اخبار و رویدادها
مقالات...
سه نوع دستور غذا خوردنسه نوع دستور غذا خوردن
تکبر وتواضع
شرح احوال شیخ عبدالکریم حائری در برزخشرح احوال شیخ عبدالکریم حائری در برزخ
چهار عامل اکمال ایمانچهار عامل اکمال ایمان
شیخ محمد تقی بافقی(ره) مظهر توحید و توکلشیخ محمد تقی بافقی(ره) مظهر توحید و توکل
پیامبر مهربانی صلی الله علیه و آله، در قرآن وسیرهپیامبر مهربانی صلی الله علیه و آله، در قرآن وسیره
آغاز امامت امام زمان (عج)آغاز امامت امام زمان (عج)
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.ir

شرافتی که از وجود مبارک حضرت معصومه(س) به قم رسید

شرافتی که از وجود مبارک حضرت معصومه(س) به قم رسید

ادامه

حضرت رضا(ع) معین الضعفاست

دهه کرامت از نخستین روز ماه ذی القعده با میلاد با سعادت کریمه اهل بیت(ع)؛ حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها آغاز می شود و تا میلاد ثامن‌ الحجج، علی بن موسی الرضا علیه السلام در یازدهمین روز این ماه ادامه دارد.

ادامه

مومن حقيقي از نگاه امام رضا (ع)

 صرف گفتن لااله‌الاالله می‌گوید نجات نمی‌دهد در روایت داریم که همین جا امام هشتم یک چند قدمی رفتند و فرمودند بشرطها و شروطها و أنا من شروطها. یعنی لااله‌الاالله شرط و شروطی دارد و یک شرطش این است که ولایت ما اهل‌بیت را قبول کند.

ادامه

فضائل امام رضا از دیدگاه اهل سنت

علی رغم سخنان بزرگان اهل سنت درمورد فضایل ومناقب «امام هشتم »کارشناسان شبکه های وهابی در صدد انکار آن مناقب می باشند.

ادامه

آشنایی با امام هشتم

آشنايى با امام رضا عليه السلام

 

نامهاى امام


امام رضا(ع) در سال 148 هجرى قمرى يعنى حدود (1250) سال پيش در شهر مدينه به دنيا آمد. پدر ايشان امام موسى بن جعفر(ع)، يعنى امام هفتم شيعيان و مادرشان بانويى بزرگوار و خردمند به نام (تكتم) يا (نجمه) بود. امام رضا(ع) در همان سالى زاده شد كه پدربزرگ ايشان، يعنى حضرت امام جعفر صادق(ع)، به شهادت رسيد.
نام ايشان (على ) است، ولى بر اساس شيوه اى كه در ميان اعراب مرسوم است، به وى (ابوالحسن) مى گفتند. اين گونه اسمها را (كنيه) مى نامند. علاوه بر نام و كنيه، گاه عنوان ديگرى نيز به افراد مى دهند كه آن را (لقب) مى گويند. امام هشتم داراى لقب هاى متعددى است. از جمله معروف ترين اين القاب، (رضا)، (عالم آل محمد)، (غريب الغرباء)، (شمس الشموس) و (معين الضعفاء) است. ناميدن هر فرد به اين نامها، يعنى اسم، كنيه و لقب دليل خاصى دارد. گفته اند كه وى را به اين جهت (رضا) لقب داده اند كه خدا از او راضى است.
دوران كودكى و جوانى امام در مدينه گذشت. اخلاق نيكو، دانش فراوان، ايمان و عبادت بسيار از ويژگى هايى بود كه امام را مشخص مى ساخت

ادامه

شمه ای اخلاق، صفات و کرامات

شمّه اى از اخلاق ، صفات و كرامات 

ابن طلحه مى گويد: ... اينك سخن درباره سومين على يعنى على الرضا عليه السلام است و هر كه به دقت بنگرد براستى او را وارث ايشان مى يابد و حكم مى كند كه وى سومين على  است. ايمان و مقام و منزلتش والا و توانمندى وى گسترده و يارانش فراوان و برهانش هويدا و آشكار است تا آن جا كه مامون خليفه عباسى او را از خواص خود قرار داد و در مملكت خويش شريك ساخت و امر جانشينى خويش را به او واگذارد و دخترش را به همسرى او درآورد.

مناقبش والا و صفات شريفش برجسته و بخشندگى اش چون حاتم و طبيعتش چون اخزم (جد حاتم ) و اخلاقش عربى و نفس شريفش هاشمى و خصلت بزرگوارى اش چون پيامبر صلى اللّه عليه و اله بود، چنان كه هر چه از فضايلش بشمارند او از آن برتر و هر مقدار از مناقبش ياد كنند، وى از آن بلند مرتبه تر است.

مى گويد: امّا القاب آن حضرت: رضا، صابر، رضى ، وفى ، و مشهورتر از همه رضاست.

ادامه

سیره عملی و اخلاقی امام هشتم

سيره عملى واخلاقى امام هشتم (عليه السلام)

 

 بى گمان ديده گشودن بر آفتاب كارى ناشدنى است، چونان كه پريدن در آسمان بلند.

شناخت خدايى مردان برخاسته از بوستان عترت، نه براى هر بال بشكسته‏اى شدنى، چه آنان كه بر آفتاب ديده گشوده‏اند جز سايه مژگان خويش نديده و آنها كه در آن آسمان پريده‏اند جز شكسته بال خويش را نيافته‏اند.


با اين همه شايد بتوان ديده بر پرتويى از آفتاب كه بر زاويه‏اى تابيده است دوخت و در آن نشانها از حقيقت نور يافت كه نور، همه يك گوهر است.

با چنين اعترافى به يكى از جنبه‏هاى پند آكنده حيات امام روى مى كنيم و دست كوتاه خويش را به درياى ناشناخته كرانه «خوى ستوده امام» فرو مى بريم تا مرواريدى چند برگيريم و فراروى گذاريم

ادامه

اهمیت زیارت امام رضا علیه السلام

اهميت زيارت حضرت امام رضا (عليه السلام)

این مقاله بصورت خلاصه 15 مزیت از مزایای زیارت شاه طوس امام علی بن موسی الرضا(علیه السلام) را بیان می کند: 

ادامه

سیره قرآنی امام رضا(ع)

اين کتاب آن قدر با عظمت و ارزشمند است. که آخرين پيامبر عهده دار تفسير و تبيين آن شد و پس از وي اهل‌بيت:که عِدل قرآن معرفي شده‌اند، عهده دار چنين امر مهمي شدند. امام رضا عليه السلامکه يکي از همان مفسران واقعي قرآن بود، در طول زندگي پر برکتش عنايت بسيار ويژه‌اي به اين راهنماي بزرگ داشته و علاوه بر استفاده‌اي که در بعد شخصي و فردي از آن داشته در ابعاد ديگر نيز بهره‌هاي فراواني از اين کتاب گرفته و به ديگران انتقال داده است. اين نوشتار به ترسيم گوشه‌اي از سيماي قرآني آن بزرگوار مي‌پردازد.

ادامه

 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد