اخبار و رویدادها
مقالات...
شرح احوال شیخ عبدالکریم حائری در برزخشرح احوال شیخ عبدالکریم حائری در برزخ
چهار عامل اکمال ایمانچهار عامل اکمال ایمان
شیخ محمد تقی بافقی(ره) مظهر توحید و توکلشیخ محمد تقی بافقی(ره) مظهر توحید و توکل
پیامبر مهربانی صلی الله علیه و آله، در قرآن وسیرهپیامبر مهربانی صلی الله علیه و آله، در قرآن وسیره
آغاز امامت امام زمان (عج)آغاز امامت امام زمان (عج)
حقوق حیوان ها در سیره و سخن پیامبراعظم(صلى الله علیه وآله) و مقایسه آن با حقوق بشر در غربحقوق حیوان ها در سیره و سخن پیامبراعظم(صلى الله علیه وآله) و مقایسه آن با حقوق بشر در غرب
«حجاب و بی حجابی؛ جدال دو تمدن»«حجاب و بی حجابی؛ جدال دو تمدن»
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.ir

چهل حدیث از نماز شب

مقدمه

جهانی که ما امروز در آن زندگی می کنیم متأسفانه جهانی است که بهای کمی به معنویت می دهد . با اینکه طبع ابتدائی بشراقتضا دارد که روز بروز توجه او به مسائل معنوی و عبادی بیشتر شود. اما جهان پر زرق و برق و دنیای صنعتی اکثریت قریب به اتفاق انسانها را از معنویت جدا یا نسبت بآن کم توجه کرده است. در حالیکه باید همیشه انسانها راه افراط و تفریط را کنار گذاشته، و در زندگی مادی و معنوی هر دو تکامل و پیشرفت داشته باشند نه اینکه گروهی زندگی مادی را کنار گذاشته، از جامعه بریده و فقط به معنویات بپردازند و گروهی در مقابل تمام فکر و تلاش و هدفشان دنیا و رفاه و زندگی مادی باشد.و همانطور که در جنبه مادی پیشرفت می کنند در بعد معنوی هم بکوشند.

ادامه

کلمه ای با خاصیت نماز شب

«سلام کردن» یکی از سنت‌های اسلامی است که بسیار مورد تاکید قرار گرفته است. لازم است یک مسلمان این سنت حسنه اسلامی و دینی را زنده نگه دارد اما سلام کردن هم مثل هر کار دیگری آداب و اصول خودش را دارد! این کار که سبب می‌شود میان برادران و خواهران دینی الفت و دوستی شکل بگیرد روش و آدابی دارد که بزرگان دینی آن را به روشنی طرح نموده‌اند تا از مزایای دنیوی و اجر اخروی آن برخوردار شویم و چیزی را از دست ندهیم ولو به قدر یک سر سوزن
ادامه

مصافحه بعد از نماز

امام باقر علیه السلام : «از جهت حمد و ذکر، خدا با چیزى بهتر از تسبیح حضرت فاطمه زهرا علیها السلام عبادت نشده است. اگر عملى بهتر از آن بود، پیامبر خدا آن را به زهرا علیها السلام عطا مى‌کرد.»

ادامه

چرا در نماز حواس پرت هستیم؟

در زندگی دنیا، اوج محبت و علاقه و دلدادگی یک شخص نسبت به دیگری را، در محبت مادر، نسبت به فرزندش می بینیم. مادر اگر بخواهد نهایت علاقه خود به فرزندش را ابراز نماید، با دریایی از احساس به فرزندش می گوید: فرزندم تو، تو نور چشم منی.

ادامه

فرزندان و نماز صبح

چرا فرزندان ما نسبت به نماز صبح سست‌تر هستند و چگونه آنها را برای نماز صبح بیدار كنیم؟ چرا كودكان و نوجوانان براى اداى فریضه نمازصبح بر نمى‌خیزند یا به سختى و با غرولند و پرخاشگرى بر مى‌خیزند؟

ادامه

چرا گاهی نوجوانان نماز نمی خوانند؟

چرا کودکان و نوجوانان برای ادای فریضه نماز صبح بر نمی خیزند یا به سختی و با غرولند و پرخاشگری برمی خیزند؟ کم نیستند کودکان و نوجوانانی که نماز ظهر و عصر و مغرب و عشاء را با وجود تعداد بیشتر رکعتها‌ می‌خوانند، اما از خواندن نماز صبح اکراه دارند. حقیقت این است که خواب صبحگاهی شیرین و دلچسب است و به قول صائب:

آدمی پیر چو شد حرص جوان‌ می‌گردد خواب در وقت سحرگاه گران‌ می‌گردد

اما تنها دلیل برنخاستن برای نماز همین موضوع نیست. بسیار اتفاق افتاده است که برای برنامه ای دلچسب و مورد علاقه، فرزندان توصیه‌ می‌کنند صبح زود ما را بیدار کنید یا خود تمهیداتی برای بیدار شدن‌ می‌اندیشند.

پس باید دید علل و عوامل سهل انگاری یا بی رغبتی نسبت به نماز صبح چیست؟

چرا گاهی فرزندانمان نماز نمی خوانند؟
 

ادامه

نقش خانواده در گرایش کودکان و نوجوانان به نماز

خانواده در تفکر اسلامی جایگاهی بسیار رفیع دارد. برخی از امور درخانواده مهم هستند؛ ولی مهم‏تر از تمامی امور که نمی‏توان جایگاه آن را از نظر اهمیت مشخص کرد، تربیت دینی فرزندان است. تربیت دینی در خانواده جوانه مي‌زند و در اجتماع ثمر مي‌دهد. مقاله‌اي كه خواهيد خواند به بررسی دیدگاه تربیتی فرزندان از جنبه‏های عمیق قرآنی و احادیث حضرات معصومین علیهم السلام پرداخته و نقش خانواده در تربیت فرزندان را با اين نگاه كاويده است.
ادامه

عوامل مؤثّر در جذب دانش آموزان به نماز در دوره راهنمايي

نماز ، سابقه بس طولاني دارد و قديمي ترين عبادتي که در تمام دوران گذشته حضور داشته همين نماز بوده است

ادامه

آثار تربیتی نماز

نماز به غير از آثار معنوي كه بر جسم و جان انسان مي‌گذارد يك سري از آداب اسلامي را هم به او مي‌آموزد، در حقيقت نماز همانند مربي‌اي است كه همواره در كنار متربي خود بوده و نكات لازم و ضروري را به او يادآور شده و او را تربيت مي‌كند.

ادامه

تاثیر نماز بر اطفال

و أمر اهلك بالصلوه واصطبر عليها
و خانواده ات را به نماز و صبر نمودن بر آن امر كن ( سوره مباركه طه ـ آيه شريفه 132 )پزشكان اطفال ضرب المثل مشهوري بدين مضمون دارند كه “ كودكان ” هرگز بزرگسالان كوچك نيستند

ادامه

 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد