر و مادر نداری؟

ادامه

نگاهی به زندگی علامه امینی(ره)

شیخ احمد امینی تبریزی،(1) پدر بزرگوار علامه امینی از عالمان با تقوا بود و مردم به ایشان همواره به دیده احترام می‌نگریستند. ایشان در سال 1287 هـ.ق در سَردها از توابع تبریز به دنیا آمد. میرزا احمد از فقها و مجتهدین زمان خود و در زهد و پارسایی زبانزد عموم بود. او در سال 1304 ه.ق به تبریز مهاجرت نمود و برای همیشه ساکن آنجا گردید.

ادامه

عملی شیطانی که افسردگی به همراه دارد

حسد صاحبش را لاغر و بی بنیه می نماید و برای وی افسردگی ای می آورد که برای آن درمانی وجود ندارد و زندگی برای انسان حسود، سخت و طاقت فرسا می گردد.
ادامه

وصف جان در سخن جانان

رسول اکرم صلی الله علیه و آله  در شخصیت بی انتهای  علی علیه السلام  و کمالات بی نظیر و فضایل بی پایانش احادیثی فرموده اند که به بخشی از آنها اشاره می نماییم .

ادامه

ویژه نامه : آزمون عشق

بمناسبت عید سعید قربان

اولین معنایی كه از عید به ذهن میرسد، تغییراتی است كه انسان از ظاهر خود و یا در طبیعت میبیند . این آرایش ظاهری همچون پوشیدن لباس نو و آمدن بهار طبیعت به یك معنا عید نامیده شده است .

ادامه

عرفه روز نیایش

روز عرفه، روز شناخت است و هرچند نام عید بر آن نهاده نشده ولی یکی از اعیادبزرگ اسلام به شمار می‏رود.

ادامه

مسلم بن عقيل؛ سفیر شهيد کربلا

امروز 9 ذی الحجه مصادف با سالروز شهادت سفیر کربلا، حضرت مسلم بن عقیل(ع) است.در میان جوانان برومند «بنی‏ هاشم‏» مسلم، فرزند عقیل یكی از چهره‌‏های تابناك و شخصیت‌های بارز، به شمار می‏رفت.
ادامه

نماز باطل شده را رها کنیم؟

سوال: اینکه می‌گویند نماز در فلان حالت باطل می‌شود یعنی اینکه باید شخص در همان حالت اشتباه نماز را رها کند و دوباره نماز دیگری بخواند یا اینکه همان نماز باطل را باید ادامه دهد و بعد دوباره نماز دیگری بخواند؟ مثلاً بعد از اینکه یک رکوع بجا نیاورد و به سجده رفت باید همان جا نماز را رها کند و دوباره بخواند؟
ادامه

بدترین دردی که درمان نداره!!

برخی افراد به بهانه ی اینکه نمی دانند کدام جناح حق است و کدام جناح باطل از پیروی حق و برخورد با باطل خودداری می کنند؛ این افراد در همه ی زمانها وجود داشته اند. شاید اگر کمی به اطراف خود با دقت بنگریم با برخی از آنها مواجه شویم که بی خیالی و بی توجهی آنان به حق، ما را شگفت زده خواهد ساخت. در نهج البلاغه نیز امیرالمومنین علی(علیه السلام) به برخی از این دست اشاره کرده اند؛ حال این افراد چه کسانی بوده اند؟ و دلیل کناره گیری آنان از حق چه بوده است؟ در این نوشتار به آن می پردازیم.

ادامه

ویژه نامه : غروب نهمین آفتاب

سلام بر امام جواد (ع)
که «جود» ، قطره ای بود در پیشانی بلندش
و «علم» ، غنچه ای بود از گلستانِ وجودش
و «حلم» ، گوهری بود از گنجینه فضایلش

ادامه

روز رویش زمین

سلام بر دحوالارض ، روزی که عشق پیدا شد و آتش به همه عالم زد تا ما گم گشتگان کوی دوست ، عشق را بجوییم و ببوییم ، بلکه در سرای فانی آرام گیریم و آرامش دیگران را بر هم نزنیم ، و آرام‌گاه خلایق باشیم .

ادامه

آیة الكرسى‏ چندآیه دارد؟

اهمیت فوق العاده آیة الكرسى از این نظر است كه مجموعه‏ اى از معارف اسلامى و صفات خداوند اعم از صفات ذات و فعل، مخصوصاً مسأله توحید در ابعاد مختلف را در بر گرفته است.

ادامه

4 اصل آسان برای متحول‌شدن انسان

روایت است که علامه طباطبایی(ره) به فردی که بیمار در منزل نگه می‌داشت، فرمود: حاضرم ثواب تفسیر المیزان را به تو بدهم و یک شب بیمارداری‌ات را به من بدهی. این در حالی است که نگارش «المیزان» بیش از 20 سال زمان برده بود!
ادامه

ویژه نامه : مروارید قم (ولادت حضرت معصومه (س)

شهر مدينه چشم به راه تولد كودكي از خاندان پاك پيامبر (ص) بود . خانه امام كاظم (ع) حال و هواي ديگرِِِي داشت . نجمه همسر آن بزرگوار به اميد تولد فرزند روز را به شب و شب را به روز مي رساند .شور و شادي در خانه امام موج مي زد .

ادامه

بوی گل (اثرات همنشین خوب و بد)

انساني كه بكوشد لحظات عمرش را با صالحان و انسانهاي كمال يافته سپري كند، بدون ترديد در روح و جسم او تأثير مثبتي خواهد گذاشت.
ادامه

منافع سكوت‏

صمت و خاموشى، كليد راحت دنيا و آخرت است؛ زيرا انسان خاموش در زندگى دنيا از بسيارى از شرور و خطرات و زيان‏ها و خسارت‏ها كه محصول بى‏نظمى زبان و بى‏بند و بارى عضو در گفتار است، در امان مى‏ماند و فضاى امان در حقيقت فضاى سلامت و راحتى و خوشى است و در زندگى آخرت از شرّ و ضرر عذاب كه نتيجه گناهان زبان است، محفوظ ماند و در كنف رحمت الهى، زندگى ابدى خويش را به خوشى و راحت بگذراند.

ادامه

سيره زندگانی امام صادق (عليه السلام)

به مناسبت اينكه امروز روز وفات امام ششم،صادق اهل البيت عليهم السلام است،سخنان من در اطراف آن شخصيت ‏بزرگوار و نكاتى از سيرت آن حضرت خواهد بود.

ادامه

دلم جز هوایت هوایی ندارد +(دانلود)

تجلی طه، گل اشک مولا، دل آشفته ی داغ آن کوچه ی غم

گرفتار گودال خونین، گرفتار غم های زینب، سیه پوش قاسم

ادامه

آیا عطسه‌ نشانه صبر در انجام کارهاست؟

یکی از مواردی که از سال‌های دور در میان برخی خانواده‌ها رواج داشته و همچنان تعداد قابل تأملی از مردم جامعه بر آن اعتقاد و باور دارند، آمدن صبر (عطسه) است به گونه‌ای که شخص بر این باور است که تعداد عطسه‌هایش در برنامه‌های روزمره و یا کاری او بسیار تأثیرگذار است.

ادامه

دردی که درمان نداره!!

برخی افراد به بهانه ی اینکه نمی دانند کدام جناح حق است و کدام جناح باطل از پیروی حق و برخورد با باطل خودداری می کنند؛ این افراد در همه ی زمانها وجود داشته اند.

ادامه

اهمیت حفظ زبان در روايات‏

عثمان بن عيسى مى ‏گويد: خدمت حضرت ابو الحسن عليه السلام بودم كه مردى به آن جناب گفت: به من توصي ه‏ایى بنما. حضرت فرمود: زبانت را نگهدار تا عزيز باشى، ومهار خود را به دست مردم مده، تا از خوارى و ذلّت دور بمانى

ادامه

تفاوت های عالم دنیا و آخرت

ما در این عالم تصور کامل و درستى از نعمت هاى بهشتى نداریم؛ آنچه هم میدانیم، الفاظى است که از قرآن و روایات شنیده ایم و براى ما به طور آشکار قابل درک نیست. به نمونه هایى از اوصاف بهشت که در قرآن آمده، فهرست وار اشاره می کنیم:

ادامه

شیطان‌هایی که در لباس انسان هستند

دو نوع شیطان داریم؛ شیطان خانه‌دار که «فَهُوَ لَهُ قَرینٌ»(زخرف/36) در وجود انسان رخنه می‌کند و شیطان‌ دوره‌گرد که «إِذا مَسَّهُمْ طائِفٌ مِنَ الشَّیْطان تَذَکَّرُوا»(اعراف/201) مؤمن را سست می‌کند اما نمی‌تواند در وجودش نفوذ کند.
ادامه

آیه ای برای آرامش در روزگار نداری و فقر

بى حساب بودن روزى خداوند به افراد با ايمان اشاره به اين است كه هرگز پاداشها و مواهب الهى به اندازه اعمال ما نيست بلكه مطابق كرم و لطف اوست و مى دانيم لطف و كرمش حد و حدود ندارد.
ادامه

راهکار دریافت اقامت در بهشت

در آخرین قسمت از سری مقالات «معارفی از قرآن کریم» آیاتی از جزء سی ام این کتاب هدایت و نور را محور بحث قرار داده و به بیان معارفی از آن ها می پردازیم.
ادامه

چه کسانی هیزم جهنمند؟

بیست و نهمین قسمت از سری مقالات «معارفی از قرآن کریم» به آیاتی از جزء بیست و نهم این کتاب هدایت و سعادت اختصاص دارد. در این مقاله نیز به مانند گذشته آیاتی را محور بحث قرار داده و به بیان معارفی از آنها می پردازیم.

ادامه

تجارتی که نجات دهنده است

در ادامه مقالات معرفتی و معنایی «معارفی از قرآن کریم» که برای انس بیشتر با معنا و مفهوم قرآن کریم تدوین می‌شود به بیست و هشتمین قسمت از این سری مقالات رسیدیم. در این مقاله نیز به سبک گذشته آیاتی از جزء مربوطه را محور بحث قرار داده و بیان گوشه ای از معارفی آنها می‌پردازیم.

ادامه

در دینداری کم نیاورید!/جزء بیست و ششم

بیست و ششمین قسمت از سلسله مقالات «معارفی از قرآن» به آیاتی از جزء بیست و ششم قرآن کریم اختصاص دارد. در این قسمت نیز با محور قرار دادن تعدادی از آیات به بیان معارفی از آن‌ها می‌پردازیم.

ادامه

بالاترین گناه چیست؟

آیت الله مظاهری در درس اخلاق اخیر خود گفت: شیعه آنست که عقیده داشته باشد که امام زمان تسلّط وجودی بر دلش و در تسلّط وجودی بر خانه و زندگی و گفتار و کردارش دارد گفت: نمی‌شود کسی به جایی برسد که بگوید خدا مرا نمی‌آمرزد و این گناهش از هر گناهی بالاتر است...
ادامه

تبدیل زندگی به بندگی

فردی پیش امام سجاد (ع) آمد و گفت که من دعا می کنم که خدا من را امتحان نکند .امام فرمود که این دعا اصلا مستجاب نمی شود . بگو : خدایا من را در امتحانات قبول کن

ادامه

معارف جزء بیست و یکم

بیست و یکمین جزء از قرآن کریم را آیاتی از سوره های عنکبوت، روم، لقمان، سجده و احزاب تشکیل می دهد. در این مقاله که قسمتی دیگر از سلسله مقالات «معارفی از قرآن کریم» است به آیاتی از این سور پرداخته و گوشه ای از معارف نهفته در آنها را بیان می کنیم.

ادامه

بمناسبت ایام شهادت حضرت علی (ع)

درباره بیت المال بسیار سختگیر بود، در شهر كوفه پیوسته در بین مردم و در دسترس همه بود. دفتر كار و محل ملاقاتها و بطور كلى مركز همه فعالیتهاى سیاسى و اجتماعى او مسجد كوفه بود...

ادامه

فرصت بندگی(ویژه روز شانزده هم)

و هنگامی که خداوند کسی را دشمن بدارد به جبرئیل می‌گوید من از او متنفرم، او را دشمن بدار! جبرئیل هم او را دشمن می‌دارد. سپس در میان اهل آسمان‌ها ندا می‌دهد که خداوند از او متنفر است او را دشمن دارید! همه اهل آسمان‌ها از او متنفر می‌شوند؛ آنگاه این تنفر در زمین نیز منعکس می‌شود.

ادامه

معارفی از جزء شانزدهم قرآن کریم

شانزدهمین قسمت از مجموعه مقالات معارفی از قرآن کریم به آیاتی از جزء شانزدهم این کتاب الهی اختصاص دارد. به مانند بحث‌های پیشین این بار هم ابتدا آیاتی از این جزء مطرح و سپس به نکات و معارفی از آن‌ها اشاراتی می‌کنیم.

ادامه

ویژه نامه :اسوه کرامت

{ولادت امام حسن مجتبی(ع)}

ای مولود خجسته رمضان! ای بدر تمام ماه خدا! تو تنهاترین فرزند رمضانی و آسمان، در پیشگاه كرم و بخشش تو، با این همه ابرهای باران زایش، گمشده ای غریب بیش نیست. رسول رحمت، تو را بر شانه های خویش سوار می كرد و بر تو مباهات می نمود. تو ادامه محمد (ص)  و كرانه علی (ع) هستی. تو امام مایی و ما مُرید و دلداده تو. و اینك در بهار شكفتن تو، در فصل خدا، بر خود از رهبری تو می بالیم و بر نامت كه زینت همه خوبی ها و نیكی هاست، افتخار می كنیم.

ادامه

فرصت بندگی (ویژه روز چهارده هم)

گفتني است کسب رضايت خداوند تعالي مراتبي دارد كه رتبه هاي آن وابسته به عبوديت و درجات بندگي بندگان نسبت به خداي سبحان مي باشد, هر درجه اي از عبوديت رضايت متناسب با آن درجه را به همراه دارد.

ادامه

معارفی از جزء هشتم قرآن کریم

در هشتمین قسمت از سلسله بحثهای تفسیری که برای انس معنایی با قرآن کریم تدوین می شود این بار جزء هشتم قرآن را گشوده و به فرازهایی از آیات آن می پردازیم تا ضمن بیان نکاتی در هر فراز، جان را به نور کلام حق منور کنیم.

ادامه

ویژه نامه فرصت بندگی (ویژه روز هشتم )

در هشتمین قسمت از سلسله بحثهای تفسیری که برای انس معنایی با قرآن کریم تدوین می شود این بار جزء هشتم قرآن را گشوده و به فرازهایی از آیات آن می پردازیم تا ضمن بیان نکاتی در هر فراز، جان را به نور کلام حق منور کنیم.

ادامه

معارفی از جزء هفتم قرآن کریم

هفتمین قسمت از سلسله مباحث قرآنی را که به مناسبت ماه مبارک رمضان و برای انس معنایی در کنار انس لفظی با این کتاب آسمانی تدوین شده است را به میهمانان ماه خدا تقدیم می‌کنیم. این بخش به مباحث و معارفی از جزء هفتم قرآن کریم می‌پردازد.

ادامه

فرصت بندگی (ویژه روزششم)

اهل گناه ولو اگر تحصیلات عالی رتبه دانشگاهی هم داشته باشد و لباس‌های فاخر به تن کند، باز هم خوار است. اما بندگی خدا را کردن باعث می‌شود تا محبت آن شخص به مقدار بسیار زیادی در دل دیگران باشد.

: قرآن می‌گوید: «إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا»‌ یعنی هر که ایمان بیاورد و عمل صالح بکند، ما هم دوستی‌اش را در دل مردم می‌افکنیم. مردم اهل عمل را دوست دارند.

ادامه

معارفی از جزء ششم قرآن کریم

در ادامه بحثهای معرفتی و بیان معارفی از قرآن کریم در این قسمت برای انس معنایی بیشتر با کلام الهی، آیاتی از جزء ششم را مورد بحث قرار داده و معارفی از آن را با استناد به کتب معتبر تفسیری تقدیم می نماییم.

ادامه

فضیلت افطاری دادن

در ماه پر برکت رمضان، لحظات انسان ارزشمند است، در این ماه، هر لحظه انسان در آغوش پر لطف و رحمت خداوند است، به همین دلیل با رعایت نکاتی چند، می تواند بهره مندی خود را از این ایام خاص، بیشتر نماید.

ادامه

ویژه نامه فرصت بندگی (ویژه روز چهارم )

خدایا مرا در این روز برای اقامه و انجام فرمانت قوت بخش و حلاوت و شیرینی ذکرت را به من بچشان و برای ادای شکر خود به کرمت مهیا ساز و در این روز به حفظ و پرده پوشی مرا از گناه محفوظ دار، ای بصیرترین بینایان عالم.

ادامه

معارفی از جزء 4 قرآن کریم

در چهارمین بخش از سلسله بحثهای قرآنی که همگام با روزهای با برکت ماه رمضان تدوین می شود معارفی از جزء چهارم قرآن کریم را به میهمانان ماه خدا و مؤمنان قرآنی تقدیم می کنیم.

ادامه

فرصت بندگی (ویژه روز سوم )

با گرسنگی و تشنگی (به واسطه روزه) گرسنگی و تشنگی روز قیامت را به خاطر آورید. بر فقیران و خانه نشستگان(مساكین) صدقه بدهید.

ادامه

معارفی از جزء سوم قرآن کریم

آن چه در ادامه می‌آید سومین قسمت از گزیده معارف قرآنی است که به مناسبت ماه مبارک رمضان تنظیم و تدوین شده است. در این قسمت، آیاتی از جزء سوم قرآن کریم را محور بحث قرار داده و از چشمه همیشه جاری آن جرعه نوشی می‌کنیم.

ادامه

خدا پاداش کدام روزه است؟

انسان ها گمان می کنند به وسیله گرفتن چیزی و اعطای الهی به جایگاهی می رسند ولی در معارف الهی، آنچه بیش از همه باعث ارتقای نفس و روح انسان می شود، نیست و ذوب شدن تعلقات او است.
ادامه

معارفی از جزء دوم قرآن کریم

نگاشته‌ای که در پیش رو دارید دومین قسمت از سلسله بحث‌های قرآنی است که به مناسبت ماه مبارک رمضان؛ برای انس معنوی و معنایی بیشتر با قرآن کریم تنظیم و تدوین شده است. در این قسمت نیز به سبک قسمت قبل، فرازهایی از جزء دوم قرآن کریم به مناسبت دومین روز این ماه شریف تقدیم می‌گردد.

ادامه

ویژه نامه :فرصت بندگی (روز دوم)

آیا تا به حال به این فکر کرده ای که چه موهبتی نصیب ما شد؟آری چه موهبتی بالاتر از اینکه ما رمضان را در یافته ایم.

سلف صالح شش ماه دعا می کردند تا خداوند آنها را به رمضان برساند و ما اکنون در این ماه هستیم و شاید قدرش را هم ندانیم.

ادامه

5 ویژگی نجات‌بخش در متقین

سنت حسنه ختم حداقل یک جزء از قرآن کریم در ماه رمضان، ماه نزول قرآن(1) و بهار آن(2)، فرصت مناسبی است تا در کنار این انس لفظی، در معنا و مفهوم آن نیز بیندیشیم و در این فرصت پیش آمده، جان را به نور معارف بی بدیلش جلا بخشیم. به این امید که این مقدمات ما را به آن سرانجام نیک که عمل به قرآن و رسیدن به یک جامعه شکوهمند قرآنی است نزدیک کند.

ادامه

خطبه پیامبر(ص) در فضیلت ماه رمضان

پیامبر اکرم(ص) در بخشی از سخنان خود در فضیلت ماه رمضان فرمودند: از پروردگار خویش با نیت‌هاى صادقانه‏ و دلهاى پاکیزه از گناهان و صفات ناپسند درخواست کنید که به شما براى روزه داشتن در آن و تلاوت قرآن توفیق دهد، همانا بدبخت و بدعاقبت کسى است که در این ماه بزرگ از آمرزش خدا محروم شود.
ادامه

ویژه نامه : آغاز عاشقی -((ولادت امام زمان (عج))

اى مهربان‏ترین! ببین كه از اشك، سرشارم؛ ببین كه مرغ دلم در آسمان آرزوها چگونه بال و پر مى‏زند؛ ببین كه دستان نیازمند، جز در آستان تو اجابت را نمى‏یابد. پس بیا و شب هاى تنهایى دلم را كه در هر گوشه آن هزار یلدا خفته است، ستاره باران كن.اى جانان جان! از فیض نگاه توست كه عشق در خانه قلبمان مى‏تپد، و رود زندگى در رگ هاى عمر، جارى است.

ادامه

خانه را مرتب کنیم تا آقا بیاید

مرحوم حاج اسماعیل دولابی از علمای برجسته  و از بزرگان اهل معرفتٰ در خصوص انتظار فرج تمثیل زیبایی دارند که نقل آن آموزنده است.آن مرحوم می فرمایند: پدر ی چهار  فرزندش را گذاشت توی یک اتاق و گفت: اینجا را مرتب کنید تا من برگردمٰ خودش هم رفت پشت پرده.از آنجا نگاه می کرد و می دید که کی چکار می کند و می نوشت روی یک کاغذ ی تا بعد حساب و کتاب کند.

ادامه

مقام امانت دارى

انسان تا به امانت دارى خود اطمينان كامل ندارد، نبايد خود را در معرض اين مقام بزرگ قرار داده ، و حقوق ديگران را پايمال و خود را به وادى هلاكت بياندازد.
ادامه

ویژه نامه: طلوع مهر

صبح روز سوم شعبان سال چهارم هجري، شهر مدينه ميزبان کودک نو رسيده‌اي بود که در خانه فاطمه سلام‌الله‌عليها و علي عليه‌السلام چشم به جهان گشود و بعدها به "سيد الشهداي اسلام" ملقب شد.

ادامه

آنچه که کمتر از جریان بعثت شنیده ایم

آنچه خداوند به وسيله جبرئيل در آغاز وحى و اولين لحظه پيغمبرى خاتم انبيا (صلى الله عليه و آله) ازآن حضرت خواسته بود به زبان آورد و قرائت كند فقط گفتن «بسم الله الرحمن الرحيم » بود!
ادامه

اعمال شب و روز مبعث حضرت رسول(ص)

 شب مبعث از جمله شبهای متبرکه ماه رجب المرجب است که برای آن اعمالی ذکر شده است و امام جواد (ع) درباره ثواب اعمال آن فرمود: اگر شیعه‌ ای از ما آن اعمال را در آن شب انجام دهد اجر عمل60 سال می‌برد.
ادامه

توصیف آفتاب

حضرت امام صادق (علیه السلام) مى فرماید : پیراهن رسول خدا (صلى الله علیه وآله) کهنه شده بود ، مردى خدمت رسول خدا (صلى الله علیه وآله) آمد و دوازده درهم به حضرت هدیه داد . حضرت به على (علیه السلام) فرمود: این دوازده درهم را بگیر و براى من پیراهنى بخر تا بپوشم .

ادامه

ویژه نامه:غروب خورشید کاظمین

بنابر مشهور حضرت توسّط سِندى بن شاهك ؛ و به دستور هارون الرّشید مسموم گردید؛ و در روز جمعه، 25 رجب ، سال 183 هجرى قمرى (4) در زندان بغداد به شهادت رسید؛ و جسد مطهّرش در قبرستان بنى هاشم كاظمین دفن گردید.

ادامه

عواقب شوم کفران نعمت

جهان در برابر کفران نعمت ساکت و آرام نیست.کیفر کفران نعمت این بود که نعایم مادی از مردمان آن قریه گرفته شد. آن ها سرانجام ناچار شدند مواد غذایی را که برای تطهیر به کار برده بودند برای ادامه حیات مصرف کنند.

ادامه

همه نعمت ها برای کافران!!

آنچه به ظاهر تحقق خارجی ندارد كمبودهای شدید و حضور فراوان بلایا و گرفتاری هایی است كه امت اسلام به آن گرفتار هستند این در حالی است كه به ظاهر كسانی كه كافر هستند و یا در كشورهای كفر زندگی می كنند هم از نظر رفاه و آسایش از وضعیت و موقعیت بهتر و برتری بهره مند هستند و هم از انواع نعمت های خدادادی برخوردار می باشند.

ادامه

اعمال ام داوود

يکی از عبادت ها و دعاهای معروف که در ماه رجببه انجام آن تأکيد شده، اعمال ام‏ داوود است. در کتب حديث نقل شده،جوانی در عراق که اهل معرفت بود به دست منصور دوانيقی به مدت طولانی در زندان اوگرفتار شده بود که نامش داوود بود.

ادامه

سختی های عالم قبر از زبان امیرالمومنین (ع)

و را بر نعمتهایى كه عطا فرموده ستايش مى‏ كنيم و در كارهاى خود از او استعانت ‏مى‏ جوئيم، از او سلامت در دين مى‏ خواهيم همان گونه كه تندرستى در بدن از او تقاضا داريم.
ادامه

احترام به پدر، احترام به خداست

در این نوشتار، با نگاه به آموزه‌های زندگی‌آموز اسلام، از شکوه مقام پدر و احترام بی‌مرز او در معارف دینی سخن آورده‌ایم. گفتنی است در واکاوی این موضوع در آیات و روایات، بیشتر با واژه والدین روبه‌رو هستیم و همراهی و همقدری پدر و مادر در تکریم.

ادامه

«اعتکاف» حضور سازنده در جامعه است

روح انسان نیازمند نیایش است، مناجاتی شیرین و زیبا، همکلامی موجودی ضعیف با منشأ قدرتها. از آغاز خلقت تا صحنه رستاخیز، راز و نیاز زیباترین هنر آدمی است. در فضیلت اعتکاف این بس که معادل طواف کعبه و همتای رکوع و سجود است. خدای منّان می‌فرماید: و ما به ابراهیم و اسماعیل فرمان دادیم که خانه مرا برای طواف کنندگان و معتکفان و رکوع کنندگان و سجده کنندگان از هرگونه آلودگی تطهیر کنند. (آیه 125، سوره بقره) ...

ادامه

شب آرزوها(بمناسبت اولین شب جمعه ماه رجب)

از پیامبر اکرم صلّى اللّه علیه و آله و سلّم روایت شده است که فرمودند: از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید. زیرا شبى است که فرشتگان آن را «لیلة الرغائب » مى‏نامند. این نامگذارى به این جهت است که هنگامى که یک سوم از شب گذشت هیچ فرشته‏اى در آسمان‏ها و زمین نمى‏ماند مگر این که در کعبه و اطراف آن جمع مى‏شوند. آنگاه خداوند بطور غیر منتظره‏اى بر آنان وارد شده و مى‏فرماید: اى فرشتگانم هر چه مى‏خواهید از من درخواست کنید.

ادامه

اعمال و وقایع ماه رجب

اعمال این ماه به دو دسته تقسیم می‏شود:  الف- اعمال و عبادات مشترک بین تمام روزها و شب‏های این ماه‏  ب- اعمال ویژه که مختص روزها و شب‏های خاص این ماه است.

ادامه

سخنرانی شیطان در روز قیامت !

سخنرانی شیطان در روز قیامت ! ؛ انسان فقط نباید خداشناس باشد؛ بلکه دشمن شناس هم باید باشد تا بتواند مسیر سعات و تکامل را طی کند.
ادامه

سیلی نقد به از حلوای نسیه !

امّا برخی چون باورش نیامده، سر دوراهی که قرارمی‏ گیرند، نقد دنیا را با نسیه آخرت عوض نمی‏ کنند. می‏ گویند «سیلی نقد به از حلوای نسیه !
ادامه

درس هایی از زندگی حضرت زهرا (س)

تمام زندگی حضرت زهرا(س) برای مردان و مخصوصا برای بانوان  درس است. آن قسمتی که مربوط به کارهای زنانه و مادرانه می شود صبر، ایمان، استقامت، شوهر داری و فرزند داری و ...همه زندگانی حضرت زهرا(س) درس است .
ادامه

زندگی ناشناخته مادران 4 پیامبر

فرزندان بزرگ و نامی همواره در دامان مادرانی پرورش یافته اند که کمتر از آنها سخن به میان می آید. مادرانی که بی هیچ چشمداشتی، تنها به فکر رشد و پرورش کودکان خود بوده اند و این ماجرا در طول تاریخ تکرار شده و تا زمانی که جهان هست نیز باقی خواهد ماند.

ادامه

بررسى نظریات تحقیر آمیز درباره زن در دیدگاه اسلام

اگر بخواهیم ببینیم نظر قرآن درباره خلقت زن و مرد چیست،لازم است‏ به مساله سرشت زن و مرد که در سایر کتب مذهبى نیز مطرح است-توجه کنیم.قرآن نیز در این موضوع سکوت نکرده است.

ادامه

انتخاب و سیره عملی فاطمی

انتخاب محل زندگی، انتخاب همسر، انتخاب رشته تحصیلی ، انتخاب شغل، انتخاب نوع پوشش ، انتخاب نوع روابط اجتماعی و انتخاب رفتارهای خانوادگی و... همه و همه منجر به سبکی از زندگی می شود.

ادامه

آداب همسرداری در فرهنگ فاطمی

فاطمه زهرا علیهاالسلام به عنوان برترین زنان عالم هستی همواره به عنوان الگویی برتر مطرح بوده و هست که ابعاد وجودی آن بزرگوار فراتر از حضور در زمان و مکانی خاص است . از آنجاییکه فضایل اخلاقی انسان هرگز اسیر زمان و مکان نمی‏شود ،  این الگوی فضیلت‏برای همیشه تاریخ، شایستگی پیروی و متابعت را داراست . فراگیری درس زندگی در مکتب انسان ‏ساز این بانوی نمونه، توفیقی بس ارجمند و بزرگ است که هرکس را نصیب نمی‏شود و تنها کسانی لیاقت‏ حضور در این وادی عشق را دارند که جان خویش را سرشار از محبت او و فرزندانش کرده باشند

ادامه

بهار مردم

از جمله القاب امام عصر (عجل الله تعالی فرجه) ربیع الأنام (بهار مردمان) و نَضرة الأیّام (سرسبزی دوران) است. با تفکر و اندیشه در این القاب زیبای حضرت، می توان به چند مشخصه ی مشترک بین بهار روزگاران و بهار آفرینش پی برد که می بایست در زندگی هر منتظر جاری باشد.
ادامه

کنترل های نامحسوس زندگی

8 دوربین مدار بسته در زندگی, یک نفر تابلو ورود ممنوع را ندید و رفت. بعضی از افراد به تابلو نگاه می کنند و نمی روند. بعضی از افراد به تابلو زیاد کاری ندارند، یک نگاه می کنند ببینند پلیس است یا نیست.
ادامه

راه روشن (نامه علی (ع)به مردم مصر )

نامه سی و هشت نهج البلاغه راخدمت شما عزیزان مطرح  میکنم نامه حضرت امیر ع به مردم  مصر وقتی که مالک  اشتر را به عنوان  استانداری بر آنها گماشت   و تعیین کرد این نامه آنطور که از منابع  بر می آید  در سال سی و هشتم هجری  دو سال  قبل از شهادتشان  نوشته شده و چنین  هم نیست  که بدست خود  مالک اشتر داده باشد  که نامه  را ببرد به مصر توسط پیک دیگری قبل از اینکه  مالک اشتر به مصر بروند به عنوان  پیش  زمینه و امادگی ذهنی توصیه ای برای نحوه برخورد مالک اشتر و معرفی  این شخصیت بزرگ حضرت این نامه را نوشت گرچه در سفری که مالک میخواست به عنوان استاندار به مصر برود با توطئه معاویه در مسیر مسموم شد و بشهادت رسید و به مصر هم نرسید

ادامه

يقينی بودن ورود شيعيان به بهشت

آیت الله جوادی آملی با اشاره به روایات متعدد از حضرت رسول(ص)، درباره ولایت علی بن ابیطالب(ع) و امامان پس از ایشان، بر خلود منكر امامت در دوزخ تأکید کرد و گفت: اگر كسي مسئله امامت و ولايت براي او حل نشد او بعد از يك مدتي عذاب، نجات پيدا مي‌كند چون مسلمان است و امثال ذلك؛ اما اگر كسي بود، امروز با اينكه ديد با اينكه شنيد با اينكه برای او به عنوان حجت بالغه ثابت شده است، بعد فردا حرف ديگر زد او البته حساب ديگری دارد.
ادامه

بهشت گمشده من

کسی گفته بود: "به بهشت نمی‌روم اگر مادرم آنجا نباشد" امّا در حقیقت، بهشتی که مادرم آنجا نباشد اصلاً بهشت نیست و کمیتش می‌لنگد. ما در این نوشتار و در ضمن بررسی و شرح حدیث 1328 از کتاب نهج‌الفصاحة، منقول رسول أعظم صلی الله علیه و آله که می‌فرمایند: «الْجَنَّةُ تَحْتَ أَقْدَامِ الْأُمَّهَات» پنج معنای متفاوت از این حدیث، ارائه خواهیم نمود که هر یک در جای خود، دنیایی از حقیقت را به همراه دارد.

ادامه

سیاست به شیوه معاویه

 نامه سی و هفت نهج البلاغه نامه ای است که حضرت امیر به معاویه  نوشته است توضیحاً عرض کنم معاویه در سیاست خود در حکومت داری دو شیوه  داشت  

ادامه

خط مشی اقتصادی حضرت زهرا سلام الله علیها

او مثل پیامبر مى اندیشد و درخواست دارد که پروردگارا دوست دارم یک روزگار گرسنه باشم و یک روز سیر. تا آن روز که گرسنه ام ترا بخوانم و تضرع و عرض نیاز کنم و آن روز که سیرم شکرگزار نعمت تو باشم.

ادامه

تجلی ایثار بانویی بزرگ به بیان قرآن کریم

خداوند سبحان، جهاد با مال را در کنار جهاد با جان عنوان می‌نماید: «... وَجَاهِدُواْ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنفُسِكُمْ فِی سَبِیلِ اللّهِ  ...» : و با مال و جان خویش در راه خدا جهاد کنید؛ زیرا هدیه کردن مال در راه خدا همانند هدیه کردن جان در راه خداست.

ادامه

فریضه های فراموش شده (بمناسبت شهادت شهید خلیلی )

«امر به معروف» و «نهی از منکر» دو فرضیه بزرگ و دو فرع از فروع ده‌گانه دین مبین اسلام محسوب می‌شوند. گذشته از عنایت خاص قرآن کریم به این موضوع و نیز سیره‌ی نظری و عملی پیامبراکرم(ص) و دیگر اولیای دین، در نگاه امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام امر به معروف و نهی از منکر جایگاه ممتاز و ویژه‌ای دارد. آن حضرت امر به معروف و نهی از منکر را عنایت دین، قوام شریعت و با فضیلت‌ترین اعمال بندگان خدا توصیف می‌نماید که حتی از جهاد در راه خداوند نیز بالاتر است.

ادامه

آبروی دیگران را حفظ کنیم

الان وضع خیلی بد شده است و به جان هم افتادیم و به جای اینکه همدیگر را بخوریم، آبروی هم را می‌خوریم. غیبت‌ها و تهمت‌ها و شایعه‌ها و توهین‌ها. چرا دشمن از این کار ما راضی است و می‌گوید چه خوب که به جان هم افتادید!

ادامه

مشمولین لعنت ملائکه

شش نفر هستند که خدا آنها را لعنت می کند و ملائکه هم آمین می گویند. اگر خدا لعنت کند و ملائکه هم آمین بگویند، یعنی دعا مستجاب است. حال این افراد چه کسانی هستند:

ادامه

ذکرهای مجرب برای برآوردن حوائج مهم

جهت رفع تمام مشکلات زندگی الله 100مرتبه
--ثابت ماندن ایمان ..یا احد 13مرتبه
ثابت ماندن ایمان ..یا احد 13مرتبه
ادامه

برتری های حضرت فاطمه ی زهرا (علیهاالسّلام)

نام حضرت فاطمه (علیهاالسّلام) همانند نام پدر و همسر و فرزندانش، از اسمای خدای تبارک و تعالی مشتق شده است.

1. آفرینش زهرا (علیهاالسّلام) قبل از خلقت دیگران همانند پدر، همسر و فرزندانش بوده است؛

ادامه

آشنایی با سفره «هفت‌سین قرآنی»

پس ندایی بر می‌خیزد که "سلام بر شما ای بهشتیان"، نظر لطف خداوند چنان بهشتیان را مجذوب می‌کند که از همه چیز جز او غافل می‌شوند و همه نعمت‌های بهشتی را در آن حال به دست فراموشی می‌سپارند.
ادامه

وصیت آخر دختر پیامبر (ص) چه بود؟

سراسر دوران کوتاهی که دختر پیامبر(ص) بعد از پدر زنده بود به درگیری با دولت حاکم و مقابله با اعمال خصمانه‌ آن گذشت، و آن حضرت در این مدت همه چیز را به وسیله‌ای برای این مقابله تبدیل کرده بود. اگر می‌توانست فریاد می‌کرد، و اگر ممکن می‌شد خطبه می‌خواند، یک روز اعلام برائت می‌نمود و روز دیگر از پذیرفتن ملاقات حاکمان خودداری می‌کرد، و بالاخره وصیت کرد که آنها به مشایعت جنازه‌ی او نیایند و بر جسدش نماز نخوانند.
ادامه

صدیقه کبری مظهر صفات خداوند

زهرای مرضیه(س) فضایل بیشماری دارند. برای فضایل ایشان همین بس که اولاً سوره کوثر در شأن و منزلت ایشان بر پیامبر اکرم(ص) نازل شده و ثانیاً در فضایلی، با پدر بزرگوار، همسر و فرزندانشان مشترک هستند.
ادامه

پیشگویی حضرت زهرا درباره حوادث آخرالزمان

پیشگویی حضرت زهرا درباره حوادث آخرالزمان ؛ امام دوازدهم شیعیان، در شرایطی به امامت رسید که سال‌های زیادی از رحلت پیامبر(صلی الله علیه و آله) می‌گذشت و پس از انحرافی که در امر جانشینی امام دوازدهم شیعیان، در شرایطی به امامت رسید که سال‌های زیادی از رحلت پیامبر(صلی الله علیه و آله) می‌گذشت و پس از انحرافی که در امر جانشینی پیامبر(صلی الله علیه و آله)، بلافاصله پس از رحلت ایشان، صورت گرفته بود، یازده امام پیشین همواره برای اجرای رسالت پیشوایی خویش در جامعه اسلامی‌ با شرایط سخت و پیچیده‌ای مواجه بودند. به عبارت دیگر جامعه در عصر امامان پیشین، درک و دریافت شایسته‌ای از جایگاه والای معصومان(علیهم السلام) نداشت.

ادامه

صلوات، منهدم‌ کننده گناهان

صلوات، منهدم‌کننده گناهان ؛ معصیت، اختصاص به کبائر معروفه ندارد، بلکه اصرار بر صغائر هم، کبیره است؛ مثلاً نگاه تند به مطیع، برای تخویف، إیذاءِ محرم است؛ [و] تبسم به عاصی معصیت، اختصاص به کبائر معروفه ندارد، بلکه اصرار بر صغائر هم، کبیره است؛ مثلاً نگاه تند به مطیع، برای تخویف، إیذاءِ محرم است؛ [و] تبسم به عاصی، برای تشویق، اعانت بر معصیت است.
ادامه

چهل حدیث درباره حضرت زهرا علیها السّلام

«... فمن عرف فاطمة حق معرفتها فقد ادرک لیلة القدر; (۱) هر کس به شناخت حقیقی فاطمه علیها السلام دست یابد، بی گمان شب قدر را درک کرده است.»

ادامه

با افتخار می گویم من زن ذلیلم

گاهی به مردی که یک لیوان آب به دست همسرش می‌دهد، می‌گویند زن ذلیل است. اگر جایی خواست برود و همسرش گفت: بمان و نرو، می‌گویند زن ذلیل! یا هر جا مردی حرف همسرش را گوش می‌کند، می‌گویند زن ذلیل است اگر ...

ادامه

سرانجام ترک زکات

متاسفانه عده ی اندکی از مسلمین از صدر اسلام تاکنون، همواره به بهانه ی واهی از پرداخت این واجب الهی تفره رفته و می روند و گاه با خود می گویند
ادامه

مهمترین راه برای رهایی از شهوت

انسان وقتی ظالم است شبیه به مظلوم است. به تعبیر دیگر، انسان موجود ظالمی است که در عین ظالم بودن، مظلوم است. انسان وقتی به خودش ظلم می‌کند، از یک زاویۀ دیگر، می‌شود گفت که مظلوم و ستمدیده است. چرا انسان ظالم شبیه مظلوم است؟

ادامه

10 شباهت گناه و اعتیاد

هیچ کس (به شرط برخورداری از عقل سالم) مصرف مواد مخدر را تأیید نمی کند. همه پدران و مادران صرف نظر از ایدئولوژی و اعتقادات دینی، فرهنگی و اجتماعی با آلوده شدن فرزندان خود به مصرف مخدرهای خانمان سوز مخالفند.

ادامه

«خشم پسندیده» و «خشم ناپسند»

فرق و مرز بین «خشم پسندیده» و «خشم ناپسند» چیست؟هر کس خشم خود را فرو برد خداوند لغزش‌هاى پنهانى او را می‌پوشاند.
ادامه

خواص هر بند از دعای جوشن کبیر

خواص هر بند از دعای جوشن کبیر که در رفع مشکلات و سختی های کارهای روزمره مؤثر هست: (شماره های ذکر شده مربوط به هر یک از ۱۰۰ بند آن دعا می باشد)
ادامه

پیامبرانی که در اطراف کعبه مدفونند

کعبه مقدس‌ترین مکان در دین اسلام و میان مسلمانان و به عنوان قبله‌گاه و جهت عبادت و نماز پیروان دین اسلام است. نام کعبه اشاره‌ به چهارگوش بودن بنای آن دارد.
ادامه

توصیه های حضرت علی(ع) برای حاکمان اسلامی

سخنان حضرت على(ع) در عهدنامه مالک اشتر را نمى شود به طور خلاصه بیان کرد زیرا که در این عهد نامه حضرت بیاناتى دارند که هر کلمه اى از آن گنجینه اى از علم و معرفت براى خواننده و مخصوصاً براى کسى که مسؤولیتى را در هر زمینه اى به عهده گرفته است. لذا ما سخنان حضرت را به سه بخش تنظیم کرده و بیان مى کنیم:

ادامه

ده معماهای دینی در کلام معصومین

در میان سخنان گهربار انبیاء الهی و ائمه معصومین(ع) نکاتی سراسر پند، عبرت، تذکر و یادآوری وجود دارد که وقتی آنها را در قالب معماهای دینی عرضه می‌کنیم جذابیت بیشتری برای مخاطب داشته و ذهن او را با این مسائل درگیر کرده و برای وی سوالاتی ایجاد می‌کند که با مراجعه به این سخنان پاسخ خود را خواهد یافت.

ادامه

فلسفه وضو و اعجاز در علم پزشکی

کسی که با وضوء بخوابد بستر او برایش مسجد می شود، و خوابش (ثواب کسی را دارد که) به نماز مشغول است تا این که شب را به صبح رساند. و اگر کسی بدون وضوء خوابید بسترش برای او قبر خواهد بود و مانند مرداری می ماند تا صبح شود.

ادامه

آیا درست است که بگوئیم یا علی؟

«یا علی مدد» یعنی استمداد و کمک خواستن از امیر المۆمنین علیه السلام و لذا تحت مفهوم کلی «توسل» قرار می گیرد. لذا با تبیین مسأله «توسل» پاسخ به این سوال نیز روشن خواهد شد.

ادامه

کلیدهای دستیابی به عزت نفس

کلیدهای دستیابی به عزت نفس ؛ داشتن عزت نفس بالا برای رسیدن به موفقیت بسیار مهم است. کسانی که عزت نفس بالایی دارند معمولا در زندگی تصمیمات درستی می گیرند.
ادامه

به فکر اقتصاد خانواده باشیم

توی این اوضاع و احوال اقتصادی، چطور می تونیم مدیریت مالی داشته باشیم؟
از چه راههایی می تونیم زندگی زناشویی رو که زن و فرزند توی خانواده هرچیزی رو اراده می کنند باید براشون فراهم کرد، با قناعت همراه کرد؟
ادامه

خواب و رؤیا از منظر اسلام

در اندیشه اسلامی پدیده ای با عنوان «رؤیای صادقه» وجود دارد که حتی در قرآن در سوره یوسف هم به آن اشاره شده است. اندیشمندان مسلمان هم در طول تاریخ نسبت به خواب باورهای جالبی داشته اند و حتی علمی مانند تعبیر خواب شکل گرفته است.

ادامه

نکته های زندگی (نحوه تعامل با فقیران و سائلان(2))

اینکه اگر خود ما به فقر مبتلا هستیم و حالا برای اینکه خدا در نظر گرفته به مشیّت خودش ما فعلاً در آن موقعیت هستیم؛ ما با دیگران چگونه برخورد کنیم،

ادامه

نکته های زندگی (نحوه تعامل با فقیران و سائلان)

دین مبین اسلام راجه به برخورد انسان با دیگران در هر قسم و اندازه‌ای حکم خاص دارد.با پدر و مادر، با برادران دینی، با همسایگان، با خویشاوندان؛ هر کدام از اینها یک سری احکام استحبابات و دستورالعمل‌هایی دارد.

ادامه

زندگی به سبک رسول مهربانی

بخشی از سیرت و سنت الهی او را که امروز گمشده بشریت است به قلم مرحوم حاج شیخ عباس قمی از «کتاب توتیای دیدگان» تقدیم می‌کند.

ادامه

سبک زندگی دینی در عصر غیبت

؛ در زمانی که امام زمان حضور دارند و چشم های گنه کار وجود منور ایشان را نمی بیند، قطعا سبک زندگی متفاوت است. ما شخصاً حضور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را درک نکرده ایم تا ببینیم ایشان چگونه زندگی می‌کنند. آنچه که برای ما مهم است شاخص ها و ملاک هایی است با توجه به راهنمایی های علما و دین اسلام به خصوص عارفانی که به جایگاه های خاص معرفتی رسیده اند و توصیه هایی از سوی امام عصر برای ما دارند به ما رسیده است.

ادامه

عواقب بی‌احترامی به والدین چیست؟

خداوند متعال گسستن پیوند با والدین را نکوهیده و درباره آن تهدید کرده است. کسانی که پدر و مادر را تحقیر و به آنان اهانت می‌کنند به سرانجامی بد گرفتار می‌شوند.

ادامه

دستوری فراموش شده از صحیفه سجادیه؛

دعا در طلب باران از سنن مسلمانان برای ریزش رحمت الهی به هنگام خشکسالی بوده است که امروزه باید فریاد رس بیماران، کودکان و سالخوردگان در مواجهه با پدیده وارونگی دما و تشدید آلودگی کلان‌شهرها باشد.

ادامه

ویژگی‌های یاران‌خاصّ حضرت مهدی (عج)

انقلاب حضرت مهدی(عج), بزرگترین قیامی است که بشریت در تاریخ، نظاره گر آن خواهد بود, و چنین انقلاب عظیمی را باید دارای افراد شایسته و خاص یاری کنند.
ادامه

ادعای نوکری امام حسین (ع)

انسان به زبان خیلی چیز‌ها می‌گوید. مثلا می‌گوید امید من به خداست. امیرالمؤمنین (ع) در مورد برخی از کسانی که می‌گویند امید ما به خداست می‌فرماید: «قسم به خدای عظیم دروغ می‌گوید، اگر امیدش به خداست چرا این امید در عمل او بروزی ندارد؟!»

ادامه

"نباید قضاوت کنیم!"

نمی دانم این چه عادت غلطی است که در جامعه رایج شده است. خیلی راحت دور هم می نشینیم و از دیگران حرف می زنیم و به سادگی آب خوردن درمورد آن ها قضاوت می کنیم.

ادامه

عشق به خدا =عشق به نماز

کسی که به نماز دل می دهد و علاقه دارد، از آن بهره می برد. پس هر کس به اندازه ای که در نماز حضور قلب دارند نمازش قبول می شود.

ادامه

اهمیت پیاده روی از نجف تا کربلا

با اینکه زیارت سید‌الشهدا(ع) در اکثر برهه‌های تاریخی به سختی انجام می‌شد و جان زائران در خطر بود، اما با این وجود عاشقانه خطرات را به جان می‌خریدند و به پابوسی امام حسین(ع) در روز اربعین نائل می‌شدند

ادامه

با امام كاظم (عليه السلام) در سايه قرآن

امام كاظم (ع) قرآن ناطق و از ثقلين است و ارتباط آن حضرت با كتاب الهي از زاويه ‏هاي گوناگون تفسير و علوم قرآن قابل بررسي است اينك در اين مجال و به اهتمام آن بزرگوار به تلاوت قرآن و ثواب تلاوت مي ‏پردازيم.

ادامه

هفتم صفر روز شادی یا حزن؟

هفتم ماه صفر به روایتی سالروز شهادت امام حسن مجتبی(ع) و به روايتي ديگر میلاد امام موسي کاظم(ع) مي باشد این همزمانی دو مناسبت و وجود آن در ماه صفر که ماه حزن و اندوه خاندان نبوت می باشد باعث يک نوع سردرگمي ميان محبان اهل بيت شده است لذا به بررسي اين موضوع از منابع معتبر و نيز نظر بزرگان و علماي معاصر مي پردازيم

ادامه

چه کسانی را واسطه قرار دهیم ؟

اولین شفیع خداوند است یعنی شفاعت خداوند است که از کانال خوبها، دست پایین ترها را می گیرد. این کشش رحمت و مغفرت خود خداست که این طور جلوه می کند.

ادامه

چرا ماه صفر می گویند

این ماه پس از ماه محرم است و چون مردم دوران جاهلیت در ماه محرم از جنگ دست می‌کشیدند و با فرارسیدن ماه صفر به جنگ روی می‌آوردند، خانه‌ها خالی می‌ماند؛ از این رو به آن صفر گفته اند به معنای «تهی».

ادامه

باران رحمت برای شستشوی گناه

آن پیامبر رحمت با اینکه می داند امیرالمۆمنین علی(ع) هیچ گاه نماز شبش را ترک نمی کند، اما با این وجود به دلیل اهمیت والای نماز شب در یکی از وصیّت های خویش خطاب به امیرالمۆمنین این چنین سفارش می کند که: «و علیک بصلاة اللیل، و علیک بصلاة اللیل، و علیک بصلاة اللیل!»

ادامه

گریه برای حضرت زهرا (س)

مرحوم ملا عبّاس تربتی (ره) از جمله پاکان روزگار خودش بود که در لحظه جان دادن، بی بی حضرت زینب (سلام الله علیها) و معصومین (علیهم السّلام) بر بالین بسترش حاضر می شوند و یکایک به این ذوات مقدسه سلام می دهد.

ادامه

ویژه نامه :غروب سجاد (ع)

چون هنگام وفات حضرت علی بن الحسین علیه السلام فرا رسید، من را به سینه خود چسبانید و فرمود:

پسرم، تو را به چیزی وصیت می کنم که پدرم به هنگام وفاتش به من وصیت کرد. او فرمود از ظلم به کسی که بر علیه تو ناصری جز خداوند ندارد بپرهیز و هرگز خود را بر آن آلوده مساز.

ادامه

به سبک زندگی مهدوی

سیدعلی آقا قاضی طباطبایی فرموده بودند :به هر جایی که رسیدم در سایه ی قرآن و توسل به حضرت امام حسین(ع) بوده است. تجلی فراگیر الهی اباعبدالله است ؛تمام خیرات عالم در خانه ی امام حسین(ع) است ولی باب الحسین و دربان، حضرت ابوالفضل است.

ادامه

چهار صفت نجات بخش

اغلب مردم کسی را که کمتر صحبت می کند و یا کمتر می خندد و سرش در گریبان خود است و... و مثلا دائما روزه است و عبادات فردی اش و احوال فردی خودش را مهم تر می داند، متدین تر و او را به نجات نزدیک تر می دانند.

ادامه

اولین مجلس عزای حسین(ع)

در عصر روز یازدهم اسرا را آوردند و بر مرکبهایی(شتر یا قاطر یا هر دو)که پالانهای چوبین داشتند سوار کردند و مقید بودند که اسرا پارچه ای روی پالانها نگذارند،برای اینکه زجر بکشند.

ادامه

ویژه نامه : مدرسه حسینی

امام حسین «سلام‌الله‌علیه» فدای احیای دین و نماز شدند، ولی برخی به عنوان عشق به آن حضرت، در شب و روز عاشورا، نماز نمی‌خوانند یا عزاداری را بر نماز و نماز جماعت و اوّل وقت، مقدّم می‌دارند، بعد هم می‌گویند: «همه غرق گناهیم و یک حسین داریم!»

ادامه

عزاداری در قرآن

فرهنگ عزاداری و سوگواری ریشه قرآنی دارد و آیات عدیده‌ای بر این امر دلالت دارد که به نمونه‌هایی از آن ذیلاً اشاره می‌کنیم.

ادامه

سرِّ دوستی با خدا

آنچه که خدا می‌خواهد را بخواهد. مثل حضرت سیدالشهداء که در ابتدا حرکت عاشورا می‌فرمود «رضاء اهل‌البیت رضاء الله»؛ ما راضی هستیم به آنچه خدا راضی است.

ادامه

اول محرم؛ توقف امام حسین(ع) در قصر بنی‌مقاتل

روز اول محرم، اولین روز از ماه سال جدید قمری است. مردم عرب در ماه‌هایی از سال جنگ را حرام می‌دانستند، که از جمله آن ماه محرم است، ولی این امت در سال 61 هجری قمری احترام این ماه را از بین بردند و حرمت پیامبر (ص) را رعایت نکردند. خون ریختند، هتک حرمت کرده و فرزندان و زنان را اسیر کردند و واقعه کربلا را رقم زدند.

ادامه

درسهايى از حضرت مسلم بن عقيل‏ عليه السلام

شايستگى و عظمت مسلم بن عقيل‏ عليه السلام بعنوان سفير سيدالشهداعليه السلام؛ چنانچه حضرت هنگام فرستادن او به سوى كوفه، اين چنين وى را معرفى نمودند:

ادامه

نقش كليدي زن در خانه و خانواده

زن از نظر اسلام از لحاظ نفس و روان هيچ تفاوتي با مرد ندارد؛ تفاوت هاي ميان زن و مرد در فيزيك بدني و اندام است كه البته موجب مي شود تا نقش هاي متفاوت و مكملي را از يكديگر بپذيرند.

ادامه

چند قدم تا بهشت (برسی آیه لقمان/14-15 )

درود و صلوات بر رسول خوبی‌ها محمد مصطفی و خاندان پاکش و سلام به شما معارف‌جویان عزیز از گروه قرآن و معارف مهمان شماییم و در ادامه مباحث مربوط به خانواده در قرآن در این برنامه نکاتی درباره چهاردهمین آیه از سوره مبارکه لقمان از قلم جناب حجت‌الاسلام دهشیری استفاده می کنیم . امیدواریم افتخار همراهیتان را تا پایان مقاله  داشته باشیم.

ادامه

چند قدم تا بهشت (برسی آیه 180 سوره بقره )

محور اصلی بحث بررسی آیات مربوط به خانواده بود در این برنامه نکاتی در باره صد و هشتادمین آیه از سوره بقره از زبان استاد دهشیری


 

ادامه

چند قدم تا بهشت (برسی آیات اسراء/ 23-24)

درود و سلام بر پیام ‌آور مهر و ایمان حضرت محمد مصطفی و خانواده برگزیده‌اش و سلام به شما کاربران عزیز .

با بررسی آیات مربوط به خانواده در این  مقاله  نکاتی درباره آیه ببیست و سوم و بیست و چهارم از سوره مبارکه اسراء از زبان استاد دهشیری

ادامه

وقتی دین کامل و نعمت تمام می شود

يا ايها الرسول بلغ ما انزل اليک من ربک و ان لم تفعل فما بلغت رسالته والله‌ يعصمک من الناس ان الله لايهدى القوم الکافرين: اى پيامبر، آنچه از ناحيه پروردگار به تو نازل شده، برسان وگرنه اصلاً پيغام پروردگار را نرساندى و خدا تو را از [شر] مردم نگه مى‏دارد؛ زيرا خدا کافران را هدايت نمى‏کند. (مائده، 67)

ادامه

پنج سوغات از امام هادی

از امام علی النقی علیه السلام چند یادگاری برای ما رسیده است که متاسفانه در بین شیعیان نیز غریب می باشند. در این مجال مختصرا آنها را یادآور می شویم.

ادامه

نکته های ناب زیارت جامعه کبیره

زیارت جامعه که به تعبیر علامه مجلسی(ره) از نظر سند و روایت از صحیح‌ترین و قوی‌ترین زیارات ائمه علیهم السلام است یادگاری عظیمی است که در حرم هر یک از ائمه معصومین علیهم‌السلام آن زیارت را می‌خوانیم.

ادامه

ویژگی متقین در کلام مولای متقیان علی (ع)

تشريح بخشى از خطبه (193 نهج البلاغه صبحى صالح و خطبه 184 فيض) معروف به خطبه همّام است كه صفات متّقين را بيان مى دارد.
در چگونگى ايراد اين كلام حضرت، گفته مى شود كه همّام- يكى از اصحاب پرهيزكار امير المؤمنين- از ايشان درخواست كرد كه متّقين را براى او توصيف نمايند.

ادامه

پله های موفقیت در کلام علی (ع)

سعادت دنیا و آخرت در کلام اهل بیت علیهم الاسلام است. حکمت در نهج البلاغه على(ع) دریچه اى است براى دیدن غیر خود. روزنه اى است براى عبور، اما عبور از "منیت و خودخواهی".

ادامه

حج، آرامش بخش دلها

يكي از مهم ترين مناسك و آيين هاي ديني حج است. حج به معناي قصد زيارت خانه خدا و برگزاري آيين و مراسم خاص آن، در شمار پنج فرع از فروعات بسيار مهم اسلام قرار داده شده، به گونه اي كه از نشانه هاي اسلام و فرق ميان كفر و اسلام، غير از نماز و روزه و زكات و جهاد، حج دانسته شده است. پس هركسي حج واجب خويش يعني حجه الاسلام را به جا نياورد و بميرد كافر از دنيا رفته است.

ادامه

ویژه نامه :در سوگ جود خدا

سلام بر امام جواد (ع)
که «جود» ، قطره ای بود در پیشانی بلندش
و «علم» ، غنچه ای بود از گلستانِ وجودش
و «حلم» ، گوهری بود از گنجینه فضایلش

ادامه

در بند بندگی

هر کسی دلش سرشار از محبت خدا باشد و خدا را دوست داشته باشد یک آثاری برایش دارد و از جمله آثار این است که عبادت و بندگی خدا را دوست می دارد .

ادامه

از حیوانات عقب نمانیم ...

اگر انسان خدا را دوست داشته باشد بندگی خدا را هم دوست دارد . نماز را هم دوست دارد ، سخن گفتن با خدا را هم دوست دارد ،ارتباط با خدا را هم دوست دارد .

ادامه

آشنایی با اسوه ها (کمیل بن زیاد نخعی یمانی)

کمیل بن زیاد نخعی یمانی1 از یاران امام علی و امام حسن(علیهما السلام) است. رجال شناسان او را به صفات «شجاع، زاهد و عابد» ستوده اند. وی از بزرگان تابعین و یکی از هشت عابد و زاهد معروف کوفه در زمان خود بود.2 از عبرتهای تاریخ این است که برادر او حارث بن زیاد شخصی آلوده و از یاران عبیدالله بود، کسی است که طفلان مسلم را برای گرفتن جایزه، به شهادت رساند.3

ادامه

انتظارات امام رضا(ع) از شیعیان چه بود؟

امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در پیامی سیاسی - اجتماعی از طریق عبدالعظیم حسنی (ع) برای شیعیان خود، آنان را از دو خطر بزرگ بر حذر داشته و ویژگی‌هایی برای شیعیان و پیروان خود ذکر کرده‌اند.

ادامه

ناگفته‌هایی خواندنی از آیت‌الله طالقانی

انقلاب که پیروز شد، همه خوشحال بودند و او نگران. می‌اندیشید که چگونه این بار را به مقصد برساند. چنین بود که وقتی همه در اندیشه تقسیم غنائم بودند، خانه طالقانی خیمه دلسوختگان شد و خودش، پناه هر کس که به او نیاز داشت؛ حتی اگر زندانبانش بود. استوار ساقی را در خانه‌اش پناه داد که دست انقلابی‌های تندرو به او نرسد و همو که روزی زندانبانش بود، در شب‌های اسفند 57، در خانه زندانی سابقش آسوده می‌خوابید.

ادامه

رجعت از دیدگاه روایات

خدای تبارک و تعالی از من و رسول اکرم صلی الله علیه و اله پیمان گرفته که یکدیگر را یاری کنیم؛ من حضرت محمد صلی الله علیه واله را یاری کردم و در برابرش شمشیر زدم و دشمنش را کشتم و پیمانی را که بر عهده ام بود انجام دادم، ولی تا کنون هیچ پیامبری مرا یاری نکرده است؛ زیرا آن ها پیش از من دیده از جهان فرو بسته اند، در عین حال به زودی وقت آن فرا می رسد که آن ها نیز مرا یاری کنند. همه ی روی زمین از مشرق تا مغرب از آن من خواهد بود.

ادامه

گنیجنه تمام نشدنی علم و معرفت

امام جعفر صادق علیه‌السلام (82 ـ 148 هـ.ق) در شرايطی دشوار، با همت فراوان به احيا و بازسازی معارف اسلامی پرداخت و مکتب علمی عظيمی به‌وجود آورد که محصول و بازده آن، چهار هزار شاگرد متخصص همچون جابربن حیان، هشام بن حکم و محمد بن مسلم در رشته‌های گوناگون علوم بودند.

ادامه

جوانان و مسجد(بمناسبت روز جهانی مساجد )

جوانان، کانون شور و هیجان و سرمایه آینده یک ملت هستند که در برنامه ریزی‌ها و سیاست‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به توجه ویژه‌ای نیاز دارند. نیم نگاهی به شرایط زیستی ـ غریزی، ذهنی، روانی، عاطفی، اخلاقی و دگرگونی‌های دوران جوانی، ضروت در پیش گرفتن شیوه صحیح برخورد با جوانان را یادآور می‌شود.

ادامه

ارتباط گناهان با بلاها و مصیبتها

ارتباط بلاها و مصیبت ها با گناه و معصیت، به گونه ای است که قرآن کریم هر پیشامدی را که برای انسان رخ دهد براثرگناه دانسته، می فرماید: هر بلا و مصیبت که به شما برسد، به خاطر اعمالی است که انجام داده اید

ادامه

ویژه نامه :عید بندگی

امروز روز عید فطر است؛ عیدی که زمین و زمان را غرق شادی و سرور کرده است. ساکنان زمین به شکرانه یک ماه عبادت و نیایش، عید گرفته اند و ساکنان آسمان نیز مأمور شده اند که جوایز و پاداش هایی را از سوی عرش الهی برای ساکنان این کره خاکی بیاورند و به راستی که در این روز بزرگ، زمین، زمان و آسمان در جوش و خروش اند.

ادامه

ویژه نامه سی روز مهمان خدا (روز بیست و نهم )

خدا را سپاس كه شريكى ندارد،خدا را سپاس آنگونه كه سزاوار بزرگوارى جلوه و عزّت جلال اوست، و چنان‏كه شايسته اوست،اى قدوس،اى نور،اى مقدس،اى سبّوح،اى نهايت پاكى،اى بخشنده،

ادامه

ویژه نامه سی روز مهمان خدا (ویژه روز بیست و هشتم )

بی‌تردید کسانی که گفتند: پروردگار ما الله است، سپس [در میدان عمل بر این حقیقت] استقامت ورزیدند، نه بیمی بر آنان است و نه اندوهگین می‌شوند؛ اینان اهل بهشت‌اند که به پاداش اعمال شایسته‌ای که همواره انجام می‌دادند، در آن جاودانه‌اند

ادامه

دعای وداع ماه رمضان

بسم اللّه الرّحمن الرّحيم‏ الحمد للّه و سلام على عباده الّذين اصطفى چنين گويد اين گنهكار روسياه،عبّاس قمى كه خدا او را ببخشايد:پس از آنكه به كمك خداى تعالى كتاب«مفاتيح الجنان»را تأليف كردم،و در گوشه و كنار منتشر شد،به خاطرم رسيد،كه در چاپ دومش،براى آن موارد زير را بيفزايم:

ادامه

سی روز مهمان خدا ( ویژه روز بیست و دوم )

فردی پیش امام سجاد (ع) آمد و گفت که من دعا می کنم که خدا من را امتحان نکند .امام فرمود که این دعا اصلا مستجاب نمی شود . بگو : خدایا من را در امتحانات قبول کن

ادامه

شرح دعاي روز بيست و دوم ماه مبارک رمضان

اللهم افتح لي فيه ابواب فضلک “خدايا در اين روز بر روي من درهاي فضل و کرمت را بگشاي
منظور از ابواب چيست؟

در اين دعا از خداوند خواستاريم که دربهاي فضل و کرم خود را بر روي ما بگشايد، حال مي خواهيم بدانيم که منظور از ابواب (دربها) چيست؟ اگر به ظاهر آن نظر اندازيم مي بينيم که ابواب همان موانعي هستند که براي واردشدن به مکان هاي مورد نظر نياز به فتح و گشودن آنها داريم که براي فتح و گشودن آنها نيز نياز به مفتاح و کليد داريم آن هم کليدي که مخصوص درب مورد نظر باشد چرا که اگر کليد هر درب در جاي خود قرار نگيرد آن درب گشوده نمي شود مگر اينکه شاه کليد داشته باشيم که آن کليدي است که تمام دربها را مي گشايد...

ادامه

تبدیل زندگی به بندگی

فردی پیش امام سجاد (ع) آمد و گفت که من دعا می کنم که خدا من را امتحان نکند .امام فرمود که این دعا اصلا مستجاب نمی شود . بگو : خدایا من را در امتحانات قبول کن

ادامه

سی روز مهمان خدا ( ویژه روز بیستم)

نکته قابل توجه در این دعا این است که موسی(ع) با وجود نیازهای متعدد اعم از مسکن، خوراک، همسر و از همه مهمتر محل امنی که بتواند از دست فرعونیان در امان بماند و نیازهای دیگر؛ اما هیچ کدام از اینها را بر زبان جاری نکرد و فقط از خداوند متعال طلب خیر کرد. که یعنی خدایا تو بهتر و بیشتر از من عالم به نیازمندیهای من و توانا به برآوردن آنهایی و نیز جز خیز از تو نازل و صادر نمی شود. حال که اینگونه است من نسبت به آنچه که به خیر و صلاح من است اعلام نیاز می کنم.

ادامه

شرح دعاي روز بيستم ماه مبارک رمضان

    منظور از “اللهم افتح لي فيه ابواب الجنان” چيست؟
در اينجا منظور از اينکه مي گوييم خدايا درهاي بهشت را بر روي من بگشاي اين است که خداوند ما را از گناهاني که در طول عمر خويش انجام داده ايم پاک سازد و حسنات و کارهاي نيک ما را افزون سازد چرا که تا انسان گنهکار باشد و از خيرات و حسنات به دور باشد، بهشت بر او حرام خواهد بود و تنها هنگامي دربهاي بهشت روي او گشوده مي گردد که هيچ گناهي بر او نباشد و اينکه مي گوييم درهاي بهشت را بر روي ما بگشاي به اين خاطر است که خداوند به ما عنايت فرمايد تا طوري در دنيا زندگي کنيم که بتوانيم در آخرت از هر دري که خواستيم وارد بهشت شويم...

ادامه

ویژه نامه سی روز مهمان خدا ویژه نوزدهم رمضان

شب قدر،  شبی است که در تمام سال هیچ شبی به فضیلت آن نمی رسد و عمل در آن بهتراز عمل در هزار ماه است. در این شب برنامه های یک سال هر کس مقدر می گردد. در شب قدر ملائکه و روح که اعظم ملائکه است به اذن پروردگار، خدمت امام زمان علیه السلام مشرف می شوند و مقدرات هر کس را به امام عرضه می دارند.

ادامه

ویژه نامه : سه شب نورانی

علامه طباطبائى در علایم شب قدر مى‏گوید: روایات در معنى و خصایص و فضایل شب قدر بسیار است، در بعضى از آن روایات علامت هایى براى شب قدر ذكر كرده از قبیل اینكه شب قدر، صبح آن شب آفتاب بدون شعاع طلوع مى‏كند و هواى آن روز معتدل است. (المیزان، ج 40، ص 332)

ادامه

سلسه بحث های خداشناسی (صوتي) حضرت آیت الله سید محمد علی علاقه بند

سخنرانی درس اخلاق حضرت آیت الله سید محمد علی علاقه بند

بانک صوتی تبیان یزد اقدام به ضبط جلسه درس اخلاق آیت الله علاقه بند نموده است.

ادامه

راه کارهای دوری از کبر و غرور چیست؟

یکی از راهکارهای مهم دوری از کبر و غرور و شکستن بت مَنیت، توجه به خدای متعال است. هر چه انسان بیشتر خدا را یاد کند و خودش را کنار بگذارد، غرورش کم می شود و بت نفسش شکسته می شود. هر چقدر ما خدا را فراموش کنیم و به خودمان توجه کنیم، غرور و خودخواهی های مان بالا می رود. علمای اخلاق می فرمایند که افراط و تفریط خوب نیست و هر چیزی اندازه ای دارد اِلا یاد خدا. یادخدا اندازه و مکان و زمان ندارد. اُذکرالله ذکراَ کثیراَ. منظور از یاد خدا توجه قلبی به خداست .باید ذکر و یاد خدا بی نهایت باشد. خدا به حضرت موسی فرمود :یاد من در هر حالی پسندیده است. پس توجه به خدا مهم است. اگر انسان خودش را درمقابل عظمت خدا گم کند، غرورش کم می شود.

ادامه

قناعت، مالی تمام نشدنی

قناعت از ماده قنع ، به معنای اکتفا کردن به اندک از آنچه مورد نیاز انسان است ویا در کتب دیگر به معنای ؛ راضی شدن و به اندازه نیاز بسنده کردن و صرف کردن ، زیاده طلبی نداشتن در خرج و صرف مال و در هر چیزی اندازه نگه داشتن و ... و همچنین به معانی صرفه جویی – روحیه بی نیازی – حرص و طمع نداشتن و ضد اسراف کاری بیان شده است.

ادامه

معارفی از جزء یازدهم قرآن کریم

در یازدهمین بخش از سلسله بحث‌های تفسیری «معارفی از قرآن» که با هدف انس معنوی و معنایی بیشتر با قرآن کریم تدوین می‌شود به یازدهمین جزء از این کتاب نور و هدایت می‌پردازیم به امید آنکه دل به نور معارفش روشن کنیم و رهنمودهایش را در زندگی به کار بریم.

ادامه

چرا پشت سر یکدیگر حرف میزنیم؟

امروزه به وفور می‌بینیم که فرد یا افرادی در خانه،‌ خیابان یا محل کار پشت سر دیگری حرف می‌زنند، بد دیگران را می‌گویند، نزد رییس اداره می‌روند و از همکار خود شکایت می‌کنند، بدی او را می‌گویند، نواقص کار و معایبش را بیان می‌کنند، پشت سر او ادایش را در می‌آورند یا صدایش را تقلید می‌کنند.

ادامه

يتيم و يتيم نوازي در اسلام

يكي از موضوعات مهمي كه نه تنها اسلام، بلكه تمام ملل جهان با آن روبرو هستند واژه يتيم است.

ادامه

ویژه نامه سی روز مهمان خدا (روز دوم )

آیا تا به حال به این فکر کرده ای که چه موهبتی نصیب ما شد؟آری چه موهبتی بالاتر از اینکه ما رمضان را در یافته ایم.

سلف صالح شش ماه دعا می کردند تا خداوند آنها را به رمضان برساند و ما اکنون در این ماه هستیم و شاید قدرش را هم ندانیم.

ادامه

ویژه نامه : سی روز مهمان خدا (روز اول )

ماه مبارک رمضان را باید گرامی داشت و قدر فرصت ایجاد شده برای ارتباط هر چه بیشتر با رب العالمین را دانست.اگر به فکر نباشیم این اوقات شریف را از کف خواهیم داد.برای استفاده هر چه بیشتر از الطاف ویژه الهی در این ماه شایسته است که از روز اول این ماه شریف یک برنامه دقیق و حساب شده برای خود بریزیم .

ادامه

اعمال شب و روز اول ماه رمضان

علاّمه مجلسی در زادالمعاد در فصل آخر اعمال ماه رمضان، برای هر شب از ماه رمضان نمازی را بیان کرده که در مورد شب اول ماه رمضان می گوید؛ چهار رکعت نماز اقامه شود و در هر رکعت بعد از حمد 15 مرتبه توحید.

ادامه

اخلاص، رکن قبولی اعمال

 ماندگاری عمل، محبوبیت و زنده ماندنِ نامِ فاعلِ عمل و برکتِ اثرِ به جای مانده، از جمله ثمرات اخلاص است و اگر پیرامون خود را ملاحظه کنیم، متوجه می‌شویم که راز ماندگاری خیلی از چیزها، خلوصِ نیتِ فاعلش بوده است.

ادامه

مسجد و مديريت فرهنگي

وقتی سخن از مدیریت فرهنگی در مساجد به میان مي‌آید، مسؤول ترین فرد در این فرایند، شخص امام جماعت است، كه به دلیل برخورداری از مبانی دینی و معرفت و دانش پیرامون احكام و معارف الهی، مسؤولیت تربیتی و تبلیغ دینی افرادی را كه در محدوده و قلمرو مسجد زندگی مي‌كنند، عموماً و نماز گزاران آن مسجد، خصوصاً به عهده دارد.
ما در این مقاله قصد پرداختن به تمام ویژگی‌های مدیریت فرهنگی مساجد را نداریم، اما با توجه به تجربه ی طولانی كه در امور دینی و فرهنگی مسجد دارم و به عنوان امام جماعت مسجد محله و دانشگاه ایفای نقش مي‌كنم، مي‌خواهم به دو ویژگی مهم یك مدیر فرهنگی كه همان امام جماعت مسجد مي‌باشد اشاره نموده و نتیجه گیری نمایم و آن دو ویژگی عبارت است از:
1- شناختن و بكار گیری شیوه‌های ماندگار و همیشه جاوید قرآن، پیامبر اعظم(ص) و امام علی (ع) در مدیریت فرهنگی و تبلیغی جامعه.
2- بكار بستن اصول مدیریت فرهنگی به عنوان محور اثباتی و شناخت نسبت به آسیب‌ها و آفات به عنوان محور سلبی كه اثرات مثبت برنامه‌های فرهنگی و تربیتی مسجد را خنثی و از بین می‌برد.

ادامه

بيا با پيامبر قدم بزنيم

چشم‌هايت را ببند؛ تا پيامبر را نشانت دهم. مردي نسبتاً قد بلند با موهاي حالت‌دار که تا لالة گوشش مي‌رسند؛ صورتي روشن، پيشاني‏اي بلند، ابروهايي کماني و باريک. ريشي پرپشت، گونه‏اي صاف، چشماني سياه، گردني سفيد و دندان‌هايي سفيد، که وقتي صحبت مي‌کند از بين آنها نوري مي‌درخشد که فکر مي‌کني بين دندان‌هايش فاصله است؛ با اندامي متناسب، شکم و سينه‌اي هم‌سطح و چهارشانه با استخوان‌هاي درشت.

ادامه

زندگی برای بندگی

خدا برای انسانها شرط گذاشته است که اگر انسانها بندگی کنند، خدا همه ی مخلوقات را مسخر آنها قرار دهد. پس تا انسان بنده ی خدا نشودعالم بنده ی انسان نمی شود ،

ادامه

انتظارات خداوند از انسانها

یکی از انتظارات خداوند از ما عبادت کردن است . خدا خالق ما است و به ما حیات و روزی داده است و انتظار دارد که ما از خدا تشکر کنیم.

ادامه

روش های مسجدی کردن کودکان و نوجوانان

حجت الاسلام والمسلمین راستگو:اهم برنامه هایی که می تواند در جذب دانش آموزان به مساجد و پیوند مستحکم تر آنها با این مکان مقدس کمک کند را در چند مولفه می توان اعلام کرد:
ادامه

90 فایده در دعا برای فرج امام زمان (عج)

آیت الله سید محمدتقی موسوی اصفهانی در کتاب گران سنگ مکیال المکارم خلاصه آثار و فواید و ویژگی‌هایی را که بر دعا کردن برای تعجیل فرج مترتب است، بیان می‌کند و ما هم به جهت این که کتاب مکیال المکارم به امر مطاع ولی عصر علیه السلام نوشته شده و کتابی مبارک و پر خیر است، مطالب آن را ذیلا نقل می‌کنیم

ادامه

خانه را مرتب کنیم تا آقا بیاید

زرنگ باشیم! شرور که نیستیم الحمدالله  پس گیج و بلا تکلیف هم نباشیم.

معصوم می فرماید برترین اعمال انتظار فرج است

ادامه

مادر بتها، بت نفس است

امام علی(ع) می فرمایند: «هیچگاه باطل با چهره باطل خویش عرضه نمی شود، بلکه لباس حق را بر آن می پوشانند و سپس به مردم عرضه می کنند.» مثلا در جنگ صفین، خیانت به اسم قرآن بر مردم تحمیل شد و حکومت دیکتاتوری معاویه بنام اراده خداوند بر گردن مردم مستقر شد.

ادامه

جاده موفقیت

انسان در این جاده عجیب و غریب که هزاران تابلو و علامت رنگارنگ در آن به چشمک میزند مات و مبهوت می‌ماند که به راستی کدام یک از این‌ها می‌تواند ما را به هدف برساند ،چون راه و جاده موفقیت بسیار طولانی است و نمی‌توان در طول یک زندگی چندین جاده را تجربه کرد .

عده ای بدون اینکه کوچک‌ترین تاملی کنند تنها با حدس و گمان یکی از این جاده‌ها را انتخاب می‌کنند و دل را به دریا می‌زنند اما برای بقیه افراد که هنوز ابتدای جاده هستند مثل روز روشن است که آنها به ناکجا آباد می‌روند و هیچ گاه به انتهای جاده موفقیت نمی‌رسند .

ادامه

نگاهی کوتاه به زندگینامه امام خمینی(ره)

امام خمینی (ره) در 20 جمادی الاخر 1320 ه. ق مصادف با میلاد دخت گرامی پیامبر اسلام صلی الله علیه و اله گام به دنیا آمد و نام پدرش آیت الله شهید سید مصطفی موسوی و نام مادرش هاجر احمدی بود و در شامگاه 13 خرداد 1368 ه. ش رحلت فرمود.

ادامه

اخلاق، آزادی و عدالت در اندیشه امام خمینی(ره)

اخلاق و سیاست از دیدگاه امام خمینى(ره) چه تعریفی داشت؟

ادامه

شرط اخلاقی بودن رفتارهای هیجانی و احساسی

از نگاه قرآن و روایات، نیت نقش تعیین کننده در ارزش عمل دارد. اگر نیت نقش داشت، به طور طبیعی عقل و محاسبه عقلی و نیز انتخاب به معنای قصد همراه با آگاهی نیز در ارزش کارها نقش خواهد داشت .

ادامه

اخلاص ، کیمیای عمل

باارزش ترین و مفیدترین و نجات بخش ترین عمل مومن ، عملى است که با هیچ هدفى جز به دست آوردن خشنودى حق انجام نگیرد و مایه ى آن جز رضاى خدا چیزى نباشد و مدح و مذمت مردم در انجام یا ترکش اثر نداشته باشد و از هر جهت خالص و بى غل و غش و پاک از همه ى شوائب براى خدا انجام گیرد .

ادامه

علم و عمل در نهج البلاغه علوی

آنکه دیده دل او بیناست و عمل وی از روی بصیرت است، مرحله آغازین عمل او «علم » می باشد; علم به این که عمل وی به سود اوست یا به زیان او . اگر به سود او بود بدان اقدام نموده یا آن را ادامه می دهد و چنانچه به زیان وی بود آن را انجام نداده یا متوقف می کند:

«فالناظر بالقلب، العامل بالبصر، یکون مبتدا عمله ان یعلم اعمله علیه ام له، فان کان له مضی فیه، و ان کان علیه وقف عنه »

ادامه

اخلاقمان را بسازیم

کم توجهی والدین به تربیت دینی فرزندان، به ویژه در کودکی و نوجوانی، نقش مهمی در بی اعتقادی جوانان به امور دینی دارد. اگر کودک در محیطی رشد کند که اعضای آن به مسائل دینی و عبادی بی اعتنا هستند و خود را در قبال آن مسئول نمی دانند، بی شک، این کودک نیز در جوانی و بزرگ سالی از مذهب و عبادت، گریزان خواهد بود. والدین باید تربیت درست و اسلامی فرزندشان را از دوران کودکی آغاز کنند و راهنمای خوبی برای دوران نوجوانی و جوانی فرزندشان باشند؛ زیرا در بزرگ سالی، شخصیت فرد به طور کامل شکل گرفته و تغییر و اصلاح آن، کاری بس دشوار است.

ادامه

اول غیبت می کنیم بعدش.....

حضرت علی علیه السلام : «مبغوض ترین مردمان نزد خدای تعالی، غیبت کننده است.» پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله گناه غیبت را از زنا بدتر دانسته است؛ زیرا زنا کننده اگر توبه کند، خداوند او را می آمرزد، ولی غیبت کننده را نمی آمرزد، مگر اینکه شخص غیبت شده، او را ببخشد.

ادامه

ویژه نامه :راه آسمان

اعتکاف از نظر زمان، محدود به وقت خاصی نیست، ولی چون لازمه اعتکاف روزه گرفتن است، در دو روز عید فطر و قربان که روزه حرام است، نمی توان معتکف شد. البته بهترین زمان برای اعتکاف دهه آخر ماه مبارک رمضان و روزهای سیزدهم تا پانزدهم ماه رجب است که در کشور ما، اعتکاف در سه روز ماه رجب رواج دارد و این سه روز، از چند جهت دارای اهمیت است؛ اول اینکه ماه رجب، ماه حرام است و مطابق روایات، اعتکاف در ماه های حرام از فضیلت بیش تری برخوردار است و دوم اینکه روزه در ماه رجب فضیلت خاصی دارد.

ادامه

معراج جسماني در دعاي ندبه

جمله "وَ عَرَجْتَ بِرُوحِهِ اِلى سَمائِكَ" با إجماع، و اتفاق آيات و اخبار، كه دلالت دارند بر جسمانى بودن معراج رسول اكرم صليالله عليه و آله مخالفت دارد و به اين جهت متن دعا ضعيف، و موجب عدم اطمينان به صدور آن از امام عليه السّلام مىشود؟

ادامه

مقام والای حجر بن عدی

در درس خارج فقه حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی) مطرح شد:

فرمایشات معظّم له درباره ی مقام والای حجر بن عدی

ادامه

اخلاقمان را درمان کنیم

اخلاق مانند عمل، یک حرکت بدنی نیست؛ بلکه یک امر درونی است. چون امری درونی است زشتی و زیبایی آن هم معلوم نیست؛ گاهی خود شخص زیبایی و زشتی آن را می داند ولی گاهی این امر برای خود شخص هم مستور است.

ادامه

در قیامت چه کسانی برهنه‌اند؟

ظاهراً منظور سۆال «روز قیامت» یا «روز حشر» است، زیرا قطعاً در بهشت برهنگی وجود ندارد و اهل بهشت لباس‌های زیبای ارزشمند از حریر و زینت و مانند آن می‌پوشند: «عالیهم ثیاب سندس خضر و استبرق(1)؛ بر اندامشان لباس‌هایی از حریر نازک سبز رنگ و دیبای ضخیم است».

ادامه

فرهنگ انتظار

موضوع انتظار و اميد به قيام يک مصلح جهانى که به وضع نابسامان جوامع بشرى سامان بخشد و تبعيضها، بى عدالتيها، جنگ و خونريزى و مفاسد را از محيط زندگى انسانها برچيند، يکى از مسائلى است که اديان و مذاهب مختلف روى آن تکيه مى‏کنند. و آن را عامل موثّري براي حرکتهاي فردي و اجتماعي دانسته که غالباً به جنبشهاي ضد استعماري مي انجامد.

ادامه

چقدر به نماز محتاجم

(خاطراتی از اولین نماز دکتر جفری لانگ )    آن شب مدت زیادی را در اتاق خودم بر روی صندلی نشسته بودم و زیر نور کم اتاق حرکت های نماز را با خودم مرور می کردم و توی ذهنم تکرار می کردم. همینطور آیات قرآنی که باید می خواندم و همچنین دعاها و اذکار واجب نماز را

ادامه

معجونی برای سعه صدر

انسان ها با توجه به عوامل متعدد از جمله محیطی كه در آن زندگی می كنند و افرادی كه با آنها به طور مداوم در ارتباطند و همچنین از نظر عوامل وارثتی و ژنتیكی سلایق و ویژگی های متعدد و متفاوتی دارند و شاید نتوان دو نفر را كه از ویژگی های كاملا یكسانی برخوردار باشند را در روی كره خاكی پیدا كرد.

ادامه

راه نجات از شقاوت و بد بختی

هر کس تسبیحات حضرت فاطمه(س) را بجا آورد و پس از آن استغفار کند، مورد مغفرت قرار می ‏گیرد، و آن تسبیح به زبان صد تا است، و در میزان (اعمال) هزار (ثواب) دارد، و شیطان را دور کرده، و خدای رحمان را خشنود و راضی می ‏نماید.

ادامه

خانه ها کانون تربیت سربازان امام زمان (عج)

 آگاهی کامل از جزئیات و دستاوردهای عصر ظهور برای کسی که پیش از ظهور زندگی می کند بسیار دشوار می نماید. تنها در پرتو روایات معصومین علیهم السلام و بر اساس استنباط علمای بزرگ از احادیث و قرآن می توان تا حدودی از این شاخصه ها و واقعیت ها پرده برداشت. در سلسله گزارش های خبری اخیر پیرامون سبک زندگی اسلامی به دنبال معرفی برخی شاخص ها و رسیدن به ابعاد حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) و سبک زندگی مهدوی هستیم.

ادامه

فواید دائم الوضو بودن

علامه حسن‌زاده آملی می‌گوید: بدان که وضو نور است و تداوم آن، باعث ارتقاء به عالم قدس‌ خواهد شد، بدان که این دستور با برکت نزد بزرگان علم و عمل تجربه شده است، پس ای سالک کوی یار، بر تو لازم است که همیشه آن را انجام دهی.

ادامه

قصاص قبل از جنایت

چگونه حضرت خضر (ع) طفل صغیر را قصاص قبل از جنایت کرده و می کشد (سوره کهف)؟ این شبهه بسیار رایج شده است، لطفاً پاسخ روشن و مستدل ارائه دهید.

ادامه

تأثیر نافله در جذب محبت خدا

اولین اثر «نافله» حبّ خداست، زیرا هنگامی که دل تخلیه شد، خدا در دل «تجلّی» می‏کند. داشتن حد تعادل خوف و رجای الهی شرط تحصیل «حسن ادب» قلب است.

ادامه

عبادت یعنی ...

عبادت یعنی هر عملی که برای رضای خدا و در راه خدا انجام شود. باید بدانیم عبادت فقط نماز نیست بلکه نماز زیباترین تجلیگاه آن است.

ادامه

برترین اخلاق در دنیا و آخرت

عفو گذشت از تقصیر دیگران و نادیده گرفتن خطاهای آنان، از مکارم و محاسن اخلاق و آداب معاشرت و از ویژگی های بارز اهل ایمان است. در قرآن کریم آمده است: «و ان تعفوا و تصفحوا و تغفروا فان الله غفور رحیم؛ اگر عفو کنید و صرف نظر نمایید و ببخشید (خداوند شما را می بخشد) چرا که خداوند آمرزنده و مهربان است»(تغابن/۱۴).

ادامه

رزق در کلام حاج اسماعیل دولابی

تابه حال آنچه رزقت بوده ، مصرف کرده ای و آنچه رزقت نبوده ، به تو نرسیده است . حتی آنچه را از راه حرام تهیه کردی و خوردی ، حرص و تقلایت آن را نجس کرد ، و الّا اگر صابر بودی ، همان رزق از راه حلال همان وقت به دستت می رسید.پس زاهد حقیقی تو هستی،چون ذره ای بیش از رزق خود نخورده ای . از این به بعد هم همین طور خواهد بود پس نه نسبت به گذشته قصه داشته باش و نه نگران آینده باش .

ادامه

عاقبت ترك زكات

اي علي! هر كسي قيراطي از زكات مالش را نپردازد، نه مؤمن است و نه مسلمان، و نه ارزشي [در پيشگاه خدا دارد.] اي علي! تارك الزكات [به هنگام مرگ] از خداوند تقاضاي بازگشت به اين دنيا [براي جبران گناه عظيم خود] مي كند [؛ امَا پذيرفته نمي شود]

ادامه

تجسس ممنوع

نظر اسلام درباره تجسس از زندگی یکدیگر
آموزه های دینی تفتیش با هرگونه انگیزه را رد می کند
بررسی سبک زندگی کنونی ما نشان می دهد که یکی از خصلت های بد ما تجسس و تفتیش در زندگی یکدیگر است و متاسفانه این امر حتی به سطوح بالای جامعه هم سرایت کرده است، در صورتی که آموزه هایی دینی ما صریحا این اخلاق ناپسند را رد می کند.
ادامه

چرا خدا جوابم را نمی‏ دهد؟!

بعضی میگویند: چرا ائمه جوابم را نمیدهند؟ باید به آنها گفت: خجالت بکشید! چرا توسّلات من اثر نمیکند؟ خجالت بکش! حیاء کن! با این قیافهات، با این حرفهایت و با این کارهایت چه توقّعی داری؟! خیلی آقا هستند، واقعاً خیلی بزرگ هستند. از خودت حیاء نمی کنی، از مردم حیاء نمیکنی، حدّاقل از اینها حیاء کن. یکی دو تا هم نیستند، روایات زیادی در این باب داریم. هر روز و هر شب به پیغمبر رنج میدهی، بعد میخواهی پیغمبر دستت را بگیرد، مدام توسّل میکنی، مدام دعای توسل میخوانی؟ مدام دعای فرج میخوانی؟

ادامه

درمان با قران و دعا

قرآن كريم، کلام پروردگار، اقیانوس بیکرانی است که از سوی حضرت دوست نزد بندگانش و برای هدایت آنها تا زمان معینی به امانت گذاشته شده است.

ادامه

كافری كه شهید شد!!

حسن خلق چنان كه پیامبر بزرگ اسلام فرموده‌اند: اخلاق اعظم خداست. این اخلاق یا رشته‌هایى از آن، در هركس باشد مایه‌ى نجات دنیا و آخرت او و سبب رهایى‌اش از مشكلات و رنج‌ها و عامل آزادى‌اش از دوزخ است.

ادامه

نمازي كه برگشت مي خورد!

«نماز مقبول» آن است که با خضوع و خشوع به‌جا آورده شود و آداب ظاهری و باطنی در آن مراعات شود. این نماز موجب تزکیة نفس و پاکی روح و روان می‌شود و تأثیر تربیتی و اخلاقی فراوانی دارد.

ادامه

تجلی همبستگی اسلامی

شیعه و سنی، دو بال اسلامند. مگر پرنده را با یک بال، مجالی برای پرواز هست؟! در دنیای هفت میلیاردی امروز، چیزی جز وحدت و هماهنگی این دو بال، آسمان اسلام را به افق سعادت اتصال نخواهد داد.

ادامه

دامن دامن حكمت

شخصي نزد آيت الله العظمي اراكي رحمه الله عليه آمد و تقاضاي موعظه كرد، آقا از او پرسيدند: شغلت چيست؟ گفت: نجّار. آقا به او فرمودند: يك در هم براي خود بساز و بگذار جلوي دلت!

ادامه

معرفت به امام شرط مسلمان زیستن و مردن

اسلام آوردن به معنای تسلیم شدن در برابر اوامر الهی و سر تعظیم فرود آوردن به درگاه اوست و چون تکلیف اصلی بندگان، درک و رسیدن به این حقیقت است،

ادامه

ایمان و اثرات فردی و اجتماعی

در روايات از اين لذات گاهى به «طعم ايمان يا حلاوت ايمان» تعبير كرده ‏اند و اين البته از باب تشبيه معقول به محسوس است و الا حقيقت آن ، فوق اين معانى است.

طعم و شيرينى ناشى از ايمان براى هر كسى قابل ادراك نيست. اين لذت از آن كسانى است كه هم به لحاظ درونى و نفسانى و هم به لحاظ اعمال بيرونى شرايط خاصى دارند.

ادامه

بصيرت بر نفس‏

طبيب خود باش. يعنى تو مريضى، عنايت كن كه طبيب خودت باشى، به امراض و دردهاى خود هم واقف باش و درصدد علاج آن امراض و مداواى آن دردها باش كه بى خبران از خود در ورطه هلاكت و نابودى هستند. خود را فهميدن و به عيب خود واقف شدن، خيرى است كه حضرت ربّ العزّه به انسان عنايت مى‏فرمايد.

ادامه

بهترین مال در آینه قرآن

قرآن به مال چند لقب خوب و بد داده است . لقب های خوب مال در قرآن عبارت است از :1-مال خیر ، فضل و زینت است. چیزی که بد است افراط و تفریط است. در قرآن داریم :عده ای وقتی به ارث می رسند آنرا می بلعند و به حرام آن کاری ندارند. جمع کردن مال بد نیست بلکه دلبستگی به مال بد است .این بد است که انسان همه ی کمالات را رها کند تا به پول برسد. یعنی همه را زیر پا بگذارد تا به پول برسد.

ادامه

حرکت دفاعی سید الشهدا (ع) ضرورت ها وشبهات

يكي از مهم ترين وظايف دولت اسلامي دفاع از اسلام مي باشد. اصل مسئله دفاع يك امر فطري است و همه عقلاي عالم آن را قبول دارند؛ ولي در اسلام مسئله دفاع از جهاتي با نظام هاي ديگر تفاوت دارد. به طوركلي دفاع در مقابل متجاوز انجام مي گيرد و متجاوز كسي است كه حق ديگري را رعايت نكند؛ اما اين كه حقوق ديگران چه چيزهايي است، براثر نظام هاي ارزشي تفاوت مي كند.

ادامه

امام سجاد(ع) و تربيت فرزند

 

امام سجاد(ع)، بر اساس تربيت‏ به روش الگويى، خود نمونه‏ اى كامل براى فرزندان بود و با رفتار و اعمال شايسته خويش فرزندان را به طور غير مستقيم و با زبان عمل تربيت مى‏ كرد. آن بزرگوار، بيش از آنكه با سخن و گفتار به تربيت فرزندان اقدام كند، با عمل آنان را به فضيلت و پاكى دعوت مى‏كرد. جالب آن است كه آن امام همام، كه به حق زينت عابدان و سرور ساجدان شهرت يافته است، در مواعظ و وصاياى متعددش كمتر فرزندان را به عبادت و سجده سفارش مى‏كرد و گويا عمل پيوسته و دلنشين آن حضرت فرزندان را از هر سخن و موعظه‏ اى در اين باره بى‏نياز مى‏ ساخت.

ادامه

چگونه خدا را ببینیم ؟

حضرت علي عليه السلام مي فرمايند : در كار مورچه دقيق شويد ببينيداين حيوان به اين كوچكي در روي زمين تكاپو مي كند و دنبال روزي خود مي رود . عشق و الهامي او را هدايت مي كند كه با نقشه و حساب روزي خود را تهيه مي كند و آنرا نگهداري ميكند 3 

ادامه

آثار سبك شمردن نماز

نماز درآموزه هاي قرآن، يكي از اصلي ترين واجبات به شمار مي رود؛ زيرا مهم ترين عبادت و نماد زيباترين پرستش و ستايش پروردگار و بهترين نيايش به درگاه الهي است.

ادامه

«خود»ت را فراموش نكن!

مرد پرسيد: اما چه اي مرد خدا؟!


حكيم گفت: افسوس كه گاهي ما شاخه بزرگي را كه در چشم ما رفته نمي بينيم اما با ديدن خس كوچكي در چشم ديگران، آه و ناله و وافريادا و وااسلاما سر مي دهيم!

ادامه

برتری نيت يا عمل؛

مراد از تقدم، ارزش و جايگاه و اهميت آن است. به اين معنا كه اگر بخواهيم براي عمل و يا نيت، اولويت درجه يك و درجه دو قرار دهيم، آيا نيت اولويت درجه يك است يا آن كه عمل در درجه نخست اولويت قرار مي گيرد؟ ارزش كدام يك بيشتر از ديگري است.

ادامه

زندگی به سبک حسین

در عصر بازسازي ايماني و فرهنگي، توجه به ابعاد الگويي امام حسين عليه السلام ضروري است. آن حضرت، تنها در کربلا و در زمين حماسه و جهاد شهادت، الگوي ما نيست، بلکه در عرصه‌هاي معنوي، اخلاقي، معاشرت، ادب و بزرگواري، تهجد و شب زنده داري، سخاوت و جوانمردي، انس با قرآن و تکريم انسان در يک کلمه، در «سبک زندگي اسلامي» براي ما الگو و معيار است. در اين نوشته با گوشه‌هايي از سيره حسيني و رهنمودهاي او که ما را با حيات طيبه ديني آشنا مي‌سازد، آشنا مي‌شويم:

ادامه

نسيمي از درس های حسيني

از امام حسين(ع) پرسيدند: چگونه صبح كرديد. (حالتان چطور است) فرمودند: صبح كرده ام در حالي كه پروردگاري دارم كه ناظر اعمال من است و آتش جهنم در مقابل من است و مرگ، مرا تعقيب مي كند تا جان مرا بگيرد و حساب و محاسبه (در دنيا و قيامت) مرا احاطه نموده است و من در گرو اعمال خود هستم.
اينگونه نيست كه هرچه را بخواهم و دوست داشته باشم همان برايم پيش آيد و بتوانم به آن برسم و نيز اينگونه نيست كه هرچه را كه دوست نداشته باشم بتوانم از خودم دور كنم. زيرا تمام امور، دست ديگري (خدا) است. اگر بخواهد مرا عذاب مي كند و اگر بخواهد مورد عفو قرار مي دهد. بنابراين كدام فقير از من فقيرتر است.

ادامه

زیباترین روابط در یک خانواده آسمانی

ارتباط والدین و فرزندان ریشه ای ترین نیاز انسان به ارتباط است، چرا که پدر و مادر فرزندان را تحت حمایت خود از گزند ها حفظ می کنند و به رشد می رسانند.

ادامه

پند و اندرز

پند، بهترین راهی است که برای تربیت صحیح فرزند مفید است و آن هم برای خود راه و روشی دارد.بیان خوبی ها و نشان دادن نتایج وخیم زشتی ها و انحراف ها به صورت نقل داستان و قصه، بیان سرگذشت گذشتگان، از خوبی و بدی و ...

ادامه

بسترهاي اخلاق اجتماعي از ديدگاه نهج البلاغه

اخلاق اجتماعي از مهم ترين موضوعاتي است كه ارتباط آدميان را با خود، با جامعه و تاريخ مطرح مي سازد؛ زيرا جامعه مي تواند يك تمدن را بسازد نه يك فرد، و اجتماع انساني پيوسته تاريخ را ساخته و به جلو برده است.

ادامه

چگونه عاقبت به خير شويم؟

عاقبت به خيري اينگونه نيست كه به سادگي به دست بيايد، چرا كه اين انسان است كه خودش وضعيت و سرنوشت خودش را براي آخرت تعيين و مشخص مي كند؛

ادامه

روز شناخت

روز عرفه، روز شناخت است و هرچند نام عید بر آن نهاده نشده ولی یکی از اعیادبزرگ اسلام به شمار می‏رود.

ادامه

کتابهای حج

ما به حج می‌رويم و وقتی می‌خواهيم حج واقعی را درك كنيم به ابراهيم نگاه می‌كنيم كه به مقام خليفه‌‌الله رسيده و بت شكن شده است. وقتی كه آنجا حاجی پيامبر خدا را به عنوان حبيب خدا ملاقات می‌كند، رنگ و بوی او را به خود می‌گيرد و اخلاقش اخلاق پيامبری می‌شود. يا وقتی كه حاجی محل اذان گفتن بلال را می‌بيند، روحيه بلالی و مقاومت در راه دين و ارزش‌ها را در خود تقويت می‌كند.

ادامه

احکام اختصاصی حج

با توجه به ایام  برگزاری حج رادیو معارف برنامه ای تحت عنوان زمزم احکام با موضوع احکام و مناسک حج ترتیب داده است و استاد مقدادی به عنوان کارشناس برنامه به سوالات و مباحث مربوطه پاسخ داده است .

ادامه

درد دلهای مسجد

مساجد در ساختن نسلي با ايمان و دور از فساد، پاك دل و پاك رفتار، نقش كليدي ايفا مي كنند و در پيشگيري از آلوده شدن به گناه و مفاسد نيز، روي «سنگر مساجد» و «پايگاه نماز جماعت» مي توان حساب باز كرد و تأثير واكسينه كردن مسجد را در برابر تباهيهاي اخلاقي و انحرافات فكري به ياد داشت. مهّم آن است كه مساجد، براي هدايت مسجديان برنامه و جاذبه داشته باشند.

ادامه

طریق تحصیل صفات مثبت

مَثَل هم نشین نیک مَثَل عطّار است، اگر ترا عطر ندهد بوی خوش او گیری، و مَثَل هم نشین بد مَثَل آهنگر بود، اگر آتش او ترا نسوزاند بوی ناخوش او در تو گیرد

ادامه

شاه کلید حیله های شیطان

تسویف کلید کیدهای شیطان برای بازداشتن از رشد و تکامل انسان است. کلیدی که شیطان با وعده‌های بی‌اساس کار خیر را به تأخیر می‌اندازد. در کلمات نورانی امام علی(علیه السلام) آمده است که فریب خدعه‌ها و نیرنگ‌های شیطان را نخورید که او درصدد است تا شما را به تسویف بکشاند، چرا که او در کمین هلاکت و نابودی شماست.

ادامه

گره افتادن در کار و راههای رهایی

 

گگاهی اوقان همه امور زندگی به هم می پیچد و به هر دری میزنیم به بن بست می خوریم و در بهتی عجیب فرو می رویم که این چه حکایتی است که چنین ما را متحیر کرده است؟ علت این همه گرفتاری و دربه دری چیست ؟ چگونه می توان از این تنگنا خلاصی یافت ؟

 

در پاسخ به این پرسش ها باید مقدماتی را ذکر کنیم که در تبیین شرایطی که اسیر آن ها هستیم می تواند راهگشای ما باشند .

ادامه

شیوه های رفتار با خانواده در اسلام

انسان خوب است با حیا باشد ، نگاه او ، سخن او ، نجابت و زبان او . از اهل خانه نه غذایی می طلبید و نه علاقه اش به خوردنی ها را ابراز می کرد ، چون وقتی من می گویم این را دوست دارم یعنی همه خانواده دست به دست بدهند و این را برای من درست کنند .

ادامه

طعم خوب بندگی (بلال بن رياح (وفات 20 ق ))

بعد از رحلت حضرت رسول اكرم صلى الله عليه و آله 9 يا 10سال بيشتر در قيد حيات نبود. او مؤ ذن رسول اكرم صلى الله عليه و آله و از سابقين دراسلام است .

ادامه

عوامل عزت از دیدگاه پیشوایان عزت

پيامبر عزت فرموده است :
من اراد ان يكون ان اعز الناس فليتق الله (7)
هر كه مى خواهد كه با عزت ترين مردمان باشد، پس تقواى الهى پيشه كند.

ادامه

دشمن ترین مردم نزد خداوند

امام علی(ع) در خطبه هجدهم نهج البلاغه می گوید: دشمن ترین مردم در نزد خدا، دو کس باشند: یکى آنکه خداوند او را به حال خود رها کرده، پس، از راه راست منحرف گشته است، دیگرى، کسى است که کوله‏بار نادانى بر پشت گرفته و در میان جماعت نادانان امت در تکاپوست

ادامه

اسرار حج در نگاه حضرت آيت‌الله ‌جوادي‌آملي

در مراسم و مناسك حج كه آنجا هم سخن از ضيافت است، آنجا سخن از طلب نيست [بلكه] سخن از عطا است.  آنجا نمي گويد از من بخواه، آنجا خواسته‌ها را عطا مي‌كند. گرچه هر خواسته‌اي و هر عطايي به هم آميخته است؛

ادامه

نعمت حرم امام رضا(ع)از زبان آيت‏ الله بهجت(ره)

حرم مطهر حضرت امام رضا ـ عليه السّلام ـ نعمت بزرگ و گرانقدرى است كه در اختيار ايرانى‏هاست، عظمتش را خدا مى‏داند، به حدّى كه امام جواد ـ عليه السّلام ـ مى‏فرمايد: « زِيارَةُ أَبى أَفْضَلُ مِنْ زِيارَةِ الْحُسَيْنِ ـ عليه السّلام ـ؛ لأِنَّ الْحُسَيْنَ ـ عليه السّلام ـ يَزُورُهُ الْعامَّةُ وَ الْخاصَّةُ، وَ أَبى لايَزُورُهُ إِلاَّ الْخاصَّةُ» یعنی: زيارت پدرم [امام رضا ـ عليه السّلام ـ] از زيارت امام حسين ـ عليه السّلام ـ افضل است، زيرا امام حسين ـ عليه السّلام ـ را عامّه و خاصّه زيارت مى‏كنند، ولى پدرم را جز خاصّه [شيعيان دوازده امامى] زيارت نمى‏كنند».

ادامه

نعمت‌هایی که فرار می‌کنند

علی بن شعیب می‌گوید: بر ابی‌الحسن الرضا علیه‌السلام وارد شدم، حضرت به من فرمودند: «ای علی! مصاحبت نسبت به نعمت‌ها را نیکو بدارید، چون نعمت‌ها وحشی هستند و فرار می‌کنند و این طور نیست که هر نعمتی اگر از دست قومی رفت، به سوی آنان برگردد».

ادامه

وصیت هایی طلایی برای خوشبخت شدن

کسانی که در زمان امامان معصوم علیهم السلام می زیستند و از مقام علمی و معنوی آن حضرات آگاه بودند گاهی که توفیق دیدار نصیبشان می شد از امام تقاضا می کردند تا آنها را به پند و اندرز و یا توصیه ای بهره مند سازد. خوشبختانه برخی از این توصیه ها از کوران حوادث به سلامت گذر کرده و با تلاش و رنجی که علمای گذشته متحمل شده اند اکنون در میراث روایی ما به چشم می خورند.

آنچه در ادامه می آید برخی از توصیه های امام صادق علیه السلام است که در زمانها و شرایط مختلفی برای افراد گوناگون بیان شده است. اختصاصی نبودن این توصیه ها به فرد یا زمان خاصی، سبب می شود تا همه آنها برای تمام کسانی که خواهان رسیدن به کمالات انسانی و قرب الی الله هستند مفید و راهگشا باشد.

ادامه

وظائف مسلمانان در برابر پيامبر (ص)


 از مسائلى كه قرآن به آن اهميت خاصى داده است، وظيفه جامعه اسلامى نسبت به پيامبر گرامى است، ما در اين بخش به وظائف دهگانه‏اى كه قرآن از آنها ياد مى‏كند، اشاره مى‏نمائيم

ادامه

ويژ گيهاي مدير از ديد گاه اسلام

مديري  مديريت اسلامي دارد كه داراي ويژگيهاي چون  ايمان  امانت   پيشگامي در عمل وبي تكلفي و پرهيز از دنيا گرائي و پر كار بودن  داراي روحيه تشويق و تنبيه  چشم پوشي از خطا  پند پذيري  مربي و الگو بودن  پرهيز از خود راي و داراي مشاور در حوزه مديريت باشد والا درغير اينصورت شباهت به مديريت غير اسلا مي  بيشر خواهد داشت تابه يك مدير اسلامي

ادامه

ویژه نامه نماز و نیایش ( به مناسبت برگزاری بیست و یکمین اجلاس سراسری نماز)

 

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت برگزاری بیست و یكمین اجلاس سراسری نماز، قرار گرفتن نماز در جایگاه شایسته خود را زمینه ساز رسیدن جامعه به نقطه مطلوب آرمانی اسلام دانستند و تأكید كردند: همه تلاش های فرهنگی، هنری و برنامه ریزی های آموزشی باید در راستای رونق روز افزون نماز در بین مردم به ویژه جوانان طراحی و اجرا شود.

ادامه

موسیقی و پیامدهای فردی و اجتماعی آن

علامه مجلسی می فرماید: «در حرمت غنا [و موسیقی] میان علمای شیعه خلافی نیست.

شیخ طوسی، علامه حلی و ابن ادریس رحمه الله همه بر حرمت موسیقی اجماع نقل کرده اند. اساسا حرمت غنا همواره از مذهب شیعه معلوم بوده است.

استفاده از موسیقی در آیات وحی با عبارت لهو الحدیث، قول الزور، لغو و لهو تقبیح شده است و مسئولیت گوش و چشم و دل انسان در همین زمینه نیز گوشزد گردیده است

ادامه

تأثیر نماز بر رفتار و منش انسان

اثرات نماز بر رفتار و زندگی یک نماز گزار واقعی به خوبی قابل مشاهده است. مهمترین آثار نماز بر زندگی انسان شامل:1ـ تعظیم به خدا و تحقیر تمام قدرت های دنیوی 2ـ خود سازی 3ـ ضبط نفس 4ـ زدودن گناهان 5ـ رعایت حقوق 6ـ وحدت جهت 7ـ صلح و مسالمت طلبی 8ـ تمرکز حواس و حضور ذهن 9ـ توسعه و رشد اقتصادی 10ـ وقت شناسی 11ـ جهت گیری در کار 12ـ حساب و کتاب داشتن 13ـ حفظ نظافت و… می شود.که در این مقاله برخی موارد توضیح داده می شود.

ادامه

زیارت از منظر اسلام

زیارت، در دین مبین اسلام از جمله عبادتها و سنتهای نبوی به شمار رفته و در سیره و گفتار بزرگان و علماء بر آن تأکید شده است.

در برنامة روزانه معمار بزرگ انقلاب اسلامی می خوانیم: در تمام مدت اقامت ایشان در نجف اشرف جز در موارد استثنایی برنامة زیارت هر شب ایشان هرگز ترک نشد.[1] مفسر بزرگ قرآن، علامه طباطبایی، در ماه رمضان روزة خویش را با بوسه بر ضریح مقدس حضرت معصومه3 افطار کرده و سپس به خانه می رفت[2] و فیلسوف بزرگ، ملاصدرا، در حاشیة کتاب «اسفار» می نویسد: این قسمت کتاب را در هنگام اقامتم در کهک قم نوشتم و روز جمعه برای زیارت قبر دختر موسی بن جعفر3 به قم آمدم و از او مدد و کمک خواستم، سپس این مطلب (بحث اتحاد عاقل به معقول) به یاری خدا برایم کشف شد.[3]

ادامه

آثار و برکات حضور بانوان در مسجد

حضور زنان در مساجد، بیانگر حضور فعال آنان در اجتماعات اسلامی و مجامع دینی و مذهبی است. آنان با حضور خود در مساجد، وحدت و همبستگی در سطح اجتماع را به ارمغان می آورند و از این کانون الهی جهت کسب دانش اجتماعی و فهم فرهنگ ناب محمدی(ص) بهره هایی می برند.

ادامه

چرا نماز را بايد به زبان عربي خواند؟

عاقبت تصمیم گرفتیم نمازرا به زبان فارسی بخوانیم و همین كار را هم كردیم. والدین كم كم از این موضوع آگاهی یافتند و به فكر چاره افتادند، آن ها پس از تبادل نظربا یكدیگر، تصمیم گرفتند با نصیحت ما را از این كار باز دارند و اگر مؤثر نبود، راهی دیگر برگزینند

ادامه

خوب کار کردن و کار خوب کردن

من نمی گویم سمندر باش یا پروانه باش

چون به فکر سوختن افتاده ای، جانانه باش

الّذی خَلَقَ المَوتَ و الحیاةَ لِیبلُوَکُم أحسَنُ عَمَلاً

خداوند، مرگ و زندگی را بیافرید تا شما را بیازماید که کدام یک کاری بهتر می کنید.

ادامه

آثار خرافات

وجود خرافات در جامعه موجب از كارانداختن عقل و منطق انسان مي شود؛ بسيار از كارهاي زشت و ناپسند را در نظر انسان خوب جلوه مي دهد و سرانجام خرافات شركت و بت پرستي و آلودگي به افكار شيطاني است. از جمله مهم ترين خرافاتي كه پيامبر اسلام(ص) با آن مقابله كرد، خرافه بت پرستي بود؛ اسلام با اين كه انسان ها خود را در برابر سنگ ها، چوب ها و... كه ساخته دست خودشان است، ذليل شوند و حتي فرزندان خود را براي آنها قرباني كنند، به شدت مخالف است.1

ادامه

برترین غرفه بهشت پاداش یتیم نوازی

عبدالله بن جعفر می گوید:به یاد دارم هنگامی که رسول خدا (ص)بر مادرم وارد شد تا خبر شهادت پدرم را به وی بدهد در حالی که به او می نگریستم او بر سر من و برادرم دست می کشید و اشکها به گونه ای از چشمانش جاری بود که از محاسنش می چکید سپس گفت :خدایا!جعفر به پاداش نیکو رسیده است تو در میان فرزندانش جانشین او باش ،نیکو تر از جانشینی تو در میان فرزندان هر یک از بندگانت .سپس فرمود:ای اسماء!آیا به تو بشارت ندهم؟گفت :اری ،پدر و مادرم فدایت .فرمود:خدای عزیز برای جعفر دو بال قرار داد تا با آنها ،در بهشت پرواز کند

ادامه

نماز شب گامی بلند تا مقام محمود

نماز زيباترين و كامل ترين شكل عبادت و پرستش است. نماز ذكر كاملي است كه خداوند بارها از بندگان خويش خواسته تا ذكر كثير و بسيار داشته باشند. نماز دربردارنده كلمات قرآني، حركات و سكنات بندگي، نمايش اوج خضوع، خشوع، تضرع، ابتهال، استغفار، دعا، توبه و همه اعمال صالحي است كه بنده مي تواند در پيشگاه پروردگار و معبود خويش داشته باشد.
دراين ميان برخي از شرايط زماني و مكاني به اين عمل، ويژگي هاي برتر مي بخشد، چنان كه مساجد و از همه مهم تر مساجد چهارگانه و اوقات پنج گانه، به ويژه شب، سحرگاهان و شب قدر درماه رمضان، از اشرف مكان ها و زمان ها براي انجام اين عمل عبادي است. نماز شب در شب قدر، مهم ترين عمل عبادي است كه اگر با تمام خصوصيات آن انجام گيرد، اميد است نمازگزار درمقام محمود قرارگيرد.
نويسنده در اين مطلب با مراجعه به آموزه هاي اسلامي بر آن است تا جايگاه نمازشب را در رسيدن انسان به مقامات و كمالات الهي تبيين كند.

ادامه

توصیه های مولای متقیان(ع) به مدیران

بمناسبت ايام شهادت اميرالمومنين حضرت علي (ع) نكاتي كوتاه پيرامون توصيه هاي ان حضرت به كارگزاران و مديران بيان خواهيم داشت

ادامه

شرح دعاي روز هجده هم


«اَللّهُمَّ نَبِّهني فيهِ لِبَرَكاتِ أسحارِهِ، وَ نوِّرْ قَلْبي بِضِياءِ أنوارِهِ، وَ خُذْ بِكُلِّ أعْضائِي إلى اتِّباعِ آثارِهِ بِنُورِكَ يا مُنَوِّرَ قُلُوبِ العارفينَ:خدايا آگاهم نما در آن براي بركات سحرهايش و روشن كن در آن دلم را به پرتو انوارش و بكار به همه اعضايم به پيروي آثارش به نور خودت اي روشني بخش دل‌هاي حق‌شناسان».

ادامه

فروخوردن خشم؛ جرعه‌اي گوارا

اميرالمؤمنين(ع) مي‌فرمايد: «فرزندم، من در زندگي هيچ جرعه‌اي گواراتر و شيرين‌تر از جرعه غيظي كه فروبخورم، نيافتم».در اين كلام الهي فروخوردن خشم به نوشيدن شربت گوارا و شيرين تشبيه شده است.

ادامه

جاذبه های نماز، برای کودکان

یکی از دغدغه های بسیاری از مادران و پدران محترم، تربیت دینی کودکانشان است. همین امر سبب شده تا به دنبال یک روش موثّر برای جذب کودکانشان نسبت به آموزه های دینی باشند. از سوی دیگر؛ همه والدین می دانند یکی از آموزه های مهمّ دینی که نقش بسیار موثّری در تربیت فرزندانشان دارد، نماز است. لذا به دنبال شیوه های کاربردی برای جذب و علاقه فرزندانشان به نماز می باشند. با توجّه به اینکه اجرای هر برنامه ای باید خالی از افراط و تفریط و رعایت نکات تربیتی باشد، از سوی اهل بیت(ع) رهنمود هایی در این باره آمده است که می تواند برای این دسته از والدین بسیار حائز اهمیّت باشد.
دغدغه و حرص این دسته از والدین گرامی در تربیت فرزندانشان بخاطر سفارشی است که در سخنان پیامبر اکرم(ص) آمده است که: «ادّبوا اولادکم فانکم مسئولون:(1) فرزندان خود را تربیت نمایید که در برابر آنان مسئولید». امیر المومنین(ع) نیز می فرماید: «اکرموا اولادکم و احسنوا آدابهم:(2) فرزندانتان را گرامی بدارید و آنان را نیکو تربیت و ادب کنید».
پدر و مادر گرامی نیز در قبال فرزندانشان احساس مسئولیت می کنند و سعی در تربیت آنان دارند. بسیاری از والدین از دوران کودکی به دنبال آموزش نماز به کودکانشان می باشند. چرا که نماز یکی از مهمترین آداب و دستورات اسلامی است و تاثیر بسزایی در هموارسازی راه تربیت فرزندان دارد.

ادامه

خانواده و روابطِ همسران از دیدگاه حضرت امام رضا(ع)

خانواده هسته ی نخستین تشکیل ساختمان جامعه به شمار می رود و عواملی چون عشق و محبت و عاطفه را در وجود انسان ها ریشه دار می نماید. با رعایت موازین ارزشی اسلامی زندگی خانوادگی شکوفا می گردد و آیین اسلام حقوقی برای اعضای آن بوجود می آورد که با مراعات و اجرای آن، صفا و صمیمیت چون چشمه ای جوشان در خانواده جاری می گردد.در حضور مناسبات اخلاقی و روابط بین اعضای خانواده حضرت امام رضا(ع) یک اصل کلّی، جالب و دارای پیامی روان شناختی را مطرح می فرمایند: «اجْعلْ مُعاشرَ تَکَ مَعَ الصغیرو الکبیر؛(15) یعنی برخورد خود را با افراد کوچک و بزرگ زیبا و نیکو گردان» که این اصل در حُسن معاشرت و بهبودی آن تأثیری فراوان دارد، این سخن می تواند برگرفته از فرمایش رسول اکرم (ص) باشد که می فرمایند: «خیرکم خیرکم لاهله و انا خیرکم لاهلی :(16) بهترین شما کسی است که برای اهل خانه اش نیکو باشد و من نیکوترین شما برای خانواده ام هستم. مرد خانه حقّ ندارد به هر دلیلی ارتباط با همسر خویش را بیش از چهار ماه ترک نماید فکر این که زن به ترک آن راضی باشد یا اینکه برای مرد مسافرت واجبی و لازمی چون حج و کسب معاش پیش آید، این که چنین آمیزشی حاوی خسرانی غیر قابل جبران باشد. گروهی به محضر حضرت امام رضا(ع) آمدند و عرض کردند: ای پسر رسول خدا(ص) مردی زنی جوان دارد و چون مصیبتی متوجه اش گردیده، مدت چند ماه و بلکه یک سال است که ارتباط با همسر خویش را ترک کرده است البته این کار به دلیل اذیت، آزار و انتقام نبوده بلکه به علت اندوه و افسردگی خاطر از این معاشرت اجتناب کرده است. آیا با این عمل عصیان و ترک گناهی مرتکب شده است. امام فرمودند: بلی، ترک این ارتباط بیش از چهار ماه گناه دارد.

ادامه

آزاررساني از نگاه قرآن

«آزار» رساني به خود و ديگران، يكي از رذايل اخلاقي و عامل مهم برهم زدن تعادل در زندگي فردي و اجتماعي آحاد بشر است.
قرآن كريم به اين رذيله اخلاقي توجه داشته و در آيات متعددبه ريشه يابي آن پرداخته است.
در اين مقاله سعي شده است كه به مباحثي پيرامون: گستره مفهومي آزاررساني، عوامل و آثار آن و نيز راهكارهايي براي درامان ماندن از آزار پرداخته شود.

ادامه

قویترین فیلتر شکن دنیا

همه این فیلترها نعمت اند آره تعجب نکید . این فیلترها از جانب بهترین و مهربانترین دوست ماست و اون کسی نیست جز خداوند باری تعالی. ولی برای محک زدن ما و رسیدن به عدل الهی ،خدای مهربون , قوی ترین فیلتر شکن دنیا رو که همون نفس اماره انسانه رو در دنیا قرار داده
ادامه

گامهایی برای پیشرفت معنوی

باید خودتان را بسازید و اخلاقی شوید. آفت‌ها و آسیب‌ها را بازشناسی كنید و این‌ها را از محیط وجودتان دور كنید. ارزش‌های عرشی را پیدا كنید. وقتی دیو را بیرون كردید، فرشته‌ی فضائل اخلاقی در وجود شما مستقر می‌شود. اگر یوسف را در وجودتان حاكم كردید، حال باید مراقبت كنید كه حاكمیت آن از دستتان نرود و دشمن این حاكم خوب را از شما نگیرد. این دستورِ خودپایی است.

ادامه

گذری در عرفان ناب اسلامی

در ميان پيشگامان عرفان ناب اسلامی اين‌كه يك نفر اهل سياست باشد در اوج، يعنی يك حركت بزرگ سياسی را ايجاد و رهبری كند، اهل فقاهت باشد در قله، يعنی مرجع اعلم و تام‌الاختيار در زمان خودش باشدو هم اهل عرفان در بلندا باشد، نظيری ندارد غير از امام‌خمينی(ره). تنها كسی كه از زمان غيبت كبری تا زمان حاضر توانسته باشد ميان اين سه جمع كرده باشد، جز شخص ايشان وجود ندارد.

ادامه

زندگی برای بندگی

خدا برای انسانها شرط گذاشته است که اگر انسانها بندگی کنند، خدا همه ی مخلوقات را مسخر آنها قرار دهد. پس تا انسان بنده ی خدا نشودعالم بنده ی انسان نمی شود ،

ادامه

یار بد مار بد


براي شناخت هركسي مي توان با نگاهي گذرا به همسر و دوستش، او را شناخت، زيرا همسر و دوست آدمي بيانگر وضعيت خود شخص است.

ادامه

نگاهبان غدیر(بمناسبت سالروز رحلت علامه اميني )

تلاش بـى وقفه معمار مـدینه غدیر را، دچار فتـور جسمانـى کـرد و بیمارش نمـود بیمارى، اندک اندک رو به فزونـى گرفت تا اینکه آن پیر فرزانه و فقیه پر مایه در روز جمعه 12 تیـر مـاه 1349 هـ .ش برابر با 28 ربیع الثـانـى 1390 هـ .ق نزدیک اذان ظهر در آستان 70 سالگى به ملکـوت اعلى پیـوست روز بعد پیکر پاک وى در تهران تشییع و پـس از چنـد روز به نجف اشـرف حمل و در آنجا بعد از تشییع و طـواف بـر گرد مزار دوست در کتـابخـانه عمـومـى که خـود تأسیـس کـرده بـود به خاک سپرده شد او رفت ولى الغدیر وى چراغ خانه دلهاى با صفا و مشعل هدایت امت تا طلـوع خـورشید ولایت شد.

ادامه

چرا جهنم ضجه می زند

اما عجيب است در روايات داريم، جهنم با اين حال وحشتناكش، از يك قشر ناله مي زند و ضجه مي كند و آن اهل ريا هستند.حال بد رياكاران عالم عامل مي شود كه هم جهنم و هم آنهايي كه خود در جهنم هستند و ضجه مي زنند، به واسطه اين اهل ريا، ضجه مضاعفي داشته باشند.
پيغمبر اكرم(ص) بيان مي فرمايند: «ان النار و اهلها يعجون من اهل الرياء»(1) به درستي كه دوزخ و اهل دوزخ از اهل ريا ضجه مي زنند و فرياد برمي آورند- «يعجون» يعني فريادي از عمق وجود؛ لذا «ان النار و اهلها يعجون» يعني آتش و اهل آتش از عمق وجودشان ناله مي زنند.

ادامه

میوه قرآنی صلح و دوستی


کبوتری با شاخه‏ای زیتون در منقار، رمز جهانی صلح و وحدت است. این رمز از کشتی «نوح» علیه‏السلام سرچشمه می‏گیرد. بنابر روایتی هنگامی که خشم خداوند، که در طوفان ظاهر شده بود، کاهش یافت کبوتری با شاخه‏ای زیتون در منقارش ظاهر شد که نشانه آرامش و صلح بود

ادامه

خودمان را ادب کنیم

کار دل دلبستگي است. مي‌گويند: اين ظرف که مظروفش بايد حب الهي باشد، اگر حب غير خدا در آن جايگزين شود، بي‌ادب است.

ادامه

جاده موفقیت

انسان در این جاده عجیب و غریب که هزاران تابلو و علامت رنگارنگ در آن به چشمک میزند مات و مبهوت می‌ماند که به راستی کدام یک از این‌ها می‌تواند ما را به هدف برساند ،چون راه و جاده موفقیت بسیار طولانی است و نمی‌توان در طول یک زندگی چندین جاده را تجربه کرد .

عده ای بدون اینکه کوچک‌ترین تاملی کنند تنها با حدس و گمان یکی از این جاده‌ها را انتخاب می‌کنند و دل را به دریا می‌زنند اما برای بقیه افراد که هنوز ابتدای جاده هستند مثل روز روشن است که آنها به ناکجا آباد می‌روند و هیچ گاه به انتهای جاده موفقیت نمی‌رسند .

ادامه

چگونه از نماز لذت ببریم ؟

اگر ما در نماز دلبرمان خدا باشد ، با او همراه هستیم . اگر جوری باشد که از قبل دلبرمان را کس دیگری گرفته باشیم ، ما گاهی قبل از نماز صدها دلبر برای خودمان درست کرده ایم ، خوب طبیعی است که در نماز هر چقدر زور می زنیم دلمان پیش دلبرش می رود . این نماز ثمره اش رفع تکلیف میشود . درست است که همین نماز هم که در آن حضور قلب نیست بی ثمر نیست . ثمرش این است که روز قیامت عقاب نمیشود . رشد و برکات را نمازی خواهد داشت که وارد جان انسان بشود .

ادامه

اعمال ایّام البیض

عمل امّ داود كه عمده اعمال این روز است و براى برآمدن حاجات و برطرف شدن غصه‌ها و دفع ظلم ظالمان مؤثّر است و كیفیت آن بنا بر آنچه در مصباح شیخ است آنست كه وقتی که فردی بخواهد این عمل را بجا آورد، روز سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم را روزه بگیرد. و در روز پانزدهم نزدیک ظهر غسل كند و وقت  زوال ظهر، نماز ظهر و عصر را بجا آورد در حالتی كه ركوع و سجودشان را نیكو انجام دهد و در مکانی خلوت قرار بگیرد كه چیزى او را مشغول نسازد و کسی با او سخن ننماید. وقتی نماز به اتمام رسید رو به قبله بنشیند كند و صد مرتبه سوره حمد، صد مرتبه سوره اخلاص، و ده مرتبه آیة الكرسى را قرائت کند. سپس سوره‌های انعام، بنى‌اسرائیل، كهف، لقمان، یس، صافّات، حَّم سجده، حَّمعَّسَّق، حَّم دخان، فتح، واقعه،

ادامه

ویژه نامه : اعتکاف

اعتکاف از نظر زمان، محدود به وقت خاصی نیست، ولی چون لازمه اعتکاف روزه گرفتن است، در دو روز عید فطر و قربان که روزه حرام است، نمی توان معتکف شد. البته بهترین زمان برای اعتکاف دهه آخر ماه مبارک رمضان و روزهای سیزدهم تا پانزدهم ماه رجب است که در کشور ما، اعتکاف در سه روز ماه رجب رواج دارد و این سه روز، از چند جهت دارای اهمیت است؛ اول اینکه ماه رجب، ماه حرام است و مطابق روایات، اعتکاف در ماه های حرام از فضیلت بیش تری برخوردار است و دوم اینکه روزه در ماه رجب فضیلت خاصی دارد.

ادامه

ثبت نام اعتکاف خواهران

ثبت نام از علاقمندان حضور در مراسم اعتکاف به صورت کاملا اینترنتی در استان یزد صورت میگیرد. جهت پرداخت وجه هزینه حضور، میتوانید با استفاده از یکی از کارتهای بانکی عضو شتاب(ملت،ملی،صادرات،تجارت،کشاورزی،سپه،سامان،پارسیان،اقتصاد نوین،سرمایه و ...) که رمز دوم آنها فعال شده است اقدام به پرداخت اینترنتی نمایید.(واریز دستی وجه به حساب بانکی به هیچ وجه قابل قبول نمی باشد)

ادامه

برادر مرگ كيست ؟

خواب، برادر مرگ و شکل ضعیفی از آن است. از امام جواد علیه‌السلام پرسیدند: مرگ چیست؟ حضرت فرمود: «مرگ، همان خوابی است که هر شب به سراغ شما می‌آید، جز اینکه مدتش طولانی است و انسان از آن بیدار نمی‌شود تا روز قیامت».

ادامه

ریشه نا امیدی

 

پنبه را وقتی می زنند ، باز میشود و سفید میشود و ارزش پیدا می کند . اگر کسی به گرفتاری ها چنین نگاهی داشته باشد ، دیگر جای ناامیدی برایش باقی نمی ماند . این گرفتاری ها باید زمینه امید ما را فراهم بکند .زمینه نشاط ما را فراهم کند ولی چون ما با شیوه تربیتی خدا آشنا نیستیم ، تا مصیبتی می رسد ، ناراحت می شویم .

ادامه

اعتکاف؛ آب حیات بخش در کویر غفلتها

اشتغال به کار و زندگی گاه انسان را از هدف اصلی یعنی اتصال به خالق هستی باز می دارد، در این میان اعتکاف که در ایام البیض (13 تا 15 رجب) انجام می شود، آب حیات بخش در کویر غفلتها است.

ادامه

حالا غیبت می کنیم بعدش.....

حضرت علی علیه السلام : «مبغوض ترین مردمان نزد خدای تعالی، غیبت کننده است.» پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله گناه غیبت را از زنا بدتر دانسته است؛ زیرا زنا کننده اگر توبه کند، خداوند او را می آمرزد، ولی غیبت کننده را نمی آمرزد، مگر اینکه شخص غیبت شده، او را ببخشد.

ادامه

چه کنیم اعمالمان در پیشگاه خداوند از بین نرود.

 

در جای جای قرآن کریم به بررسی از عمل صالح می پردازد. اگر بخواهیم آماری در این زمینه بدهیم ، حدود شصت مرتبه از ایمان و عمل صالح و شایسته در قرآن کریم، خدای تبارک و تعالی بحث و بیان نموده است که اهمیت عمل صالح و شایسته از این جا روشن می شود. اساسا در تفاوت هاى دنيا و آخرت با اقتباس از روایات در این زمینه می توانیم موضوع اهمیت اعمال و رفتار را در یابیم چه این که که به طور نمونه می توانیم به حدیثی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و له و سلم ) استناد کنیم که ایشان فرمودند: اِنَّ الدُّنيا مَزرعة الآخِره (1) یعنی: بدرستى كه دنيا محل كشت و زرع آخرت است، باید دانست که مثل دنیا مثال آن کشاورزی است که محصولی را در زمین می کارد و انتظار درو کردن محصول خود را دارد یعنی دنيا محل كاشتن محصول است است و آخرت فصل درو و برداشت کردن می باشد. یعنی در دنیا به هر قدری که كشت نمودید ، نتيجه آن را در قيامت خواهى ديد. گاهى برخى از اعمال در همين دنيا، نتیجه خود را نشان مى‏دهد و به اصطلاح كاشته‏ها درو مى‏گردد که اين دريافت ثمره عمل و درو كردن كاشته های آنهاست . به طور رساتر، می توان به زندگى دنيا از دو زاويه و دو بعد اساسی نگاه نمود. بعدی از آن این گونه است که انسان فریب دنیا می شود و حب و دوستی به دنیا و متاع دنیا او را از راه انسانی خارج می کند که در این صورت اعمال او هر چند بسیار زیاد باشداز بین می رود و یا به اصطلاح قرآنی حبط می گردد.چنانکه خدای تبارک و تعالی می فرماید: وَ لَقَدْ أُوحِيَ إِلَيْكَ وَ إِلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكَ لَئِنْ أَشْرَكْتَ لَيَحْبَطَنَّ عَمَلُكَ وَ لَتَكُونَنَّ مِنَ الْخاسِرِينَ (2)یعنی : و قطعاً به تو و به كسانى كه (از پيامبران) پيش از تو بوده‏اند وحى شده است كه: «اگر شرك‏ورزى بدون شك عمل تو تباه مى‏شود و قطعاً از زيانكاران خواهى شد.

گاهى انسان بينش الهى پيدا كرده و دنيا و آخرت و رابطه بين آن دو را بررسى كرده و دنيا را مقدمه، مزرعه و تجارتخانه‏اى مى‏يابد كه بايد در آن خير و خوبى كشت كند و با عرضه اعمال صالح و عقايد پاك و اخلاق عالى، سعادت و فلاح كسب نمايد .

مثلا به طور نمونه بدى كردن با والدين، در همين جهان نیز كيفر دارد مخصوصاً اگر آن بدى کردن كُشتن والدين باشد. حتى اگر پدر و مادر انسان فاسق و يا كافر هم باشند باز هم بدى نسبت به آنها بدون ‏عكس العمل نمى‏ماند. مرحوم محدث قمی این حکایت را نقل کرده که: منتصر عباسى که یکی از خلفای ظالم عباسی بود، پدرش متوكّل را كشت اما چیزی نگذشت که پس از مدت كوتاهى خودش نيز كشته شد این در حالى بود كه متوكل مرد بسيار خبيث و ناپاكى بود، به طور نمونه نقل می کنند که متوكل در محافل انس و سرگرميش امير المؤمنين على (علیه السلام) را به مسخره مى‏گرفت، و یا دلقك هايش خود را به قيافه آن حضرت مى‏ساختند و تقليد در مى‏آوردند و مسخرگى مى‏كردند و در اشعار خويش به او اهانت مى‏كردند. این جمله بسیار شایع است که منتصر از او شنيد كه حضرت فاطمه (سلام اللّه عليها) را دشنام مى‏دهد؛ از بزرگى پرسيد كه مجازاتش چيست؟ وى پاسخ داد قتلش واجب‏ است اما بدان كه هر كس پدرش را بكشد عمرش كوتاه خواهد شد. اما منتصرکه خود فردی بی باک بود گفت من باكى ندارم كه در اطاعت خدا عمر من كوتاه گردد. پدرش را كشت که بعد از این جریان پس از وى هفت ماه بيشتر زنده نماند. (3) شاید از این قبیل حکایت ها و جریان ها بسیار زیاد باشد اما به طور چکیده و خلاصه می توان این گونه بیان کرد که از دید گاه دین اسلام و خصوصا قرآن کریم ، رسیدگی به اعمال صالح و شایسته بسیار مهم و شایسته می باشد به اندازه ای که ایمان انسان، در گرو اعمال صالح و شایسته می باشد. مولوى در مورد عمل و عكس العمل بسیار زیبا سروده است که وی مى‏گويد:
اين جهان كوه است و فعل ما ندا
باز آيد سوى ما از كه صدا (4)

ادامه

مسابقه الهی و شیطانی

مسابقه ی سوم مسابقه ی اطاعت است .ما باید ببینم اطاعت چه کسی نسبت به خدا و دین بیشتر است .اگر ما نماز را آخر وقت بخوانیم خداهم در قیامت، به حساب ما آخر قیامت رسیدگی می کند و آخر وقت این دنیا پنج ساعت است ولی آخر وقت قیامت ،پنجاه هزار سال است. پس تا صدای اذان بلند شد همه با هم مسابقه بگذاریم و به سمت نماز برویم .

ادامه

جهاد فكري و نقش هدايتگري امام هادي(ع)

حضرت امام علي النقي(ع) ملقب به "هادي" دهمين امام معصوم است كه در سال 212 هجري قمري در مدينه ديده به جهان گشود و در سال 254 هجري قمري درحالي كه 42 سال از عمر شريفش مي‌گذشت توسط دشمنان به شهادت رسيد.
حضرت امام هادي(ع) با "متوكل" كه يكي از جنايتكارترين حاكمان عباسي مي‌باشد و در دشمني و وارد آوردن آزار و زيان‌هاي فراوان به اهل بيت عصمت و طهارت گوي سبقت را از ديگران ربوده و از انجام هيچ جور و ستمي دريغ نمي‌ورزيد، معاصر بود.

ادامه

لیله الرغائب چگونه شبی است؟

"رجب"، ماه خداست؛ ماه پر بركتی است كه اعمال بسیاری برای آن ذكر شده است. باید خود را در دریای زلالش بشوییم تا پاک شویم. پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) فرمود: هر كس یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودی خدا می شود و غضب الهی از او دور می گردد و دری از درهای جهنم بر روی او بسته می شود.

ادامه

گفتگوي خودماني (حق شهوت )

در  دنیا برای کنترل هیجانات نفسانی پلیس بیرونی را تقویت کرده اند ، دوربین گذاشته اند .حضرت در اینجا یک پلیس درونی برای ما گذاشته است و آن یاد مرگ است . بقول آقای رنجبر بعضی از بزرگان برای اینکه جلوی افسارگسیختگی های نفس شان را بگیرند ، هفته ای یک شب به قبرستان محل می رفتند . گاهی در قبر دراز می كشيدند  . و به خودشان می گفتند که آخرین منزل هستی این است و بالاخره همه چیز را از تو می گیرند و به اینجا می آیی . مواظب خودت باش .

ادامه

نهری از بهشت (اعمال وفضائل ماه رجب)

رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است كسى كه یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ می‌گردد و غضب الهى از او دور می گردد و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته گردد.

ادامه

گامهای بندگی


گفتن دوازده قدم بندگی راحت است . شنیدن ، نوشتن ، شعاردادن و پُزدادن آن هم راحت است اما باور کنیم که عمل کردن به آن سخت است .

استاد امام خمینی می فرمودند : ملا شدن چه آسان ، آدم شدن چه مشکل . اما حالا بنظر می رسد که باید بگوییم : ملا شدن چه مشکل ، آدم شدن محال است . انشاءالله محال بودنش را تبدیل به ممکن بکنیم .

انسانهایی مثل امام خمینی و شهدای عزیز ما این را ممکن کردند و به همه ی ما نشان دادن که آدم شدن و بنده ی خدا شدن محال نیست .

ادامه

تربیت سختت ،تربیت نرم

اعتدال در سير تربيتي فرزندان از جمله مهم‌ترين اموري است كه بايد مورد توجه والدين قرار گيرد. بنا به فرموده‌ي پيامبر گرامي اسلام صلي‌الله عليه وآله آغاز هفت سال سوم، شروع سنّ مشاورت است. شايد بتوان اين دوره‌ي سنّي را آغاز تربيت سخت و مسئوليت‌پذيرانه همراه با وفق و مدارا ناميد.

ادامه

فالتان را چگونه می زنید ؟

تقدیرات دیگری هست که بدست خود ماست که اگر کار ثواب بکنیم برکت زیاد می شود و در این تقدیرات دعا، شفاعت و توکل اثر دارد، فال خوب و بد زدن اثر دارد.

بخش مهمی از تقدیرات به اعمال و رفتارهای ما وابسته است که ما می خواهیم در مورد این نوع تقدیرات صحبت بکنیم . ما این تقدیرات را می توانیم با توبه و استغفار برگردانیم .

مثلا اگر انسان صله ی رحم بکند عمرش طولانی می شود و اگر قطع رحم بکند عمرش کوتاه می شود یا اگر انسان صدقه بدهد، بلا برمی گردد.

ادامه

مسئولیت انسان نسبت به نماز خانواده اش

خطاب به پیامبر اكرم است: «و امر اهلك بالصلوه و اصطبر علیها» (طه/۱۳۲)، ای پیامبر! خاندان خودت را به نماز امر كن و خودت هم بر نماز صابر باش. این اختصاص به پیامبر ندارد، همه ما به این امر موظف هستیم.

بچه ها را چه باید كرد؟ بچه ها را از كوچكی باید به نماز تمرین داد. دستور رسیده است كه به بچه از هفت سالگی نماز تمرینی یاد بدهید.

ادامه

بیایید با هم رو راست باشیم

يكي از آدابي كه قرآن براي سخن گفتن بيان مي‌كند، شروع سخن با نام خداوند متعال و سلام و درود و صلوات است.

سخني كه با نام خداوند آغاز شود باعث مي‌شود شخص احساس آرامش داشته باشد و با مهر و محبت به شنونده خود اعتماد كند.

دومين آدابي كه قرآن براي سخن گفتن بيان مي‌كند، خوش ‌رويي است. كه شنونده با دقت و احساس با گوينده‌ي سخن ارتباط برقرار مي‌كند.

ادامه

با وسواس مبارزه كنيم

بحث وسواس اولین لطمه ی آن به نفس خود انسان است ، آدم وسواسی انرژی و استعداد خود را هدر می دهد ، به نعمت های خدا لطمه وارد می کند و اسراف می کند .

ادامه

حاج آقا باید برقصه!!!

کنار قبور مطهر شهدای طلائیه که رسیدیم، یک نفر از بین جمعیت گفت: پس کو این معجزه حاج آقا! ما که این‌جا جز خاک و چند تا سنگ قبر چیز دیگه‌ای نمی‌بینیم! به دنبال حرف او بقیه هم شروع کردند: حاج آقا باید برقصه...

ادامه

اینگونه باید اوج گرفت

میرزاعلی اکبر هسته ای می فرمود : نماز را با دنباله اش بخوانید زیرا بادبادک بی دنباله به هوا نمی رود.

با رعایت کردن آداب ظاهری، ما به خودمان تلقین می کنیم که می خواهیم کار مهمی را انجام بدهیم. فردی که اذان و اقامه نمی گوید و تا آخرین لحظه با دیگران صحبت می کند و بعد شروع به خواندن نماز می کند یعنی دارد کار بی اهمیتی انجام می دهد و چنین نمازی اثری ندارد و آثار آن در زندگی محقق نمی شود. بعد از رعایت نظم و انضباط ، انسان باید حواسش باشد که دارد با چه کسی صحبت می کند .

ادامه

بزرگترین عنایت

على(ع)به عنوان بزرگداشت نماز جمعه و تعظيم اين شعائر،پا برهنه‏ براى نماز جمعه حاضر مى‏ شد و كفش ها را در دست چپ مى‏ گرفت ومى‏ فرمود:اين نماز،جايگاه خاص الهى است،و اين كار را از روى‏تواضع در برابر خداوند انجام مى‏ داد. (10 با اين حساب،اهميت اين فريضه آشكار مى‏ شود و مسلمان متعهدنبايد از حضور در اين صحنه سياسى عبادى غفلت ورزد.

ادامه

فرار از ریا

اگر دست كسي را گرفتيد؛ اگر در راه خدا جهاد كرديد؛ اگر براي خدا قلم زديد، اگر آنچه كه پروردگار عالم بيان كرد همه را انجام داديد؛ مي گويند آن را در ذهن تكرار نكنيد؛ چون اين لطف خدا بود كه اگر تكرار كرديد دچار عمل ريا مي شويد. چون ريا يعني رؤيت عمل و اولين رؤيت عمل، در ذهن خود انسان است.

ادامه

اسامی برندگان جشنواره ایده های فرهنگی مجازی اعلام شد

 

به اطلاع کلیه شرکت کنندگان در جشنواره ایده های فرهنگی در فضای مجازی می رساند که پس از بررسی های کارشناسی متعدد و اخذ نظر داوران مختلف ، هیئت داوران نتیجه جشنواره را به شرح زیر اعلام نمود

ادامه

حيا؛ سرآمد ارزش هاي اخلاقي

حيا، واژه اي عربي است که در زبان فارسي با کلماتي همچون: «شرم» و «آزرم» از آن ياد شده است. حيا، به معناي گرفتگي نفس از چيزي و ترک آن چيز از ترس سرزنش است.(1) علماي اخلاق نيز در مورد حيا تعاريف زيادي را بيان داشته اند؛ از جمله اينکه حيا، خودداري نمودن از هر کار قبيح و زشتي است که مردم آن را بد دانند و فاعل آن را مذمت نمايند و بد گويند.(2) حيا، غريزه اي است که وجودش در نفس انسان موجب مي شود از انجام محرمات شرعي و قبيحات عقلي و مذمومات عرفي، به خاطر پرهيز از ملامت و بدگويي و حفظ آبرو، باز ايستد و خود را در اقدام بر آنها محصور و منفعل يابد.(3)

ادامه

كليد هاي گنج (بهشت)

 قال صادق عليه‌السلام :1- طلبتُ الجنة، فوجدتها في السخأ:بهشت را جستجو نمودم، پس آن را در بخشندگي و جوانمردي يافتم.
ادامه

چقدر به حق الناس پايبنديم؟

هرچيز كه حقى از مردم در آن باشد، درحيطه حق الناس قرار مى ‏گيرد. تاكيد اسلام بر رعايت حق الناس آنچنان موكد است كه مى‏ گويد آنگاه كه انسان از گناهان پيشين خود به درگاه الهى توبه مى ‏كند، تا زمانى كه حقوق ضايع كرده مردم را ادا نكند، توبه‏ اش پذيرفته نخواهد بود. يعنى خدا حق خود را در كوتاهى ‏ها و تقصيرها و اهمال‏ ها در شرايطى كه نشانه‏ هاى ندامت واقعى در فرد مسلمان آشكار شود، مى ‏بخشد. اما حق مردم را در هيچ شرايطى نه.

ادامه

راه راست كدام است؟

صراط راه رسيدن به معرفةالله است. صراطى در دنيا داريم و صراطى در آخرت. آن صراطى كه در دنيا است، همان امام واجب ‏الاطاعة است كه هر كس در دنيا او را بشناسد و به هدايت او اقتدا كند، در آخرت از روى صراطى كه پلى است بر روى جهنم عبور مى ‏كند و كسى كه امام را در دنيا نشناسد، پايش از صراط آخرت مى ‏لغزد و به جهنم مى ‏افتد17.»

ادامه

11راهكار براي عبور از گذرگاه گناه

در حال حاضر مشكل بسياري از جوانان، مشكلات جنسي است مخصوصا در جوانان 18 سال به بالا و بعضا متاسفانه امكان ازدواج براي آنان فراهم نيست، راه حل آن چيست؟

ادامه

مرد خدا

چون بیست سال تمام چشمم را کنترل کرده بودم، چشم ترس برای من آمده بود، چنان که هر وقت می‌خواست نامحرمی وارد شود از دو دقیقه قبل خود به خود چشم هایم بسته می شد و خداوند به من منت گذاشت که چشم من بی اختیار روی هم می‌آمد و آن مشقت از من رفته بود.»

ادامه

ويژه نامه: پايان خوش

از دیدگاه امام علی علیه السلام، صبر نتیجه ایمان است . یاور انسان در غلبه بر مشكلات است. صبر، راس ایمان است. بدون صبر، ایمان هم كارآیی و فایده ای نخواهد داشت.

ادامه

زنان آخرالزمان

زنان، از نقش و جایگاه مهمی در عرصه‌های اجتماعی برخوردارند؛ به گونه‌ای كه می‌توان ادعا كرد، زن می‌تواند عامل سعادت یا شقاوت جامعه باشد

ادامه

ارتباط باامام زمان در عصر غیبت

اعتقاد به وجود امام زمان و حجت حق(عج) از ضروریات مذهب شیعه است. برابر روایات و ادلّه, وجود امام در هر زمانی, لازم است. زمین بدون حجت باقی نمی ماند. در این زمان که حجت الهی در پرده غیب به سر می برد, این پرسشها مطرح می شود:

آیا ارتباط با آن حضرت, امکان دارد, یا خیر؟ آیا شیعیان و پیروان حضرت, می توانند از محضر آن بزرگوار, بهره مند گردند, یا خیر؟

ادامه

حالا غيبت مي كنيم بعدش ....

حضرت علی علیه السلام : «مبغوض ترین مردمان نزد خدای تعالی، غیبت کننده است.» پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله گناه غیبت را از زنا بدتر دانسته است؛ زیرا زنا کننده اگر توبه کند، خداوند او را می آمرزد، ولی غیبت کننده را نمی آمرزد، مگر اینکه شخص غیبت شده، او را ببخشد.

ادامه

خوشه های معرفت از خرمن بهجت دلها

خوردن غذای شبهه ناک و نیز غذای کسی که از حرام پرهیز ندارد، هر چند جایز است؛ ولی انسان را مریض و از عبادات محروم می کند و یا سبب سلب توفیق می شود. [همان: ۲/۲۴۶]

ادامه

صندوق اسرار

به تعبیر زیبای امیرالمؤمنین(ع):«سِرُّکَ اَسیرُکَ، فَاِنْ اَفْشَیْتَهُ صِرْتَ اسیرَهُ»(1)راز تو اسیر توست، اگر آشکارش ساختی، تو اسیر آن شده ای.

ادامه

آن که دیر رسید...

"شك خواص، پایه‌ى حركت صحیح جامعه‌ى اسلامى را مثل موریانه می‌جود. اینكه خواص در حقایق روشن تردید و شك پیدا كنند، اساس كارها را مشكل می‌كند!"

ادامه

کلیاتی در مساله جنگ و صلح از نظر فقه اسلامی

کلیاتی در مساله جنگ و صلح از نظر فقه اسلامی

مساله صلح امام حسن،هم در قدیم مورد سؤال و پرسش بوده و هم در زمانهای بعد،و بالخصوص در زمان ما بیشتر این مساله مورد سؤال و پرسش است که چگونه شد امام حسن علیه السلام با معاویه صلح کرد؟مخصوصا که مقایسه ای به عمل می آید میان صلح امام حسن با معاویه و جنگیدن امام حسین با یزید و تسلیم نشدن او به یزید و ابن زیاد.به نظر می رسد برای کسانی که زیاد در عمق مطلب دقت نمی کنند این دو روش متناقض است،و لهذا برخی گفته اند اساسا امام حسن و امام حسین دو روحیه مختلف داشته اند و امام حسن طبعا و جنسا صلح طلب بود بر خلاف امام حسین که مردی شورشی و جنگی بود.بحث ما این است که آیا اینکه امام حسن قرارداد صلح با معاویه امضا کرد و امام حسین به هیچ وجه حاضر به صلح و تسلیم نشد،ناشی از دو روحیه مختلف است که اگر فرض کنیم در موقع امام حسن امام حسین قرار گرفته بود و به جای امام حسن امام حسین می بود،سرنوشت چیز دیگری می بود و امام حسین تا قطره آخر خونش می جنگید،و همین طور اگر در کربلا به جای امام حسین امام حسن می بود جنگی واقع نمی شد و مطلب به شکلی خاتمه می یافت؟یا این مربوط به شرایط مختلف است،شرایط در زمان امام حسن یک جور ایجاب می کرد و در زمان امام حسین جور دیگری.برای اینکه راجع به شرایط مختلف بحث کنیم باید مبحثی را مطرح نماییم،و معمولا کسانی که بحث کرده اند وارد همین مبحث شده اند که شرایط زمان امام حسن با شرایط زمان امام حسین اختلاف داشت و واقعا مصلحت اندیشی در زمان امام حسن با شرایط زمان امام حسین اختلاف داشت و واقعا مصلحت اندیشی در زمان امام حسن آنچنان ایجاب می کرد و مصلحت اندیشی در زمان امام حسین اینچنین.البته ما هم این مطلب را قبول داریم و بعد هم روی آن بحث می کنیم ولی قبل از آنکه این مطلب را بحث کنیم یک بحث اساسی راجع به دستور اسلام در موضوع جهاد لازم است،چون هر دو بر می گردد به مساله جهاد:امام حسن متارکه کرد و صلح نمود و امام حسین متارکه نکرد و صلح ننمود و جنگید.پس ما کلیات اسلام در باب جهاد را بیان می کنیم-که ندیده ایم کسانی که در باب صلح امام حسن بحث کرده اند این جهات را وارد شده باشند-بعد وارد این مساله می شویم که صلح امام حسن روی چه حسابی بوده و جنگ امام حسین روی چه حسابی؟

ادامه

چهل حدیث از امام حسن مجتبی علیه السلام

--

ادامه

ویژه نامه: غریب مدینه

پیشوای دوم حضرت امام حسن(ع)

نواده ی پیامبر عزیز اسلام (ص) ،و نخستین فرزند امیر مؤمنان علی و فاطمه علیهما السلام در نیمه ی ماه رمضان،در سال سوم هجری،چشم به جهان گشود. پیامبر (ص) برای گفتن تهنیت،به خانه ی علی آمد و نام او را،از سوی خدا«حسن »نهاد.

ادامه

ابعاد شخصیت امام حسن علیه السلام

ابعاد شخصیت امام حسن علیه السلام

دامنه شخصیت بی مانند سبط اکبر پیامبر صلی الله علیهو آله امام حسن  مجتبی علیه السلام آنقدر وسیع و گسترده است که آثار و نشانه های آندر تمام کتاب های حدیث، تراجم، سیره، تاریخ و مناقب فراوان به چشم می خورد.

 تواضع، فروتنی، خدا ترسی، روابط حسنه، احترام  متقابلو کمک به بینوایان از ابعاد برجسته زندگی آن سرور جوانان بهشتی است. آن بزرگواربازویی علمی، قضایی، و نیرویی بسیار کارآمد برای حکومت علوی و شخص امیرمومنان علیهالسلام بوده است.

امام از جمله کسانی بود که از آغاز تا پایان به دفاعاز حریم رهبری پرداخت و در جنگ های جمل، صفین و نهروان فعالانه شرکت جست، بلکه دربسیج نیروها از کوفه برای مقابله با فتنه طلحه و زبیر، گام های بسیار مثبت و موثریبرداشت.

هر چند زندگی پر رنج و محنت امام، پر از مسائل ودشواری ها است اما ما در اینجا فقط به بُعد جایگاه علمی امام مجتبی علیه السلام اشاره می کنیم

ادامه

نجات از سقوط

روح الهـى کـه در جـسـم خـاکـى دمـیـده شـده ، بـا هـدایـت عـقـل به رشد و کمال مى رسد و او را ملکوتى مى گرداند، ولى جنبه هاى حیوانى اگر از مرز بگذرد، به سقوط او مى انجامد.

ادامه

انچه بايد كودكانمان ياد بگيرند

كودكان همانند اسفنج هستند و هر چيزي را از محيط اطراف خود جذب مي كنند، به خصوص از طريق شنيدن و ديدن. كودكان در بيشتر موارد از حرف ها و رفتار والدين و ساير بزرگترها تقليد مي كنند.

ادامه

راههای بی دردسر افزایش روزی

خداوند منّان رحمت عام و فراگیر خود را شامل حال همه بندگان و آفریدگان خود مى‏کند و آنها را از پاکیزه‏ترین نعمتهایش برخوردار مى‏سازد؛ اما آنگاه که از سر ناسپاسى و کفران نعمت، سر به طغیان و سرکشى زنند، خداوند نیز نعمتهاى خود را از آنان باز مى‏دارد تا کمى به خود آیند و دست از عناد و لجاجت بردارند

ادامه

هدايت


1. امام صادق علیه السلام: همانا خداوند بر خودش سوگند خورده كه سه دسته را در بهشت خود ساكن نكند: كسى كه سخن خدا را رد كند يا سخن پيشواى هدايت را رد كند و يا حق شخص مؤمن را منع كند.

ادامه

نگاهی به عوامل برکت زا و برکت زدا

رابطه معنویت و برکت

آن گاه که در سایه سار معنویت و تقوا، برکات معنوی بر مردم باریدن گیرد، برکت های مادی نیز کم کم رخ می نمایند و در این گونه موارد ظاهر می شوند:
1.
فزونی در نان و غذا: رسول خدا(ص) می فرماید: «گرده ها و قرص های نان خود را کوچک بگیرید؛ زیرا با هر قرص کوچک نانی، برکت وجود دارد».
2.
برکت در مال: با بخشش و انفاق مال، برکت مال فزونی می یابد و علی(ع) هم در اهمیت این امر می فرماید: «برکة المال فی الصدقه».
3.
فرزند صالح: داشتن فرزندان صالح، از مظاهر خیر و برکت است. امام باقر(ع) درباره خیرآوری فرزند می گوید: «هیچ فرزندی بر عبدالمطلب هدیه نشد که برکتش از علی(ع) بیشتر باشد؛ مگر پیامبر خدا(ص)». این برکت ها در سایه عبادت و حق گرایی و وظیفه شناسی تداوم می یابد. دعا و ارتباط با خداوند، برکت های زندگی را زیاد می کند. احترام به بزرگ ترها نیز در افزایش رزق و روزی تأثیرگذار است. در برخی روایت ها آمده است: «سه چیز است که در آن برکت وجود دارد: معامله مدت دار، قرض به هم دادن و مخلوط کردن گندم و جو برای مصرف خانه، نه برای فروش».

ادامه

شما مومن هستید یا نه؟

سوره مؤمنون هفتاد و چهارمین سوره ای است كه بعد از سوره انبیاء در مكه نازل گردیده است، ولی به نظر مى‏آید حدود سالهاى هشت بعثت نازل شده باشد و در ترتیب فعلى قرآن مجید سوره بیست و سوم است‏.

ادامه

به سمت بهشت

درنیکوکاری وتقوی به یکدیگرکمک کنید ؛ ولی درگناه وستمکاری یکدیگر را یاری نکنید وازخداوند بترسید که همانا عقاب خداوند شدید است . (مائده/2)

ادامه

عارف بسيجي


«می‌دانم آمدن من به جبهه اثری ندارد ولی می‌خواهم در صحنه باشم، در صف ابراهیمیان زمان.»

ادامه

كمي متفاوت باشيم

زندیق ها نقل کرده اند که ما می‌رفتیم با امام صادق (ع) بحث می‌کردیم ایشان به قدری زیبا گوش می‌داد که فکر می‌کردیم در بحث ایشان را محکوم کرده ایم.حرف ما که تمام می‌شد ایشان سرشان را بالا می‌آوردند همه بافته‌های ما را با یک جمله نقض می‌کردند.

ادامه

چشم به راه

«خوشا به حال صبرکنندگان در غیبت او! خوشا به حال کسانی که بر محبت ایشان (ائمه) پابرجا می‌مانند! آنها هستند کسانی که خدا در کتاب خود، ایشان را چنین توصیف کرده است (6): «کسانی که به غیب ایمان دارند.

ادامه

معراج در محراب

آية الله اشرفي اصفهاني ، عالمي ژرف انديش واقع بين بود و بخوبي مي دانست که اختلافات و گرفتاري مسلمانان ، ناشي از توطئه خصمانه دشمنان اسلام است . در مناطق غربي کشور ايران بويژه منطقه کرمانشاه و اطراف آن ، شيعه و سني در کنار هم زندگي مي کنند. دشمنان اسلام در اين منطقه بيشتر سرمايه گذاري مي کنند تا بتوانند بين اين دو برادر اختلاف و جدايي بيندازند.

ادامه

عمل براي خدا

قلب مخلصین عالم، قلب سلیم است؛ یعنی تسلیم امر خدا است، در آن گناه نیست، در آن اطاعت از اوامر خدا و اطاعت از اوامر حجّت خدا و ولیّ خداست. این اوّلین خصوصیت مخلصین است، «یسْلَمُ قَلْبُهُ».

ادامه

ای مردم! یکی از نام های خدا « غفار» است!

تو باید امروز منبر بروی به جای من و به سختی مرا بلند کرد، رفتم منبر، فرمایش آن مرحوم به یادم آمد گفتم: در آن روز که گفتم  چرا باید اهل علم در ماه رمضان به تفریح بروند من خطا کردم! چیزی از اهل علم ندیدم؛ ذکر مصیبت کرده فرود آمدم.

ادامه

جزیره شیعی در فلسطین اشغالی

آن‌ها مردمانی آرام و صلح‌جو هستند. در سکوت می‌آیند و می‌روند، به ندرت صدایی از آن‌ها شنیده می‌شود. این‌جا جزیره‌ای شده است برای نمازگزاران مسلمان شیعه، در یک بیمارستان اسرائیلی، در یک دولت یهودی... این اتفاق، منحصر به فرد است!

ادامه

کلید بهشت را پیدا کنیم

خداوند بارها بر احسان و عفو به ویژه در روابط اجتماعی و به خصوص میان افراد نزدیک از خویشان و دوستان تاکید کرده است. با نگاهی به آموزه های قرآنی و آیات آن به سادگی می توان دریافت که احسان ونیکوکاری در قالب رفتارهای گوناگون و متنوع تا چه اندازه از ارزش و جایگاه و اهمیت بسیاری برخوردار است.

ادامه

آیت الله بهجت و ولایت فقیه

همان یکبار که گفتند حضرت علی علیه السلام جوان است و ایشان را از خلافت منع کردند برای هفت پشتمان کافیست

ادامه

شمارش معکوس

هفت ، شش ، پنج ... چيزي به يك نمانده است آيا آماده ايد؟

ادامه

زندگينامه آيت الله بهجت

 27 ارديبهشت دومين سالگرد عروج ملكوتي آيت الله بهجت بر عموم شيعيان تسليت باد

ادامه

بچه و خانه داری کمال است نه عيب

مسأله‌ي زن ابعاد مختلفي دارد. الآن در جامعه‌ي ما احساس مي‌كنند كه مادري شغل ضعيفي است، بچه‌شان را به دايه، به مهد كودك مي‌سپارند و آه مي‌كشند كه حتماً در يك اداره كارمند شوند

ادامه

ماه ارزش و شرافت

ماه رجب از ارزش و شرافت بسيار بالايي برخوردار است و اين شرافت و ارزش بدان دليل است كه اين ماه يكي از ماههاي حرام و يكي از زمانهاي ويژه‌ دعا است. بر پايه برخي از روايات اين ماه، ماه حضرت اميرالمؤمنين (عليه السلام) است.

ادامه

نظر شریعتی درباره «ولایت فقیه» چه بود؟

اما دربارۀ پدیده ها و رویدادهایی که در مسیر زمان و در طی تحولات و تغییرات اجتماعی وقوع می یابد، به راویان سخن ما - دانشمندان و متفکرانی که به سخنان ما ، هم دانایند و هم آشنا - رجوع کنید ، که آنان حجت منند بر شما و من حجت خدایم بر ایشان

ادامه

رزق حلال و راه‌هاي به دست آوردن آن

از ديدگاه پيشوايان معصوم عليهم السلام اگر نيت‌ها خالص باشد و كار از راه حلال صورت گيرد، همه كارهاي انسان رنگ الهي به خود مي گيرد و ارزشي غير قابل وصف پيدا مي‌كند.

ادامه

آیا می توان خدا رادید؟

 یکی از صفات سلبیه خداوند ، روئیت خداوند می باشد که شیعه بالاتفاق معتقد است که خداوند با چشم ظاهر در این دنیا دیده نمی شود در مقابل اشاعره که اهل حدیث و ظاهر گرا می باشند روئیت خداوند را با همین چشم ظاهر جایز می دانند حتی ذوق و لمس و شم را هم در مورد خداوند جایز می دانند

ادامه

پایه گذار مکتب صبر و استقامت

پیشوای هفتم «حضرت موسی بن جعفر علیهما السلام» در روز هفتم ماه صفرسال صد و بیست و هشت هجری در «ابواء» دیده به جهان گشود. پدر گرامی اش امام صادق علیه السلام و مادر ارجمندش «حمیده » بربریه، یکی از زنان با فضیلت بود.

ادامه

خورشید شهر خامنه 72 ساله شد

سید علی حسینی خامنه (۲۴ تیر ۱۳۱۸، مشهد) معروف به سید علی خامنه‌ای، نویسنده، مترجم، زندانی سیاسی (در دوران پهلوی) و رهبر کنونی نظام جمهوری اسلامی ایران است.

ادامه

بهترين بندگان خدا چه كساني هستند؟

  امام رضا (ع) بهترین بندگان کسانی هستند که هنگام انجام کار نیک خرسند، و هنگام ارتکاب عمل زشت از خداوند طلب بخشش کنند، و آنگاه که چیزی به آنان داده شود سپاسگزار بوده و زمانی که به مصیبتی دچار شوند صبر کنند، و در هنگام خشم عفو نمایند.

ادامه

نكته هاي ناب

پس وظیفه اصلى ما، این است که قرآن را ترازوى سنجش اعمال خود بدانیم. نگوییم قرآن نمى‌فهمیم! همه ما قرآن مى‌فهمیم و خوب هم مى‌فهمیم؛ آن مقدارى را که نمى‌فهمیم، از ما نمى‌خواهند. آن مقدارى که از ما مى‌خواهند و کارآیى و کاربرد دارد، خوب مى‌فهمیم. شما دو تا آیه سوره احزاب و سوره مائده را بر هر که عرضه کنید، کاملاً مى‌فهمد

ادامه

تبیان یزد بررسی کرد:"خاتون1" تلاشی ابتر!

هدایت افکار و اندیشه های اجتماعی که نگران آینده ی اعتقادی و بنیادی این انقلاب هستند به سمت یک فرد خاص که نشان داده، نه از سواد کافی برای رهبری این جریان برخوردار است و نه تسلط و احاطه ی علمی کافی برای جریان سازی را دارا می باشد! او تنها روزنه ای است برای نفوذ افکار و اندیشه های مدیریت شده، آن هم به دلیل ضعف آشکاری که در برابر قدرت و ثروت از خود بروز داده است.

ادامه

تاثيرات لقمه حرام بر اخلاق

تاثيرات لقمه حرام بر اخلاق

حرام خواري، بر عقايد، اخلاق واعمال آدمي تأثيري بسيار زيانبار دارد وراه سعادت وخير وفلاح را بر او مي بندد وچنان او را سرگرم دنيا وسر سپرده ي شيطان مي كند كه حتي حاضر نمي شود به سخنان حق كه از سوي بهترين افراد ايراد مي گردد، گوش فرا دهد.

ادامه

انتقال تجربه

خانواده هايي هستند  كه هر گاه صحبت از رفتن به يك مهمانى و ديدار، يا مسافرت تفريحى يا زيارتى پيش مى آيد، عروسها يا دامادهايشان مى پرسند: آيا پدر و مادر هم هستند يا نه ؟

ادامه

تأثیر مکتب تشیّع و زن ایرانی

در شکل دهی هویّت زن ایرانی، عوامل متفاوتی دخالت داشته اند که از جمله این ها، می توان به عوامل طبیعی (محیط جغرافیایی)، عوامل فرهنگی و اجتماعی، مثل احکام، عقاید و باورها، آموزه های دینی و آداب و رسوم قبیله ای اشاره کرد. کتاب های زیادی نیز به توضیح و شرح بسیاری از این عوامل پرداخته اند.

ادامه

آیا به ظهور نزدیک شده ایم؟

10یا 15 سال پیش هم مردم می‌گفتند: امسال، نیمه رمضان، امام زمان، عجل الله تعالی‌فرجه الشریف، ظهور می‌کند. زمان ظهور را معیّن نمودن صحیح نیست

ادامه

محيط‏هاي شغلي سازنده

محل كسب، جايي است كه آدم در آن غفلت مي‏كند اما اگر انسان در اين محيط يك «سبحان‌الله» بگويد، يك ميليون حسنه برايش نوشته مي‏شود.

ادامه

از ایشان نیستی میگو از ایشان

امام در میان اساتید خود، احترام خاصی برای استاد عرفانشان، مرحوم شاه آبادی قائل بود و با این که مرتبه ی کمال در عرفان را برای او حدی از مردم می داند، در تألیفات عرفانی شان از مرحوم شاه آبادی غالبا" به عنوان شیخ عارف کامل، شاه آبادی روحی فداه یاد می کند.

ادامه

بازتاب انقلاب اسلامی ایران بر كشور بحرین

بعد از ظهور اسلام ، ‌بحرین اولین سرزمین در خارج از جزیره العرب بود که این دین را پذیرفت این سرزمین در عین حال بعد از مدینه دومین جامعه‌ای بوده داوطلبانه و بدون جنگ به دین اسلام در آمد امروزه دین رسمی مردم بحرین اسلام است و بیش از 98% سکنه این کشور مسلمان و بیش از 80% شیعه هستند.

ادامه

از اهلش بپرس تا هلاك نشوي

يكي از اصول عقلايي كه انسان‌ها در جنبه‌هاي زندگي به كار مي‌بندند، "رجوع به متخصص قابل اعتماد " است؛ به گونه‌اي كه حتي در اموري كه شايد چندان مهم به نظر نرسد -مانند خريد يك كالا- باز هم اين روش و سيره را دارند.

ادامه

امام خميني و عرفان اسلامي

در نگاه امام انبياء و اولياء آمده اند تا انسان را به عرفان برسانند و انسان ها از انيت و خوديت به سوي خدا و عبوديت هجرت نمايند و به مقام «لقاء حق» نايل گردند لذا «هجرت و جهاد» از مولفه هاي دروني و بيروني و نهاد و نماد عرفان امام خميني بود.

ادامه

برکت در قران

واژه های هم خانواده برکت درقرآن به صورت های تبارک(9 بار)، بارکنا(7 بار)، مبارک(12 بار)، برکات(3 بار) وبورک(1 بار)آمده است که جمعا 32 مورد می باشد.
 

ادامه

روش برخورد با مشکلات از نظر نهج‏البلاغه

در اولین مرحله ما باید مشکل را بشناسیم تا بتوانیم با آن مبارزه کنیم. وقتى دو ورزشکار مى‏خواهند با یکدیگر مبارزه کنند، درباره ویژگى‏هاى یکدیگر اطلاعاتى به دست مى‏آورند و از طریق این اطلاعات خود را براى مقابله با حریف آماده مى‏سازند. شناخت مشکلات، نخستین مرحله برخورد است.

ادامه

پاسخ به شبهه ای درباره استقبال از رهبر معظم انقلاب

همان طور كه رسول خدا(ص) در زمان هجرت مانع استقبال مردم مدينه نشدند و حضرت رضا(ع) نيز استقبال كنندگان از خود در نيشابور را از اين كار نهي نكرده و حديثي به آنها هديه كردند. در حالي كه هر دوي اين استقبال ها پرشورتر و پرجمعيت تر از آن استقبال مردم شهر انبار بود.

ادامه

جدم به من محبت کرده است

من از مقلدین حضرت آیت الله العظمی آقای بروجردی (ره) بودم، وقتی که خبر فوت و ضایعه عظیمه آقا به من رسید، مثل اینکه پدرم را از دست داده باشم خیلی ناراحت شدم، تصمیم گرفتم که غسل و تکفین آقا را خودم به عهده بگیرم، لذا وقتی برای مراسم به بیت آقا رسیدم به اشخاص مربوطه مراجعه کردم و گفتم: من می خواهم آقا را غسل بدهم و آقا را تکفین کنم و این توفیق نصیب من شود. آنها نیز قبول کردند.

ادامه

داستانی از حضرت سلیمان (ع)

ای خدایی که رزق و روزی مرا درون این سنگ در قعر این دریا فراموش نمی کنی رحمتت را نسبت به بندگان با ایمانت فراموش نکن

ادامه

14 اصل تربيتي از زندگي مشترک حضرت زهرا و امير المؤمنين (علیهما السّلام)

فاطمه (سلام الله علیها) شيداترين پروانه شمع امامت بود؛ پروانه عاشقي که با سوختن و فداسازي خويش، به همگان آموخت که امام بر حق چونان کعبه است؛ کعبه اي که مردم بايستي بر گِردش طواف نمايند؛ نه او بر گِرد مردم. اين، فاطمه بود که عاشقانه ترين پاسداشت را از حريم امامت روا داشت.

ادامه

شكوه هميشگي ؛ كعبه شريف به " احرام " می نشیند

 كعبه شريف ترين مكان ها براي مسلمانان است . در نگاه ظاهري به خانه خدا ، اولين چيزي كه در چشم مي نشيند ، پرده اي است كه كعبه شريف را پوشانده است . پرده کعبه و متعلقات آن از زمان حضرت ابراهیم ( ع) تا کنون آن چنان قداستی داشته که تمام جزئیات آن مورد توجه دقیق مردم بوده است.

ادامه

شنیدنی ها، از خاطرات 81 سفر حج و عمره

نخستین سفرم در سال 1334 شمسی بود. در آن زمان کمیسیون حج در فرمانداری هر شهر منعقد می شد و ما تقاضای صدور برگ صلاحیت تشرّف به حج می کردیم و پس از موافقت کمیسیون، به شهربانی می رفتیم و تقاضای گذرنامه می کردیم و بعد از اخذ گذرنامه، به سفارت عربستان سعودی مراجعه می کردیم و ویزا می گرفتیم و از ایران با هواپیما و یا از عراق و یا از ممالک دیگر، از راه زمینی به جدّه می رفتیم.

ادامه

حاجي احرام دگر بند، ببين يار كجاست.

درحقيقت احرام براي كعبه بستن به معناي احرام به قصد خدابستن است كه براساس «من تمام الحج لقاء الامام» آن را در مرحله نخست وحدت يابي با امام (ع) دانست؛ زيرا كسي كه احرام ديدار امام زمان خويش (ع) را كه مظهر اتم و اكمل است درجان، قصد نكند نمي تواند قصد خداوند نمايد.

ادامه

آينده ي دين و دين آينده

اسلام يکي از دين هايي است که در آينده زنده خواهد ماند و ساختار کلي يا خانواده ي بزرگ دين آينده را شکل خواهد داد. دين ما رسالتي را تعريف و ارائه کرده که جهاني است.

ادامه

دعای عرفه از دید دکتر شریعتی

چگونه ممكن است به ورطه ی نومیدی بیافتم در حالی كه تو مهربان و صمیمی جویای حال منی

ادامه

پیش آهنگ کربلا

مسلم بن عقیل، مردی خردمند، آگاه، شجاع و جوان مرد بود. فضیلت های اخلاقی او از همه جنبه های زندگی اش آشکار است. او به راستی خون امیرمؤمنان علی علیه السلام و حمزه و جعفر و حسین علیه السلام را در رگ های خویش داشت.

ادامه

آداب و فلسفه حج به روايت پيامبر(ص)

به طواف پيرامون خانه خدا و بين صفا و مروه و رمي جمرات فرمان داده شد، فقط براي برپايي ياد خدا.

ادامه

آیا به قبرستان رفته‌اید؟!

شما که زنده هستید متوجه نمی‌شوید چه بر سر آن مرده می‌آید و اگر می‌دیدید به وحشت و اظطراب می‌افتادید.

ادامه

میلاد دهمین اختر آسمان ولایت و امامت مبارکباد

امام علی بن محمد الهادی علیه السلام در نیمة ذی الحجه سال 212ق نزدیک شهر مدینه در روستای صریا، چشم به دنیا گشود و در ماه رجب سال 254ق در سرّ من رأی (سامرا) توسط معتز عباسی به شهادت رسید. ایشان پس از پدر بزرگوارش 33 سال امامت شیعیان را بر عهده داشتند.

ادامه

درباره زیارت عاشورا

محدّث نوری، از استادان مرحوم شیخ عباس قمی می‏گوید: «در فضل و مقام زیارت عاشورا همین بس که از سِنخ دیگر زیارت‏ها نیست که به ظاهر از انشا و املای معصومی باشد. هر چند از قلوب ...

ادامه

نقش تقوا در بصیرت

در همان زمان امام حسین(ع)در بین مردم افرادی بودند که حق را می‏شناختند، ولی جرأت نمی‏کردند در مقابل باطل بایستند. هنر و عظمتی که امام حسین(ع) داشت این بود که هم حق را تشخیص داد و هم پای حق ایستادگی کرد
ادامه

نام چند نفر از پیامبران الهی در قرآن آمده است؟

-

ادامه

ماه بنی هاشم را بیشتر بشناسیم

ده سال پس از رحلت حضرت رسول(ص) و حضرت فاطمه(س)، وقتی علی(ع) به فکر گرفتن همسر دیگری بود، عاشورا در برابر دیدگانش بود. برادرش «عقیل » را که در علم نسب‏ شناسی وارد بود و قبایل و تیره‏ های گوناگون و خصلتها و خصوصیّتهای اخلاقی و روحی آنان را خوب می‏شناخت طلبید.
 

ادامه

شفاعت چیست؟

شفاعت یکی از اموری است که ما آنرا برای رسیدن بمقصود بکار بسته، و از آن کمک می گیریم.

ادامه

چـرا کعبـه را، کعبـه نامیـدنـد؟

چون کعبه دارای ارتفاع و بلندی از سطح زمین می باشد، همچنانکه کعبه در لغت نیز به معنای ارتفاع آمده است.

ادامه

هشدارهای خداوند درباره قیامت

و در آن هنگام چهره هائی افسرده و غم و اندوه گرفته، و کدورت و گرفتگی آنها را إحاطه کرده؛

ادامه

توسل چيست و رابطه آن با توحيد چگونه است؟

عقيده به واسطه‏ها براى رسيدن به هدف، يك عقيده توحيدى مى‏باشد، چون خداوند تمام اسباب و علل تكوينى و تشريعى را قرار داده است و انكار كردن واسطه‏ها با توحيد واقعى ناسازگارى دارد

ادامه

آيا تثليث از نظر عقل مورد پذيرش است؟

براساس گزارش اناجيل موجود، حضرت عيسي به شاگردان خود سفارش كرده كه خدا را در دعاهاي شان، پدر آسماني بخوانند.

ادامه

ريشه شناسي خرافات

قرآن کريم آخرين کتاب آسماني و نازل شده بر پيامبر گرامي اسلام به عنوان معجزه جاويد ايشان براي جهانيان ميراث ماندگاري است که ما براي رهايي از ظلمات و تاريکي هاي فراروي زندگي مان بايد به آن مراجعه کنيم و آن را مورد تدبر و تفحص قرار دهيم .دستورات و راهنمايي هاي روحبخش آن را جامه عمل بپوشانيم.
 

ادامه

داستان دشمنی یهود با جبرئیل

در كتب اسلامى معمولا چهار فرشته مقرب خدا را جبرئیل و میكائیل و اسرافیل و عزرائیل شمرده اند كه از میان اینها جبرئیل از همه برتر است .

ادامه

اخلاق یک روز یک مسلمان

از ضروریات زندگی و از جمله اصول پذیرفته شده عقل، «اصل برنامه ریزی» است.در سایه این اصل انسانها به اهداف خویش دست یافته و از مسیر پرفراز و نشیب زندگی بسلامت می گذرند.
 

ادامه

رضاشاه از صعود تا سقوط

یکی از اهداف قرارداد 1919 که میان ایران و انگلیس بسته شد، یکپارچه کردن ارتش ایران بود زیرنظر افسران عالی رتبة انگلیسی!

ادامه

بر ساحل حکمت

اگر فارغ از فرهنگ و محيط و باورهاي ديني اي که در ان پرورش يافته ايم بخواهيم محبوبترين و مطلوبترين خواست هاي نفساني و تمايلات دروني خود را، در وازه هايي عام، نام ببريم بايد از واژه هايي مانند کمال، سعادت، خير و لذّت بهره بريم.

ادامه

جمعه هاي انتظار

چه جمعه ها که يک به يک غروب شد نيامدي
چه بغضها که در گلو رسوب شد نيامدي
خليل آتشين سخن تبر به دوش بت شکن
خداي ما دو باره سنگ و چوب شد نيامدي
براي ما که خسته ايم و دل شکسته اييم نه
ولي براي عده اي چه خوب شد نيامدي
تمام طول هفته را به انتظار جمعه ام
دو باره صبح نه ظهر نه غروب شد نيامدي
خستگان عشق را ايام درمان خواهد آمد
ادامه

درمان اهمال کاری در بهره گیری از فرصت ها

اهمال کاری از جمله آسیب های روانی است که تکرار تدریجی آن، به شکل اعتیاد در می آید. و شخص معتاد به اهمال کاری، ناخواسته زمان را به تاخیر انداخته، فرصت ها را از دست می دهد

ادامه

11مرداد سالگرد شهادت شیخ فضل اللّه نوری

آیت اللّه شیخ فضل اللّه نوری روز دوم ذیحجّه سال 1259 ق در روستای «له شک» در منطقه کجور مازندران چشم به جهان گشود. پدرش از روحانیان صالح و مورد اعتماد به حساب می آمد

ادامه

متن اعلامیه حقوق بشر اسلامی

يا ايها النّاس انا خلقناكم من ذكر و انثى و جعلناكم شعوبا و قبائل لتعارفوا ان اكرمكم عندالله اتقيكم

ادامه

توسل به انسان كامل، اكسير اعظم است

مسأله ارتباط با انسان برتر و از او مدد جستن و دست‏گيري آن‏ها، اكسير اعظم است.

ادامه

علامه امین

كودكی عبدالحسین مانند دیگر همسالانش سپری نشد، بلكه او از همان كودكی، استعداد و تیزهوشی عجیبی از خود نشان می‌داد. وی از آغاز زندگی، با حافظه قوی و سرعت عجیبش در درك مسائل دینی،(5) همه نگاه‌ها را به خویش جلب كرد.

ادامه

جناب شیخ جعفر مجتهدی

اگر روزی صد بار نام سالار شهیدان را در محضر ایشان بر زبان می‌راندند در هر بار به حدی منقلب می‌شدند كه بی‌اختیار به سان ابر بهار می‌گریستند و بغضی دیر پای گلوی ایشان را در هم می‌فشرد، به طوری كه اغلب قادر به ادامه صحبت نبودند و كلامشان در این حال ناتمام می‌ماند.

ادامه

نقش آموزه هاي اسلامي در پيشرفت علم و دانش در تمدن اسلامي

دانش وانديشه در دين مبين اسلام از جايگاه بالايي برخوردار است. اين اهميت تا جايي است که ايمان وعبادت بدون تعقل وآگاهي  از مومنان پذيرفته نيست.در هيچ ديني نيز به اندازه ي اسلام برعلم ومعرفت تکيه نشده است

ادامه

نگاهی به زندگینامه همسر امام

همسر مکرمه حضرت امام خمینی(س) سرکار علـّیه خانم خدیجه ثقفی در سال ۱۲۲۹ ه.ش. در تهران، در خانواده علم و ادب دیده به جهان گشود.

ادامه

اسرار کعبه

کعبه بنائی است در میان مسجد الحرام در شهر مکه در کشور عربستان سعودی. کعبه مقدس‌ترین مکان اسلام است. نام کعبه اشاره به چهارگوش «تکعیب» (مربع) بودن این سازه دارد.

ادامه

دكترشريعتي و سير انديشه ي او

شريعتي از چهره هاي برجسته ي روشنفکري ديني است که در شناخت و معرفي آن کمتر همه ي جوانب انديشه ي او بررسي شده است؛ برخي بر اشتباهات ايشان انگشت تأکيد گذاشته و تا مرز تکفيرش پيش رفته اند و برخي ديگر نيز بر محسنات و برجستگي هاي او اصرار داشته و تقديسش كرده اند.

ادامه

رقصی چنین در میانه میدان

« همانند روز عاشورا كه یكایك یاران حسین (ع) به شهادت رسیدند، عباس علمدار او(رستمی) هم به شهادت رسید و اینك خود او آماده حركت به جبهه است.»

ادامه

نقد وبررسي ديدگاه نصرحامد ابوزيد پيرامون "وحي"

پدیده ي وحی در اسلام مفهومی بنیادین ومحورواساس همه ي آموزه های دینی است. در میان متون مقدس نیز تنها قرآن به تفصیل از این پدیده وگونه های متفاوت آن سخن رانده است.

ادامه

آیت الله حاج شیخ غلامرضا فقیه خراسانی

از آقای حاج­آقا حسین قمی شنیده بودم که از منبر دو نفر به خوبی می­شود استفاده نمود: یکی منبر آقا سید یحیی و دیگر حاج شیخ غلام­رضای یزدى. ما رفتیم پای منبر ایشان استفاده کنیم که دیدم نظر آقای قمی درست است. از آقای حاج سیّد محمّد داماد پرسیدم: آیا کسی الآن در یزد مثل حاجی شیخ غلام­رضا هست؟ گفت: نه.

ادامه

زندگینامه آیت الله شیخ حسنعلی اصفهانی (نخودکی)

سجاده را به خاطر سیادت شما که رعایت حرمتش را بر خود واجب می دانم می پذیرم ولی به رختخواب نیازم نیست زیرا که بیست و پنج سال است که پشت و پهلو بر بستر استراحت ننهاده ام.

ادامه

توجیه و دلیل تراشی برای گناه

بدتر از گناه، توجیه گناه و دلیل تراشى براى آن است. مى توان گفت توجیه گناه یک نوع کلا هبردارى دینى است.

ادامه

به بهانه رحلت آیت الله کاشانی (ره)

 آیت الله سید عباس کاشانی(ره)، آخرین شاگرد عارف کامل آیت الله العظمی قاضی طباطبایی(ره) دارفانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت.

ادامه

صبر ایوب

آزمون الهى آن قدر وسیع و گسترده است كه حتى انبیاء بزرگ با شدیدترین و سخت ترین آزمایشها آزموده مى شوند، چرا كه طبیعت زندگى این جهان بر این اساس گذارده شده، و اصولا بدون آزمایشهاى سخت استعدادهاى نهفته انسانها شكوفا نمى شود.

ادامه

نقش دعا در زندگی انسان

دعا درخواست از خداوند سبحان و ایجاد ارتباط با اوست. دردعا انسان با خدا راز و نیاز کرده و از او درخواست کمک و مساعدت برای کسب فیض و سعادتمندی می کند.ادامه

آزمایش آخر

و خدا گفت: من همه جا با شما بوده ام، هستم و خواهم بود و حتی در جهنم نیز تنهایتان نخواهم گذاشت....ادامه

خداوند عشق

به نام خدای رحمان و رحیم، خدای عشق و عشق؛ خدایی که رحمانیتش عشق را در هستی جاری کرد و از فیض رحمانی خود به هستی جان بخشیدادامه

كعبه؛ تنها مكاني كه در فيلم 2012 ويران نشد

كارگردان فيلم 2012 گفت به دليل وجود سابقه فتوا در واكنش به توهين به مقدسات اسلامي، برخلاف نمادها و بناها از اديان مختلف كه در اين فيلم خراب مي شوند، از خراب كردن كعبه در اين فيلم خودداري كرده است.ادامه

فضای دوم جمهوری اسلامی
واقعیت این است كه پیروزی انقلاب اسلامی، آغاز جهانی شدن ایران بود و  طی سی سال تلاش‌های پیوسته‌ی مقام معظّم رهبری چه در دوره‌ی ریاست جمهوری و چه در دوره‌ی رهبری معظّم له، همواره ما شاهد تشویق علم‌آموزی و پژوهش و تبدیل كردن مسابقه‌ی ملی علم به مسابقه‌ی بین‌المللی توسط ايشان بودیم ادامه

بهائیت بی بها; مروج پوچی

اعتقاد به منجی آخرالزمان و یا همان بحث مهدویت تقريباً در تمام اديان به نحوي نهادینه شده و به آن قائل هستند، اما در اين ميان مسلمانان و بویژه شيعيان اين مقام را منحصر به حضرت مهدي(عج) مي‌دانند.ادامه

اهمیت تکریم فاطمیه در منویات رهبری معظم انقلاب

رهبر فرزانه انقلاب: من از ملت ايران درخواست مى‌كنم كه در آن روز (فاطمیه)، مغازه‌ها و محل كسبشان را تعطيل كنند و به فاطمه‌ى زهرا(س) احترام نمايند.به دستگاهها و ادارات دولتى و كارخانجاتى كه كارهاى خاصى دارند، چيزى نمى‌گوييم؛ ليكن كسبه و دكاندارها و بازارها و خيابانها احترام كنند.

ادامه

تهاجم به خانه وحی

قضاوت درباره یک واقعه تاریخی – به ویژه درباره مسئله ای که در باورها و
اعتقادات یک ملت بزرگ نقش بسته – به تحقیق عمیق و گسترده ای نیازمند است.
تبرئه کردن متهم و سرپوش گذاشتن بر یک واقعیت دردناک و بزرگ، و کوچک جلوه
دادن آن، هنر نیست.ادامه

پانزدهم اردیبهشت ، روز بزرگداشت شیخ صدوق

پانزدهم اردیبهشت ، روز بزرگداشت شیخ صدوق

شیخ صدوق ( علیه الرحمه ) یکی از بزرگترین مرزبانان حماسه جاوید و خدمتگزاران مکتب اهل بیت (ع ) و از شاخص ترین دانشمندان جهان اسلام بود.
ادامه

نقش عنصر حیاء در تربیت

اوّلین محیطی که قویترین نقشِ سازندگی را بر روی انسان دارد؛ محیط خانوادگی و رابطه پدر و مادر با فرزند است.ادامه

زندگينامه آيت الله محمد تقي بافقي

 بارها مي‌گفت اگر مرا نكشند زنده خواهم بود تا آن حضرت ظهور نمايند و اگر مرا بكشند، باز ان‌شاء‌الله درآمدن آن جناب رجعت خواهم كرد و به دنيا خواهم آمد تا در ركابش خدمت كنم و دين خدا را ياري نمايم.ادامه

میزان علامه

علامه طباطبائی، یکی از بر جسته ترین شخصیت ها و فلاسفه عالم اسلام و مبتکر جدیدترین و استوار ترین شیوه تفسیر قرآن در عصر حاضر است.ادامه

جامعه اسلامی ‌پیچیده در فتنه‌هاست‏

حادثه عاشورا قیامی علیه ظلم بود. همیشه از ظلم یزیدیان- كه ظلم آشكار است- سخن گفته شده؛ اما ظلم عظیم‌تری در این حادثه هست كه اغلب مغفول می‌ماند و آن ظلم كوفیان مدعی پیروی از امام است.ادامه

پایه گذار انقلاب فرهنگی شیعه

امتیاز پایه گذاری انقلاب فرهنگی شیعه ویژگی بارز امام محمد باقر علیه السلام، محسوب می شود گرچه انتشار معارف شیعه به دست امام صادق (ع) صورت گرفت ولی به دست امام باقر پایه گذاری شد.ادامه

آموزش نماز برای کودکان به زبان ساده

پدرها و مادرها و مربیان مسئولیت آمادگی بچه ها را برای به تکلیف رسیدن دارند . مثل پرواز هواپیما که باید همه چیز آماده باشد. باند آماده باشد تا هواپیما بتواند پرواز کند.
ادامه

علم النفس و فراسو از دیدگاه عرفای ایرانی

خواب حالتی است که بر جانداران عارض شود و بر اثر آن از احساسات و حرکات غیر ضروری و غیر ارادی باز مانند ، ولی حواس باطنی به عقیدۀ عرفا از کار نمی افتد . در این حالت نفس به عالم خود متوجه می شود
ادامه

آموزش قرائت صحيح اذان، اقامه و اذكار نماز

فوايد و بركات ارتباط و ياد خداي بزرگ برسي پوشيده نيست، قرآن كريم زندگي بدون ايمان به خداوند را سخت و تاريك مي داند.(1) دانشمندان علوم انساني معتقدند ايمان به خداوند بهترين راه محافظت انسان از آلودگي هاي فردي و اجتماعي است.
ادامه

آثار و نتایج وقف و راهکارهای عملی گسترش آن در جامعه

سنت حسنه وقف یکی از مصادیق بارز احسان و خیر خواهی است، که انسان با بهره گیری از تعالیم انبیاء آن را بنیان نهاده و در صحنه ی حیات اجتماعی به ودیعه گذارده است. وقف ریشه در فطرت و سرشت پاک هر انسانی دارد ادامه

ذبح عظیم

عید بزرگ اسلامی قربان ، عیدی است که انسان های آگاه را به یاد قربانگاه ابراهیم می اندازد ، قربانگاهی که درس فداکاری و جهاد درراه خدای بزرگ را به فرزندان آدم می دهد .ادامه

توصیه های مولای متقیان(ع) به مدیران

به نظر آن حضرت همه كساني كه مي خواهند در مصدر امور قرار گيرند بايد داراتي استعداد  ظرفيت شايستگي و تخصص باشند  اگر گماردن افراد از روي ضابطه  و منطق نباشد جامعه از رشد تعالي و توسعه پايدار باز خواهد ماند

ادامه

آينده بشريت در كتاب مقدس، قرآن كريم و روايات

بشارت به مصلح كل در آخرالزمان مسئله‏اى است كه همه اديان و مذاهب مختلف، آن را مطرح كرده و نويد به ظهور كسى داده‏اند كه بشريت را از ظلم، ستم و نابرابرى نجات خواهد داد و جهان را پر از عدل و داد خواهد نمود.ادامه

راستي از كجا آوردي ؟

 بعضی ها فکر می کنند تربیت فقط به سن مربوط است اما تربیت از لقمه است؛چون بود اصل گوهری قابل /تربیت را در او اثر باشد.

ادامه

 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد