اخبار و رویدادها
مقالات...
شرح احوال شیخ عبدالکریم حائری در برزخشرح احوال شیخ عبدالکریم حائری در برزخ
چهار عامل اکمال ایمانچهار عامل اکمال ایمان
شیخ محمد تقی بافقی(ره) مظهر توحید و توکلشیخ محمد تقی بافقی(ره) مظهر توحید و توکل
پیامبر مهربانی صلی الله علیه و آله، در قرآن وسیرهپیامبر مهربانی صلی الله علیه و آله، در قرآن وسیره
آغاز امامت امام زمان (عج)آغاز امامت امام زمان (عج)
حقوق حیوان ها در سیره و سخن پیامبراعظم(صلى الله علیه وآله) و مقایسه آن با حقوق بشر در غربحقوق حیوان ها در سیره و سخن پیامبراعظم(صلى الله علیه وآله) و مقایسه آن با حقوق بشر در غرب
«حجاب و بی حجابی؛ جدال دو تمدن»«حجاب و بی حجابی؛ جدال دو تمدن»
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.ir

شرح دعاي روز بيست و نهم ماه مبارک رمضان

اللهم غشني فيه بالرحمه و ارزقني فيه التوفيق و العصمه وطهر قلبي من غياهب التهمه يا رحيما بعباده المومنين “خدايا در اين روز مرا به رحمت خود بپوشان و توفيق (طاعت) و حفظ از گناهان را روزي فرما و دلم را از تاريکي هاي ترديدها و اوهام باطل پاک دار اي خداي مهربان بر اهل ايمان”
(1) اللهم غشني فيه بالرحمه “خدايا در اين روز مرا به رحمت خود بپوشان”

ادامه

شرح دعاي روز بيست و هشتم ماه مبارک رمضان

  “خدايا مرا در اين روز از اعمال نافله و مستحبات بهره وافر عطا فرما و به حاضر و آماده ساختن مسائل (يعني اموري که مسئول آنم در دنيا و آخرت) در حقم کرم فرما و وسيله مرا بين وسائل و اسباب به سوي خودت نزديک ساز اي خدايي که سماجت و الحاح بندگان ترا (از کار لطف و جود و بخشش) بازنخواهد داشت”

ادامه

شرح دعای بیست وهفتم رمضان

خداوند متعال در قرآن می‌فرماید: ”لیله‌القدر خیر من الف شهر”‌(قدر ،3) یعنی ”شب قدر از هزار ماه بهتر و والاتر است”‌ چرا که در شب قدر قرآن نازل گردید ”انا انزلناه فی لیله القدر”‌(قدر ،1) یعنی ”ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم”‌ و در این شب سرنوشت انسان‌ها رقم می‌خورد و فرشتگان در این شب به زمین تنزل می‌کنند ”تنزل الملائکه والروح فیها باذن ربهم من کل امر”‌(قدر ،4) یعنی ”ملائکه و روح به اذن ذات اقدس پروردگار از (برای) هر امر و فرمانی در (این شب) نازل می‌گردند”‌ و این شب تا صبحگاه سلامت و رحمت است ”سلام هی حتی مطلع الفجر”‌(قدر ،6) ”این شب تا صبحگاه رحمت و تحیت و سلامت است”‌ که ما نیز در این روز از خداوند خواستاریم آن فضیلتی را که شب قدر دارد و با توجه به آیات بالا بیان گردید نصیب ما گرداند.

ادامه

ثمره يك ماه روزه داري

از جمله آنها علامه بحرالعلوم يا مقدس اردبيلي وقتي به رجب المرجب مي رسيدند، به ذوالجلال والاكرام عرضه مي داشتند: خدا! حالا كه لطف كردي ما را زنده نگاه داشتي، عاجزانه از تو درخواست مي كنيم توفيق مرحمت كني، ماه مبارك رمضان را درك كنيم. حالا كه عمر ما را نگرفتي، محبت كن عمر ما را نگير تا ماه مبارك را درك كنيم.

ادامه

شرح دعای روز بیست و ششم

برخی هنگام نماز صبح نمی‌توانند به خاطر سنگینی بلند شوند که از آثار گناه است. شخصی به امام حسن عسگری (ع) گفت که هر شب قصد می‌کنم تا نماز شب بخوانم؛ اما نمی‌شود. امام فرمود: «گناه تو را زنجیر کرده است.» دلیل اینکه کسی دلش می‌خواهد نماز شب بخواند اما نمی‌تواند، انجام گناه است و با استغفار می‌تواند آن را رفع کند.

ادامه

شرح دعاي روز بيست و پنجم ماه مبارک رمضان

 همانطور که در آيات و روايات موجود مي باشد اولياء خداوند همان ياران و بندگان مخلص خداوند هستند که هيچ گاه از فرمان خداوند و رسولش سرپيچي ننمودند، شايد سئوال شود اولياء شامل چه کساني مي شود؟ که در جواب بايد گفته شود که انبياء، ائمه معصومين (صلوات الله عليهم اجمعين) و شهداي در راه خدا و تمام عبادلله المخلصين جزو اولياي خداوند مي باشند اما از نظر رتبه و مقام با هم متفاوتند، بطور مثال: پيامبر اکرم (صلي الله عليه و آله) يکي از اولياي خداوند مي باشد

ادامه

شرح دعاي روز بيست و چهارم ماه مبارک رمضان

 “خدايا در اين روز آنچه را که رضاي تو در آن است از تو درخواست مي کنم و به تو پناه مي برم از آنچه که تو را ناپسند است و از تو توفيق مي خواهم که در اين روز همه را به فرمان تو باشم و هيچ نافرماني نکنم اي جود و عطابخش سئوال کنندگان

ادامه

شرح دعای هفدهمین روز ماه رمضان

اللَّهُمَّ اهْدِنِی فِیهِ لِصَالِحِ الْأَعْمَالِ
خدایا در ماه رمضان مرا به اعمال صالح راهنمایی کن؛
نه این‏که فقط بخوریم، بیاشامیم و بخوابیم؛ طوری باشیم که اهل سحر باشیم؛ خدایا! توفیق بده اهل قرائت قرآن باشیم چرا که یکی از اعمال صالح، تلاوت قرآن است؛ بهترین چیزها، تلاوت قرآن است که زنگار دل را از بین می‏برد؛ چه خوب است که مخصوصاً سحرها مقید باشیم دو یا سه صفحه قرآن بخوانیم؛ استغفار هم زنگار از دل می‏برد؛ دست کشیدن بر سر یتیم هم زنگاز دل را می‏زداید.

ادامه

شرح دعای روز شانزده هم ماه رمضان

اللّهم وفقّنی فیه لموافقة الابرار

ابرار از ماده برّ است و برّ یعنی نیکی، که در قرآن به همراه تقوی آورده شده است: تعاونوا علی البرّ و التقوی و لا تعاونوا علی الاثم و العدوان ؛ یعنی در نیکی و پرهیزکاری با هم همکاری و تعاون کنید و هرگز در راه گناه و تعدّی همکاری نکنید. (مائده2) که این آیه شریفه ارتباط مستقیم دارد با فرازهای دعای امروز؛ و در سوره مبارکه دهر که ویزگیهای ابرار را بیان می فرماید در آنجا و با سیزده آیه نعمات بهشتی ابرار را بیان می فرماید که مربوط می شود به فراز سوم دعای امروز.

ادامه

شرح دعای روز پانزدهم ماه رمضان

برای آنکه بدانیم خاشعین چه کسانی هستند، بهتر است اول در مورد متکبر ین صحبت به میان آوریم؛ چرا که خضوع و خشوع به طور کامل با تکبر و غرور تضاد دارد، به طوری که هر آنچه که در صفات متکبر ین وجود دارد، ضد آن در خاشعین موجود است

ادامه

شرح دعای روز سیزده هم ماه مبارک رمضان

معنای راضی بودن، خوشنودی به خواست خداست و اینکه فرد از قضا وتقدیر الاهی بدش نمی‌آید 1 ؛ با زبان و در دل از مقدرات الهی راضی بوده و هیچ گله و شکایتی نداشته باشد . کسی که راضی به رضای حق است , نسبت به تک تک احکامی که خداوند تعالی در قرآن عزیزش فرموده , از ته دل راضی است ، لذا تلاش می کند تا در عمل نیز عامل به احکام الهی باشد.

ادامه

شرح دعای روز دوازدهم ماه رمضان

به عیب خودتان بپردازید نه به عیب دیگران !خوش به حال بنده‌ای که به عیب خودش می‌پردازد و به عیب دیگران کاری ندارد.                        

ادامه

شرح دعای روزیازده هم ماه مبارک رمضان

خدایا کاری کن که خوبی‌ها را دوست داشته باشم و از بدی‌ها بدم بیاید و عبادت و انجام هر کار خوبی نزد من محبوب باشد. این دعای خیلی خوبی است که انسان طوری باشد از کار خوب لذت برد . اگر خواستیم کار خوبی انجام بدهیم مخفیانه انجام دهیم و قصد قربت داشته باشیم.
طوری زندگی کنیم که آبروی کسی را نریزیم . در احسان، اهل ریاکاری نباشیم. که اگر این‌گونه بودیم در قیامت برای ما اجر و پاداشی نیست.

اگر انسانی عمل نیکی را انجام دهد و هدفش از انجام آن عمل فقط جلب رضایت خداوند قادر و متعال باشد آنگاه است که می‌گوییم آن عمل نیک، احسان برای رضای خداوند بوده است

ادامه

چهل حدیث روزه


قال امیرالمومنین علیه السلام

صوم النفس عن لذات الدنیا انفع الصیام.

امیرالمومنان علی علیه السلام فرمود:

روزه نفس از لذتهای دنیوی سودمندترین روزه هاست.

ادامه

درس اخلاق صوتي حضرت آیت الله سید محمد علی علاقه بند

سخنرانی درس اخلاق حضرت آیت الله سید محمد علی علاقه بند

بانک صوتی تبیان یزد اقدام به ضبط جلسه درس اخلاق آیت الله علاقه بند نموده است.

ادامه

شرح دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان

خدایا در ماه رمضان مهرورزی نسبت به یتیمان را روزی‌ام گردان. اگر قلب ما زنگ بزند، از چه دوایی می‌توان برای رفع آن استفاده کرد. برای این کار باید سحرها قرآن بخوانید تا قلبتان را جلا بدهید. همچنین جان انسان را استغفار سحر جلا می‌دهد و می‌توان با یتیم‌نوازی قلب را جلا داد.

ادامه

شرح دعای روز نهم ماه مبارک رمضان

((اَللّهُمَّ اجْعَلْ لی فیهِ نَصیباً مِنْ رَحْمَتِکَ الْواسِعَةِ))

خدایا، من را از رحمت واسعه خودت نصیب گردان.

برای استجابت این دعا باید چه کنیم؟ باید به زیردستمان کمک کنیم. اگر وضع مالی کسی خوب است، برای دختران دم بخت مستحق جهاز تهیه کند. در این صورت دعا درباره او مستجاب می‌شود و اگر زلزله شود، زیر آوار نمی‌ماند؛ چون رحمت خدا شامل حال او شده است.

ادامه

شرح دعای روز دهم ماه مبارک رمضان

خدایا من را در ماه رمضان از کسانی قرار ده که اهل توکل به تو هستند، چشمم به دست این و آن نباشد؛ چقدر خوب است که انسان توکل داشته باشد و اهل توکل باشد

ادامه

خانواده كاربردي از نگاه حجه الاسلام والمسلمين برادران

تبیان یزد تقدیم می نماید

خانواده كاربردي از نگاه حجه الاسلام والمسلمين برادران

رمضان المبارک سال 91ه.ش

ادامه

شرح دعای روز هفتم ماه مبارک رمضان

خدایا کمک کن در این ماه روزه بگیریم و شب زنده داری کنیم. اگر خدا کمک کند، گرسنگی را نمی‌فهمیم. عبادت شب و سحر، دعاهای ابوحمزه ثمالی و افتتاح را انجام می‌دهیم. گاهی افرادی غصه می‌خورند که ماه رمضان چگونه روزه بگیریم؟ خوب دعا کنید و خدا کمکتان می‌کند.

ادامه

شرح دعای روز پنجم ماه مبارک رمضان

خدایا من را در این ماه رمضان جزو مستغفرین قرار بده، برای استغفار، باید شرایط استغفار را داشت. کسی که مال حرام خورده که با استغفار کارش درست نمی‌شود. باید برود و صاحبان مال را راضی کند

ادامه

شرح دعای روز ششم ماه مبارک رمضان

اللهمّ لا تَخْذِلْنی فیهِ لِتَعَرّضِ مَعْصِتِكَ خدایا وا مگذار مرا در این روز در پى نافرمانیت روم

ولا تَضْرِبْنی بِسیاطِ نَقْمَتِكَ وزَحْزحْنی فیهِ من موجِباتِ سَخَطِكَ  و مزن مرا با تازیانه كیفر و دور و بركنارم بدار از موجبات خشمت

بِمَنّكَ وأیادیكَ یا مُنْتهى رَغْبـةَ الرّاغبینَ.   بحق احسان و نعمتهاى بى‌شمار تو اى حد نهایى علاقه و اشتیاق مشتاقان

ادامه

ویژه نامه: ماه وصال

ماه خير و بركت، ماه نزول رحمت، ماه ميهماني و ضيافت الهي، بار ديگر ما را به يك فضاي معنوي غيرقابل وصفي مي كشاند، فضايي آكنده از عشق به خدا، و دنيايي از صفا و صميميت كه يك ماه به طول مي انجامد. اينجاست كه بر همه لازم است كه قدر اين ضيافت را بدانند و پيشاپيش خود را براي ورود به اين ميهماني آماده كنند، خداپرستان مي دانند كه اين ضيافت با ديگر ميهماني ها فرق دارد

ادامه

دعا در ماه مبارک و دستاوردهای آن


رسول خدا (صلى الله علیه و آله) فرمود:

درهاى آسمان در اولین شب ماه رمضان گشوده مى‏شود و تا آخرین شب آن بسته نخواهد شد.(1)

در روایات آمده است كه ماه رمضان مخصوص اجابت دعا است.

ادامه

طلیعه رمضان

 بار دیگر رمضان، ماه اُنس دوستان خدا از راه رسید و غریو شادی محبان خدا، به آسمان برخاست و مژده ي اسارت شیطان و هوای نفسْ در همه جا پیچید. آری، آمد آن ماهی که به انتظارش بودیم؛ ماهی که جان را طراوتی دوباره می‏بخشد و روان آدمی را زنگار از چهره می‏شوید.

ادامه

شرح دعای روز اول ماه رمضان

خدایا روزه مرا در این روز مانند روزه داران حقیقی که مقبول توست قرار ده ، واقامه نمازم را مانند نمازگزاران واقعی مقرر فرما ، ومرا از خواب غافلان « از یاد تو » هوشیار وبیدار ساز وهم در این روز جرم و گناهم را ببخش ای خدای عالمیان واز زشتیهایم عفو فرما ای عفو کننده از گنهکاران

ادامه

دلت پاک باشد اما ... !

ماه مبارک رمضان ماه مهمانی و ضیافت خداست. ماهی است که در آن خدای متعال به دنبال بهانه است که بندگان خود را مورد آمرزش و مهربانی خود قرار دهد و آنها را در مهمانی کریمانه خود به بهترین شکل مورد توجه و عنایت خود قرار دهد.

ادامه

شرح دعای روز دوم ماه مبارک رمضان

خداوندا، مرا در اين روز به رضا و خشنوديت نزديك ساز و از خشم غضب دور فرما

و براي قرائت آيات قرآنت توفيق ده، به حق رحمتت اي مهربان‌ترين مهربانان  .

ادامه

شرح دعای روز سوم ماه مبارک رمضان

در ثواب خواندن دعاي امروز آمده است كه: هر كس اين دعا را در اين روز بخواند خداوند متعال در بهشت خانه‌اي از لؤلؤ به او مي‌دهد كه صد و چهل غرفه دارد در هر غرفه حوريه‌ايي بر تخت نشسته كه از آفتاب درخشنده‌تر است و در هر غرفه هزار فرشته به اذن خداوند داخل مي‌شوند و براي او هديه مي‌آورند.

ادامه

اي ميهمانان خدا!

ـ بپرهيزيد از آتش‌ جهنم،‌ با‌ افطار دادن‌ روزه‌‌داران، اگرچه‌ به‌ نصف‌ دانه‌ خرما و اگرچه‌ به‌ جرعه‌ آبي‌ باشد. به‌ راستي‌ كه‌ خداوند به‌ كسي‌ كه‌ بيش‌ از اين‌ توان‌ نداشته‌ باشد، اگر چنين‌ كند، اين‌ ثواب‌ را مي‌دهد.‌

ادامه

شرح دعای روز چهارم ماه مبارک رمضان

خدایا مرا در این روز برای اقامه و انجام فرمانت قوت بخش و حلاوت و شیرینی ذکرت را به من بچشان و برای ادای شکر خود به کرمت مهیا ساز و در این روز به حفظ و پرده پوشی مرا از گناه محفوظ دار، ای بصیرترین بینایان عالم.
 

ادامه

روزه با ما چه مي كند ؟

اثر حداكثري روزه اين است كه به روزه بگوييم كه تو مي خواهي با ما چكار كني؟ تا تو را كمك كنيم اين را مي گويند، آگاهانه و عارفانه با احكام ديني برخورد كردن  .اين برخورد را شما با نماز هم مي توانيد داشته باشيد. به نماز بگوييد كه تو با من چكار مي خواهي بكني؟ اين شبيه همان همكاري بيمار و پزشك است كه مي گويند خيلي وقتها پيش شرط مهم در درمان است.

ادامه

اختصاصی تبیان یزد :درس اخلاق آیت الله علاقه بند

این سخنرانی به بیان فرازهایی از خطبه شعبانیه پیامبر اکرم(ص) درباره ماه مبارک رمضان که از ابتدای ماه مبارک رمضان شروع شده است می پردازد.

ادامه

هفت گام تا حضور

بزرگان، پیوسته ماه شعبان را مقدمه ورود به «ضیافة الله » در ماه رمضان دانسته اند. از این رو، کسب آمادگیهای فکری و روحی برای درک هر چه بیشتر فیض معنوی از این «مهمانی خدا»، لازم است.

برنامه ریزی برای استفاده از این فرصت ناب، ضروری است و اینکه چه باید کرد؟ چه می توان کرد؟ چه کاری بهتر و با فضیلت تر است؟ سؤالاتی است که برای یک مؤمن دل آگاه مطرح است.

در این نوشته، با گوشه هایی از «آداب بهره وری بهتر از ماه رمضان »آشنا می شویم:

ادامه

روزه عمل جراحي بدون چاقو

 

روزه عمل جراحی بدون چاقو

دکتر فریتس بکر می‌گوید: مطمئن‌ترین، بی‌ضررترین و بی‌خطرترین روش درمانى، روزه درمانی است و هیچ روشی را نمی‌توان با آن مقایسه نمود، به نظر من و دکتر شلتون روزه درمانی بهترین روش برای درمان بیماری‌های معده، روده و سلسله اعصاب است. به وسیله روزه درمانی می‌توان از شر زائدات جمع شده در بدن راحت شد و به کل ارگانیسم بدن این امکان را داد که اعمال حیاتی خود را دوباره مرتب و منظم نماید. روزه یک عمل جراحی بدون چاقو است

ادامه

اعمال و فضائل لیالی قدر

ارزش شب قدر افضل از ارزش هزار ماه است؛ و هزار ماه برابر با حدود هشتاد سال، یعنی عمر طبیعی یک انسان است. یعنی عبادت در این شب با ارزش تر از عبادت یک عمر است.

ادامه

علي (ع)برترين و مظلوم ترين

هر که علی را - چه در زندگانی و چه پس از رحلتش - دوست بدارد خدای تعالی برایش تا عالم برپاست و خورشید طلوع و غروب می کند، امن و ایمان برقرار کند. و هر که با علی دشمنی ورزد - چه در حیات و چه در مماتش - مردنش بسان مرگ جاهلیت است و برای هر بدعتی که در اسلام ایجاد کند، حسابرسی و مجازات می شود.

ادامه

امتيازات و آداب شب قدر

یکی از فرصتهای بزرگ سالانه، شب قدر است؛ شبی که بهتر از هزار ماه بوده، انسان در آن می‌تواند ره صد ساله را یک شبه بپیماید؛ اما همچنان که امیر المؤمنین علی‏علیه‏السلام می‌فرماید: فرصت گذراست و بايد آن را غنيمت شمرد

ادامه

امشب آسمان، امشب سکوت!

دستهایی لرزان و بیمناک در حالی که از غم و درد تنهایی به لرزه افتاده اند دیگر توان نگاه داشتن   کاسه های شیر که برای زدودن درد و التیام نامردی و نامرادی هاآورده شده است را ندارد. می گویند شیر هم دیگر افاقه نخواهد کرد! زمزمه ای ویران کننده به گوش می رسد... به کودکان بگویید کاسه های شیر را با خود ببرند ، حال این مریض بهبود نخواهد یافت ! ناله هایی که بی صدا از دل بر می خیزد و راه در عرش و ملکوت می جوید اما درست شنیده اند صدایی آهسته و غم آلوده پیغام می فرستد: به آن ها بگویید رخت یتیمی برتن کنند و در عزای پدر خویش به ماتم و سوگواری بنشینند .

ادامه

وداع با ماه خدا

ماه مبارک رمضان یک حقیقت و باطنی دارد که این حقیقت در قیامت ظهور می کند. ماه مبارک رمضان را امام سجاد(ع) عید اولیاء الله می داند. در صحیفه سجادیه دعایی است به نام دعای وداع ماه مبارک رمضان.

این وداع برای کسی است که با ماه مبارک رمضان مانوس بوده و ماه مبارک رمضان دوست او می باشد والا آنکه با این ماه نبوده وداعی ندارد. انسان از دوستش و یا با کسی که مدتی مانوس بود، خداحافظی می کند. آنکه اصلا نمی داند چه وقت ماه مبارک رمضان آمد و چه وقت سپری شد، چرا آمد و چرا سپری شد، او وداعی ندارد. اما امام سجاد(ع) آخر ماه مبارک رمضان که شد، در حد یک ضجه این دعا را می خواند.

ادامه

 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد