اخبار و رویدادها
مقالات...
سه نوع دستور غذا خوردنسه نوع دستور غذا خوردن
تکبر وتواضع
شرح احوال شیخ عبدالکریم حائری در برزخشرح احوال شیخ عبدالکریم حائری در برزخ
چهار عامل اکمال ایمانچهار عامل اکمال ایمان
شیخ محمد تقی بافقی(ره) مظهر توحید و توکلشیخ محمد تقی بافقی(ره) مظهر توحید و توکل
پیامبر مهربانی صلی الله علیه و آله، در قرآن وسیرهپیامبر مهربانی صلی الله علیه و آله، در قرآن وسیره
آغاز امامت امام زمان (عج)آغاز امامت امام زمان (عج)
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.ir

زکریا اخلاقی، شاعر تبسم های شرقی

شعر انقلاب اسلامی، چون خود انقلاب اسلامی آمیزه ای از جمال و جلال و جبروت است و آمیخته ای از حماسه و عرفان و عشق، شعری که در امتداد جریان اصیل و شکوهمند شعر فارسی ظهور کرد و تحت تاثیر آموزه ها و آرمانهای انقلاب اسلامی به جریانی نو در شعر فارسی تبدیل شد که امروزه پس از گذشت بیش از سه دهه کم کم از جریان عبور کرده و دارد تبدیل به سبکی نو در ادامه سبکهای شعر فارسی می شود که برخی از منتقدان از آن به عنوان سبک شعر انقلاب اسلامی یاد می کنند و بر اساس پرونده درخشان شعر انقلاب اسلامی امروز می توان مولفه های سبکی شعر انقلاب را بر شمرد و تعریف جامع و مانعی از آن ارائه کرد.

ادامه

سلحشور فرهنگ و هنر

سید حسن نصرالله قهرمان و فخر شیعه و عرب و لبنان گفته بود قوی ترین کار فرهنگی که جمهوری اسلامی تا کنون انجام داده است، مجموعه یوسف پیامیر است و وقت سخنرانی خودم را به پخش سریال حضرت یوسف(ع) دادم و گفتم سخنرانی مرا بعد از سریال پخش کنید.

ادامه

ثریا مورد تفقد رهبر انقلاب قرار گرفت

 برنامه ثریا در سالگرد یوم الله نهم دی، جشنواره عمار که یکی از رویش‌های بعد از فتنه 88 است را با حضور با حضور استاد نادرطالب زاده، دبیر جشنواره عمار و برگزیدگان بخش های مختلف دوره گذشته و فعلی جشنواره عمار، حسین دارابی، کارگردان فیلم داستانی «علمک»، حسین تهرانی، کارگردان مستند «بازگشت قهرمان» و دو کارگردان نوجوان برگزیده عمار، سروش سراب هرسینی و سید محمد علی محمودی کارگردانان مستند «رومیزی»، بررسی کرد.

ادامه

غزل انتظار تقدیم به شیخ زکزاکی

مصطفی پورکریمی از شاعران کشورمان یک غزل با موضوع انتظار تقدیم به رهبر مقاومت نیجریه علّامه ابراهیم یعقوب زکزاکی سروده است.
ادامه

چرا فرهنگ مهم است؟

الگوهای رفتاری ما، باورها، اصول و روش زندگیمان از فرهنگ ما نشأت گرفته‌اند. چرا فرهنگ مهم است؟ این مقاله را بخوانید تا پاسخ سؤال را پیدا کنید.

ادامه

خندوانه یا مفهوم زندگی

چقدر دور و برتان را آدم‌هایی پر کرده‌اند که مدام ناله می‌کنند و از همه چیز ناراضی‌اند؟ آدم‌هایی که وقتی حالشان را می‌پرسید: «بد نیستم» نصفه و نیمه‌ای تحویلت می‌دهند و پشتش آه بلندی می‌کشند و اگر گوش شنوای درددلشان شوید انگار سنگین می‌شوید و ناامید، آنهایی که خوراک روز و شبشان حسرت است و غصه.
ادامه

بیشتر بخوانیم، بیشتر بشنویم

گاهی اوقات بینش دینی ما بر اثر تن دادن به روزمرگی به‌مرور دچار ضعف می‌شود. در چنین شرایطی نه‌تنها برداده‌ها و دانش دینی خود نمی‌افزاییم، بلکه همان آموزش‌های دینی‌ را که قبلا فراگرفته‌ایم، به مرور فراموش می‌کنیم. نتیجه این فرآیند این است که پس از مدتی تصویری مبهم و نادرست از دستورات دینی در ذهن ما به جا می‌ماند.

ادامه

رنگ از منظر قرآن، حدیث و روان‌شناسی

همة انسان‌ها با محیط پیرامون خود در ارتباط‌اند‌. این ارتباط‌، گاهی با اندیشیدن‌، گاهی با لمس کردن‌، چشیدن‌، شنیدن‌، بوییدن و گاهی هم با دیدن است. انسان‌ها محیط پیرامون خود را رنگی می‌بینند و این رنگ‌ها در آنان اثری خواه مثبت و یا منفی بر جای می‌گذارد. این تأثیرها ممکن است فیزیکی یا روانی باشد‌ که بعد روانی آن مهم‌تر و آشکارتر است.

ادامه

ملا محمد محسن فيض كاشاني

محمد مشهور به ملا محسن و ملقب به فیض در چهاردهم ماه صفر سال 1007 ق. در یكی از معروف‌ترین خاندان علم، عرفان و ادب، كه سابقه درخشان آنان به حدود چهار قرن می‌رسد در كاشان به دنیا آمد.

ادامه

هنر نقاشی قهوه خانه

نقاشی قهوه خانه نوعی نقاشی روایی رنگ روغنی با مضمونهای رزمی، مذهبی و بزمی است که در دوران جنبش مشروطیت بر اساس سنتهای هنر مردمی و دینی و با اثرپذیری از نقاشی طبیعت گرایانه مرسوم آن زمان، به دست هنرمندانی مکتب ندیده پدیدار شد.

ادامه

چکونه فرزندمان را کتابخوان کنیم ؟

 

هر وقت با خانواده تازه‌ای آشنا شدید و خواستید سطح فرهنگی آنها را بسنجید تا بفهمید به ادامه ارتباط و آشنایی بیشتر می‌ارزند یا نه، از آنها درباره سرانه مطالعه و كتاب‌هایی كه خوانده‌اند، بپرسید.

اگر گفتند اهل مطالعه نیستند، اگر گفتند كتاب، جایگاهی در منزلشان ندارد، اگر گفتند تنها تفریح‌شان تماشای تلویزیون است و با روزنامه‌خوانی و كتابخوانی غریبه‌اند، بی‌معطلی از آنها فاصله بگیرید، چون خانواده منهای مطالعه یعنی خانواده‌ای با سطح فرهنگی پایین، قضاوت‌های نادرست، ناآگاهی و شناخت محدود از محیط اطراف، دایره لغوی بسیار محدود، ناتوانی در تحلیل مسائل، ضعف رویارویی با مشكلات، كم‌تجربگی، بیگانگی با مهارت‌های زندگی و... .

ادامه

محفل انس با شعرای یزدی

مباحات یزدی ها! این بار در شعر...
اخلاقی، مهرابی و نظری ندوشن در حضور رهبر فرزانه ی انقلاب شعر خواندند.
این محفل روحانی و سراسر لطف سه شاعرِ یزدی داشت شعرایی که حالا دیگر برای جامعه ی ادبی استان مایه ی مباحات و افتخار هستند. شعرایی که در زمینه های موردِ علاقه ی خود سرآمدند و متبحّر.

ادامه

نامه ای به نورالدّین پسر ایران

سید نورالدّین این چه رازی است که تو در سرما و سوز استخوان خُرد کن، جایی که همه دندان بر هم می سایند به فکرت خطور می کند شوخی هم جزئی از زندگی است اما تو و در این خاطراتی که از تو خواندم بیشتر از همه مرگ را مسخره کردی و این برای خودش حکایتی است سر به مُهر..

ادامه

«چک برگشتی»معلق بین حاشیه و متن بدون سیاه نمایی!

سریال «چک برگشتی» اگرچه بخشی از بار خود را بر عهده ی هنروران خود نهاد اما اصلِ اصیل فیلمنامه و کارگردانی را فدای کاراکترهای کلیشه شده ننمود کاری که دو سریال دیگر با اصرار به انجام آن مبادرت ورزیدند.

ادامه

درباره زندگی و جایگاه «پروین اعتصامی»

دوره پروین اعتصامی زمانی است كه برای جنس زن به علت حاكمیت نظام مردسالارانه، امكان تحصیل و پرورش چنانكه باید و شاید فراهم نبود و زنان نتوانستند آنچنانكه درخور قابلیت‌های نهفته‌شان است، پیشرفت كنند. به همین دلیل تعداد علما و شعرا و ادبای زن ایرانی، در برابر خیل مردان كه در این راه گام نهادند، ناچیز می‌نماید و پروین اعتصامی،‌ در میان این خیل، از نوادر است. ملك‌الشعرای بهار در این باره در مقدمه دیوان پروین می‌گوید: «در ایران كه كان سخن و فرهنگ است اگر شاعرانی از جنس مرد پیدا شده‌اند كه مایه حیرت‌اند، جای تعجب نیست اما تاكنون شاعری از جنس زن كه دارای این قریحه و استعداد باشد و با این توانایی و طی مقدمات تتبع و تحقیق، اشعاری چنین نغز و نیكو بسراید، از نوادر محسوب می‌شود و جای بسی تعجب و شایسته هزاران تمجید و تحسین است.»

ادامه

کتاب سازی، مقاله سازی به جای پژوهش ، پخته خواری

در سمیناری بین المللی، یکی از شرکت کنندگان که مقاله اش برای ارائه برگزیده شده بود قبل از هر چیز از حاضران در جلسه عذر خواهی نمود که وقت کافی برای تثبیت نوشته ی خود نداشته است و در تدوین نهایی کمی عجله به خرج داده است . نکته جالب در این مهم نهفته است که آن نویسنده ی محترمِ فرانسوی، برای 42 صفحه مقاله ی ارائه شده چیزی حدود سه سال زمان صرف نموده بود و هنوز راضی از نتیجه ی حاصله نبود و این در حالی است که برخی در همین حوالی خودمان! سالانه چندین جلد کتاب چند صد صفحه ای با موضوعات مختلف روانه ی بازار نشر می کنند.

ادامه

حق فرهنگى

غفلت و كم كارى و بى اعتنايى به اين امور، به هر دليل و بهانه اى كه باشد، پذيرفتنى نيست و شخص مقصر را در برابر ملامت وجدان و نكوهش ‍ ديگران بى دفاع و محكوم مى سازد.

ادامه

دستور کار "من‌و‌تو" چیست؟

آبشخور و ریشه این شبکه ها وابسته به سازمان ها و نهادهای جاسوسی است و بودجه این شبکه ها نیز از همین سازمان ها تامین می شود که خوشبختانه مردم به این مساله توجه دارند.

ادامه

تبیان یزد بررسی کرد :سریال «نابرده رنج»

داستان دو خلافکاری که متحول می شوند و نمی شوند، امدادهایی که شامل حال این دو می شود، داستان های نیمه تمامی که بی آغاز و بی پایان تا انتهای فیلم باقی می مانند گنج بی سرانجامی که تنها نصیب کارگردان و عوامل تولید می شود و سرنوشت هایی که در ذهن یک بچه ی شش ساله هم انبوهی از سؤالات را ایجاد می نماید ارزش هایی است که این سریال به خوبی منتقل می سازد.

ادامه

ستاره ای که در آسمان ایران زمین سالها درخشید

خواجه نصیرالدین طوسی ریاضیدان ، منجم و سیاستمداربرجسته ای بود که چون ستاره ای در آسمان دانش ایرانیان درخشید و همیشه سرآمد اندیشمندان و رجال دوره خود بود .ادامه

چهارشنبه سوری کهن آیینی رنگ باخته

چهارشنبه سوری یا جشن آتش یکی از آیین های بزرگ و زیبای ایرانیان باستان استادامه

نقش فرهنگ ایثار و شهادت در مقابل ناتوی فرهنگی

در تمام جوامع بشری، ارزش هایی وجود دارد که بنیان اصلی فرهنگ آن جامعه را شکل می دهند.ادامه

گزارشی كوتاه از زندگی ادبی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

بی‌تردید نخستین معلم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خیلی از امور و از جمله ادبیات، مادر ایشان بودە. آن بانوی فاضله هنگامی كه در نوزده سالگی به خانه‌ی آقاسیدجواد خامنه‌ای آمد‌ه، در میان جهیزیه‌اش، دیوان حافظی بود‌ه چاپ بمبئی؛ادامه

هنر مینیاتور

به معنی عام، هر نقاشی به قطع کوچک است. کلمه از واژه لاتین می نیوم (2) مشتق شده است، و آن کلمه برای رنگ آمیزی قرمز در قرون وسطی در نسخه های مذهب بکار رفته است.ادامه

آذریزد ی به روایت آذر یزدی !

روزدوم خمسه مسترقه سال 1300 شمسی به دنیا آمدم ، سه روز بعدش سال 1301 شروع شد . محل تولدو زندگی من  تا بیست سالگی آبادی ( خرمشاه ) در حومه یزد بود . خرمشاه درآن ایام با یک رودخانه خشک و مقداری زمین های کشاورزی از شهر یزد فاصله داشت .
ادامه

مولوی

جلال‌الدین محمد بلخی در ۶ ربیع الاول سال ۶۰۴ هجری قمری در بلخ (ولایتی در افغانستان امروزی) زاده شد. پدر او مولانا محمدبن حسین خطیبی است که به بهاءالدین ولد معروف شده‌است.


ادامه

زندگینامه حافظ شیرازی

خواجه شمس‌الدين محمد، حافظ شيرازي، يكي از بزرگ‌ترين شاعران نغزگوي ايران و از گويندگان بزرگ جهان است كه در شعرهاي خود «حافظ» تخلص نموده‌است. در غالب مأخذها نام پدرش را بهاءالدين نوشته‌اند
ادامه

همسازی «زبان» و «مدرنیت»

رساله پژوهشی «زبان باز» استاد داریوش آشوری دنباله و مکمل کتاب «بازاندیشی زبان فارسی» است که در چشم انداز کارنامه نویسنده نسبت به جایگاه و عملکرد زبان فارسی در گذرگاه بازاندیشیادامه

 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد