اخبار و رویدادها
مقالات...
شرح احوال شیخ عبدالکریم حائری در برزخشرح احوال شیخ عبدالکریم حائری در برزخ
چهار عامل اکمال ایمانچهار عامل اکمال ایمان
شیخ محمد تقی بافقی(ره) مظهر توحید و توکلشیخ محمد تقی بافقی(ره) مظهر توحید و توکل
پیامبر مهربانی صلی الله علیه و آله، در قرآن وسیرهپیامبر مهربانی صلی الله علیه و آله، در قرآن وسیره
آغاز امامت امام زمان (عج)آغاز امامت امام زمان (عج)
حقوق حیوان ها در سیره و سخن پیامبراعظم(صلى الله علیه وآله) و مقایسه آن با حقوق بشر در غربحقوق حیوان ها در سیره و سخن پیامبراعظم(صلى الله علیه وآله) و مقایسه آن با حقوق بشر در غرب
«حجاب و بی حجابی؛ جدال دو تمدن»«حجاب و بی حجابی؛ جدال دو تمدن»
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.ir

ای شهادت‌نامه‌ات تاریخ ایثار حسین(ع)

 قتلگاه حضرت سلطانعلی (ع) همان محلی است که حضرت سلطانعلی (ع) سر از بدنش جدا شد و تا بارگاه ملکوتی اش 3 کیلومتر فاصله دارد محلی شد تا هر بیننده و شنونده ای با حضور فکری و فیزیکی در آن به یاد غربت و مظلومیت شهیدان کربلا بیفتند.

ادامه

گذری بر زندگی‌نامه حضرت عبدالعظیم

ولادت با سعادت حضرت عبدالعظیم علیه السّلام در سال 173 هجری قمری در شهر مقدّس مدینه واقع شده است و مدّت 79 سال عمر با بركت او با دوران امامت چهار امام معصوم یعنی امام موسی كاظم علیه السّلام، امام رضا علیه السّلام، امام محمّدتقی علیه السّلام و امام علیّ النّقی علیه السّلام مقارن بوده، محضر مبارك امام رضا علیه السّلام، امام محمّد تقی علیه السّلام  و امام هادی  علیه السّلام را درك كرده و احادیث فراوانی از آنان روایت كرده است .

ادامه

غروب ستاره خوانسار

بیش از96 سال از عمر پر برکت آیت الله خوانساری می گذشت یک هفته قبل از وفات آیت الله العظمی خوانساری اطرافیان را از وفات خود آگاه ساخت و سربر بالین نهاد. (7) تا اینکه بعد از یک عمر تلاش، در عرصه های گوناگون اخلاقی، معنوی، سیاسی و اجتماعی در اولین ساعات بامداد روز شنبه 29/10/63 مطابق با27 ربیع الثانی 1405 ندای حق را لبیک گفت.

ادامه

معرفي امامزاده سيد محمد

بناي مشهور به «گنبد خشتي» ، واق در «چهار سوق» يا چهار سوي نوغان شهر مشهد مقدس ، يكي از چند زيارتگاه مهم و محترم اين شهر گرامي پس از حرم حضرت رضا عليه السلام است . گنبد خشتي مدفن يكي از سادات موسوي شهر مشهد ، از اعقاب حضرت موسي بن جعفر عليه السلام است كه در سال ۸۳۲ هجري قمري (زمان سلطنت شاهرخ تيموري) وفات يافته و مقبره اش هم احتمالاً در همان زمان احداث شده است . بنابراين گنبد خشتي پس از حرم حضرت امام رضا عليه السلام قديمي ترين زيارتگاه مشهد مقدس است .

ادامه

ستاره آسمان خوانسار

شب هیجدهم محرم سال 1309 قمری آسمان خوانسار ستارگان بی قراری را شاهد بود که چشم بر زمین دوخته، در انتظار لحظه ای آسمانی در تب و تاب بودند. به ناگاه ستاره ای در خانه سید یوسف درخشید و چشمان پدر و مادر را روشن ساخت. پدر به پاس رسالت عظمی نام احمد را برگزید و مادر به مهر علوی او را در آغوش کشید.

ادامه

گذری بر زندگی‌نامه حضرت عبدالعظیم

عبدالعظیم علیه السّلام فرزند عبدالله بن علی، از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی علیه السّلام است و نسبش با چهار واسطه به آن حضرت می‌رسد . پدرش عبدالله نام داشت و مادرش فاطمه دختر عقبه بن قیس .

ادامه

زندگانی حضرت علی بن امام محمد باقر علیه السلام

شب شهادت حضرت فرمود تا چراغها و مشعلها را افروختند و یارانش بیدار شدند و این درحالی بود که اطراف دربند از ورود دشمنان محافظت می شد.

ادامه

آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع)

 

بنای اصلی و نخستین بقعه در نیمه دوم قرن سوم هجری قمری، توسط محمد پسر زید داعی علوی‌ تعمیر اساسی شد.درگاه اصلی ورودی بنا که در سمت شمال قرار دارد، برای نخستین بار در زمان پادشاهان آل بویه و سپس در دوره قاجار به یاری مجد الملک قمی کامل شد.

ادامه

امامزاده سید شمس الدین یزد

این بقعه در خیابان شهید رجایی ، در محله چهار منار یزد واقع شده و در اصل شامل مدرسه بزرگ و بناهای وابسته بوده که به مرور زمان ویران گشته و به مزاری تبدیل شده است.

ادامه

امامزاده خدیجه خاتون میبد

این آرامگاه با شکوه که به « زیارت خجّة خاتون » نیز مشهور است، و بنابر قول صحیح تر خواهر امام زاده جعفر (علیه السلام) از نوادگان امام صادق (علیه السلام) می باشند؛ در قلب شهر میبد و در خیابان طالقانی این شهر واقع شده است.

ادامه

امامزاده داود

 
 
نسب امام‌زاده داود، با پنج پشت، به حضرت امام زين‌العابدين (ع‌) مي‌رسد. گفته مي‌شود كه او و خاندانش در همراهي حضرت امام رضا (ع‌) به ايران وارد شدند و همچون ديگر همراهان وي به قتل رسيدند.
 
ادامه

امامزاده حسین بن موس الکاظم طبس

امامزاده حسين ابن موسي از اولاد موسي بن جعفر و برادر امام هشتم است
 

ادامه

آرامگاه سيد نصرالدين سلام الله عليه

زيارتگاه معروف سيد نصرالدين درانتهاي ضلع شمالي خيابان امام خميني واقع است .

ادامه

«مايه كيسه»; زندگینامه مرحوم آ شيخ حسن كرباسي

مرحوم «آ شيخ حسن كرباسي»، فرزند «آ غلام حسين»، متولد 1307 ه.ق (1269 ه.ش)، در «محله مالمير» از محلات قديمي خارج حصار «يزد» ديده به جهان گشود. خانواده آ غلام حسين، اصالتاً يزدي هستند و در بازار يزد در نهايت خوشنامي و امانت داري به داد و ستد يا حق العمل كاري مشغول بودند.

ادامه

امامزاده سید محمد عقدا (ع)

این امامزاده در آبادی "هفتادر" از توابع بخش عقدای شهرستان اردکان قرار دارد

ادامه

امام زاده علی ابن حمزه شیراز

در جنوب دروازه قرآن، نزدیك به دروازه اصفهان در جنب پل علی بن حمزه و در خیابانی كه به نام حافظ موسوم است، قرار گرفته است.

ادامه

بقعه سید گل سرخ یزد در استان یزد

بقعه سید گل سرخ در خیابان سید گلسرخ ، در محله " سرچم " شهر یزد - بیرون دروازده کوشک نو - قرار دارد و متعلق به قرن نهم هـ. ق است

ادامه

امام زاده کویر

حسين بن موسى الكاظم عليهما السلام از جمله امام زادگانى است كه مورخّان او را از فرزندانِ بلافصل امام كاظم (ع) دانسته اند و به گفته ايشان، از مقام بلندى برخوردار بوده است.

ادامه

امامزاده زرجوع اردکان

دهكده اي است كه در دره اي به فاصله بيست و چهار كيلومتر در جنوب شمس آباد عقدا و در دامن كوه هاي «ميل نيزار» و «لاي چغك» كه درختچه هاي بادام كوهي در آن كوه ها بسيار است، واقع شده است. اهالي آنجا مسلمان اند و باغ ها و زراعت، جمله متعلق به آنهاست.

ادامه

امامزاده سهل ابن علی یزد

امامزاده سهل بن علی از نوادگان امام موسی کاظم است.این امامزاده در محله سهل بن علی در خیابان امام خمینی کوچه شهید صدوقی شهر یزد واقع شده است وبنای بقعه متعلق به قرن هشتم هجری می باشد

ادامه

امامزاده عبدالله بافق

مورخان بناي  اوليه امامزاده عبدالله بافق را متعلق به قرن پنجم هجري مي دانند و از زيبايي و شكوه گنبد آن ستايش مي كنند اين زيارتگاه بقعه اي بسيار زيبا و باشكوه و گنبدي عظيم دارد كه كاشي كاري و نيز تزئينات داخلي آن قابل توجه است تزئينات داخلي از كارهاي ملاحسن نقاش باشي بافقي مي باشد  نقاشي هاي داخل گنبد كه بيانگر شيوه و تفكر ميترائسيم  در تزئين داخل گنبد بوده است متاسفانه به دليل ايينه كاري از ميان رفته است تقدير اين نقاشي ها دركتاب يادگارهاي يزد به چاپ رسيده است

ادامه

بقعه سید نصرالله زرندیون(امامزاده شنبه)

بقعه ای است قدیم واقع در حوالی مریاباد و مردم آن را امامزاده سید نصرالله می دانند . در آتشکدۀ یزدان تالیف عبدالحسین آیتی نام آن سید ناصرالدین از اقارب امامزاده جعفر ( مدفون در شهر یزد ) ذکر شده است . وگوید که عده ای از سادات عریضی ( در آنجا مدفونند ) .

ادامه

آیت الله حاج شیخ غلامرضا یزدی (فقیه خراسانی)

هنگامی که در شعبان المعظم 1295 ق در مشهد و در خانه حاج ابراهیم یزدی فرزندی پسر به دنیا آمد، هیچسک نمی دانست مولود جدیدالولاده چه خواهد شد

ادامه

بقعه شاهزاده فاضل یزد

این زیارتگاه در خیابان امام خمینی واقع ومدخل آن از سمت شمال حسینیۀ شاهزاده فاضل است

ادامه

آشنایی با امامزاده جعفر یزد

امامزاده ابوجعفر محمد بن علی ملقب به قاسم كه در میان عامه به امامزاده جعفر مشهور است از نوادگان علی عریضی، كوچكترین فرزند امام صادق (ع) است سلسله نسب شریف او چنین است،

ادامه

آرامگاه شاه‌چراغ

احمد بن موسی بن جعفر(ع)، از فرزندان امام موسی کاظم(ع) معروف به سید السادات و شاهچراغ است كه از شخصیت‏های عالی مقام و جلیل القدر و پرهیزکار بود.

ادامه

بقعه سید رکن الدین یزد

بقعه سید رکن الدین یکی از ارزشمند ترین بناهای سده هشتم هجری است که از آثار بزرگمردی به همین نام می باشد. گنبد زیبا، نقش های لاجوردی و زرین زیر گنبد و دوازده ترنج اطراف آن و نیز گچ بری های برجسته و خطوط کوفی پیچدار تزیینی در جای جای گنبدخانه از ویژگی های تزیینی این بنا به شمار می رود.

ادامه

چهارمين شهيد محراب

پدرم مرحوم آقا ميرزا ابوطالب، يكي از روحانيون معروف اين استان بود و در مسجد روضه محمديه (حظيره) سمت امامت داشت و مرجعيت تامه براي كارهايي كه مردم داشتند.

ادامه

 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد