اخبار و رویدادها
مقالات...
شرح احوال شیخ عبدالکریم حائری در برزخشرح احوال شیخ عبدالکریم حائری در برزخ
چهار عامل اکمال ایمانچهار عامل اکمال ایمان
شیخ محمد تقی بافقی(ره) مظهر توحید و توکلشیخ محمد تقی بافقی(ره) مظهر توحید و توکل
پیامبر مهربانی صلی الله علیه و آله، در قرآن وسیرهپیامبر مهربانی صلی الله علیه و آله، در قرآن وسیره
آغاز امامت امام زمان (عج)آغاز امامت امام زمان (عج)
حقوق حیوان ها در سیره و سخن پیامبراعظم(صلى الله علیه وآله) و مقایسه آن با حقوق بشر در غربحقوق حیوان ها در سیره و سخن پیامبراعظم(صلى الله علیه وآله) و مقایسه آن با حقوق بشر در غرب
«حجاب و بی حجابی؛ جدال دو تمدن»«حجاب و بی حجابی؛ جدال دو تمدن»
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.ir

موضوع عدم عضویت یک اقلیت دینی در شورای شهر یزد ربطی به مسائل انتخاباتی نداشت

موضوع عدم عضویت یک اقلیت دینی در شورای شهر یزد ربطی به مسائل انتخاباتی نداشت/ فقهای شورای نگهبان به اتفاق نمایندگی یک اقلیت برای مسلمانان را مغایر با شرع دانستند

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: فقهای شورای نگهبان که تنها مرجع تشخیص موافقت قوانین با شرع هستند، بالتفاق این برداشت از تبصره ماده ۲۶ قانون انتخابات شوراها را که اقلیت می‌تواند نمایندگی مسلمانان را داشته باشد، خلاف شرع می‌دانند.

ادامه

بیانیه مجمع جهانی اهل‌بیت‌(ع) در محکومیت دور جدید نسل‌کشی مسلمانان در میانمار

بیانیه مجمع جهانی اهل‌بیت‌(ع) در محکومیت دور جدید نسل‌کشی مسلمانان در میانمار

ادامه

دانش آموز مسئولیت پذیر

همان طور که می دانیم یکی از درگیری های ذهنی و مهم ترین دغدغه والدین از فرزندانشان این است که درس بخوانند و در امتحانات موفق باشند. البته باید توجه داشت که زندگی فقط در درس خواندن خلاصه نمی شود اگرچه اهمیت این موضوع که در این دوره وظیفه فرزندان به عنوان یک دانش آموز درس خواندن و موفقیت در تحصیل می باشد بر کسی پوشیده نیست.

ادامه

چگونه خشم خود را کنترل کنید؟

تصور کنید که دیروقت به خانه آمده اید و غذایی حاضر نیست. خسته هستید و عصبانیتتان با دیدن سر و روی کثیف بچه ها و دورنمای پرونده هایی که باید به آن ها رسیدگی کنید، لحظه به لحظه بیشتر می شود. در چنین شرایطی ذهن آرامی چگونه می تواند به شما کمک کند؟

ادامه

موفق ها در تعطیلات چه کار هایی انجام می دهند؟

افراد موفق در مهم ترین موقعیت ها تاثیرگذار هستند. موفقیت، الهام بخش و جالب است. واقعیت این است که هر فرد موفق مانند شما از گوشت و پوست و خون ساخته شده است اما او بهتر از شما در مسیر موفقیت قدم می زند.

ادامه

چرا ورزش برای شما مثل دارو است؟💢

✔️ورزش یک راه درمانی قوی است، حتی برخی اوقات خیلی هم بهتر از راه‌های پزشکی دیگر جواب می‌دهد! از بهبود علائم خستگی گرفته تا درمان بیماری‌های جدی همچون نارسایی‌های قلبی، ورزش نقشی جدی ایفا می‌کند. بنابراین اگر روزانه ورزش کنید، می‌توانید طولانی‌تر و البته سالم‌تر زندگی کنید. در ادامه‌ی این مطلب ۵ دلیل که چرا ورزش برای شما همانند دارو است را خواهد خواند.

ادامه

اشتباهاتی که زود پیرتان می کنند

شاید همه ی ما افراد 90 ساله ای را دیده باشیم که همچنان سرحال و پر تحرک به زندگی خود ادامه می دهند، در حالیکه خود ما در 50 سالگی به سختی حرکت می کنیم! برای داشتن زندگی سالم تر و طول عمر بیشتر و جلوگیری از پیری و مرگ زودرس باید به عواملی توجه کنیم. در این جا به هفت دلیل پیری زودرس اشاره خواهیم داشت.

ادامه

5 دلیل اینکه متوجه بیش فعالی نشده اید؟!

به عنوان پدر یا مادر، عشقی که به فرزندتان دارید حدومرزی ندارد، هرکاری برای شان می کنید، حتی اگر لازم باشد با پای برهنه تمام دنیا را دور بزنید! بنابراین اگر برای فرزندتان ADHD یا همان اختلال بیش فعالی- کم توجهی تشخیص داده شود، ممکن است احساس آشفتگی و گناه کنید و تعجب کنید که چرا زودتر متوجه علائم این اختلال نشده بودید.

ادامه

5 فاکتور جهت قبولی در کنکور زندگی

شاید شما نیز جزء آن دسته از آدم ها باشید که تاکنون در امتحانات زیادی شرکت کرده اند و به تناسب سعی و تلاشی که از خود نشان داده اند، در برخی از امتحانات پیروز و در برخی دیگر نیز شکست خورده اند.

ادامه

مصائب یک جر و بحث روزانه با همسر

تحقیقات نشان می‌دهد جر و بحث و بگومگو در روابط زناشوئی، می‌تواند به بروز مشکلاتی برای سلامت بدن، مانند افزایش فشار خون یا خطر بروز بیماری‌های قلبی-عروقی و دردهای عضلانی منجر شود. گفته می‌شود که عواطف و احساسات ما بر سلامتی مان اثر می‌گذارد، خصوصا زمانی که احساساتمان منفی یا خیلی شدید باشد.

ادامه

چگونه خانه هایی پر خیر و برکت داشته باشیم؟

اگر در مسائل اسلام مطالعه ای داشته باشیم به این نکته می رسیم که هیچ لحظه ، موقعیت و مکانی در زندگی نیست که اسلام برای آن سخن و نسخه ای نداشته باشد.

ادامه

مرحوم دولابی: سعی کنید نقد معامله کنید!

مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود:تاجرهای دنیا را ببینید، بعضی نقد می‌خرند و نسیه می‌فروشند. بعضی چک می‌گیرند و چک می‌دهند. بعضی نسیه می‌خرند و نقد می‌فروشند، معلوم است که می‌خواهند فرار کنند. اما بعضی نقد می‌خرند و نقد می‌فروشند.
ادامه

ویژگیهای یک فرد شاد را بشناسید

ممکن است، یک نفر با دیدن مادربزرگش بنشیند، شادی را تجربه می کند. یک نفر دیگر با سفر رفتن دنبال شادی می گردد و دیگری با دانه دادن به پرنده ها شاد می شود. آدم های شاد همین طوری و خود به خود شاد نیستند. آن ها مدام دنبال شادی هستند. آن ها اول خودشان را می شناسند و اینکه می دانند چه چیزی باعث شادی شان می شود.

ادامه

حل معضل بیکاری با کالای ایرانی

توسعه اشتغال، رفع بیکاری، فعالیت های کارآفرینی. همگی این واژه ها بسیار نوید بخش به نظر می رسند. اما چرا با وجود تمام تلاش ها در این زمینه هم چنان با مشکلاتی نظیر بیکاری مواجه هستیم؟

ادامه

لحظه به لحظه زندگی در ماه خدا

مادرم پرسید: «به نظرت افطار چی بزارم؟ سوپ می خواید یا حلیم؟ غذا برنجی بزارم یا نونی؟»،  آنقدر فكر كردم كه مادرم با خنده گفت: «مسئله ریاضی نبودها. اینقدر فكر كردن نمی خواد». گفتم: «نه، به افطار و سحر فكر نمی كردم. به این فكر می كردم كه چه كارهایی میشه تو ماه رمضون، تو این روزهای خدا انجام داد» .

ادامه

خانم خانه لطفا برکت را به خانه بیاورید

حس خوب بندگی، بهترین چیزی است که در ماه رمضان تجربه می کنید و زمانی که مدیریت همه جوانب زندگی را با هم درنظر بگیرید و اجازه ندهید ضعف روزه داری، خانه داری شما را تحت  الشعاع قرار دهد، می توانید بهتر حضور در این ضیافت الهی را حس کنید، در این میان خانم خانه باید  نکاتی را در ماه مبارک رمضان رعایت کند تا  کمی از سختی های روزه داری شیرین شود.

ادامه

کار خیر به وقت مهمانی خدا

ماه رمضان بهترین فرصت پرداختن به كارهای خیر است، برای انجام آن حتماً نباید پولدار باشید، می توانید  انجام كارهای ساده در ثواب خیران شریك باشید. پیشنهادهایی برایتان داریم تا به راحتی در كارهای خیر سهیم شوید. فرصت طلایی ماه رمضان را از دست ندهید.

ادامه

آیا خانواده ما حامی زمین پاک است؟!؟!

هر یک از ما از کودک گرفته تا بزرگسال با هر شغل و عنوانی و از هر طبقه ای نسبت به جامعه ی اطرافمان و مسایل و مشکلات زیستی اش مسئولیم و نمی توانیم انتظار داشته باشیم فقط سازمان های دولتی جوابگوی نیازهای این حوزه باشند.

ادامه

شبکه های اجتماعی؛ عامل طلاق

 محمد رضایی: هر چهار دقیقه یک طلاق! باورش سخت است، اما این حقیقتی است که این روزها جامعه ایرانی را درگیر کرده است. کارشناسان دلایل گوناگونی را برای رشد آمار طلاق برمی‌شمارند، اما همه بر این اصل مهم پافشاری می‌کنند که برای جلوگیری از رشد هیولای طلاق، باید «خانواده» را دید و از آن مراقبت کرد.

ادامه

گیر ندهید، خدا هم گیر نمی دهد

در آیاتی از قرآن کریم خداوند با توجه به اینکه از بندگان خارج از توانشان تکلیف نمی خواهد، فاکتورهایی برای رسیدن به راحتی ارائه می دهد و در ادامه نیز بیان می کند که مراد از این راحتی چه می باشد....

ادامه

روز امتحان رسید

تقویت مهارت ها می تواند مسیر دستیابی به موفقیت در تحصیل و کار را هموار کند. این مهارت ها به دانش آموزان کمک می کند تا در تمام دوران زندگی حتی برای امتحان های کوچیکی که زندگی از آنها می گیرد، آماده شوند.

ادامه

فرزندم با ما به سفر نمی آید

یکی از مهم ترین دغدغه ها و مشکلات برخی از خانواده ها در طول دوران تعطیلات بهاری و تابستانی این است که نوجوانان آنها علاقه ای به سفر کردن با آنها ندارند. این مساله طبیعی است و راه حل هم دارد.

ادامه

اگر فرزندتان ساعت بلد نیست، بخوانید!

سازمانی به نام خانواده با اینکه اعضای کمی دارد اما نظامی پیچیده دارد. برای هماهنگ کردن مجموعه این عناصر و روابط میان آنها، و ایجاد محیطی آرام و شرایطی مناسب برای دستیابی به موفقیت، ارتباط مطلوب والدین و فرزندان با یکدیگر از ضروریات است.

ادامه

پیامدهای مصرف لوازم آرایش

سؤال مهمی که در این نوشتار سعی داریم به آن دست یابیم شناسایی موارد انحرافی زیبایی است. آیا به راستی می توان با پوشیدن گرانترین و مشهورترین مارک های لباس جهان، و استفاده از انواع لوازم آرایش، زیبایی افراد را ضمانت کرد؟

ادامه

پشت پرده ی بازی های رایانه ای (1)

سال های 70 – 1369 یک بازی رایانه ای در کنار بازی های دیگر رواج پیدا کرده بود که ماجرای نجات یک سرباز آمریکایی از دست نیروهای اسلامی توسط یک کماندوی آمریکایی بود. یعنی بازیگر رایانه ـ که فرقی نمی کرد من باشم یا شما و یا فرزندانمان ـ باید نقش آن کماندو را بازی می کرد که برای نجات سرباز امریکایی به خلیج فارس و بر فراز اسکله های نفتی می آید.

ادامه

معنا بخشیدن به دید و بازدیدها در نوروز

اگر به ایام کودکی تان برگردید و بخواهید خاطره ای از نوروز را برای خود تداعی کنید بیشتر از هر چیز به یاد دید و بازدیدهای عید، خوردن شیرینی و آجیل و بازی با بچه های فامیل می افتید که هیچ گاه آنها را فراموش نخواهید کرد.

ادامه

پیک نوروزی یا معمای خانوادگی تعطیلات عید؟!

به گفته مسئولان وزارت آموزش و پرورش این پیک ها با هدف تنوع بخشی در تکالیف پایان سال و ایجاد نشاط میان جامعه دانش آموزی و دور نبودن دانش آموزان از مفاهیم درسی و آموزشی تهیه و انتشار یافته است.

ادامه

حسادت مخرب عشق و دوستي

از ديرباز حسادت به نوعي محافظ عشق محسوب مي شده است؛ در حالي که غالباً موجب سقوط عشق مي گردد. در حسادت، فرد معمولا طرف مقابل خود را به خاطر توجه زياد به ديگران سرزنش مي کند، اما در حقيقت بايد روي رفتارهاي خود کنترل داشته باشد .

ادامه

بهترین انتخاب را داشته باشیم

این روزها هر چه به پیش می رود، حال و هوای انتخاباتی در کشور هم بیشتر می شود. این حال و هوای انتخاباتی برای کشور سرمایه ایست که باید به نحو بهینه ای از آن استفاده نمود. این شور و همدلی انتخاباتی باید در خدمت اهداف بلند ایران اسلامی قرار گیرد، نه که صرف هیاهوی کاذب و تبلیغات رنگارنگ شود. در طول این سالیان سال از عمر انقلاب اسلامی، ملت ایران با همدلی و همزبانی در صحنه حاضربوده اند وانتخابات هم یکی از مهمترین عرصه های همدلی مردم بوده است. امید است که اینبار مردم هم با همدلی و صمیمیت بیشتر در صحنه حضور یابند و انتخابات سالمی را رقم بزنند.

ادامه

مریضم تا پرستارم تو باشی

در خواب می دیدم در بیمارستان روی یک تخت خوابیده ام و یک دست گل در دستم است. به اطرافم نگاه کردم، خانمی با روپوش سفید با سِرمی به سمت تخت من می آمد. از خواب پریدم یادم افتاد دیشب صحبت از این بود که قرار است به خواستگاری خانمی که پرستار است برویم.

ادامه

نوجوانان در میدان مین آسیب‌های اجتماعی

آسیب‌های اجتماعی پشت‌میز نیمکت مدارس می‌نشینند، با دانش‌آموزان در حیاط مدارس و زنگ‌های تفریح این طرف و آن طرف می‌دوند، در کنار آبخوری مدارس با آنها آب می‌نوشند یا از بوفه‌های مدارس خرید می‌کنند، در خارج از مدرسه نیز در کوچه، خیابان یا پارک با نوجوانان و کودکان پرسه می‌زنند باید پذیرفت آسیب‌های اجتماعی تا این حد به نوجوانان نزدیک شده‌اند، یافته‌های دفتر مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش نیز گواهی است بر این ادعا چون برخی عوامل مخاطره‌آمیز و تهدیدکننده دانش‌آموزان در مدارس را رفتارهای پرخطر، اختلال‌های بهداشت روان، اختلالات خانوادگی و انحرافات اخلاقی تشکیل می‌دهد.
ادامه

راز پولدار شدن برخی افراد چیست؟

خداوند گناهکاران و طغیانگران جسور و زورمند را طبق یک سنت فوراً مجازات نمی‌کند، بلکه درهای نعمت‌ها را به روی آن‌ها می‌گشاید، هر چه بیشتر در مسیر طغیان گام برمی‌دارند، نعمت خود را بیشتر می‌کند.
ادامه

بچه های پرحرف در آینده موفق ترند!

بچه های پرحرف گاهی می توانند مایه دردسر پدر و مادر یا سرپرست شان باشند، اما باید یادمان باشد که این ویژگی فوایدی هم دارد. توانایی رسا و مکرر حرف زدن، یک خصوصیت مثبت تلقی می شود.

ادامه

زندگی های شیشه ای

  قدیمی ترها روش های بهتری برای زندگی بلد بودند اما برای نسل جدید رشد تکنولوژی و شهر نشینی نتوانسته  ارمغانی چون گذشته در جهت زندگی ارام و صمیمی به ارمغان بیاورد. در واقع هنوزهم دود از کنده بلند می شود.

ادامه

الگویی به نام پدر و مادر

همه مادر و پدرها در یک آرزو مشترک هستند و آن هم مودب بودن بچه هاست.اما برای با ادب شدن بچه ها چه مقدماتی لازم است و به چه نكته هایی باید دقت داشت؟ شرایط محیطی و رفتاری كه منجر به مودب شدن بچه ها می شود چیست؟

ادامه

آداب همنشینی و همزیستی

انسان را از یک نظر می‌توان موجود دوساحتی دانست. یک ساحت انسان، جبری است که بر او حاکم است و شکل، یعنی نمای ظاهری و حتی بخشی از باطن او شامل روحیات و استعدادهایش را در بر می‌گیرد و ساحت دیگر او، قلمرو اختیار، گزینش و اراده اوست.
ادامه

برخورد با کودکان خطاکار، چگونه؟

هر محیط اجتماعی قوانینی برای خود وضع کرده است و اعضا موظفند آن را رعایت کنند و متخلفان هم باید انتظار برخورد و مجازات را داشته باشند. خانواده هم مثل هر واحد اجتماعی دیگری چنین چارچوب‌هایی را برای خود تنظیم کرده است و از اعضای خود انتظار دارد از چنین قوانینی سرپیچی نکند.
ادامه

آیا از دنیای مجازی فرزندانتان خبر دارید؟

 
بلوغ زودرس، عدم امنیت اطلاعات و نبود هویت مشخص برای کاربران در سنین مختلف خصوصاٌ کودکان نیز از جمله چالش های جدی بر سر راه نوع استفاده از این فن آوری جهانی هزاره سوم می باشد.
ادامه

پاداشِ اطاعت از شوهر

اگر مردان همواره موقعیت خاص و شأن بالای زن خود را بشناسند و با حالت شکوه و احترامی که شایسته‌ زن است، به او بنگرند (که همه‌ی این‌ها بسته به میزان انسانیت در مرد است و عمل به آن‌ها برای مردان سخت نیست؛ بلکه مطابق با فطرت آن‌هاست)، زنان نیز در این شرایط که در جایگاه واقعی خود قرار گرفته‌اند، به خودی خود وظایف بی‌شمار خود را در مقابل همسر به بهترین شکل ممکن و بدون هیچ توقعی از او انجام می‌دهند و از پاداشی بی مانند که در گفتار ائمه اطهار (ع) بدان اشاره شده است، بهره مند خواهند گردید، چنانکه در این باره امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند: جَهاد المرَاه حسن التبعل؛ جهاد زن به این است که به نیکی شوهرداری نماید.

ادامه

چطور با شوهر بداخلاقم زندگی کنم؟

زمانی که هنوز ازدواج نکرده بودم، رویای شوهری مهربان و دلسوز همیشه همراهم بود ولی امروز بعد از چند ماه زندگی مشترک بدترین لحظه زندگی، زمان آمدن شوهرم به خانه است. شوهرم بهانه گیر است و زود عصبانی می شود. اگر یک روز خندان به خانه بیاید، بزرگترین روز شادی من است.

ادامه

تشییع و تدفین پیکر شهید مختاری در اشکذر به روایت تصویر

پیکر مطهر شهید محمدحسن مختاری عصرپنج شنبه  با حضور پرشور مردم و جمعی از مسئولان در اشکذر تشییع و تدفین شد.
ادامه

گناهی سخت تر از قتل و کشتار !

یکی از سخت ترین و دردناک ترین جنایت و گناهی که در طول تاریخ بعضی از افراد بشری مرتکب آن می شوند قتل و کشتار افراد بی گناه است. هر انسان منصف و آزادی از ارتکاب این چنین جنایاتی بسیار ناراحت و ملول می شود جز کسانی که فطرت انسانی و روح خدایی را در سرزمین وجودی خود نابود کرده باشند.

ادامه

جایگاه وحدت در آموزه های دینی ما!

مولوی نذیر احمد سلامی یکی از علمای برجسته اهل سنت است. وی علاوه بر نمایندگی مردم استان سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری و عضویت در شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، عضو هیئت علمی گروه فقه و حقوق حنفی دانشگاه مذاهب اسلامی و مدرس حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان نیز می باشد.

ادامه

4 مهارت مهم در زندگی پیامبر و خدیجه صلوات الله علیهما

آدمی برای موفقیت در عرصه های مختلف زندگی نیاز به آموزش و مهارت دارد و بدون وجود آموزش, فتح قله های خوشبختی غیر ممکن خواهد بود, حال این آموزش می تواند با حضور در یک کلاس محقق شود و یا با مطالعه و یا با بهره مندی از افراد با تجربه ای که ده ها و یا صد ها پیراهن بیشتر از ما در آن راه پاره کرده اند و فراز و نشیب های زیادی را برای کسب تجربه طی کرده اند.

ادامه

چه زمانی کتابخوانی برای کودکانمان را آغاز کنیم؟

برخلاف انتظار ما کودک، در سنین خیلی پائین نخستین گام‌های خود را به‌سوی یادگیری خواندن بر می‌دارد. اگرچه ممکن است کودک از وجود واژه‌ها و نیز مفاهیمی که آن واژه‌ها با خود دارندآگاه نباشد اما می‌فهمد که کتاب چیزی است که می‌توان آن را برداشت، لمس کرد و فهمید...

ادامه

پیش بینی امیرالمومنین(علیه السلام) برای جامعه امروز ما !

«انبار مسلک» ها کسانی اند که می دوند تا داشته باشند بعد تلاش بیشتر تا بهتر و گرانترش را صاحب شوند و بعد دنبال این هستند که تعداد آن را افزایش دهند. نکته مهم در این افراد، انباشته سازی بی مصرف است.

ادامه

پاره قلب شما کیست؟

بیایید یک بار دیگر به رابطه میان خود و خواهران و برادرانمان نگاه کنیم و آن را مقایسه کنیم با رابطه خواهر و برادر آسمانی اهل بیت. بوی محرم که می آید تمام احوالات شیعیان بوی حسین (علیه السلام) و زینب (علیه السلام) به خود می گیرد. خواهری و برادری که به هم عشق می ورزیدند و لحظه ای از هم فارغ نبوده و پاره قلب یکدیگر بودند. نوع نگاه و نحوه برخورد این خواهر و برادر به یکدیگر دریچه ای تازه را در مقابل چشمان خواهران و برادران می گشاید که این روزها شاید مشکلات و دغدغه های زندگی آنها را از هم غافل ساخته است.

ادامه

تسلیتی به بازماندگان حادثه منا

إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیهِ راجِعونَ

هیچ بنده ای به مصیبتى گرفتار نشود كه هنگام به یاد آوردن آن مصیبت «إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیهِ راجِعونَ » گوید و هنگام وقوع آن صبر کرده باشد، جز این كه پروردگار گناهان گذشته او را خواهد بخشید. و هر گاه یاد آن مصیبت افتد و این كلام را بر زبان جارى سازد، خداوند گناهانى را كه در میان این دو استرجاع (یعنی خواندن این آیه) از او سر زده، می آمرزد. [کافی، ج3، ص 224]

ادامه

ماجرای شیعه شدن کریس جکسون بسکتبالیست معروف آمریکایی

 داستان زندگی “کریس جکسون” آمریکایی که بعداً نامش «محمد عبدالرئوف» شد سرشار از تحقیق برای شناخت حقیقت است. البته شغل آقای عبدالرئوف، ارتباط مستقیمی با تحقیق و پژوهش ندارد، اما نگاه متفاوت او به مسائل پیرامونش زمانی آشکار شد که به عنوان بازیکن حرفه‌ای بسکتبال قبل از خوانده شدن سرود ملی آمریکا از سر جایش بلند نمی‌شد. استدلال عبدالرئوف این بود که نمی‌تواند به پرچمی احترام بگذارد که نماد نقض آزادی، بی‌عدالتی و کشتار مردم سرتا سرجهان است.

ادامه

تربیت فرزند براساس آداب زمان

در یکی از حکمت های منسوب به امام علی (علیه السلام) آمده است:«لا تقسروا اولادکم علی آدابکم فانهم مخلوقون لزمان غیر زمانکم». [1] فرزندانتان را به انجام آداب خودتان واندارید؛ زیرا آنان برای زمانی، غیر از زمان شما آفریده شده اند.

ادامه

توصیه های اخلاقی و تربیتی به والدین

محبت و خوش رفتاری، نقش بسیار مهمی در تربیت صحیح فرزند دارد. محبت، احساسات پاک کودک را شکوفا می سازد و کمبود عاطفه و عقده های روانی، دامن گیر فرزندان نمی شود. همچنین، زمینه رحمت خداوند را فراهم می سازد.
ادامه

نقش تنبیه در تربیت از دیدگاه اسلام

حضرت علی(ع) در فرمان تاریخی خود به مالک اشتر که او را به فرمانروایی مصر برگزیده بود، دستورمیدهد: «وَ لا یکونَنَّ الُمحْسِنُ وَالمُسی‏ءُ عَندِکَ بمَنزِلةٍ سَوَاءٍ فَاِنَ فی ذلِکَ تَزْهیداً لاِاهل الاحْسانِ فی الاءِحسانِ، و تدْریباً لاهلِ الاساءَةِ عَلَی الاُْساءَةِ؛ مبادا نیکوکار و بدکردار پیش تو یکسان باشند، زیرا چنین روشی نیکوکار را از کردار نیک دور ساخته و بد کردار را به کار بد سوق می دهد.»

ادامه

چه کتابی مناسب بچه ها است؟

از نوزادی تا 12 سالگی کتاب کودکان باید همپای آنها رشد کند. برای انتخاب کتاب، متناسب با سن کودک، روی این پله ها حرکت کنید.

ادامه

فنون فرزند پروری

والدین، دارایی های مشترکی به نام فرزندان دارند، اغلب همگی در یک هدف شریک هستند: پرورش فرزندانی خوشبخت، سلامت، مطمئن به خود، همیار و مسئول و... . حال سوا ل این است، آیا به عنوان والدین توانسته اید حرفه ای مهم، به نام فرزند پروری را خوب انجام دهید؟

ادامه

علم خوب خوابیدن را می دانیم؟

ساعت بیولوژیک بدن در واقع همان ساعت درونی بدن ماست که زمان خواب و بیداری را مشخص می‌کند و به ما کمک می‌کند تا فعالیت خود را در ساعات روز افزایش داده و درتاریکی و شب شدت آن بکاهیم و استراحت کنیم. بسیاری از ما پس از بیدار شدن هنوز هم احساس خستگی می‌کنیم. اگر به دنبال پاسخی برای پرسش‌های خود در زمینه فرآیند خواب، میزان خواب مورد نیاز، داشتن انرژی بیش تر در صبح، نحوه کمک به خواب طبیعی و ... هستید این مقاله را مطالعه نمایید.

ادامه

چهل نکته خواندنی درباره حرم امام رضا(ع)

در سال 203 و به قولى 202 هجرى قمرى که حضرت رضا علیه السلام در طوس به شهادت رسیدند بدن مطهر آن امام همام را در باغ حمید بن قحطبه و در کنار قبر هارون خلیفه عباسى به خاک سپردند و نخستین بناى حرم مطهر همان بقعه هارون الرشید است که بعدها حرم را روى دیوارهاى قدیمى آن بنا نهادند و از آن به بعد طوس به مشهد الرضا تغییر نام یافت.

ادامه

دجّال شناسی و راه کارهای عملی دجّال ستیزی

ما در این تحقیق برآنیم که یکی از دشمنان مهدی موعود(عج) که فساد و فتنه‌ی او سراسر عالم را فرا می‌گیرد، را بشناسیم. این دشمن که همان دجّال نام دارد، در روایات شیعه از نشانه‌های ظهور از آن یاد شده است. در فصول ابتدایی به بررسی انواع فتنه و دیدگاه‌ها و ویژگی‌ها و صفات دجّال از نظر مسیحیت، یهودیت و اسلام مورد بررسی قرار می‌گیرد.
در فصول میانی به شناسایی دجّال در زمان کنونی و نمونه‌ها و مصادیق آن در حال حاضر می‌پردازیم و همچنین شیطان‌پرستی که یکی از حامیان سرسخت دجّال می‌باشد مورد بررسی قرار می‌گیرد. در فصل پایانی به بررسی چگونگی مبارزه با فتنه و فساد دجّال و راهکارهای عملی مبارزه با این فتنه‌ی بزرگ مورد تحلیل قرار می‌گیرد.

ادامه

هفت اشتباه در مورد پول

در دهه‌ی 20 سالگی بلند پرواز هستیم و دوست داریم بدون اینکه فکر کنیم به طور پیوسته پول خرج کنیم. اگر دوست دارید که در این مورد ایمن باشید و عاقلانه پول خرج کنید باید از اشتباهات این دوره از زندگی دور بمانید. مقاله‌ی زیر به شما کمک می‌کند تا این اشتباهات را تشخیص دهید.

ادامه

کاش باز هم در شلوغی حرم گم می شدم ...

آن روزها من دخترکی بودم که بخاطر همبازی شدن با کبوتران صحن و سرایت، و آب خوردن از سقاخانه ی ‏حرمت با آن کاسه‏ های طلایی و قشنگ‏، تو را دوست می ‏داشتم.

ادامه

الگویی برای دختران نخبه

در جامعه اسلامی زن نخبه می‌تواند با حفظ عفاف استعدادهای خود را بروز دهد . الگوی دختر نخبه در جامعه اسلامی حضرت معصومه (س) است.

ادامه

حرمت و حريم بزرگترها

ارج نهادن به والدين و بزرگترها، نشانه حيات عاطفى و رشد عقلى و وظيفه شناسى در قبال يك عمر، زحمت و جانفشانى و رنج كشيدنهاى بى توقع و بدون چشمداشت است.

ادامه

چشم چراني، آثار و راهكارهاي درمان

چشم چراني متاسفانه يکي از بيماري ها و عادت هاي ناپسندي است که برخي از افراد جامعه به دلايل مختلف بدان دچار مي شوند. به منظور مبارزه با اين عادت ناپسند, اولا لازم است نسبت به مفهوم, آثار و عواقب و زمينه هاي بروز آن آگاهي بدست آورد و سپس از راهکارهاي عملي براي کنترل آن سود جست. در نوشته زير تقريبا تمامي آنچه شما در زمينه کنترل چشم و درمان چشم چراني بدان نياز داريد, آمده است که اميد واريم مفيد باشد.

ادامه

اثرات منفی نگاه کردن به عکس و فیلم های غیر اخلاقی

 از نظر علم و تجربه ثابت شده است که یکی از عوامل اصلی و ناخودآگاه تحریک و ترشح غدد و هورمونهای جنسی، نگاه است. نگاه به نامحرم هر چند اگر بدون قصد تلذّذ باشد عمل طبیعی و غریزی خود را انجام می دهد و زمینه تحریک شهوت انسان را در زمان نگاه یا بعد از آن ایجاد می کند.

ادامه

ویژگی های دوست خوب و واقعی

همه ما این ضرب المثل معروف را شنیده ایم که می گوید: « دوست هزارتایش کم است و دشمن یکی اش هم زیاد » اما باید توجه داشت که به هر فردی که با او ارتباط داریم نمی توانیم عنوان دوست حقیقی بدهیم
ادامه

از محبت خارها گل می شوند

مهر و محبت در منزل، منبع اصلی رضایتمندی ست. همدیگر را مورد مهر قرار دهید، زیرا باید برای فرزند خود، مانند سرچشمه ی محبت باشید. اگر پدری فرزند خود را در حالی که به همسرش احترام نمی گذارد در آغوش کشد، مطمئن باشد او فقط به انتقام از پدر می اندیشد یا اگر مادری فرزندش را علیه پدر تحریک کند، منزلت خانواده اش را شکسته است. کودک باید از هر دو چشمه ی محبت، یعنی پدر و مادر، سیراب گردد.

ادامه

گدايي محبت

حتماً شما هم عباراتي مانند « دستم نمک نداره » يا « احساس خستگي دارم و کارهام عقب افتاده » يا « کسي قدر زحماتم رو نمي دونه » و ... را زياد شنيده ايد يا به کار برده ايد. روانشناسان ريشه اين نوع اعتراضات و بسياري از ناهنجاري هاي رفتاري و اخلاقي از جمله دروغگويي، رياکاري و مشابه آن را در مشکلي به نام « مهرطلبي » مي دانند.

ادامه

مزایای خوابیدن با بالشی در میان دو زانو
خوابیدن با یک بالش بین زانوها دارای فواید بسیاری است. در این راه استفاده از یک بالش سفت به جای بالش نرم کمک بیشتری می‌کند به این دلیل که سفتی بالش از حرکت قسمت ران بر روی ساق پا جلوگیری می‌کند. در قسمت ذیل اطلاعات بیشتری در مورد مزایای بسیار بالش‌های زانو در اختیارتان می‌گذاریم.

ادامه

زبان تکلم انسان‌های غار نشین

وقتی که انسان های کرومانیون ـ در حدود 25 هزار سال پیش ـ درون غارهای فرانسه و اسپانیای کنونی تصاویر رنگی حیوانات را می کشیدند، به چه زبانی صحبت می کردند؟ باور کنید که برخی از دانشمندان مجدانه می کوشند که پاسخی برای این پرسش بیابند.

ادامه

«عوامل موفقیت» به روایت برترین های یزدی کنکور 94

آزمون سراسری سال 94 در روزهای 21 و 22 خرداد ماه در 365 شهرستان و 17 کشور خارجی برگزار شد که تعداد 795هزار و 677 داوطلب در این آزمون شرکت داشتند که دانش آموزان یزدی چون سال های گذشته پر افتخار در بین استان های دیگر خوش درخشیدند.
ادامه

ویژه نامه :حجاب تاج بندگی

ارزش زن اسلامي و مسلمان را بدانيد، زني كه در اختلاط و معاشرت با مرد قاطي نمي‌شود و خود را وسيله‌اي براي جلب چشم مرد نمي‌داند و خود را بالاتر از اين مي‌داند.

ادامه

اسامی پذیرفته شدگان قطعی و ذخیره پسرانه صدرای یزد

اسامی پذیرفته شدگان اصلی و ذخیره دبیرستان علوم و معارف اسلامی صدرای پسرانه شهرستان یزد

ادامه

شهیدی که هنوز نفس می‌کشد+ تصاویر

"سید نورخدا موسوی" جانباز ۱۰۰ درصد لرستانی است که در مبارزه با گروهک تروریستی ریگی به درجه جانبازی نائل آمد و اکنون ۶ سال است در کما به سر می برد و به لطف امام زمان(عج) نفس می کشد.
ادامه

حجه الاسلام و المسلمین محسن قرائتی

این جانب محسن قرائتی فرزند علی نقی، در سال 1324 هجری در كاشان به دنیا آمدم. مرحوم جدم، در زمان رضاخان كه با تمام قدرت با اسلام و مظاهر آن مبارزه می شد، جلسات قرآن را در خانه های مردم كاشان تشكیل می داد و بخشی از عمر خود را در این راه صرف نمود.

ادامه

بهره‌برداری عبادی از سبک زندگی رمضانی

رمضان، هم منجر به تحول سبک ارتباط با خود یعنی بازگشت به خویشتن و بازگشت به خداوند و هم اصلاح سبک ارتباط با دیگران می‌شود. اگر سبک زندگی را هندسه حاکم بر رفتار بدانیم که با تکرار منظم خود در طول زمان، به آثاری در ساحت‌های مختلف زندگی فردی و اجتماعی منجر می‌شود، بی‌شک زندگی رمضانی نیز مستلزم یک سبک است؛ چرا که دربردارنده تکرار منظم رفتارهایی شرعی و عبادی است که آثار ماندگار آن می‌تواند هم در این ماه و هم در طول سال، خود را نشان دهد.

ادامه

روزه داری و چشم چرانی؟!

قرار است یک ماه مهمان باشیم مهمان میزبانی کریم، این مهمانی تشریفات خاصی نمی خواهد لازم نیست به دنبال لباس آنچنانی یا تجملات باشیم  پوشیدن لباس ورع و تقوا کافی است.

ادامه

فرمول تبدیل علم به ایمان

خیلی‌ها علم دارند به وجود خدا اما ایمان، نه. علمی که به مرتبه ایمان نرسیده باشد، رهزن است. چگونه می‌شود علم را بدل کرد به ایمان؟

ادامه

پول خوشمزه ی شوهر

اینکه خانم ها کار کنند،در آمد داشته باشند و حتی تا حدودی به استقلال مالی برسند چیز بدی نیست ،مشکل از جایی شروع می شود که ندانید چگونه پول تان را مدیریت کنید و طوری رفتار کنید که به همسرتان بر نخورد.

ادامه

مقام امانت دارى

انسان تا به امانت دارى خود اطمينان كامل ندارد، نبايد خود را در معرض اين مقام بزرگ قرار داده ، و حقوق ديگران را پايمال و خود را به وادى هلاكت بياندازد.
ادامه

نتیجه آزمون پایه هفتم دخترانه صدرا

لیست قبولی آزمون ورودی دبیرستان دخترانه علوم ومعارف اسلامی صدرا

ادامه

نتیجه آزمون پایه هفتم پسرانه صدرا

نتیجه  آزمون بر طبق  امتیاز اسامی دانش آموزان شرکت کننده در آزمون ورودی  دبیرستان علوم و معارف اسلامی صدرا

ادامه

مضرات بازی با تلفن‌همراه و تبلت

یک روانشناس کودک درباره ملاک‌های انتخاب اسباب‌بازی، گفت: بازی با ابزار دیجیتال مانع رشد حرکتی کودک و موجب افزایش وزن او می‌شود، همچنین والدین می‌توانند از طریق بازی اعتماد به نفس کودک را افزایش دهند.
ادامه

رفتارهای مبتذلِ عادی شده!

عده‌ای گمان می‌کنند که ریشه مشکلات رفتاری ما فقط این است که "می دانیم ولی عمل نمی‌کنیم"؛ می‌دانیم آشغال ریختن در معابر یا پارتی بازی در ادارات کار نادرستی است ولی باز انجام می‌دهیم...

ادامه

فلسفه مهریه برای زنان

اگر شوهر به جز خانه و اثاث آن و چیزهای دیگری که به آن نیاز دارد و یا در شأن او است چیز دیگری نداشته باشد، زن نمی تواند مهر خود را از او مطالبه کند بلکه باید صبر کند تا او بتواند بدهی خود را بپردازد.

ادامه

تربيت اقتصادي درست براي فرزندان

با توجه به وضعيت اقتصادي خانواده ها در سال هاي اخير، تربيت مالي فرزندان به يک دغدغه اساسي براي خانواده ها تبديل شده و آرامش شان را به هم زده است. اينکه از چه زماني و به چه اندازه بايد به فرزندان پول تو جيبي داد و تا چه اندازه نيازهاي مالي يا خواسته هايشان را برطرف کرد نياز به دقت بسيار دارد.

ادامه

آماده شدن برای سفر دو هفته ای

نوروز رسیده و حالا خیلی ها خود را برای یک سفر طولانی آماده می کنند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که کل تعطیلات را در سفر خواهید بود، باید بدانید که در خطر یک دردسر بزرگ قرار دارید: اسباب کشی سفری.
ادامه

آداب غذا خوردن در سفر از نگاه طب سنتی

صبحانه یکی از وعده‌های مهم غذایی و در عین حال یکی از فاکتورهای مهم برای لاغر شدن است اما این بدان مفهوم نیست که هر نوع ماده خوراکی را به هر مقداری که بخواهید می‌توانید در وعده صبحانه بگنجانید.

ادامه

وسواس، تکلیفی بالاتر از وسع انسان

آموزه‌های دینی اسلام به گونه‌ای بیان شده است که به سهولت قابل اجرا و عمل باشد و نیز براساس آیات قرآن، خداوند هیچ کس را بیش از حد توانش مکلف نکرده است.

ادامه

سبقت به سمت خوبی ها

آیا دقت کرده اید وقتی که احساس خوبی درباره خود دارید، دیگران هم بهتر از همیشه به نظر می‌رسند؟ جهان بازتاب و عکس العمل رفتار خود ماست، وقتی از خودمان بیزاریم از همه بیزاریم و وقتی به همین که هستیم عشق می‌ورزیم، تمام جهان در نظرمان دوست داشتنی است.

ادامه

شگرد شیطان برای نفوذ در قلب ها

از جمله شگردهای شیطان برای نفوذ در قلب ها زینت دادن و موجه کردن اعمال انسان برای اوست تا به این وسیله در قلب آدمی نفوذ کند و او را به راهی که می خواهد وادار کند.

ادامه

اولین بانک دنیا در ایران بود

اینجا شهری است که «اولین صندوق امانات جهان» در آنجا ساخته شده است. یکی از عجایب هفتگانه ایران که در 5 کیلومتری شهرستان مهریز و 40 کیلومتری شهر یزد واقع شده است.

ادامه

رویدادهای 15 بهمن

به دنبال جلسه روز گذشته شوراي انقلاب ـ كه نخست وزيري دولت موقت به مهندس بازرگان پيشنهاد شده بود ـ اين شورا براي گرفتن جواب از وي تشكيل جلسه داد. بازرگان درباره اين جلسه مي‌گويد: ابتدا پس از تشكراز حسن ظن آقايان، گفتم «اگر بنده را نامزد نخست وزيري نماييد با علم و اطلاع از افكار و اخلاق و سوابقم خواهد بود... همه مي‌دانيد كه من معتقد به دمكراسي و مشورت و اعتقاد به ديگران هستم و از تندي و تعجيل احتراز دارم و علاقمند به مطالعه و علم تدريجي هستم. حال اگر با اين سوابق و شرايط قبولم داريد، پيشنهاد فرماييد.» عكس‌العمل مثبت يا منفي در مجلس نديدم. سكوت و قبولي و اصرار مجدد آقايان روحاني عضو شورا و امام در برابر شرايط و اتمام حجت من باعث تعجبم شد و انتظار آن را نداشتم.

ادامه

دانستنی هایی درباره انقلاب اسلامی

بررسي تحليلي تاريخ دو قرن اخير ايران ، بخصوص سالهاي پس از 1300 از جهات بسياري حائز اهميت است . چگونگي نفوذ ،‌ حضور و سلطه استعمار و جابه‌جايي دو امپراتوري استعماري و چگونگي برخورد جريانهاي فكري مختلف با مسائل سياسي و فرهنگي و همچنين نقش مردم از زمانهاي مختلف و تاثير حضور آنان در تحولات سياسي ـ اجتماعي ، براي سياستگزاران و مديران كشور بشدت مورد نياز مي‌باشد.علل و عوامل شكل‌گيري و چگونگي روند انقلاب اسلامي از دهه 40 تا كنون همچنان مورد بحث و بررسي و اختلاف نظر مي‌باشد. هر يك از گروهها و جريانهاي سياسي و اعتقادي به گونه‌اي موضوع را تجزيه وتحليل و نتيجه گيري كرده‌اند.

ادامه

ویژه نامه :فجر انقلاب

بزرگترين و مهم‌ترين شاخصه روزهاي تاريخي سال 1357 كه توانست رژيم فاسد، وابسته و ديكتاتوري پهلوي را به زانو در آورد و انقلاب اسلامي را به پيروزي برساند، حضور يكپارچه مردم در صحنه بود.

ادامه

ششم بهمن در آینه تاریخ معاصر ایران

امروز دوشنبه برابر با ششم بهمن 1393هجری خورشیدی، 5ربیع الثانی 1436 هجری قمری و بیست و پنجم ژانویه 2015 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

ادامه

زندگی به سبک رسول مهربانی

بخشی از سیرت و سنت الهی او را که امروز گمشده بشریت است به قلم مرحوم حاج شیخ عباس قمی از «کتاب توتیای دیدگان» تقدیم می‌کند.

ادامه

ویژه نامه :لبیک یا خامنه ای

بمناسب حماسه بزرگ نهم دی همه روزها از آن خداست ولی در طول تاریخ برخی روزها حامل اتفاقاتی بوده اند که مسیر تاریخ را به مسیر ایده ال و الهی آن نزدیک تر کرده است. سال گذشته در روز ۹ دی ندای ” علیُ سیّدی” روز ۱۹ ذی الحجه ۳۵ هجری مردم مدینه به وسیله امت حزب الله ایران تکرار شد و میلیونها نفر برای یاری خداوند، در قالب یاری از نایب حجت الله به میدان آمدند، لذا این روز مصداق بارز یوم الله شد.

ادامه

چگونه اعتماد به‌ نفس کودکم را بالا ببرم؟

کودکان هر روز با موقعیت‌هایی روبه رو می‌شوند که توانایى آن‌ها را در زمینه هاى مختلف محک می‌زند. رفتن به مدرسه، ارتباط با بقیه بچه‌ها و بزرگ‌ترها و شرکت در بازی‌های دسته جمعى و مسابقات ورزشى از جمله فعالیت‌هایی است که براى کودکان به منزله چالش‌هایی بزرگ تلقى می‌شود و قدم گذاشتن به این مرزهاى کشف نشده و ناشناخته شهامت زیادى می‌طلبد. تقریباً همه پدر و مادرها دوست دارند به فرزندانشان القا کنند که توانایی‌های بسیار زیادى دارند. آن‌ها می‌خواهند کودکانشان شجاعانه با موقعیت‌های جدید و مشکلات بجنگند و هرچه بزرگ‌تر می‌شوند بیشتر به خود و توانایی‌هایشان اعتقاد پیدا کنند.

ادامه

60 نکته کاربردی در زیارت سیدالشهدا

نکاتی برای زیارت آقا امام حسین علیه‌السّلام برگرفته از کتب معتبر شیعیان همچون کامل الزّیارات ابن قولویه قمی و تحفه الزّائر علامه مجلسی ،تهذیب ، کامل الزّیارات ، بحار الانوار ، موسوعة زیارة المعصومین را در ادامه می خوانید.

ادامه

دانشجو از ديدگاه مقام معظم رهبري

کلمه ي دانشجو از لحاظ بار معنايي، از جهت ديگري حامل معناي خيلي جالب توجه و مهمي است. دانشجو يعني جوان طالب علمي که آينده در دست اوست. اين خصوصيات، در کلمه ي دانشجو هست. دانشجو، يعني جوان؛ چون دانشجويي، قهرا مربوط به دوران جواني است. طالب علم بودن و جستجوي از دانش هم در کلمه ي دانشجو هست.

ادامه

معلولین ذهنی و جسمی

معلولیت به ناتوانی در انجام تمام یا قسمتی از فعالیت های عادی زندگی فردی یا اجتماعی به علت وجود نقصی ‌مادرزادی یا اکتسابی، در قوای جسمانی یا روانی اطلاق می شود.

ادامه

ویژه نامه :یار تنهایی من

شما روزي چند ساعت مطالعه مي‏کنيد؟ در هر شبانه‌روز چقدر از زمان‏تان را به مطالعه کتاب، روزنامه و مجله اختصاص مي‏دهيد؟ تا به حال به اين موضوع فکر کرده‌ايد که چطور مي‌توان کتاب خواندن را به عادتي روزانه تبديل کرد. اگر خريد، مطالعه و نگهداري صحيح از کتاب، بخشي از زندگي روزمره شما باشد،

ادامه

چگونه فرزندانمان را کتاب خوان کنیم!

 

هر وقت با خانواده تازه‌ای آشنا شدید و خواستید سطح فرهنگی آنها را بسنجید تا بفهمید به ادامه ارتباط و آشنایی بیشتر می‌ارزند یا نه، از آنها درباره سرانه مطالعه و كتاب‌هایی كه خوانده‌اند، بپرسید.

اگر گفتند اهل مطالعه نیستند، اگر گفتند كتاب، جایگاهی در منزلشان ندارد، اگر گفتند تنها تفریح‌شان تماشای تلویزیون است و با روزنامه‌خوانی و كتابخوانی غریبه‌اند، بی‌معطلی از آنها فاصله بگیرید، چون خانواده منهای مطالعه یعنی خانواده‌ای با سطح فرهنگی پایین، قضاوت‌های نادرست، ناآگاهی و شناخت محدود از محیط اطراف، دایره لغوی بسیار محدود، ناتوانی در تحلیل مسائل، ضعف رویارویی با مشكلات، كم‌تجربگی، بیگانگی با مهارت‌های زندگی و... .

ادامه

وقتی دعای شهید اجابت می شود؛

داستان شهادت برای ما تکراری اما جذاب است و زیباتر از آن داستانی به بلندای تاریخ است، داستانی که همه ی ما شنیده ایم، داستان سری که بر نیزه ها قرآن خواند و حالا تاریخ تکرار شده است... سربازان خمینی در شور دلدادگی قتیل العبرات به دنبال شهادتی همچون امام حسین (ع) هستند.

ادامه

او را خدا عزیز کرده بود

برای ما که دانش آموخته مکتب دانشگاه امام صادق(ع) هستیم،نوشتن درباره مرحوم آیت الله مهدوی کنی، سهل و ممتنع می نماید.سهل از آن بابت که من و دوستانم در دانشگاه امام صادق(ع) سالها از نزدیک پای درس اخلاق آیت الله تلمذ کردیم و به قدر معرفت خود از دریای فقاهت و ادب و اخلاق شیخ اشراق جمهوری اسلامی نوشیدیم و ممتنع از آن جهت که نوشتن در باره آیت اللهی که پس از سال ها مبارزه، همه عناوین پرطمطراق سیاست و قدرت را کناری نهاد و در پای در رکاب تربیت دانشجویانی نهاد که بنا بود پشتوانه تئوریک جمهوری اسلامی ایران را غنایی چند باره ببخشند و در ایام سختی و تنگی نظام اسلامی، یاور و مددکار تحفه الهی امام خمینی برای مردم ایران شوند، سخت می نماید.
ادامه

سیاستمدار صادق! بهشت خدا ارزانی ات باد

حضرت آیت الله مهدوی کنی استاد مسلم و عامل فاضل اخلاق و سیاست دعوت حق را لبیک گفت و به مصداق آیه شریفه «مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن يَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا» مشتاقانه به ملکوت اعلی پیوست.
ادامه

صفحه اول روزنامه های صبح روز پنجشنبه 24 مهر

صفحه اول روزنامه های صبح روز پنجشنبه 24 مهر

ادامه

چهاردهم مهر در آینه تاریخ معاصر ایران

امروز دوشنبه چهاردهم مهر 1393 هجری خورشیدی، یازدهم ذی الحجه 1435 هجری قمری و ششم اکتبر 2014 میلادی است. 34 سال پیش در چنین روزی، ستاد پشتیبانی و امداد جنگ به فرمان امام خمینی تشکیل شد.

ادامه

ویژِه نامه :باز بوی ماه مهر

صبح اول مهر زودتر از صبح های تابستان گذشته بیدار می شوی ، هیجانی آشنا تمام وجودت را پر کرده است. مادر پنجره ها را باز می کند. درختان دیگر تک رنگ سبز را بر تن ندارند، برگ های رنگی ناخودآگاه لبخندی بر لبانت می آورد. بیدار می شوی ....

ادامه

وداع با خواب تابستانی

صبح اول مهر زودتر از صبح های تابستان گذشته بیدار می شوی ، هیجانی آشنا تمام وجودت را پر کرده است. مادر پنجره ها را باز می کند. درختان دیگر تک رنگ سبز را بر تن ندارند، برگ های رنگی ناخودآگاه لبخندی بر لبانت می آورد. بیدار می شوی ....

ادامه

ویژه نامه :گلبرگ پایداری

در 31 شهريور ماه 1359 رژيم بعثي عراق جنگي را عليه جمهوري اسلامي نوپاي ايران آغاز كرد كه از چگونگي تداوم و پايان آن جز خداوند عليم هيچ‌كس ديگر آگاه نبود. جنگي كه با هدف براندازي نظام نوپاي اسلامي بر ايران تحميل شده بود، به حماسة بزرگي از مقاومت، دليري، شرف‌خواهي و شهادت‌طلبي تبديل شد. ملت قهرمان ايران به رغم تحمل هشت سال خسارت و مشقت، آغازگر تجاوز را براي هميشه از صحنة روزگار حذف و به زباله‌دان تاريخ سپرد.

ادامه

چگونه بخندانیم

مردم در اکثر سنین مایل به انجام شوخی هستند و اکثریت آنها پس از شنیدن شوخی لبخند زده و خوشحال می‌شوند و در این میان نوع شوخی و مزاح بسته به موقعیت جغرافیایی، فرهنگ، آموزش و پرورش و تیزهوشی متفاوت است، اما باید دانست که در شوخی باید حد و مرزهایی را رعایت نمود.

ادامه

محبت عامل استحام خانواده

از جمله مسائلى كه در مورد تعليم و تربيت اسلامى مطرح است مسئله محبت و نقطه مقابل آن خشونت است. البته نقطه مقابل محبت معمولا بغض است، ولى اثر محبت احسان و نرمى است و نقطه و اثر بغض قهرا خشونت است و سخت گيرى .

ادامه

سوغات غرب

نگاهی گذرا به اثرات گسترده ماهواره در بین مردم و جامعه اسلامی که بدون شک از مهمترین توطئه های دشمنان علیه انقلاب مقدس اسلامی محسوب می شود

ادامه

ویژه نامه :اسطوره های خدمت

هفته دولت، هفته اقتدار و پیروزی دولتی است که حمایت و پشتیبانی میلیونها تن از ملت خود را همراه دارد. هفته دولت، هفته افتخار و سربلندی دولتی است که تمام همتش؛ خدمت به محرومان جامعه و رفع نیاز دردمندان و مستمندان است. هفته دولت ، هفته سپاس و قدردانی از دولتی است که هدفش اجرای حدود الهی و احکام آسمانی اسلام و ایجاد جامعه ای سرشار از عدالت، نظم و امنیت است. این هفته مبارک بر همه دولت مردانی که وجود خویش را وقف خدمت به اسلام و جامعه کرده اند، خجسته و فرخنده باد.

ادامه

نقش مغفول مرد در احیای سبک زندگی اسلامی

از آنجا که مقوله ی حجاب و عفاف متأسفانه به اشتباه با بحث زن درآمیخته شده است، نقش و جایگاه مردان در بحث حجاب و عفاف آن طور که بایسته، شایسته و مهم تر از همه عملیاتی است مورد پردازش قرار نگرفته است در صورتی که تکالیف و مسئولیت های مردان در اداره ی خانواده بر اساس آیه ی شریفه ی «الرجال قوامون علی النساء» بیش از زنان تعریف گردیده است و حتی در جمع های مردانه نیز مردان بیش از این که به بحث و تبادل نظر در خصوص نقش و تکالیف خود در احیای یک خانواده اسلامی بپردازند به بحث و نظر در خصوص نقش زنان در رونق معضلات فرهنگی به خصوص بی حجابی و بی عفتی و. .. می پردازند، در صورتی که مردان تکالیف و ابزارهایی دارند که با استفاده ی صحیح از آن ها می توانند بخش زیادی از شرایط تشکیل یک خانواده اسلامی را تأمین نمایند که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره می نمایم:

ادامه

ویژه نامه : آموزگاران پایداری

ایستادگى و مقاومت آزادگان سرافراز ما در طول سالهاى سخت اسارت، ملت ایران را روسفید و سربلند کرد و ما بازگشت پیروزمندانه آنان به میهن اسلامى را حادثه‏اى مى‏دانیم که دست قدرت الهى آن را رقم زد. بنا بر این یکایک ملت ایران باید این خاطره و خاطرات شبیه آن را زنده نگهدارند و آنها را قدر بدانند." 

ادامه

بررسی اهمیت کتاب خوانی و لزوم توجه به آن

دین، فرهنگ و تاریخ ما اُنس و الفتی دیرینه و همیشگی با کتاب و کتابخوانی دارد. همین بس که معجزه پیامبر گرامی اسلام(ص)، کتاب انسان ساز قرآن کریم است. حضرت علی علیه السلام اولین امام شیعیان درباره کتاب می فرمایند: "کسی که با کتاب ها آرامش می یابد هرگز آسایش از او سلب نمی شود."

ادامه

وقتی پول عامل بدبختی هاست!!

خوشبختی و شقاوت انسان ها وابسته به نوع نگاهی است كه به پول دارند چرا كه پول به تنهایی نه می تواند موفقیت افراد را تضمین كند و نه می تواند آن ها را با شكست مواجه كند و این نگاه ما به ثروت و پول است كه نقش مهمی در موفقیت و شكست دارد.

ادامه

کتاب خوانی و تربیت فرزند

می‌خواستم برای چند دقیقه هم که شده کتاب به دست بگیرد و آن را بخواند، اما او هیچ علاقه‌ای به کتاب نشان نمی‌دهد.» بهتر است پیش از آن‌که به چنین غصه بزرگی دچار شوید، به راه‌هایی فکر کنید که فرزندتان به کتاب‌خوانی علاقه‌مند شود.

ادامه

راه کارهای دوری از کبر و غرور چیست؟

یکی از راهکارهای مهم دوری از کبر و غرور و شکستن بت مَنیت، توجه به خدای متعال است. هر چه انسان بیشتر خدا را یاد کند و خودش را کنار بگذارد، غرورش کم می شود و بت نفسش شکسته می شود. هر چقدر ما خدا را فراموش کنیم و به خودمان توجه کنیم، غرور و خودخواهی های مان بالا می رود. علمای اخلاق می فرمایند که افراط و تفریط خوب نیست و هر چیزی اندازه ای دارد اِلا یاد خدا. یادخدا اندازه و مکان و زمان ندارد. اُذکرالله ذکراَ کثیراَ. منظور از یاد خدا توجه قلبی به خداست .باید ذکر و یاد خدا بی نهایت باشد. خدا به حضرت موسی فرمود :یاد من در هر حالی پسندیده است. پس توجه به خدا مهم است. اگر انسان خودش را درمقابل عظمت خدا گم کند، غرورش کم می شود.

ادامه

برنامه روزانه ماه رمضان

رمضان فرصتی استثنایی است که لحظه لحظه آن را باید قدر دانست .برای بهره مند شدن از فیوضات ماه میهمانی خدا باید یک برنامه عبادی روزانه برای خود ترسیم نماییم.در روایات اهل البیت علیهم السلام این برنامه روزانه عبادی برای ما ترسیم شده است.

ادامه

ويژه نامه : نبرد با تباهی

 اعتياد يعني خوگرفتن و وابسته شدن جسمي‌، رواني و عصبي فرد به مواد مخدر كه ترك يا فرار از آن ناممكن و يا بسيار مشكل است.

ادامه

روش های مسجدی کردن کودکان و نوجوانان

حجت الاسلام والمسلمین راستگو:اهم برنامه هایی که می تواند در جذب دانش آموزان به مساجد و پیوند مستحکم تر آنها با این مکان مقدس کمک کند را در چند مولفه می توان اعلام کرد:
ادامه

ویژه نامه :مشعل داران هدایت

اول تيرماه، روز «تبليغ و اطلاع‌رساني ديني» است. اين روز مصادف با سالروزصدور فرمان تاريخي امام خميني(ره) مبني بر تأسيس سازمان تبليغات اسلامي مي‌باشد. اين فرمان مدبرانه، به حق حرکتي مهم و اساسي در تثبيت پايه‌هاي نظام نوپاي اسلامي ايران بوده است. در طول حيات جامعه بزرگ اسلامي، «تبليغات ديني» هميشه به عنوان بخشي از علت مبقيه فرهنگ اسلامي و تأمين کننده ثبات هويت ديني مسلمانان نقش آفريني کرده است. گسترش حقيقي اسلام در جوامع مختلف با ابزار تبليغات صورت گرفت و هم‌اکنون نيز بخش مهمي از تعاليم ديني اسلام، با ابزار تبليغات در جوامع مختلف انساني گسترش يافته و به حاکميت خود ادامه مي‌دهد. تاريخ اسلام گواهي مي‌دهد که ميزان کارايي تبليغات اسلامي رابطه مستقيمي با شکوفايي فرهنگ اسلامي در جوامع داشته است.

ادامه

دو​دو​تاچهار​تا در​ خانواده

مسائل اقتصادی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های بیشتر خانواده‌هاست و آشنایی آنها با مدیریت درست خانواده می‌تواند ایشان را به اتخاذ بهترین تصمیم‌ها به‌منظور دستیابی به زندگی بهتر یاری کند.

ادامه

با این نوشیدنی‌ها در تابستان وزن کم کنید

اگر شما هم تصمیم دارید در تابستان چند کیلو وزن کم کنید، رژیم بگیرید، به باشگاه بروید، پیاده‌روی کنید و یا به هر حال قصد کاهش وزن دارید، نباید گرمای این فصل و نیاز بدنتان به مایعات را نادیده بگیرید.
ادامه

پول خوشمزه ی شوهر

اینکه خانم ها کار کنند،در آمد داشته باشند و حتی تا حدودی به استقلال مالی برسند چیز بدی نیست ،مشکل از جایی شروع می شود که ندانید چگونه پول تان را مدیریت کنید و طوری رفتار کنید که به همسرتان بر نخورد.

ادامه

ویژه نامه:در سوگ روح خدا

«باري خميني عزيز ما را کيست که نشناسد و کيست که به شايستگي بشناسد، الفاظ مرا تحمل آن نيست که آن حقيقت فاخر و آن گوهر نفيس را در خود بگنجاند.»

ادامه

همدیگر را درک کنیم

یکی از مهارتهای مهم و اساسی در زندگی زناشویی گفتگوی همسران با یکدیگر است. این مهارتها تنها روشی آگاهانه و تنظیم شده برای ایجاد ارتباط است، اما تنه درختی به شمار می رود که از آن تمامی مهارتهای دیگر شاخه می گیرد،  منشعب می شود و........
ادامه

از تیله بازی تا همراه اول

اوایل کودکی این کار والدین را برای چند لحظه ای از اذیت های کودک رها می کند اما با گذشت مدت زمان اندکی، کودک روز به روز به تلفن همراه علاقه نشان میدهد و وابسته آن می شود. تاجایی که بیشتر والدین ، وقتی فرزندشان به  10 تا 14 سالگی می رسد از اینکه کودکان شان به تلفن همراه وابستگی پیدا کرده است، نگران می شوند.

ادامه

5 خصلت زن و شوهرهای خوشبخت

تداوم با نشاط یک زندگی زناشویی نیازمند گذشت و ایثار است، چرا که وقتي همسران ندانند چگونه گذشت كنند، ناراحتي ها انباشت مي شوند و دست آخر به یک روابط سرد و ناراحت کننده منجر مي شود.

ادامه

نهم اردیبهشت، روز ملی شوراها

در تقویم رسمی کشور ما (ایران) روز نهم اردیبهشت به عنوان روز شوراها یاد شده است. شورا یک اصل عقلی است که آموزه های دین اسلام در کتاب و سنت نیز بر آن صحه گذاشته است. انقلاب اسلامی ایران نیز که بر مبنای آموزه های اسلامی در چارچوب هدف سلبی خود با استبداد و خودرایی فرمانروایان به مبارزه برخاست و تحقق مشارکت عمومی مردم در تعیین سرنوشتشان را به عنوان یک هدف ایجابی برگزید.

ادامه

چند تکنیک ساده برای دور کردن احساس منفی

درمقابل رویدادهای زندگی این‌قدر وسواس به خرج نده. هر‌آنچه که در زندگی‌ات رخ می‌دهد، به امان خدا رها کن. زندگی را همین‌گونه که هست و نیست بپذیر! البته این نوع پذیرش به این معنا نیست که دست روی‌ دست بگذاری و تلاشت را متوقف کنی؛ بلکه منظور این است که دست از مقاومت و لجبازی برداری.

ادامه

تجمل گرایی آسیبی بر سبک زندگی اسلامی

وقتی که افراد دچار تجمل گرایی می شوند نشان از ضعف و سستی در ایمان آنان دارد و از نظر اجتماعی هم آسیب رسان خواهند بود، از این رو نارضایتی ها، بدبینی ها، چشم و هم چشمی و نابرابری های اقتصادی ، امنیت اجتماعی جامعه را به خطر خواهند انداخت.

ادامه

مهریز؛ بهشتی در دل کویر

در جنوب استان یزد، شهرستانی معتدل و بیابانی وجود دارد که مهریز نام دارد. این شهرستان دارای یک بخش با مرکزیت مهریز و پنج دهستان شامل بهادران، ارنان، تنگ چنار، خورمیز و میانکوه است.

ادامه

در کوچه پس کوچه های «علی خلیلی» اسیر نشویم!

علی خلیلی خیلی زود از میان ما پر کشید و رفت. خیلی زودتر از آن چیزی که فکرش را می کردیم. انگار همین چند شب پیش بود که تصاویر دیدار آیت الله حاثری شیرازی با این جانباز امر به معروف و نهی از منکر بر روی خروجی برخی سایت های خبری قرار گرفت و امروز تختی که علی بر روی او خوابیده بود، خالی شده است.

ادامه

بررسی سندیت حکاکی «شرف الشمس» در روز ۱۹ فروردین

می‌گویند حکاکی«شرف‌الشمس» در روز نوزدهم فروردین ماه، وسعت روزی و توفیق در عبادت را به همراه دارد، جدای از خرافی‌بودن این موضوع، نباید فراموش کرد که «گرچه زآن گوهر سلیمان شاه شد/ آن گهر بودش که بند راه شد».

ادامه

به بهانه شهادت علی خلیلی+احادیث امربه معروف

فریضه فرهنگی امر به معروف و نهی از منکر دارای ابعاد گوناگونی است که برای عمیق تر و پررنگ ترشدن آن باید برنامه ریزی های اجرایی توسط مسئولین و متولیان فرهنگی جامعه صورت پذیرد.

ادامه

توصیه های ایمنی در شوهر داری

ادامه

موزه های یزد میزبان مسافران نوروزی

استان تاریخی و فرهنگی یزد در کنار آثار و ابنیه فراوان و جاذبه های طبیعی دارای موزه های متعددی است که در ایام نوروز میزبان مسافرانی از اقصی نقاط کشور است .

ادامه

مروارید درخشان کویر

استان يزد درقسمت مركزي فلات ايران و در حاشيه ي دشت هاي كوير لوت ، با مساحتی حدود ۱۳۱ هزار و ۵۵۱ كيلومتر مربع ، چهارمين استان وسيع كشور محسوب می شود . این استان از شمال غرب با استان سمنان ، از غرب با استان اصفهان ، از جنوب غرب با استان فارس ، از شرق با استان خراسان شمالی ، از شمال شرق با استان خراسان رضوي و از شرق و جنوب شرق با استان كرمان همسايه است. مرکز استان یزد ، شهر یزد است و شهرهای مهم آن عبارتند از : ابرکوه ،اشكذر،اردکان ، بافق ،بهاباد، تفت ، مهریز ، میبد،هرات ومروست..

ادامه

آماده شدن برای سفر

آماده شدن برای سفر ؛ پیش از سفر، انجام یکسری از کارها، ضروری است. فرقی نمی‌کند که به سفری یک روزه می‌روید یا چند هفته‌ای قرار است از خانه دور باشید؛ باید پیش
ادامه

10 نکته کلیدی در برخورد با نامحرم

سخن گفتن با نامحرم نیز از جمله مواردی است که می تواند زمینه برخی انحرافات جنسی را در بین افراد فراهم کند. از سوی دیگر، گاه صحبت کردن با جنس مخالف اجتناب ناپذیر می شود. از این رو، لازم است با رعایت مواردی که در پی می آید، آثار منفی اینگونه گفتگوها به حداقل برسد.

ادامه

زیبایی های کویر در شهرستان های یزد (2)

کویر گوهر گرانبهایی در دل ایران است که تنها با گشت و گذاری در آن می توان به ارزش آن پی برد و در این میان شهرستان های یزد بخشی از این زیبایی را در دل خود نهفته دارد .

ادامه

روز طلای سبز

من و تو با دست هایمان نهال کوچک را به خاک سرد اسفند می سپاریم و آفتاب، گرمای خویش را هدیه راه طولانی اش می کند و آب، با پاکی اش بدرقه شکفتن اش می شود. زمینِ سبز، دوست داشتنی و خیال انگیز است. چشم را نوازش می دهد و زبان را به تسبیح وا می دارد. ما با هم در روز درختکاری قرار سبز می گذاریم و همدیگر را به کاشت و حفظ این موجود زیبای خداوندی سفارش می کنیم. این قامت بلند و باشکوه، طلای سبزی است که زیستن، شکوفایی، حرکت و پویایی را به ما می فهماند. خداوند این موجود سبز و بابرکت را مایه عبرت، حکمت و قدرت خویش قرار داده است.

ادامه

مثبت فکر کنیم

احساس فعال بودن و انگيزه داشتن در زندگي با برنامه ريزي شروع مي شود، بخصوص اگر اضافه وزن داريد يا به علت درگيري هاي کاري کم تحرک هستيد! روش هاي مختلفي براي به دست آوردن شادابي، طراوت روحي و همچنين فرم بودن و سلامت بدن وجود دارد. در اين مقاله به يکي از اين برنامه هاي مثبت و مؤثر اشاره مي کنيم.

ادامه

چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی

زمانی که یوسف بر اثر حسادت برادران خود در چاه افتاد. مالک بن دعر که با کاروانش از آنجا می‌گذشت او را نجات داد و به عزیز مصر فروخت. عزیز، نیز او را به خانه برد و به همسر خود، زلیخا گفت: «او را گرامی بدار. شاید روزی از او بهره بگیریم و وی را به فرزندی بپذیریم.»

ادامه

برترین های ایران در یزد

استان یزد از جمله استان های تاریخی و منحصر به فردی است که با وجود جاذبه های زیبا و کم نظیر، همه ساله گردشگران و مسافران را به سوی خود جلب می کند .

ادامه

تربیت اسلامی رو به فراموشی

قبل از هر چیز باید ببینیم هدف اسلام از تربیت چیست؟چراکه متاسفانه عمده مشکل ما درامر تربیت نداشتن هدف است واین بلا تکلیفی باعث شده نه تنها در این امر نتوانیم موفق شویم بلکه نتیجه عکس هم گرفته ایم.

ادامه

با بد غذایی کودکمان چه کنیم ؟

با افزودن غذاهای کمکی به برنامه غذایی روزانه البته در کنار شیر مادر، وزن شیرخواران در سال اول تا 3 برابر وزن تولدشان هم می‌رسد. در پایان سال اول زندگی می‌توان انتظار 25 تا 30 سانتی‌متر افزایش قد را هم از کودکان داشت که این افزایش قد و وزن در سال اول نشان‌دهنده نیاز بچه به مواد مغذی مناسب است.

ادامه

نخستين نماينده امام (ره) در سپاه

مبارزه عليه طاغوت و رژيم شاه و همچنين دشمني با استكبار يكي از مشخصات اصلي روحانيون است كه اين موضوع در همراهان امام راحل چه درقبل از پيروزي انقلاب و چه پس از نمود بيشتري داشت. شيخ فضل‌الله محلاتي جزو آن دسته از روحانيوني بود كه از روزهاي نخست مبارزه امام راحل عليه رژيم پهلوي،در كنار وي حضور موثري داشت و توانست در خيلي كار ها منشا خير و پيشرفت اهداف امام(ره) باشد.

ادامه

آشنایی با زندگی نامه مرجع عالیقدر آیت الله العظمی جعفر سبحانی

کتاب پر برگ تاریخ، در صفحات زرین خویش، مردان بزرگی را به ما می نمایاند که زندگی خویش را وقف هدایت بشر نموده و راه نجات انسانها از گرداب فساد و گمراهی از هیچ کوششی فروگذار نکرده اند.مردانی که زندگی خویش را وقف هدایت بشریت نمودند.پیامبران الهی و اوصیای آنها قافله سالار این گروهند که پیشاپیش عالمان و حکیمان متأله گام بر می دارند.

ادامه

حضور و نقش زنان در انقلاب

حضور و نقش زنان در انقلاب ؛ به واقع انقلاب اسلامی ایران كه در سال 1357 به پیروزی رسید، جنبشی بود كه در پانزده خرداد 1342 آغاز شد. به واقع انقلاب اسلامی ایران كه به واقع انقلاب اسلامی ایران كه در سال 1357 به پیروزی رسید، جنبشی بود كه در پانزده خرداد 1342 آغاز شد.
ادامه

بر هم زننده آرامشِ خانواده ایرانی

مقام معظم رهبری روز گذشته در دیدار شهردار تهران و اعضای شورای شهر پایتخت با ایشان، نکته مهمی را در لابلای بیاناتشان مورد توجه قرار دادند که طی سالیان اخیر بارها و بارها هم از سوی معظم له و هم از جانب علما و مراجع معظم تقلید عنوان شده است.  

ادامه

حمایت از پایان نامه های دینی

اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد در نظر دارد از پایان نامه های کارشناسی ارسد و دکترای مرتبط با حوزه دین حمایت نماید .

ادامه

راز موفقیت یک مرجع تقلید؛

کلاس درس آیت‌الله العظمی مکارم ترک نمی‌شود مطالعه زیادی در برنامه روزانه‌اش گنجانده شده، دیدارهای روزانه با گروه‌ها و اشخاص مختلف، نماز جماعت، سخنرانی، مصاحبه و ... از کارهای ایشان است.

ادامه

حماسه هویزه(نصر)

عملیات هویزه در تاریخ 15 دی ماه سال 1359 به مدت سه روز در منطقه عملیاتی جاده حمیدیه و سوسنگرد و با هدف آزادسازی پادگان حمیدیه و در نهایت خرمشهر توسط ارتش و سپاه انجام شد.

ادامه

پنجره ای به سوی دانش

موفقیت روزافزون علم در شناخت جهان هدفدار و قانونمند که با تکیه بر ابتکارات خلاقیت‌های به ودیعه نهاده شده از سوی خدای متعال در وجود بشر و بهره برداری از قدرت شگرف اندیشه آدمی صورت گرفته، فضای زندگی جدیدی را برای انسان‌ها به ارمغان آورده است.

این فضای جدید و این تمدن نوظهور که خود برخاسته از تعاملات عمیق میان تمدنی و میان فرهنگی است، موجد خواست‌ها، نیازها، اندیشه‌ها مسائل و مشکلاتی است که به نوبه خود توسعه علم و اندیشه را می‌طلبند.

ادامه

دین اسلام دین زندگی است

خانه بزرگی داریم که چند تا ماشین در آن است ، رنگ اتاق خواب خاص است ، رنگ صندلی ها خاص است ولی صاحب خانه با قرص می خوابد ، شش ماه است که با عیالش قهر است ، آیا این درست است ؟

ادامه

قدم هایی همراه با آتش

وصیت مرا درباره زنانتان حفظ کنید تا از دشواری حساب (روز قیامت) نجات یابید و هر کس وصیت من را حفظ نکند نزد خدا چه حال بدی خواهد داشت.

ادامه

تاثیرات اسباب بازی بر روی کودکان (2)

می‌خواهیم از اسباب‌بازی‌هایی صحبت کنیم که وارداتی‌اند و ممکن است تأثیرات منفی بر تربیت فرزندانمان داشته باشد. به خصوص در بین این اسباب بازی‌ها عروسک‌ها خیلی مهم‌تر هستند.

 

ادامه

تاثیرات اسباب بازی بر روی کودکان

 می‌خواهیم از اسباب‌بازی‌هایی صحبت کنیم که وارداتی‌اند و ممکن است تأثیرات منفی بر تربیت فرزندانمان داشته باشد. به خصوص در بین این اسباب بازی‌ها عروسک‌ها خیلی مهم‌تر هستند.

ادامه

یکی شویم برای تربیت

درست است زمانی که شما هر دو خسته و یا پرمشغله هستید حفظ و تداوم یک تعامل خوب دشوار است اما این دقیقا باارزش ترین تلاشی است که شما می توانید برای جلوگیری از بزرگ شدن موضوعات کوچک و کم اهمیت؛ و تبدیل شدن شان به مشکلات بزرگ انجام دهید.

ادامه

امام علی و تربیت فرزند

مقوله تربیت از ابتدایي‏ ترین و اساسي‏ ترین نیازهای زندگی بشری است و نه تنها تربیت لازمه جدایی ناپذیر زندگی كه متن آن بوده و بلكه زندگی، از گهواره تا گورش جلوه‏ای از آن است. انسان تنها در پرتو تربیت صحیح است كه به‏عنوان موجودی هدفمند و اندیشه ورز به اهداف وآرمانهای خود دست یازیده و قلّه رفیع سعادتِ مطلوب خویش را فتح مي‏نماید؛

ادامه

زندگی چگونه شیرین می شود

 مسائل خانوادگی متاسفانه كم نیست. دنیای علم هم حل نكرد.یعنی در خانواده های تحصیل كرده هم دغدغه هست. نگرانی هست. غرب هم حل نكرد.آنجا آمار طلاقش بیشتر از ایران است. تكنولوژی هم حل نكرد. اینهایی هم كه زندگی مدرن دارند یعنی باسواد و بی سواد،زندگی مدرن و مرفه و زندگی مشكل دار، روستا و شهری، همه هست. مسائل خانوادگی تقریباً در همه خانه ها هست.گاهی وقت ها از شهر در یك خانه هایی مسائل پیدا می شود كه آدم تعجب می كند.یك چیزهایی به ذهن من آمده كه آن چیزهایی كه زندگی را شیرین می كند چیست؟

ادامه

سلامت سالمندان

 مراقبت از سالمندان نياز به آگاهيهاي فني و پيچيده ندارد. اگر اطرافيان، افراد خانواده و فرد سالمند بعضي از نكات را بدانند و رعايت كنند، ميتوان از بسياري از حوادث ناگواري كه براي سالمندان رخ ميدهد پيشگيري نمود و شرايطي را فراهم ساخت كه سالمند خود را در خانواده فرد مفيدي احساس كرده و سربار نداند.

ادامه

علاقه خود را نشان بدهیم ...

اگر کسى را دوست دارید، چه از دوستان و برادران ایمانى، یا نسبت ‏به فرزندان و همسر و ... این محبت را بر زبان ‏آورید و آن را ابراز کنید، تا محبت ها افزوده شود و دوستی ها تداوم و استمرار یابد.

ادامه

به جیب شوهرت چوب حراج نزن!

اسلام می گوید زن باید حافظ آبرو و اموال همسرش باشد

 

قبول کنید بسیاری از دعواهای خانوادگی که در نهایت کارشان به دادگاه کشیده می شود از عدم امانتداری خانم ها سرچشمه می گیرد؛ فرقی ندارد که این خیانت مادی باشد یا معنوی. حتماً دیده اید که بعضی از خانم ها هنوز پای همسرشان به بیرون از خانه نرسیده گوشی تلفن را بر می دارند و با دوست و آشنا صحبت می کنند که در محل کار مشکل دارد، درآمدش کم است. چرا ماشین زیر پایش را فروخته و برای چه نمی تواند میهمانی مفصلی بگیرد! خلاصه آبروی شوهرشان را حراج می کنند. عده ای دیگر هم آنقدر بریز و بپاش می کنند که انگار نه انگار شوهرشان برای این پول زحمت کشیده اند در حالی که بنابر آموزه های دینی، یکی از وظایف زن نسبت به همسر امانتداری است. مهم تر از همه اینکه وقتی اعتماد شوهر از زنش سلب شود. دیگر نه رازش را به او می گوید و نه پولش را در اختیارش قرار می دهد. همین موضوع کافی است که بنیان های خانواده ای به باد برود.

ادامه

سمبل محبت (هدیه دادن)

هدیه سمبل محبت است و هرچه بیشتر افزایش یابد محبت قلبی انسانها افزایش بیشتری می یابد و از همین روست که خداوند تبارک و تعالی صدقه را بر پیامبرش حرام کرده ولی هدیه را برای او مستحب شمرده است.

ادامه

بوی گل (اثرات همنشین خوب و بد)

انساني كه بكوشد لحظات عمرش را با صالحان و انسانهاي كمال يافته سپري كند، بدون ترديد در روح و جسم او تأثير مثبتي خواهد گذاشت.
ادامه

حجاب زن ،حق الهی است

آیت‌الله جوادی‌آملی در نوشتاری جایگاه و ارزش حجاب زن و لزوم توجه بانوان به آن را در قالب پاسخ به پرسشی عنوان کرد.

ادامه

زندگی فردی سوغات سبک زندگی غربی

حجت الاسلام والمسلمین دکتر مرتضی آقاتهرانی، استاد اخلاق و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی است در بیان ویژگی های سبک زندگی دینی، حرکت به سمت زندگی غربی و فردی زیستن را دشمن نظام خانواده و مخالف با عقاید اسلامی برشمرد. ایشان بی خبری از یکدیگر را از فتنه های زندگی مدل غربی دانست و تبعیت از غرب و حرکت به سمت زندگی فردی را تأسف بار توصیف کرد.

ادامه

توصیه های مهم به کنکوری ها

داوطلبین عزیز و پرتلاش ، براي تحقق همه توصيه هاي بيان شده در طول پايه هاي تحصيلي گذشته تا امروز ، براي استفاده از درصد بالايي از معلومات و دانش خود در جلسه آزمون و تقويت قواي علمي خود ضرورت دارد نکاتی را مورد توجه قرار دهید تا بتوانید با یاری خداوند متعال آزمون را به خوبی هدایت و کنترل نمایید و شاهکاری درخور توجه و شایسته رقم زنید

ادامه

روزگار خوش جواني

جواني، بهار عمر و فصل طربناک زندگي است. هيچ دوره اي از زندگي چونروزگار جواني، سرسبز و خرّم نيست، و هيچ انساني همانند زمان جواني، توانمند و پر انرژي نيست. بسياري از پيروزي ها و کاميابي ها، تنها در سايهجواني امکان پذير است و بسياري از آرزوها و هدف ها، فقط در فرصت جوانيقابل دست يابي است. جواني فرصتي است که بر خلاف بسياري از فرصت هاي ديگر،تنها يک بار در اختيار همه قرار مي گيرد و چون به انجام خويش برسد، هرگزامکان نخواهد داشت. پس «فرصت جواني»، طلايي ترين فرصت ها و ناب ترين موهبتهاست و نمي توان در اين نکته ترديد کرده هدر دادن روزگاران خوش جواني وتباه کردن اين بهار زندگاني، به اندوهي انبوه و حسرتي متراکم خواهدانجاميد، اما اين روزگار، اقتضاهايي دارد؛ اقتضاهايي که بخشي از آنها بهجوان بر مي گردد و بخشي نيز به آنها که با جوان در تعاملند. آنها که بهجوان بر مي گردد، «نازها» و «نيازها»ي جواني است. نازها، يعني «سرزندگي،شيک پوشي، آراستگي، جمال گرايي، آرمان گرايي و ...؛ و نيازها، يعني عبادتو تضرع؛ دانش اندوزي، مهار و تعديل غرايز، تهذيب نفس، ورزش، مطالعه،مسئوليت پذيري و... .

ادامه

در آداب مهمانى

از طريق شيعه ، رواياتى در كافى از امام صادق (ع ) نقل شده كه مى فرمايد: (( رسول خدا (ص ) فرموده : وقتى كه مهمان مى آيد و به قومى وارد مى شود، روزى اش را با خود از آسمان مى آورد و وقتى كه آن را مى خورد، خداوند به خاطر ورود او بر ايشان ، آنها را مى آمرزد.))

ادامه

روزگار خوش جواني

جواني، بهار عمر و فصل طربناک زندگي است. هيچ دوره اي از زندگي چونروزگار جواني، سرسبز و خرّم نيست، و هيچ انساني همانند زمان جواني، توانمند و پر انرژي نيست. بسياري از پيروزي ها و کاميابي ها، تنها در سايهجواني امکان پذير است و بسياري از آرزوها و هدف ها، فقط در فرصت جوانيقابل دست يابي است. جواني فرصتي است که بر خلاف بسياري از فرصت هاي ديگر،تنها يک بار در اختيار همه قرار مي گيرد و چون به انجام خويش برسد، هرگزامکان نخواهد داشت. پس «فرصت جواني»، طلايي ترين فرصت ها و ناب ترين موهبتهاست و نمي توان در اين نکته ترديد کرده هدر دادن روزگاران خوش جواني وتباه کردن اين بهار زندگاني، به اندوهي انبوه و حسرتي متراکم خواهدانجاميد، اما اين روزگار، اقتضاهايي دارد؛ اقتضاهايي که بخشي از آنها بهجوان بر مي گردد و بخشي نيز به آنها که با جوان در تعاملند. آنها که بهجوان بر مي گردد، «نازها» و «نيازها»ي جواني است. نازها، يعني «سرزندگي،شيک پوشي، آراستگي، جمال گرايي، آرمان گرايي و ...؛ و نيازها، يعني عبادتو تضرع؛ دانش اندوزي، مهار و تعديل غرايز، تهذيب نفس، ورزش، مطالعه،مسئوليت پذيري و... . 

ادامه

بزرگ‌اندیشانی امیدوار باشیم

بزرگْ اندیش باشیم و بزرگوار، زندگی کنیم، که انسان، همه تن اندیشه است. و اندیشه ما، همه عظمت ما و عظمت ما، فلسفه حیات و آفرینش ما. بزرگ اندیش باشیم تا در روشنایی اوج، رها شویم؛ تا واژه ای که در جلالتمان به کار می بریم سبز سبز باشد؛ تا هر روز، هفت آسمان و هفت دریا را به آنی طی کنیم.

ادامه

عفو و گذشت، اوج بزرگواری ها

از جمله اخلاق کریمانه که شخصیت انسانی را به مکارم اخلاقی نزدیک می کند و اوج اخلاقی شخص را به نمایش می گذارد، عفو و گذشت از گناه، خطا و لغزش های دیگری و خودداری از مجازات و تنبیه است. در آیات قرآنی این گونه رفتار از مصادیق احسان دانسته شده و در روایات معتبر از معصومان(ع) اوج مکارم اخلاقی و بزرگواری ها معرفی گردیده است.

ادامه

اثر کم حرفی و پرحرفی

عاقل زبانش را رها نمى‏سازد در سخن گفتن مگر بعد از مشورت و فكر و سنجش. ولى احمق حرف ها و سخنانى كه از زبانش مى‏پرد قبل از مراجعه بفكر و دقت و اندیشه است. بنا بر این گویا زبان عاقل تابع و پشت قلب او است و قلب احمق تابع زبانش می­باشد.

ادامه

درهای زندگی را باز کنیم

گاهى به طور كلى درهاى زندگى به روى انسان بسته مى‏شود و انسان دست به هر كارى مى‏زند با درهاى بسته روبرو مى‏شود كه در روايات از آن تعبير به تنگى معيشت كرده‏اند و به تعبير قرآن معيشت ضنك است.

ادامه

تغییرات شیرین زندگی

زندگی مشترک تان خوب پیش نمی رود؟ سرد شده اید و دیگر هیجانی برای هر روز کنار هم بودن ندارید؟ زیاد بحث می کنید یا آنقدر نسبت به هم بی تفاوت شده اید که حتی با هم بحث هم نمی کنید؟ شاید فکر کنید شما هم مثل خیلی از زوج های دیگر درگیر زندگی روزمره شده اید اما اشتباه می کنید! چنین اتفاقاتی در زندگی مشترک اصلا طبیعی نیست. به جای اینکه به این زندگی کسالت بار تن دهید، آستین تان را بالا بزنید و برای بازسازی زندگی غبار گرفته تان تلاش کنید. کار آسانی نیست و یک روزه هم انجام نمی شود؛ اما اگر واقعا برای چنین تغییراتی انگیزه داشته باشید، زودتر از آنکه تصور کنید اوضاع زندگی خسته کننده تان به روزهای شیرین برمی گردد.
ادامه

حرف های شنیدنی از موشک فوتبال ایران

مهدی مهدوی کیا، کاپیتان محبوب پرسپولیس خیلی غیرمنتظره از فوتبال خداحافظی کرد، او در گفت و گو با هفت صبح از همه خوبی ها و بدی های دنیای فوتبال می گوید؛ از زمین های خاکی میدان خراسان تا هامبورگ آلمان.

ادامه

مسافران بهشت

ارديبهشت، بهشت مسافران است. باور نداريد؟ کافيست سري به چهارگوشه کشور بزنيد تا ببينيد در اين ماه جادويي، چطور طبيعت به زيباترين شکل خود در مي‌آيد.

ادامه

کلید های خوشبختی زندگی

تداوم با نشاط یک زندگی زناشویی نیازمند گذشت و ایثار است، چرا که وقتي همسران ندانند چگونه گذشت كنند، ناراحتي ها انباشت مي شوند و دست آخر به یک روابط سرد و ناراحت کننده منجر مي شود.

ادامه

درمان تکاثر و فقر

هرچند ممکن است، مقابله فرهنگی، به تنهایی نتواند ریشه کن فقر و تکاثر در جامعه باشد، اما تا حدّ زیادی می‌تواند آثار نامطلوب آن‌ها را – به ویژه در عرصه اقتصادی و اخلاقی- خنثی سازد و زمینه مساعدی برای اجرای دیگر ابعاد این مبارزه فراهم آورد.

ادامه

ویژه نامه :اسوه خدمت و ساده زیستی

حجت الاسلام و المسلمین سید جلال یحیی‌زاده در سال۱۳۳۹ هجری شمسی همزمان با سوم شعبان‌المعظم خجسته سالروز میلاد با سعادت سرور آزادگان جهان حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) در خانواده‌ای مذهبی در شهرستان میبد چشم به جهان گشود.

ادامه

زن باید مطیع شوهرش باشد یا نه ...

حتی اگر مرد خرجی ندهد. پس عدالت چه می‌شود؟

در ادامه سؤال به اموری چون پاسخ مثبت به تقاضای تمکین، نبخشیدن اموال بدون اجازه و ... نیز اشاره شده بود.
نباید از میان هزاران گفته یکی را انتخاب کرد و سپس بدون هیچ تحقیق و تأملی در ابعاد مفهومی آن به قضاوت نشست. هر چند که آن گفته واقعاً حدیث موثق باشد.

ادامه

ویژه نامه :دردانه ای در دل کویر

یزد شهر عجیبی است. از آن نوع عجایبی که می‌توان برای بقیه استان‌ها و شهر‌های ایران هم به کار برد. از جمله شهر‌هایی که می‌توان هم در وصف باقلواهایش نوشت و هم بادگیر‌هایش و هم لاجوردی بودن لعاب کاشی‌های مساجدش که هر کدام به تنهایی حکم یک اثر هنری را دارند. از لهجه و خلق و خوی مردم یزد و آداب و رسوم به جا مانده از زرتشتیان که بسیار گفته شده اما با همه این تعاریف تکراری با همه گزارش‌ها و نوشته‌ها درباره یزد، می‌توان گفت که یزد بی نهایت دیدنی است

ادامه

چند پیشنهاد مؤثر برای تربیت کودک

به کودک بیاموزید که خود را باور داشته باشد.
-رفتار خوب و قابل قبول کودک را تشویق کنید.
-به کودک مسئولیت هایی درحد توانش بدهید.
-سعی کنید از کودک فاصله نگیرید.

ادامه

ویژه نامه : دریچه دانایی

(بمناسبت نمایشگاه کتاب در استان یزد)

شما روزي چند ساعت مطالعه مي‏کنيد؟ در هر شبانه‌روز چقدر از زمان‏تان را به مطالعه کتاب، روزنامه و مجله اختصاص مي‏دهيد؟ تا به حال به اين موضوع فکر کرده‌ايد که چطور مي‌توان کتاب خواندن را به عادتي روزانه تبديل کرد. اگر خريد، مطالعه و نگهداري صحيح از کتاب، بخشي از زندگي روزمره شما باشد،

ادامه

معبري به آسمان

آسمانی شدن نه بال می خواهد و نه پر!دلی می خواهد به وسعت خودآسمان.می خواهی آسمانی شوی؟می خواهی آسمان دلت را از ابرهای سیاه تردید پاک کنی؟می خواهی همچون زلال آبی آینه شوی و به خیل روندگان مسلک عشق پیوندی؟می خواهی چشم هایت رو به نور باز شود ،عاشق شوی،آنگونه که همه چیز را در او و همه چیز را با او ببینی؟باشد....باشد؛می گویم.به سرزمین توبه و تقصیر برو و همراه شو با قافله ی راهیان نور در

ادامه

تا کجا خودت را قبول داری ؟

گاهی علت کاهش اعتماد به نفس این است که فرد در هیچ کاری مهارت و تخصص لازم را کسب نکرده است. سعی کنید از همین امروز مهارت هایی را آموزش ببینید و خود را در این زمینه تقویت کنید.

ادامه

لاغری به شرط دویدن

انتخاب ِ بهترین زمان همیشه با شماست، یعنی شما هستید که مناسب ترین زمان را برای دویدن تشخیص می دهید و آن را برمی گزینید.

ادامه

مدیریت بحران را یاد بگیرید !

وقتی پای زندگی خانوادگی به میان می آید ، پرسش این نیست که بحران ، ضربه می زند یا خیر . پرسش این است: بحران چه زمانی اتفاق می افتد.

ادامه

حجاب از ديدگاه روانشناسي

پس حجاب احساس ارزشمندي است؛ كه موقعيتي بلند مرتبه براي زنان پديد مي‏آورد و مردان را در محدوديت فرو مي‏برد. اگر چه در بيان به زنان گفته مي‏شود كه پوشيده بيرون آييد؛ ولي واقعيت آن است كه به مرد گفته مي‏شود، بهره برداري جنسي در همه جا ممنوع. چون راه چشم را كه نافذترين كانال حسيِ مردان است، نمي‏توان سد كرد.
 

ادامه

اشک های پیرزن

پهلوان در حالی که چشمایش از اشک برق می زد چادر را برداشت و ملتمسانه از پیرزن خواهش کرد که آن را بگیرد. پیرزن چادر را که تختی به او داده بود دوباره روی تل هدایا انداخت و با لحن مادری که از حرف گوش نکردن فرزندش بی حوصله شده گفت:« مرحمت خشک و خالی که فایده ندارد، پسرم.»

ادامه

آیت الله تهرانی آرزو داشت روز اربعین از دنیا برود

آیت الله تهرانی نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت را مثالزدنی خواند و گفت: ایشان نسبت به اهل بیت و امام حسین(ع) فانی بود، ایشان زمانی که در ماه محرم در بیمارستان شیمی درمانی می کردند، با اصرار خودشان از بیمارستان ترخیص شدند و در جلسه روضه امام حسین شرکت کردند و تا زمانی که نفس داشتند با تمام وجود یا حسین می گفتند.

ادامه

متن پیام تسلیت مراجع، علما و شخصیتها

ارتحال عالم ربانی، استاد بزرگ حوزه‌ی علمیه‌ی تهران، حضرت آیت الله آقای حاج شیخ مجتبی تهرانی رحمة‌الله علیه موجب تأثر و تأسف گردید.

ادامه

به پایان دنیا سلام کنید!

فکر می کنید چند نفر از شایعه پایان دنیا یا تاریکی 3 روزه زمین اطلاع پیدا کرده اند و برای در امان بودن از اتفاقات آن اقدام به ذخیره سازی مایحتاج ضروری خود نموده اند؟ آیا شرکتی را می شناسید که تنها تا تاریخ 21 دسامبر 2012 / 1 دی 1391 برای خود برنامه ریزی کرده باشد و برای بعد از آن دیگر هیچ برنامه ای نداشته باشد؟

ادامه

ویژه نامه :سلام همسایه

وجود همسایه خوب، برای آدمی نعمتی ارزشمند و همسایه خوب بودن، مایه محبت و دوستی است. دل ها همواره متوجه جایی می شود که نیکی و مهربانی در آن حاکم باشد و هرجا که شهد خیر باشد، افراد گرد هم می آیند. نقش رفتار نیک در همسایگی، در ایجاد تجمع های پرشکوه و الفت های اجتماعی، فراوان است. حضرت علی علیه السلام می فرماید: «مَنْ حَسُنَ جِوارِه کَثُرَ جیرانُهُ؛ آن که همسایگی اش نیکو باشد، همسایگانش روزافزون می شود.»

ادامه

خدايا به داده‌ها و نداده​هايت شكر.

جالب است بدانيد محققان دريافته‌اند در شكر‌گزاري و عبادت و فكر كردن به جنبه‌هاي مثبت زندگي، رازي نهفته است كه قدرت شما را براي كنترل امور بالا مي‌برد و در عين​حال سلامت رواني شما را تضمين مي‌كند.

ادامه

نقش كليدي زن در خانه و خانواده

زن از نظر اسلام از لحاظ نفس و روان هيچ تفاوتي با مرد ندارد؛ تفاوت هاي ميان زن و مرد در فيزيك بدني و اندام است كه البته موجب مي شود تا نقش هاي متفاوت و مكملي را از يكديگر بپذيرند.

ادامه

کمی جدی بگیریم

نكته اي كه محققان به آن اشاره مي كنند اين است كه افسردگي به سراغ همه مي آيد. مرد و زن، مجرد و متاهل و آن هايي كه بچه دارند و ندارند اما هنوز علت اين كه چرا ميانسالي دوره مستعد افسردگي براي مردان و زنان است، دقيقا مشخص نيست.
براساس اين پژوهش، اغلب افراد با رسيدن به سن پنجاه سالگي از خطر افسردگي رهايي مي يابند و وقتي به سن هفتاد سالگي مي رسند درصورتي كه سلامت كافي داشته باشند، همچون يك جوان سالم شادماني مي كنند.

ادامه

یک میدان و دو هجوم

در ميدان نظامى، مجروح را به عقب بر مى‏گردانند تا مداوا شود، در صحنه فرهنگى، پس از اولين زخم و تركش، به خطوط جلوتر انتقال مى‏يابد.
تير و تركش، بر سر و دست مى‏نشيند، ولى زهر هوس و ويروس گناه، بر ايمان و انديشه آسيب مى‏رساند.

ادامه

مشکلات زندگی را خیلی جدی نگیریم

زن جوانی که از کشمکش های زندگی خسته شده بود، با مادرش دردودل کرد. او به مادرش گفت که چطور مسائل برای او سخت شده و چگونه او برای روبرو شدن با مشکلات ناتوان گشته است. مادرش او را به آشپزخانه برد و سه ظرف را پر از آب کرد. او در ظرف اول مقداری هویج ریخت، در دومی چند تخم مرغ و در آخرین ظرف، دانه های قهوه، بدون هیچ صحبتی آنها را روی حرارت گذاشت تا بجوش آیند. بیست دقیقه بعد حرارت را خاموش کرد و از دخترش پرسید: «چه می بینی؟»

ادامه

کودک شویم... کودک بمانیم

 کودکان خالص و بی گناهند چرا که هنوز به دنیا عادت نکرده اند. چرا که هنوز از بهشت نشانه دارند. تازه و سر زنده اند و نشانه ای از حیات دوباره که از دنیای قبلی رخت بر بسته و به دنیای ما می آیند.

ادامه

تصویر خورشید

تبیان کودک و نوجوان یزد بمناسبت میلاد امام رضا (ع) اقدام به برگزاری مسابقه بزرگ نقاشی در بین کودکان یزدی نمود

ادامه

گردان امام رضا نجات‌بخش آهوان دشت آهن

در شرایطی که 25 رزمنده، تنها با دو قبضه آرپی جی و چهار گلوله میان صدها تانک دشمن گیر افتاده و مانند آهوهایی در پی ضامن بودند، گردان ضد زره امام رضا(ع) یاری رسان آنها شد.

ادامه

شرحی از زندگی نامه شهید شیخ محمد خیابانی

شهید شیخ محمد خیابانی در سال 1297 ق در خامنه، از توابع شهرستان شبستر، به دنیا آمد. پدر او حاجی عبدالحمید در روسیه به تجارت مشغول بود و قریب سی سال در شهر پتروفسکی، پایتخت آن روز جمهوری خودمختار مسلمان نشین داغستان، مقیم و مشغول داد و ستد بود. شیخ محمد در اوایل کودکی مقدمات دروس آن دوره را در مکتب خواند و سپس به روسیه سفر کرد و در تجارت خانه پدر مشغول کار شد و پس از آن به تبریز بازگشت.

ادامه

چگونه به آرامش برسیم ؟

یایید لحظاتی بیندیشیم! به زمانی بیندیشیم که خشم، سراسر وجودمان را فرا می گیرد و دیگر جایی برای شور و شوق، باقی نمی ماند؛ به جای آرامش، تنش و اضطراب بر وجودمان مستولی می شود و از همه کس و همه چیز - و شاید بیش تر از همه از خودمان - خسته و دلزده می شویم؛ از کنش ها و واکنش هایی که می توانست به گونه ای دیگر رقم بخورد؛ از واژه هایی که کاش هرگز به زبان ما نمی آمدند! کاش می شد قدری از رفتارهای شتابزده و نابجای خود بکاهیم و با آرامش و متانت بیشتری با قضایا برخورد کنیم! آیا ما مقصریم یا عصر رایانه ها و تکنولوژی پیشرفته؟ شاید بتوان گفت که ما انسان هایی هستیم که آرامش را گم کرده ایم. در گذشته های دور، اجداد ما، در آرامش محض، زندگانی به سر می بردند. مردانی که بسیار شکیبا و صبور بودند و در هر لحظه از حیات خود، آرامش را می جستند و چه راحت به آن دست می یافتند. راستی بیایید دیگرگونه به زندگی نگاه کنیم و ببینیم کجای کار خطاست؟ و می باید چه کنیم و یا چه نبایست انجام دهیم؟ آیا می دانید اعتقادات مذهبی مهم ترین نقش را در آرامش افراد به عهده دارد؟ آیا می دانید پناه بردن به طبیعت، می تواند آرامش گم شده را به فرد باز گرداند؟ تاکنون به نقش ورزش و تأثیرات آن بر آرامش افراد اندیشیده اید؟ آیا باور دارید که نوع پوشش و تغذیه نیز در آرامش فرد، تأثیر بسزایی دارد؟

ادامه

پدر علم فیزیک

12 شهریور ماه سالروز درگذشت پدر علم فیزیک ایران است. این گفتگویی است که در سال 1382 با مهندس حسابی فرزند پروفسور حسابی انجام شده است که با اندکی تلخیص تقدیم کاربران عزیز این پایگاه اطلاع رسانی می شود. روحش شاد!

ادامه

ستاره فروزان شهر دارالعباده

ابوجعفرمحمد بن علي بن عبيدا... احمدبن علي العريضي ابن جعفربن محمد الصادق (ع) از جمله آن ستارگان فروزان آسمان امامت است كه تقدير الهي براين قرار گرفت كه دريزد رحل اقامت افكند و ماندگاراين ديار شود.علي‌بن جعفر، كوچكترين فرزندامام صادق (ع) ساكن روستاي عريضي درصومة مدينه بود اما براو واولادش چه گذشت كه آواره قراء وامصاردورونزديك شدند و نواده اش به مركز ايران رسيد ،‌ حافظه تاريخ چندان چيزي به ياد ندارد وتنها اين مورد معلوم و مسلم است كه اودراواخر قرن چهارم هجري به‌صورت ناشناس ودرهيئت درويشان به اين شهروارد شد وچندي براي گذران معاش به شاگردي آهنگري رفت تا اينكه براثرخواب حاكم يزد « اميراوجش» شناخته شد

ادامه

بازيهاي مدرن تخريب افكار نوجوانان در خشونت و ابتذال

بازيهاي رايانه اي يكي از سرگرمي هاي كودكان، نوجوانان، جوانان و حتي بزرگسالان در عصر جديد است. اين بازيهاي مهيج و پركشش ساعتها نوجوان و جوان ما را در مقابل صفحه نمايشگر ميخكوب كرده او را از دنياي واقعيات به عالم تخيلات فرو مي برد و در اين گيرودار يا چيز اندكي را به او مي آموزد و يا چيزي را از او مي گيرد، يا اينكه او را در تخيلات بي پايان به حال خود رها مي كند.

ادامه

عوامل پرخوابی

پر خوابی مانند بی خوابی، یکی از اختلالات خواب است و برای حل این مشکل، باید علت های آن کاملاً بررسی شوند. علت احتمالی پرخوابی، ممکن است مشکلات روحی (مانند افسردگی، نامنظم بودن چرخه خواب، رژیم غذایی نامناسب، آب و هوا، مشکلات جسمانی، داروها و سوء مصرف داروهای مؤثر بر روان باشد)

ادامه

پول ما نباید از وطن خارج شود!

در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی به نام تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شده است بد نیست یادی از بزرگانی بکنیم که در سال های خفقان رضاخانی و در دوره ای که ایران مستعمره بیگانگان بود دست از حمایت از تولیدات داخلی برنداشته و تمام ما یحتاج خود را از تولیدات ایرانی استفاده می کردند.

ادامه

افزايش جمعيت مسلمانان، افتخار و عزت اسلامي

افزايش جمعيت در اسلام يك اصل است. خداوند بارها در آيات قرآني كساني را كه به خاطر فقر يا توهم فقر از بچه داري جلوگيري مي كنند يا فرزندان را در رحم يا پس از آن مي كشند، سرزنش مي كند؛ چرا كه خداوند روزي رسان همه آفريده هايش است و به قول معروف آن كه دندان دهد نان دهد. با نگاهي به برخي از كشورهاي جهان مانند چين و هند كه هر يك از آنها بيش از يك ميليارد جمعيت دارند، به سادگي مي توان دريافت كه كشور ايران ظرفيت بيشتر جمعيت را دارد كه مسئولان با تنظيم خانواده و اصلاحات غربي و ضداسلامي، رشد جمعيت را به صفر و درنهايت منفي رسانيده اند.

ادامه

چقدر بايد بخوابم؟

كمبود خواب همه چيز را از جمله توانايي فردي و خلق و خوي شخص براي توجه در كلاس را دربرمي گيرد.
واكنشهاي كند و عدم تمركز به دليل كسري خواب، تنها در مدرسه و فعاليتهاي ورزشي تأثير نمي گذارد. بلكه كمبود خواب با مشكلات عاطفي مانند احساس غمگين بودن و افسردگي هم ارتباط دارد. خوب خوابيدن به ما كمك مي كند تا از نظر جسمي سلامت باشيم، به اين طريق كه سيستم بدن ما را به حدي كند مي كند كه پس از يك روز فعاليت، انرژي از دست رفته را به ما باز مي گرداند.

ادامه

شرایط گناه محیاست بفرمایید

به هر جایی که در این اینترنت سر می زنیم حداقل یک تصویر مستهجن است نیاز به زحمت هم نیست فقط لازم است دو کلمه تایپ کنید تا پیشنهادهای زشتشون را برایتان در جستجوها بیاورند

ادامه

در چند قدمی آرامش...

 

مرد نقص خود را با زن، و زن نقص خود را با مرد، و هر دو با خانواده كامل مي‌كنند. مرد در وجود خود به كمالي نياز دارد كه با زن تأمين مي‌شود، و زن در وجود خود به كمالي نياز دارد كه با مرد تأمين مي‌شود، و هر دو به مجموعه‌اي نياز دارند كه فقط با خانواده تأمين مي‌شود.
ادامه

همسرداری نمونه در اسلام

یکی از مبانی اخلاقی در اسلام، مبحث همسرداری است. همسرداری نیازمند به اجرای مباحث طرفینی بین زن و مرد می باشد، بدین معنا که برای دست یابی به همسرداری بهینه و اصولی، هم مرد نقش مهم و به سزایی دارد و هم زن. بر همین اساس، ما در این مقاله برآنیم که اولاً از اصول همسرداری مباحثی ارائه کنیم و ثانیاً وظایف هر یک از مرد و زن نسبت به یکدیگر را به صورت جداگانه بررسی نماییم و در آخر به علل اختلافات بین زن و مرد بپردازیم.
کلید واژه: همسرداری، شوهر، همسر، زن، مرد، اختلاف.
 

ادامه

کی بیدار می شویم

خواهش می‌کنم این جمله را با دقت بخوان و فکر کن تا عظمت آن را درک کنی الناس نیام اذا ماتوا انتبهوا (مردم خوابند وقتی که مردند متنبه می‌شوند، بیدار می‌شوند) که حدس می‌زنم این جمله زیبا از فاطمه بزرگ آن الگوی نمونه شاهد اسوه در همه زمانها برای همه نسلها و همه دختران و مادران تاریخ آن چهره زنده که جز از وقایع مرگ او از تاریخ زندگیش چیزی نمی‌دانیم و او که باید در لحظه‌های زندگی در تصمیم‌ها در انتخاب در جلو چشمانمان باشد تا بیاموزیم که چگونه زندگی کنیم و چگونه بمیریم.

ادامه

هنر های دستی استان کویر

اين استان ،با موقعيت خا ص آب و هوايي ، وضعيت اقتصادي و دور افتادگي از مركز ، از علتهاي روي آوردن مردم به صنا يع دستي بوده كه اين صنايع از زمانهاي بسيار دور تا به امروز مورد توجه صنعتگران، هنرمندان و مردم هنر شناس كشور و جهان قرار دارد.

گرچه بسياري از اين صنايع به فراموشي سپرده شده و يا درحال حاضر با پيشرفت فن آوري اين صنايع از شكل و فرم اصلي خود خارج شده است، اما بازهم در بازارهاي شهر و كارگاههاي صنايع دستي مي توان تاريخ گذشته و هنر يزدي ها را مشاهده نمود

ادامه

در جستجو آرامش

 

شما چقدر عصباني هستيد آيا تاكنون از خود پرسيده ايد چرا بيش از ديگران عصباني مي شويد عكس العمل هاي عصبانيت گاهي به صورت عادت درآمده اند و به صورت اتوماتيك به اين شرايط با عصبانيت واكنش نشان مي دهيد بدون اينكه حتي لحظه اي به عكس العمل خود بينديشيد. گاهي ممكن است پس از تفكر از شدت عصبانيت خود تعجب كنيد.

ادامه

زنان ايراني و جهاد اقتصادي

زن در جامعه نقش بسيار مهمي در پيشرفت فكري و ساختن روح و شخصيت نسل‌هاي امروز و فردا دارد واگر جامعه زنان بخواهند اين مسئوليت اخلاقي واجتماعي خود را به درستي انجام دهند، هر كاري در زمينه موفقيت يك جامعه چه در زمينه فرهنگي و اجتماعي و چه در عرصه سياسي و اقتصادي اجرايي خواهد شد.

ادامه

درس‌هاي بيداري از امام خميني

و بر دولتها و دست‌اندركاران است چه در نسل حاضر و چه در نسلهاي آينده كه از متخصصين خود قدرداني كنند و آنان را با كمكهاي مادي و معنوي تشويق به كار نمايند و از ورود كالاهاي مصرف ساز و خانه‌برانداز جلوگيري نمايند و به آنچه دارند بسازند تا خود همه چيز بسازند.

ادامه

نماد شیطان پرستان چیست

مدیر گروه‏های پژوهشی مرکز مطالعات بهداشت معنوی با اشاره به نمونه‌ای از تردستی شیطان‌پرستان در استفاده از نمادها، ابراز داشت: چنانکه «آنتوان لاوی» در کتاب خویش «کالی» و «شیوا» را که در میان هندوها و یوگی‌ها جایگاه خاصی دارند و از خدایان هندو به ‌حساب می‏آیند، همان شیطان معرفی می‌کند! بعضی از نمادهای «ماسون‌ها» یا «کابالا» نیز اکنون در خدمت این آیین قرار گرفته است، هر چند جریان شیطانی محصول عرفان یهود و فراماسونری و نتیجه نامشروع این دو جریان است، جریان شیطانی، امروزه خود را آیینی برخوردار از سنت‌های منحصر به‌ فرد، نمادهای ویژه، مبانی مجزا و در یک کلمه، یک «جریان مستقل تاریخی» معرفی می‌کند.

ادامه

دل نوشته ای زیبا در مورد بی حیایی و بی حجابی

 

من آنروز در وصیت نامه ام می نوشتم : خواهرم حجاب تو بر علیه دشمن از خون من موثر تر است ، بعضی ها امروز حتی در پروفایل شان می نویسند : همیشه به روز هستم ، دوره و زمانه عوض شده و عشق من مد گرایی و تقلید از غربی هاست !

ادامه

پیوند عضو ،آغازی بر پایان زندگی


امروزه در كشور ما هزاران بيمار با تحمل رنج و عذاب بسيار، در انتظار دريافت عضو پيوندي لحظه‌شماري مي‌كنند و اين درحالي است كه اهداي عضو، يكي از اقدامات بسيار ارزشمند انساني محسوب مي‌شود. بررسي‌هاي انجام شده در كشور نشان مي‌دهدكه هر سال 25 درصد از بيماران در ليست انتظار عضو، متاسفانه جان خود را از دست مي‌دهند و در عين حال سالانه 3 هزار نفر به دليل تصادف‌هاي رانندگي دچار مرگ مغزي مي‌شوند و اعضاي سالم‌ بدنشان دفن مي‌شود و از بين مي‌رود.

كارشناسان بهداشتي معتقدند اهداي عضو، نياز به فرهنگسازي دارد و هم‌اكنون مهم‌ترين مشكل براي استفاده عضو از افراد مرگ مغزي، عدم آگاهي مردم و رضايت ندادن خانواده‌هاي افراد فوت شده براي اهداي اعضاي بدن آنان است.

ادامه

اگر استخر شنا می روید .....

از بين بيماري هاي منتقله از طريق شنا مي توان به تب تيفوييدي، اسهال، عفونت چشمي ليپتوسپيروزيس، كرم هاي حلقوي، عفونت هاي پوستي، عفونت سينوس ها، عفونت گوش و گلو اشاره كرد.
عفونت هاي ويروسي و قارچي، مثل عارضه خارش پاي شناگران كه يك بيماري قارچي پوست است. عفونت چشم، گوش، گلو و بيني، عفونت هاي بخش فوقاني دستگاه تنفس و عفونت هاي روده اي نيز از ديگر مشكلات استخرهاي عمومي هستند.

ادامه

فتواي جاودانه

حضرت امام خميني رحمه‌الله مي‌فرمايد: "ايشان يك سطر نوشت كه تنباكو حرام است، حتي بستگان خود آن جائر هم و حرمسراي خود آن جائر هم ترتيب اثر دادند به آن فتوا و قليانها را شكستند.

ادامه

لجبازي نكنيم

بیشترین گرفتاری ما در جامعه کنونی لجاجت است .یکی از گرفتاری های زناشویی لجاجت ها و بهانه جویی هاست.ما یک استقامت داریم و یک  لجاجت .استقامت ، اصرار ورزیدن بر یک ارزش است ،

ادامه

معجزه ای به نام محبت


انسان تشنه محبت است ، اگر آب زلال محبتى از كسى يافت با تمام وجود به او علاقه مند مى شود و انس مى گيرد وگرنه بناچار وقتى آب زلال و شيرين نبود به آب شور هم بسنده مى كند.براى همسرتان آب شيرين ، و گوارائى باشيد در محبت ، و غذاى لذيذ و خوشمزه اى از محبت تدارك ببينيد كه مشتاقانه بسوى خانه آيد، نه آب شور دواى تلخى كه بناچار بايد خورد و تحمل كرد.

ادامه

پدر ، معلم خانواده

به فرموده پیامبر پدر مسئول است. او مسئول است اعتماد را در درون خانواده بیاورد، مراقب فرزندان باشد و زمینه را برای استقلال و آزادی فراهم آورد و مخاطرات را از آنها دور سازد. از همان دوران جنینی پدر باید زمینه ساز تربیت فرزند باشد تا روزی که او به دنیا آمد دچار گرفتاری و سردرگمی نباشد.

ادامه

تصمیم درست بگیریم؟

تصمیم‌گیری، بخش مهمی از زندگی انسان‌ها را تشکیل می‌دهد. همه‌ی ما هر روزه تصمیم‌هایی می‌گیریم که بعضی از آن‌ها ساده و کم‌اهمیت بوده و ممکن است تأثیر زیادی روی زندگی ما نداشته باشند (مثل لباس پوشیدن یا غذا خوردن) و برخی نیز مانند انتخاب شغل، رشته‌ی تحصیلی یا همسر، بسیار مهم بوده و می‌توانند تأثیرات فراوانی داشته باشند.

ادامه

كالاها ي داخلي يا خارجي

اين تفاخر غلطي است که ما مارک هاي خارجي را در پوشاکمان، در وسايل منزلمان، در مبلمانمان، در امور روزمره، در خوراکي هايمان ترجيح بدهيم به مارک هاي داخلي در حالي که توليد داخلي در خيلي از موارد بسيار بهتر است. من شنيدم پوشاک داخلي را که در بعضي از شهرستان ها توليد مي شود، مي برند مارک خارجي مي زنند، بر مي گردانند. اگر همين جا بفروشند ممکن است خريدار ايراني رغبت نکند اما چون مارک فرانسوي دارد، خريدار ايراني همان لباس را همان کت و شلوار را همان دوخت را انتخاب مي کند، اين غلط است.»

ادامه

مسجد و مديريت فرهنگي

وقتی سخن از مدیریت فرهنگی در مساجد به میان مي‌آید، مسؤول ترین فرد در این فرایند، شخص امام جماعت است، كه به دلیل برخورداری از مبانی دینی و معرفت و دانش پیرامون احكام و معارف الهی، مسؤولیت تربیتی و تبلیغ دینی افرادی را كه در محدوده و قلمرو مسجد زندگی مي‌كنند، عموماً و نماز گزاران آن مسجد، خصوصاً به عهده دارد.
ما در این مقاله قصد پرداختن به تمام ویژگی‌های مدیریت فرهنگی مساجد را نداریم، اما با توجه به تجربه ی طولانی كه در امور دینی و فرهنگی مسجد دارم و به عنوان امام جماعت مسجد محله و دانشگاه ایفای نقش مي‌كنم، مي‌خواهم به دو ویژگی مهم یك مدیر فرهنگی كه همان امام جماعت مسجد مي‌باشد اشاره نموده و نتیجه گیری نمایم و آن دو ویژگی عبارت است از:
1- شناختن و بكار گیری شیوه‌های ماندگار و همیشه جاوید قرآن، پیامبر اعظم(ص) و امام علی (ع) در مدیریت فرهنگی و تبلیغی جامعه.
2- بكار بستن اصول مدیریت فرهنگی به عنوان محور اثباتی و شناخت نسبت به آسیب‌ها و آفات به عنوان محور سلبی كه اثرات مثبت برنامه‌های فرهنگی و تربیتی مسجد را خنثی و از بین می‌برد.

ادامه

ويژه نامه : انتخاب نهم

مجلس شورای اسلامی، مظهر وحدت ملی و یکپارچگی و اتّفاق همه گروهها و قومیتها، سلائق و عقاید است.

ادامه

ويژه نامه: لحظه هاي طلايي

پیامبر (ص) به ابوذر سفارش می‌کند که وظیفه‌ی امروزت را به فردا موکول نکن، زیرا نمی‌توان از آمدن فردا مطمئن بود و علاوه بر فرض آمدن فردا، در آن روز نیز وظایف دیگری داری. اگر امروز به وظیفه‌ات عمل کردی، نیامدن فردا برای تو پشیمانی ندارد، اما اگر وظیفه‌ات را به تأخیر انداختی و فردایی نیامد که آن را انجام دهی، این حسرت و ندامت را به جهان دیگرخواهی برد. پس باید به همین لحظه اندیشید و دم را غنیمت شمرد و از تسویف و تأخیر در کارها، به این امید که فردا آن را انجام می‌دهم، پرهیز کرد.

ادامه

چاپلوسي

چاپلوسی، حالتی است برخاسته از ضعف نفس و نوعی اسارت روحی انسان که در برابر دیگر آدمیان برای جلب منافع و کسب امتیازهای مادی صورت می گیرد.

ادامه

مدیریت؛ علم یا هنر؟!

بشر مدرنِ امروزی تا هم اکنونی که با مشکلاتِ کم و زیادی دست و پنجه نرم می کند؛ زیان های جبران ناپذیری از عدم مدیریت، مدیریت ناکارآمد و سوء مدیریت متحمّل شده است. و چنانچه خواسته باشد به همین ناکارآمدیِ مدیریت تن در دهد بی شک به مخاطرات بسیاری دچار خواهد آمد.مدیریت داشتن در یکی از اشکال خود نوعی هوشمندی در برقراری ارتباط بین عوامل ظاهری و باطنیِ یک رویداد است تا با برقراری آن ارتباط، پیروزی نصیب و بهره ی کسانی شود که هنرمندانه عوامل را با هم مرتبط نموده اند.

ادامه

آیا چشم زدن واقعیت دارد؟

رسول اکرم صلی الله علیه وآله فرمود: «چشم زخم، واقعیت دارد و مرد را در قبر و شتر را در دیگ قرار می‌دهد»

این سخن، کنایه از این است که شتر بر اثر چشم‌زخم، مریض می‌شود و صاحبش از ترس تلف شدنش، او را ذبح می‌کند. یکی از وسوسه‌های شیطان و فعالیت موجودات بدخواه، ایجاد بدبینی در میان دوستان و اطرافیان است و در این گونه شرایط است که مشکلات بسیاری پیش می‌آید و بدبینی‌ها نیز بیشتر می‌شود و به دنبال آن گرفتاری‌ها و نکبت در زندگی افزایش می‌یابد.

ادامه

مردان خدايي (تقديم به شهيد بسيجي مهدي فتوحي )

هر كسي را كه در راه خدا كشته و شهيد شد، مرده نپنداريد؛ بلكه او زنده جاويد است وليكن شما اين حقيقت را در نخواهيد يافت.

ادامه

ممنون از راهنمايي تون، خداحافظ

كاركنان اين بخش ها نه تنها خود نبايد عجول و عصباني و بداخلاق باشند، بلكه بايد اين توانايي را داشته باشند كه مردم يا مشتريان ناراضي و عصباني را با شيوه‌اي خلاقانه و با راهنمايي و سخنان مهربانانه خود به آرامش برسانند.

ادامه

مجلس شوراى خانوادگى تشكيل دهيم

وقتى افراد خانواده به مشاوره در امرى مى نشينند، بايد صلاح جمع و مصلحت عمومى را مورد نظر قرار دهند، نه آنكه هر كس از زاويه نفع شخصى به مساءله بنگرد و نظرى هم كه مى دهد، با در نظر گرفتن منافع خودش باشد!

ادامه

فطرت و حجاب

زنان از نظر نقش تاریخی دوره های سه گانه ای را طی کرده اند در برخی دوره ها و بر اساس برخی طرز تفکرها دخالت مستقیم زن در ساختن تاریخ منفی است. در این دوره ها زن جز در اندورن خانه کاری ندارد و نمی تواند داشته باشد و صرفاً یک کالایی اندرونی است طبعاً در چنین شرایطی هیچ یک از استعدادهای انسانیش یعنی تفکر، آگاهی، بیداری، آزادگی، اراده و اختیار و انتخاب، هنر و خلاقیت و ابداع و حتی عبادت و سلوک عارفانه الی الله رشد لازم را طی نمی کند در اینگونه جوامع در حکم یک وسیله و ابزار زندگی زن محدود است، یک شی است...

ادامه

من یک محجبه ام!!

گزارش تصویری از بازیگران و خواننده های غربی که محجبه شدند

ادامه

چرا باید پوشیده باشم ؟

وقتی انسان سری به بیمارستان می زند و بیمارانی را می بیند که از نعمت سلامتی محرومند، جوان هایی را می بیند که چگونه روی تخت ها افتاده و در آرزوی روزی هستند که بتوانند با پای خود به محیط خانواده و جامعه باز گردند به یاد نعمتهای خدا می افتد.

ادامه

مادر خود را چقدر دوست داری؟

هنوز هم دیر نیست می توانی جبران کنی .... اما یادت باشد که خیلی زود دیر می شود

ادامه

ويژگيهاى بهترين زن در گفتار رسول خدا(ص)

عفيف انسانى است كه با تلاش پى گير، به مقامىدست يافته كه خود را در اختيار خواسته هاى نفسانى قرار نمى دهد. روح چنين شخص آنچنان در اوج است كه به آسانى از آنچه ناپسند و نامشروع است چشم مى پوشد؛اگر چه توانانجامش را دارا باشد.

ادامه

نگرانی های رهبر؛(1)

نقاط ضعف و در واقع نگرانی های که در بیانات معظم له به وضوح دیده می شوند و بی هیچ پروایی با اقتدار و صداقت بر زبان می آیند برای آن است که مدیران اجرایی ، مسئولان قانون گذار و مراقبین بیدار جامعه به شناسایی و رفع آن کمر همت ببندند

ادامه

نگرانی های رهبر؛(2)

انتقادهائى از برخى دستگاه‌ها شد. بلاشك برخى از اين انتقادها وارد است، من هم، هم عقيده هستم؛ منتها در عالم نظر و تأمل، خيلى كارها را انسان فكر مي كند، به ذهن انسان مي رسد؛ اما در مقام عمل، كار به آن آسانى نيست؛

ادامه

تمسخر چادرمشکی در روزنامه دولت!

این روزنامه در بخشی از ویژه نامه با مهدی کلهر، مشاور رسانه‌ای معزول رئیس‌جمهور به گفت وگو نشسته و به نقل از او رنگ مشکی چادر را "متکبرانه" و نتیجه تحمیل شاهان قاجار به زنان و دختران ایرانی دانسته که از مجالس عیاشی شبانه در اروپا بیرون آمده است!!

ادامه

تبیان یزد بررسی کرد:«خاتون1»تلاشی ابتر(بخش دوم و پایانی)

سی و دو سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد، درگیری ناجوانمردانه در مرزهای غربی با دشمنی که تمام قدرت های دنیا را با خود همراه نموده بود، دشمنان قسم خورده و جا خوش کرده بین مردم کوچه و بازار، تحریم های ریز و درشت و کارشکنی هایی که هر کدام نظام اجتماعی چند کشور را فرو می ریزد قطع به یقین نا به سامانی هایی را برجای خواهد گذاشت، بیکاری، اشتغال، مسکن، تورم و تبعات همراه با هرکدام، چیزی است طبیعی و قابل پذیرش  اما در نقطه ی مقابل تمام این ترفندها نتوانسته است کوچکترین لطمه ای به   آرمان های این انقلاب و مردمان این سرزمین بزند

ادامه

نگرانی های رهبر(3)

شعر آئينى فقط مسئله‌ى مدح و مرثيه نيست؛ مناجات هم جزو شعر آئينى است. براى اينكه مضمون مناجات را درست پيدا كنيم، بهترين مرجع، دعاهاست. دوستان با صحيفه‌ى سجاديه انس پيدا كنيد. اين قريحه‌اى كه من در شماها مى‌بينم، خيلى خوب ميتوانيد مضامين صحيفه‌ى سجاديه را در قالب اشعارِ بسيار زيبا بياوريد. مرحوم بهجتى اردكانى - دوست قديمى ما - سى چهل سال پيش بخشى از دعاى ابوحمزه را به شعر آورده بود، كه براى من خواند.

ادامه

زن بر دو راهی خانه و بازار

از آیات و روایات استفاده می‏شود که عرصه عمومی و ایفای نقش در موقعیت‏های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ویژه گروه یا جنس خاصی نیست. زن به عنوان جنس مؤنث، در هیچ آیه و روایتی از فعالیت اجتماعی و کار و تلاش در بیرون از خانه منع نشده است.

ادامه

اشتباهاتی كه منجر به طلاق می‌شود

شايد همه در طول زندگي مشترك، اشتباهاتي را مرتكب مي‌شوند كه گاه براي چند لحظه يا گاه چند روز سبب بروز دلخوري زن و شوهر‌ها مي‌شود؛ ولي بعضي از اين اشتباهات و مهمتر از آن، تكرار آنها آنقدر زندگي مشترك را به خطر مي‌اندازد كه ممكن است حتي به طلاق منجر شود .

ادامه

نگاهی به کاریکاتور روز رسانه های عربی

رسانه های جهان عرب هر روز ایده های انتقادی خود درباره مسائل مختلف داخلی، منطقه ای و بین المللی را در قالب کاریکاتور بیان می کنند که به برخی از این کاریکاتورها اشاره می شود.

ادامه

قرآن و حقوق زن

همواره زنان در جوامع بشري از شأن و حقوق خود دور مانده اند و حتي منزلت انساني آنان با ترديد روبرو شده است. جايگاه و شخصيت زن در فرهنگ هر جامعه، نشان دهنده ي ميزان اهميت و منزلت زنان در آن جامعه است

ادامه

آداب تربیت کودک در اسلام

از مهم ترین وظایفی که هر خانواده ای باید از آن اطلاعات فراوانی داشته باشد و بسیار دقیق عمل کند روش برخورد با کودک و فرزند است

ادامه

هدفمندی یارانه ها (مزایا و معایب)

یارانه هر گونه پرداخت انتقالی را گویند که به منظور حمایت از اقشار کم درآمد و بهبود توزیع درآمد، از محل خزانه دولت و هر آنچه که می تواند به خزانه دولت واریز گردد به صورت نقدی و یا جنسی به خانوارها و تولید کنندگان کالا و خدمات تعلق می گیرد.

ادامه

عروسک باربی و حقیقت پشت پرده آن

باربي نماد و سمبل فرهنگ آمريكايي با ويژگي تجمّل‌گرايي، مدگرايي و مصرف‌گرايي است كه تلاش مي‌كند به همراه خيل عظيم لوازم جانبي يا انبوه سربازان خود، نوع زندگي آمريكايي را به كودكان و نوجوانان جهان تحميل كند.

ادامه

رييس جمهور در اجتماع بزرگ مردم يزد


ملت ايران پس از گذشت 32 سال از انقلاب اسلامي همچنان مي درخشد، پيش مي رود و دشمنان را ذليل و شرمنده مي كند
 

ادامه

وجدان کاری

افراد موفق کسانی اند که با بهره گیری از ظرفیت های بالقوه توان خود را بالفعل افزایش دهند ، موقعیت ها در زندگی شاید تکرار شدنی نباشد اگر قدر آنها را ندانیم تاسف آینده دردی را دوا نخواهد کرد پس ای دوست باید پاشنه های گیوه را بالا کشید و با شور ونشاط این چند صباح دنیا را دریافت.

ادامه

هجوم فرهنگی

فرهنگ مجموعه‌ي پيچيده‌اي است كه در برگيرنده ي دانستني‌ها، اعتقادات، هنرها، قوانين، اخلاق، عادات و هر گونه توانايي ديگري كه انسان به عنوان عضوي از جامعه به دست مي‌آورد

ادامه

ارزش علم

ارزش علم بخاطر روشنگری اوست. بخاطر آنست که طریقی را که می‏خواهیم برویم و کاری را که می‏خواهیم انجام دهیم ابعادش را برای ما روشن می‏نماید و ما را از تحیر و سرگردانی خارج می‏سازد.

ادامه

قلّك بچه‌های دانش‌آموز و اشك‌های امام(ره)


به قدرى اين كار به نظرش عظيم آمده بود كه او را متأثر ساخته بود.

ادامه

زندگی کوتاه است فرصتی برای از دست دادن نداریم

چه شتابان است ساعتها در روز و چه زود می گذرد روزها در ماه و چه زود به پایان می رسد ماهها در سال و چه پرشتاب است سال ها در عمر.

ادامه

مصرف "شيشه" در فصل امتحانات براي افزايش توان ذهني اشتباه است

یک روانپزشک هشدار داد: مصرف شیشه در فصل امتحانات برای افزایش توان ذهنی اشتباه است

ادامه

بررسی دلائل بدحجابی در نسل جوان

اگر لباس از نظر ظاهر ارضا کننده نیازهای روحی و روانی افراد، مخصوصاً جوانان در اعلام وجود و هویت یابی اجتماعی- به تعبیر دیگر خودنمایی- نباشد،

ادامه

هاگانا؛ پروژه‌اي براي ترويج سايت‌هاي مستهجن در فضاي مجازي

هاگانا پروژه صهيونيستي جهت ترويج فساد و بي‌بندوباري و راه‌اندازي پايگاه‌هاي مستهجن در فضاي مجازي و محو كليه آثار اسلامي در اينترنت است.
ادامه

گام اول در اصلاح الگوی مصرف

مصرف کردن یک اصل مهم در زندگی است که بر استفاده از کالاها و خدمات به منظور رفع نیازها و امیال تعبیر می شودادامه

ناتوی فرهنگی

رويکرد اصلي ناتوي فرهنگي، جنگ نرم و هدف اصلي آن نابودي فرهنگ و هويت ملي جوامع به ويژه مقابله با ايمان انسان هايي است که مصرند از هويت ملي و ديني خود شرافت مندانه دفاع کنند.
ادامه

تجارب کودکان در اینترنت

بیشتر کودکان به اینترنت دسترسی دارند . گشت و گذار در وب علاوه بر اینکه تجربه شگفت آوری برای کودکان است ، سرشار از خطر نیز هست. بعضی مربیان و والدین آگاهی ندارند که کودکان در حین استفاده از اینترنت با مطالب نامناسب مواجه می شوند
ادامه

کندوکاوی در باب همت مضاعف

سال 1389 را رهبر انقلاب سال همت مضاعف، کار مضاعف اعلام کردند.ادامه

جنگ‌‌های رسانه‌‌ ای

رسانه‌ها کارکردی دوطرفه و دو سویه دارند، اما بیشترین حجم بهره‌گیری از آن در دست نظام سلطه قرار دارد، چنانچه می‌توان با جرأت گفت حفظ و گسترش قدرت استکباری نظام سلطه به حضور و ظهور رسانه‌ها وابسته است.
ادامه

توسعه پایدار فرهنگ زیست محیطی از دیدگاه اسلام

درصورت محقق شدن دستورهای اسلام، محیط زیست به صورت مناسب حفظ می شود.ادامه

رابطه اشرافیت و اسرافکاری

یکی از رذایل اخلاقی که فرد و جامعه را به سوی تباهی و مشکلات عدیده می کشاند اسراف است.ادامه

روز جهانی زمین پاک چه روزی است؟

روز جهاني زمين پاک هر ساله در 22 آوريل مصادف با 2 ارديبهشت در تمام دنيا برگزار و به همه مردم روي زمين يادآوري مي شود که نبايد سياره خود "زمين" را فراموش کنند و به فکر حفظ آن باشند.
ادامه

او محمد; منتظر واقعی قائم(عج) بود

"در آن لحظاتي كه همه خيال مي كنند در داخل هلي كوپترها آيا چه هست و آيا چه سيستمهاي پيچيده اي و تله هايي احيانا وجود دارد, اين با ايمانش يا عزمش يا يقين و تصميم راسخش اين گستاخي را به خود مي دهد كه پرده رعب و ترس را بدرد"

ادامه

شهید صحرای طبس(زندگینامه)

شخصيت محمد در دوران کودکي به خوبي شکل ميگيرد. روح مقاومت در برابر سختي ها، شجاعت، جسارت، تحرک و هوشمندي و زيبايي دررفتار کودکانه محمد هويدا بود.

ادامه

زینب(س) زینت پدر، الگوی استقامت و بردباری

تو فرزند کوثری! تو جرعه ناب کوثری! نامت همیشه درس آموز عزت و یادت هماره الهام بخش شرف و مردانگی باد.ادامه

روز شوراها گرامی باد

مشورت، یکی از مسائل بسیار مهم در دین مبین اسلام است، به گونه ای که در جامعه اسلامی، رهبران به مشورت کردن با افراد با صلاحیت امر شده اند. در این مقاله، نویسنده محترم به مناسبت روزشوراها، به جنبه های گوناگون شورا و مشورت از دیدگاه اسلام پرداخته است.

ادامه

روز معلم چگونه روز معلم شد؟

۱۲ اردیبهشت هر سال به عنوان روز معلم جشن گرفته میشود، بسیاری بر این تصورند که مناسبت این روز، ترور آقای مرتضی مطهری، استاد الهیات دانشگاه تهران در سال ۵۹ است. ادامه

روز جهانی کار و کارگر مبارک باد

كار و كارگر از آغازین لحظات خلقت معنا و با گذشت زمان و اوج گیری تمدن های بشری، ناشی و متاثر از تلاش های شگرف و فعالیت خستگی ناپذیر انسانها، معنی و مفهومی خاص پیداكرده استادامه

معلمی اگر عشق توست، مبارکت باد

تعلیم و تعلم از شئون الهی است و خداوند، این موهبت را به پیامبران و اولیای پاک خویش ارزانی کرده استادامه

احساس امنیت و طرح عفاف

احساس امنیت پیش از آنکه مقوله‌ای قابل تعریف باشد، پدیده‌ای ادراکی و ذهنی استادامه

روز جهانی ماما

مامايي هنري است که علم را به خدمت خود مي گيرد تا عشق را در معرکۀ راز و تجليگاه آفرينش به نمايش گزارد.

ادامه

من ِمسيحي از اينكه شما به شخصيت امام حسين (ع) كم‌توجهيد، متعجبم

من عرب مسيحي خواستم به نويسندگان مسلمان تذكري بدهم كه شما با داشتن شخصيت اين چنيني كه داراي ويژگي‌هاي «نبوت» است، به آن كم توجهيد و از اين قضيه در تعجبم.ادامه

باربي یا دارا و سارا ؟! ، انتخاب کن!

مادر دوباره جامدادي پارچه اي صورتي رنگ را برانداز مي کند ، از مغازه دار سوال مي کند: «جامدادي صورتي فلزي نداريد؟» مغازه دار همراه با پاسخ منفي چند جامدادي ديگر را که هيچ کدام صورتي نيستند به او پيشنهاد مي دهدادامه

مرز بگو مگو در حضور فرزندان

پدر و مادر بی‌‌توجه به حضور فرزندان، با یکدیگر مشاجره می‌کنند. مرد عصبانی و پرخاشگر و زن کم‌حوصله و ستیزه جو، مدام بر سر هم داد می‌زنند و با رد و بدل کردن کلمات دلسرد‌کننده یکدیگر را آزار می‌دهند.
ادامه

خاطرات از ساده‌زيستي مقام معظم رهبري

گوشهایتان تنها به کلام رهبری باشد چون گوش ایشان به کلام حجه ابن الحسن(عج) استادامه

منشأ ناكامي غربي ها در تحليل انقلاب اسلامي ايران

نقلاب اسلامي ايران به عنوان مهم ترين و بزرگ ترين پديده سياسي و اجتماعي آخر قرن چهاردهم هجري قمري و رُبع آخر قرن بيستم ميلادي، در طي قريب به سه دهه حيات و پايداري، همواره مورد توجه پژوهشگران و دانشمندان، متخصصان علوم سياسي و كارشناسان علوم اجتماعي و جامعه شناسان و علاقه مندان به تحليل انقلاب ها، قرار داشته است.
ادامه

انواع حکومت

انواع حکومت را از زوایای گوناگون می توان مورد بررسی قرار داد. از جمله نگرش تاریخی به مسأله است که در خلال آن، دیدگاه هر یک از نویسندگان غربی و مسلمان در طبقه بندی حکومت بیان می شود. در رویکرد دیگر، انواع حکومت ها بدون توجه به نظریه پردازان مورد بررسی قرار می گیرندادامه

نامه ای از «شهید آوینی»به برادرش در «آمریکا»

مادر به تو گفت (در پشت تلفن) که من کار پیدا کرده‌ام. این چنین نیست؛ من زندگی یافته‌ام . ادامه

چرا کودکان از والدین حرف شنوی ندارند؟

کودکان از محیط های پر از سرزنش و انتقاد می آموزند که به خود بی اعتماد باشند و در مکان هایی که توام با خشونت است بدخلقی را یاد می گیرندادامه

تاملي درباره اوقات فراغت ضرورت‌ها و نياز ها

فراغت و نحوه گذراندن آن از مباحثي است كه در پي انقلاب صنعتي و رشد صنايع و تكنولوژي ، توجه جامعه شناسان و انديشمندان را بر انگيخته است مفهوم فراغت در برابر كار روزمره و اموراتي كه براي انسان خستگي و كسالت بوجود مي‌آورد
ادامه

آنچه در مورد طبس فهمیدم

قبل از شروع تحقیقم باید بیان کنم گستردگی موضوع تحقیق وسعی در خلاصه نویسی باعث شد نتوانم آنچه را که در ذهنم برای بیان ترسیم کرده بودم بیان کنم وچون معتقدم اکثر سرنوشت جامعه و فرهنگ یک مرز وبوم بستگی به موقعیت جغرافیایی آن دارد


ادامه

نظریه گفتمان در علوم اجتماعی

واژه گفتمانdiscorurse که سابقه آن به قرون 14 میلادی برمی گردد  ودارای ریشه فرانسوی discourse و لاتین discurs_us به معنی محاوره ، گفتگو ،گفتار و discorusum به معنای طفره رفتن، و تعلل ورزیدن....گرفته شده است
ادامه

بررسی روند شکل گیری جریانات موسوم به روشنفکری و تحولات آن در جامعه ایران

استعمار نه تنها منبع مادی و طبیعی کشورهای عقب نگه داشته شده را به غارت می برد، بلکه فرهنگ و تاریخ ملت های دربند اسارت را نیز مورد تجاوز قرارداده و می کوشد با بیان کردن افراد از  خویشتن، آنان را به صورت موجوداتی بی هویت در آورد
ادامه

تحول مفهوم عدالت از سوفسطائیان تا فلاسفه یونان باستان

مقدمهدر این بخش سعی بر آن است که مفاهیم اصلی و کلیدی طرح پژوهشی را تعریف و تشریح نماییم این مفاهیم عبارتند از ، عدالت ، اسلام سیاسی ، نحله ،اسلام سیاسی چپ ، اسلام سیاسی لیبرال


ادامه

شوق پرواز

شهيد عباس بابايي، بزرگ مردي كه در مكتب شهادت پرورش يافت مجاهدي كه زهد و تقوايش بسان دريايي خروشان بود و هر لحظه از زندگانيش موج ها در برداشت.

ادامه

10 گام براي حمايت از كار و سرمايه ايراني

آيا مفهوم اين نامگذاري حمايت در مقابل عوارض خارج از اختيار است؟ آيا حمايت از توليد ملي به اين معني است كه توليد ملي ما به حدي برسد كه بتواند با بهترين توليدات جهاني رقابت كند؟ اگر بخواهيم از توليد حمايت كنيم، بايد از خود توليد بپرسيم كه در كجا و كي نياز به حمايت دارد.

ادامه

 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد