اخبار و رویدادها
مقالات...
شرح احوال شیخ عبدالکریم حائری در برزخشرح احوال شیخ عبدالکریم حائری در برزخ
چهار عامل اکمال ایمانچهار عامل اکمال ایمان
شیخ محمد تقی بافقی(ره) مظهر توحید و توکلشیخ محمد تقی بافقی(ره) مظهر توحید و توکل
پیامبر مهربانی صلی الله علیه و آله، در قرآن وسیرهپیامبر مهربانی صلی الله علیه و آله، در قرآن وسیره
آغاز امامت امام زمان (عج)آغاز امامت امام زمان (عج)
حقوق حیوان ها در سیره و سخن پیامبراعظم(صلى الله علیه وآله) و مقایسه آن با حقوق بشر در غربحقوق حیوان ها در سیره و سخن پیامبراعظم(صلى الله علیه وآله) و مقایسه آن با حقوق بشر در غرب
«حجاب و بی حجابی؛ جدال دو تمدن»«حجاب و بی حجابی؛ جدال دو تمدن»
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.ir

14جنبه اعجاز قرآن را می‌شناسید؟

اصل مسأله اعجاز قرآن امری مسلّم و غیر قابل تردید بوده اما آنچه مهم است بررسی وجه اعجاز آن است كه بسیار جای بحث و تضارب آراء دارد. نوشتار حاضر، ضمن گزارش اجمالی از 14 جنبه اعجازآمیز قرآن، به تبیین دیدگاه بدیع و نوآورانه حضرت امام(ره) در این باب پرداخته است.

ادامه

روزانه چقدر قرآن بخوانیم؟

یکی از با ارزش ترین عبادت ها قرائت و خواندن قرآن است چنانچه این کار به اندازه ای اهمیت دارد که خداوند درباره آن می فرماید: «فَاقرَوا ما تَیَسَّرَ مِنَ القُرآن؛ آنچه برای شما میسّر است قرآن بخوانید.

ادامه

ترتیل ویژه استاد فروغی به درخواست کاربران + صوت

مهدی فروغی، از قاریان و مرتّلان خوش لحن کشور است که سبک خاص وی در تلاوت ترتیل، مورد استقبال انبوه مخاطبان کلام وحی قرار گرفته است. شیوه تلاوت او، بیشتر مبتنی است بر نغمه پردازی با استفاده از مقام ها و گوشه های حزن انگیز هنر آئینی تلاوت.

ادامه

حکایتی شیرین اما پر از اشتباه

پدر زبان مردم گاه حکایاتی شنیده می شود که ظواهر دینی دارد و در ظاهر به قصد کمک به اهداف دین ساخته یا حکایت می شود. با این حال با بررسی بیشتر متوجه می شویم که بسیاری از این حکایت ها بر خلاف ظاهرشان، بر مبنای دینی بنیان نشده و گاه بر خلاف مقاصد و آموزه های دینی هستند.

ادامه

فضيلت‌‌‌‌ صبر در قرآن

در قرآن كريم، واژه صبر بيش از هفتاد بار تكرار شده است. خداوند متعال در آيات فراواني به دارندگان اين صفت، مژده پاداش داده،و اجر آنان را بي‌شمار معرفي كرده است.
ادامه

تلاوت این آیات هنگام خواب مفید است

در روایات اسلامی، آیه ی ۵۴ سوره ی اعراف به آیه سخره معروف است و به نظر می رسد این اصطلاح از كلمه ی «مسخرات» گرفته شده است كه می گوید خورشید، ماه و ستارگان در تسخیر امر الهی هستند.

ادامه

شاهکار قاری مصری در بیت رهبری + فیلم

هم‌زمان با تلاوت معنامحور و استادانه خلف صالح شیخ مرحوم شحات انور، چشم‌های حضار را می‌دیدی که از خشوع در برابر کلام پرودگار به اشک نشسته است.

ادامه

کسانی که به اشتباه خود را بهشتی می‌دانند

داستان آدم و حوا را همه ما شنیده ایم، حضرت آدم علیه السلام به همراه همسرش به درختی که خداوند از نزدیک شدن به آن نهی‌شان کرده بود نزدیک شدند و از میوه آن خوردند و این بهانه ای بود برای هبوط آنها و آغاز گرفتاری ها در دنیا و همه رنج و سختی های نسل بعد، یعنی من و شما!

ادامه

آداب باطنی قرائت قرآن

شاید بتوان آدب تلاوت قرآن را به آداب ظاهری و آداب معنوی یا باطنی تقسیم کرد،در آداب ظاهری، یک سری از مقدمات و شرائط را بابد لحاظ کرد که در جای خود بیان شده است.

ادامه

خانواده در قرآن کریم

و از نشانه‏ هاى او اینكه از [نوع‏] خودتان همسرانى براى شما آفرید تا بدانها آرام گیرید، و میانتان دوستى و رحمت نهاد. آرى، در این [نعمت‏] براى مردمى كه مى‏اندیشند قطعاً نشانه ‏هایى است.

ادامه

مهم‌ترین لازمه فهم قرآن

مهم‌ترین لازمه فهم قرآن ، خدای سبحان، ادراک معارف قرآن، این کتاب عظیم الهی را مخصوص کسانی دانسته است که دارای قلب‌اند و آن را مرکز علم حقیقی می‌داند و گروهی
ادامه

فهم زبان قرآن بر محور سوره‌ها

مجموعه آموزش ترجمه مفاهیم قرآن کریم -«فهم زبان قرآن» بر محور سوره ها- توسط گروه تدوین متون درسی آموزش ترجمه و مفاهیم قرآن کریم از سوی انتشارات منشور وحی منتشر شده است.

ادامه

چرا قرآن را قرآن نامیدند؟

یکی از مسائل مطرح در علوم قرآنی این مسئله است که ،چرا قرآن را قرآن نامیدند؟

ادامه

قرآن و تغذیه

داوود فرج زاده، عضور هئت علمی دانشگاه بقیةالله(عج)، با بیان اینکه شاه‌کلید مصرف مواد غذایی که قرآن به آن اشاره دارد، آیه «کُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ»(بخورید، بیاشامید ولی اسراف نکنید) است، گفت: اگر این را رعایت کنید بدن را در برابر بسیاری از بیماری‌ها حفاظت و تضمین کرده‌اید.
ادامه

چگونه خانه خود را قرآنی کنیم ؟

تلاوت قرآن یکی از  مهمترین چیز در زندگی ما انسان ها است که باید حتما در زندگیمان وجود داشته باشد تا برکت در زندگی ما همیشگی باشد یکی از مواردی که در زندگی ما به عنوان یک مسلمان کمتر بدان توجه می شود تلاوت قرآن به عنوان کتاب دینی ما و تعمق در آیات آن است.

ادامه

تفسیر سوره مباركه فجر

این سوره همانند بسیاری دیگر از سوره هایی كه در مكه نازل شده ، دارای آیاتی كوتاه، تكان دهنده، پرطنین و توأم با انذارهای فراوان است.

ادامه

«إن شاء الله» گفتن کجای قرآن آمده؟!

«إن شاء الله» گفتن کجای قرآن آمده؟!،پروردگار کریم در آیات 23 و 24 سوره کهف سفارش می‌فرماید:«وَلَا تَقُولَنَّ لِشَیْءٍ إِنِّی فَاعِلٌ ذَلِكَ غَدًا إِلَّا أَن یَشَاء اللَّهُ ...‏»؛ و هیچ‌گاه با قاطعیت مگو که فردا چنین کاری را انجام خواهم داد.

ادامه

قرآن در قیامت چگونه شفاعت می کند؟

شهید مطهری می گوید: شفاعت اقسامی دارد كه برخی از آنها نادرست و ظالمانه است و در دستگاه الهی وجود ندارد ولی برخی، صحیح و عادلانه است و وجود دارد.

ادامه

تفسیر قرآن از منظر امام خمینی(ره)

مفسر باید مقاصد الهی را به مردم تعلیم کند و خسارتى بالاتر از اینکه سى چهل سال کتاب الهى را قرائت کنیم و از مقاصد آن بازمانیم، نیست.

ادامه

راز ماندگاری قرآن

ما برای شناخت اسلام راهی جز رجوع به قرآن و سنت نداریم؛ زیرا اسلام تنها براین دو پایه اصلی و اساسی بنا شده است. قرآن و سنت اگرچه هرکدام یک اصل و پایه اساسی و مستقل هستند، با یکدیگر ارتباطی وثیق و همه جانبه دارند. از یک سو قرآن حاوی اصول و مبانی اسلام و سنت تفصیل وتوضیح وشرح آن است ، و از سوی دیگر«تبیینی» است، ودیگری وظیفه ونسبتش با آن وظیفه و نسبت «تصحیحی» است.(1)

ادامه

مهمانی در قرآن (قسمت اول )

انسان یک موجود اجتماعی است و ارتباطات اجتماعی آن به منظور ایجاد تعامل در رفع نیازهای یکدیگر است این ارتباط در درجه اول مربوط به خانواده و سپس در فامیل و در نهایت بین ديگر افراد جامعه است و جوامع مختلف برای تحقق این امر مهم و ابراز محبت و هم دلی آداب خاصی را ارائه نموده‎اند. قرآن کریم به عنوان کتاب زندگی بشر از این مهم غافل نبوده و عالی‌ترین شکل رفتار را برای برقراری ارتباط انسان با خود و خانواده و جامعه اش را‌ترسیم نموده است. در این مقاله تلاش شده ادب مورد نظر قرآن را در مراحل مختلف مهمانی از جمله: ادب اجازه گرفتن ورود به منزل ميزبان ، ادب اجازه دادن ميزبان ، ادب انتخاب راه ورود به منزل ميزبان ، ادب در هنگام ورود ، ادب مهمان درزمان حضورش در منزل ميزبان وادب ميزبان در حضور مهمان ودر نهايت مراعات ادب در پذيرايي از مهمان بیان گردد.

ادامه

توصیه های مهم قرآن به زنان

سفارش چهارم به خانم ها آن است که هنگام سخن گفتن با مردان، وقار و متانت را رعایت کنند و کیفیّتِ سخن گفتنشان به گونه اى نباشد که هوس آنان را برانگیزد.

ادامه

معارفی از جزء 30 قرآن کریم

در آخرین قسمت از سری مقالات «معارفی از قرآن کریم» آیاتی از جزء سی ام این کتاب هدایت و نور را محور بحث قرار داده و به بیان معارفی از آن ها می پردازیم.
ادامه

معارفی از جزء 29 قرآن کریم

بیست و نهمین قسمت از سری مقالات «معارفی از قرآن کریم» به آیاتی از جزء بیست و نهم این کتاب هدایت و سعادت اختصاص دارد. در این مقاله نیز به مانند گذشته آیاتی را محور بحث قرار داده و به بیان معارفی از آنها می پردازیم.

ادامه

معارفی از جزء بیست و هشتم قرآن کریم

در ادامه مقالات معرفتی و معنایی «معارفی از قرآن کریم» که برای انس بیشتر با معنا و مفهوم قرآن کریم تدوین می‌شود به بیست و هشتمین قسمت از این سری مقالات رسیدیم. در این مقاله نیز به سبک گذشته آیاتی از جزء مربوطه را محور بحث قرار داده و بیان گوشه ای از معارفی آنها می‌پردازیم.

ادامه

چه کردی که آمدی بهشت؟/جزء بیست و هفتم

در ادامه سری مقالات «معارفی از قرآن کریم» در این قسمت به آیاتی از جزء بیست و هفتم قرآن کریم می پردازیم. هدف از این نوشتار طرح چند آیه و بیان گوشه ای از معارف قرآن است به این امید که جان به نور معنا و معنویتش منور کنیم و بیش از پیش کلام خدا را وارد زندگی کرده و آن را نقشه راه خود کنیم.

ادامه

در دینداری کم نیاورید!/جزء بیست و ششم

بیست و ششمین قسمت از سلسله مقالات «معارفی از قرآن» به آیاتی از جزء بیست و ششم قرآن کریم اختصاص دارد. در این قسمت نیز با محور قرار دادن تعدادی از آیات به بیان معارفی از آن‌ها می‌پردازیم.

ادامه

معارفی از جزء بیست و پنجم قرآن کریم

آنچه در ادامه می آید بیست و پنجمین قسمت از سری مقالات «معارفی از قرآن کریم» است که با هدف انس معنایی بیشتر با این کتاب هدایت و سعادت، تنظیم و به خوانندگاه قرآنی تقدیم می شود. در این قسمت آیاتی از جزء بیست و پنجم را محور بحث قرارداده و به بیان معارفی از آن می پردازیم.

ادامه

معارفی از جزء بیست و سوم قرآن کریم

بیست و سومین جزء از قرآن کریم را آیاتی از سوره های یس، صافات، ص و زمر تشکیل داده است. در این قسمت از سلسله مقالات «معارفی از قرآن کریم» به این بخش از قرآن پرداخته و با طرح آیاتی معارفی از آن را بیان می کنیم.

ادامه

دو شرط بهشت و تنها شرط جهنم/ جزء بیست و چهارم

در بیست و چهارمین قسمت از سلسله مقالات «معارفی از قرآن کریم» آیاتی از جزء بیست و چهارم را محور بحث قرار داده و به بیان معارفی از آن می پردازیم. سعی ما بر این است که قرآن عزیز را به شکلی محسوس تر ببینیم و به شکلی کاربردی تر در زندگی خود وارد کنیم که آن کتابی است برای هدایت و سعادت تمام انسانها.

ادامه

معارفی از جزء بیست و دوم قرآن کریم

بیست و دومین جزء از قرآن کریم را آیاتی از سوره های احزاب، سبأ فاطر و یس تشکیل می دهند. در این قسمت از سلسله مقالات «معارفی از قرآن کریم» آیاتی از این جزء را مطرح و به بیان معارفی از آن می پردازیم.

ادامه

معارف جزء بیست و یکم

بیست و یکمین جزء از قرآن کریم را آیاتی از سوره های عنکبوت، روم، لقمان، سجده و احزاب تشکیل می دهد. در این مقاله که قسمتی دیگر از سلسله مقالات «معارفی از قرآن کریم» است به آیاتی از این سور پرداخته و گوشه ای از معارف نهفته در آنها را بیان می کنیم.

ادامه

معارفی از جزء بیستم قرآن کریم

بیستمین جزء از قرآن کریم را آیاتی از سوره مبارکه نمل و عنکبوت و نیز سوره قصص که بین این دو سوره قرار گرفته است تشکیل می دهند. در این مقاله که قسمتی دیگر از سلسله مقالات «معارفی از قرآن» است به آیاتی از جزء بیستم پرداخته و گوشه ای از معارف آن را بیان می کنیم.

ادامه

معارفی از جزء نوزدهم قرآن کریم

نوشته‌ای که پیش رو دارید نوزدهمین قسمت از سلسله مقالات «معارفی از قرآن» است که به صورت روزانه و همگام و هماهنگ را روزهای ماه خدا تقدیم قرآن دوستان گرامی می‌شود. در این شماره آیاتی از جزء نوزدهم که متشکل از سوره‌های فرقان، شعرا و آیاتی از سوره نمل است مطرح و معارفی از آن آیات بیان می‌شود.

ادامه

معارفی از جزء هجدهم

هجدهمین جزء از قرآن کریم را سوره های مومنون، نور و آیاتی از سوره فرقان تشکیل می دهند که در این قسمت از سلسله مقالات «معارفی از قرآن کریم» آیاتی از این سوره ها را محور بحث قرار داده و معارفی از آنها را بیان می کنیم.

ادامه

معارف جزء هفدهم

هفدهمین قسمت از سلسله مقالات «معارفی از قرآن کریم» به هفدهمین جزء از این کتاب نور و هدایت اختصاص دارد. این جزء را سورهای انبیاء ع و حج تشکیل می دهند که در ادامه، آیاتی از این دو سوره را مطرح کرده و به بیان جرعه ای از معارف آن می پردازیم.

ادامه

معارفی از جزء شانزدهم قرآن کریم

شانزدهمین قسمت از مجموعه مقالات معارفی از قرآن کریم به آیاتی از جزء شانزدهم این کتاب الهی اختصاص دارد. به مانند بحث‌های پیشین این بار هم ابتدا آیاتی از این جزء مطرح و سپس به نکات و معارفی از آن‌ها اشاراتی می‌کنیم.

ادامه

معارفی از جزء پانزدهم قرآن کریم

در سالروز میلاد با سعادت امام حسن مجتبی علیه السلام پانزدهمین جزء از قرآن کریم را گشوده و با بحث در برخی آیات آن به نمی از دریای معارف آن اشاراتی می کنیم. امید است تا در کنار انس لفظی روزانه با این کتاب از این رهگذر جان به معارفش نورانی تر کنیم.

ادامه

معارفی از جزء چهاردهم قرآن

آنچه در ادامه می‌آید چهاردهمین قسمت از درس‌های معرفتی قرآن کریم است که به صورت جزء جزء همگام با ایام مبارک ماه رمضان تهیه و به میهمانان این ماه خدا تقدیم می‌شود. در این بخش آیاتی از جزء چهارهم قرآن کریم را مطرح و به بیان گوشه‌هایی از معارف آن می‌پردازیم.

ادامه

معارفی از جزء سیزدهم قرآن کریم

مقاله پیش رو سیزدهمین قسمت از سلسله بحثهای «معارفی از قرآن» است که گام به گام با روزهای این ماه مبارک به پیش می رود. در این قسمت، سیزدهمین جزء از قرآن کریم را گشوده و گوشه هایی از معارف بی انتهایش بیان می کنیم.

ادامه

معارفی از جزء دوازدهم قرآن

نوشته پیش رو دوازدهمین قسمت از بحث‌های معرفتی قرآن کریم است که به مناسبت ماه مبارک و برای انس معنایی بیشتر با این کتاب هدایت و معنویت، تدوین و تقدیم می‌شود. در این بخش به آیاتی از جزء دوازدهم قرآن کریم پرداخته و معارفی از آن را بیان می‌کنیم.

ادامه

معارفی از جزء دهم قرآن کریم

نوشته حاضر دهمین بخش از سلسله مقالات معارفی از قرآن است که به در هر قسمت به گوشه‌ای از معارف یک جزء قرآن کریم می‌پردازد. در این قسمت به خدمت جزء دهم رفته و از محضرش معارفی را کسب می‌کنیم باشد تا این قدم‌های کوچک وسیله‌ای باشد برای انس معنوی بیشتر با کلام خداوند متعال.

ادامه

معارفی از جزء نهم قرآن کریم

نهمین قسمت از سلسله بحث‌های معرفی قرآن کریم که برای انس معنایی بیشتر با قرآن کریم تدوین می‌شوند به نهمین جزء از قرآن کریم اختصاص دارد. آنچه در ادامه می‌آید فرازهایی از آیات این جزء است که به همراه نکاتی تفسیری تقدیم میهمانان ماه خدا می‌شود.

ادامه

معارفی از جزء هشتم قرآن کریم

در هشتمین قسمت از سلسله بحثهای تفسیری که برای انس معنایی با قرآن کریم تدوین می شود این بار جزء هشتم قرآن را گشوده و به فرازهایی از آیات آن می پردازیم تا ضمن بیان نکاتی در هر فراز، جان را به نور کلام حق منور کنیم.

ادامه

معارفی از جزء هفتم قرآن کریم

هفتمین قسمت از سلسله مباحث قرآنی را که به مناسبت ماه مبارک رمضان و برای انس معنایی در کنار انس لفظی با این کتاب آسمانی تدوین شده است را به میهمانان ماه خدا تقدیم می‌کنیم. این بخش به مباحث و معارفی از جزء هفتم قرآن کریم می‌پردازد.

ادامه

معارفی از جزء ششم قرآن کریم

در ادامه بحثهای معرفتی و بیان معارفی از قرآن کریم در این قسمت برای انس معنایی بیشتر با کلام الهی، آیاتی از جزء ششم را مورد بحث قرار داده و معارفی از آن را با استناد به کتب معتبر تفسیری تقدیم می نماییم.

ادامه

معارفی از جزء پنجم قرآن کریم

در ادامه مباحث انس معنایی با قرآن کریم در این مقاله به فرازهایی از جزء پنجم قرآن کریم می‌پردازیم و نکاتی تفسیری از آیات آن را به میهمانان ماه خدا و مأنوسان با قرآن تقدیم می‌کنیم.

ادامه

معارفی از جزء 4 قرآن کریم

در چهارمین بخش از سلسله بحثهای قرآنی که همگام با روزهای با برکت ماه رمضان تدوین می شود معارفی از جزء چهارم قرآن کریم را به میهمانان ماه خدا و مؤمنان قرآنی تقدیم می کنیم.

ادامه

معارفی از جزء سوم قرآن کریم

آن چه در ادامه می‌آید سومین قسمت از گزیده معارف قرآنی است که به مناسبت ماه مبارک رمضان تنظیم و تدوین شده است. در این قسمت، آیاتی از جزء سوم قرآن کریم را محور بحث قرار داده و از چشمه همیشه جاری آن جرعه نوشی می‌کنیم.

ادامه

معارفی از جزء دوم قرآن کریم

نگاشته‌ای که در پیش رو دارید دومین قسمت از سلسله بحث‌های قرآنی است که به مناسبت ماه مبارک رمضان؛ برای انس معنوی و معنایی بیشتر با قرآن کریم تنظیم و تدوین شده است. در این قسمت نیز به سبک قسمت قبل، فرازهایی از جزء دوم قرآن کریم به مناسبت دومین روز این ماه شریف تقدیم می‌گردد.

ادامه

نکات کلیدی جزء اول قرآن کریم

سنت حسنه ختم حداقل یک جزء از قرآن کریم در ماه رمضان، ماه نزول قرآن(1) و بهار آن(2)، فرصت مناسبی است تا در کنار این انس لفظی، در معنا و مفهوم آن نیز بیندیشیم و در این فرصت پیش آمده، جان را به نور معارف بی بدیلش جلا بخشیم. به این امید که این مقدمات ما را به آن سرانجام نیک که عمل به قرآن و رسیدن به یک جامعه شکوهمند قرآنی است نزدیک کند.

ادامه

توصیه هایی به قاریان و حافظان قرآن

باید همه، قرآن را بلد باشند. امروز، فردى داراى تحصیلات عالیه و احیاناً قادر به نطق به چند زبان بیگانه، بلد نیست یک سطر قرآن را بخواند! شما را به خدا، این در جامعه‏ ما طبیعى است، یا تصنعى و تحمیلى؟! طبیعى نیست. مگر این مى‏شود؟ انسان مى‏بیند که کاسب، تاجر، کارگر، دانشجو، حتّى طلبه، در صحیح‏خوانى قرآن کمبود دارند. این، نقص بزرگى است؛ این را باید برطرف کنیم.

ادامه

اخلاص در تلاوت قرآن


از مدت ها پیش دنبال فرصتی می گشت تا دور از هرگونه هیاهو ساعتی را با فراغت بال، با خدای خود مناجات کند . آسمان چشم را به اشک توبه و ندامت بشوید و سراچه ی دل را به آه سینه غبار روبی می کند .
شب فرصت خوبی است و گوشه ی مسجد مکانی مناسب تا در امتداد جاده ی شب مرکب راهوار دل را به مقصد هدایت کند که خدا نیز در همین نزدیکی هاست .
شبی پس از ادای فریضه ی مغرب و عشا فرصت را غنیمت شمرد و در مسجد ماند . همین که مسجد از مردم خالی شد، گوشه ای را انتخاب کرد و مشغول مناجات و دعا گردید .

ادامه

با امام كاظم (عليه السلام) در سايه قرآن

امام كاظم (ع) قرآن ناطق و از ثقلين است و ارتباط آن حضرت با كتاب الهي از زاويه ‏هاي گوناگون تفسير و علوم قرآن قابل بررسي است اينك در اين مجال و به اهتمام آن بزرگوار به تلاوت قرآن و ثواب تلاوت مي ‏پردازيم.

ادامه

چرا قرآن خواندمان بی اثر است ؟!

زندگی حقیقی و حیات طیبه در پرتو علم به دستورها و رهنمودهای قرآن شکل می‌گیرد: "ای کسانی که ایمان آورده‌اید! اجابت کنید خدا و رسولش را هنگامی که شما را به چیزی می‌خواند که مایه حیات شما است"( انفال (8) آیه 24) نیز فرمود: "هر کس کار شایسته انجام دهد، مرد باشد یا زن، در حالی که مۆمن باشد، پس او را حیات و زندگی پاکیزه بخشیم".( نحل آیه 97)

ادامه

جامعه مطلوب در قرآن

جامعه مجموعه اي از افراد انساني است كه جهت مشتركي آنها را به هم پيوند دهد . در قرآن مجيد از آن به امت تعبير شده استو اين اشتراك مي تواند در دين يا آئين، زمان و عصر واحد يا مكان معين باشد يا هر چيز ديگر.

ادامه

انتخاب نام فرزند از روي قرآن

از آنجايي كه بعد از تولد هر نوزاد معمولاً پس از اطلاع از صحت و سلامتي و پسر يا دختر بودن آن، موضوع انتخاب اسم اهميت كه بعضاً پاره اي مشكلات و اختلاف سليقه ها را نيز در پي دارد، بر آن شدم تا كاري كنيم كه خانواده ها راهنمايي بشوند و با مراجعه به قرآن كريم كه بالاترين راهنما و چراغ هدايت ما انسان هاست، نام فرزند خود را از روي آن انتخاب كنند.

ادامه

12سوال قرآنی از امام هادی علیه السلام

یحیی بن اكثم دانشمند ‎ترین قاضی عصر مأمون در بصره بود.وی در احتجاج با امام هشتم ـ علیه‎السّلام ـ شكست خورد. همچنین در حضور مامون ،در مناظره با امام جواد - علیه السلام- نیز مغلوب گردید و هر دو یقین كردند كه علم و سیادت از مختصات خاندان علوی است.

ادامه

زندگی نامه علامه طباطبایی (ره)

مفسر فرزانه مدت یازده سال در کنار مرقد نور آفرین امیر المؤمنین ـ علیه السلام ـ کسب علم کرده وی خوشه چین زبر دست بود که بیشترین استفاده را از فرصت فراهم آمده نمود. فقه، اصول، فلسفه، ریاضیات، رجال را از محضر اساتیدی والا مقام فرا گرفت. بزرگانی چون: آیة الله نائینی، سید ابو الحسن اصفهانی، سید حسین بادکوبه‎ای، سید ابو القاسم خوانساری، حجت، حاج میرزا علی ایروانی و میرزا علی اصغر ملکی.

ادامه

قرآن كتاب اندیشه و عمل

«در آفرينش آسمان‌ها و زمين، و آمد و شد شب و روز، و كشتي‌هايي كه در دريا به سود مردم در حركتند، و آبي كه خداوند از آسمان نازل كرده، و با آن، زمين را پس از مرگ زنده نموده، و انواع جنبندگان را در آن گسترده، و (همچنين) در تغيير مسير بادها و ابرهايي كه ميان زمين و آسمان مسخرند، نشانه‌هايي است براي مردم خردمند و داراي انديشه».[7] در آية فوق در مورد تك تك موجودات هستي دعوت به انديشه و تفكر نموده، و گاهي هم به صورت جزيي برخي موجودات و مخلوقات مورد توجه قرار داده شده و فرمان مي‌دهد درباره آن‌ها انديشه كنيد، مانند

ادامه

6خصوصيت متقين در قرآن كريم

تقوا یعنی پرهیز با حركت نه پرهیز با سكون، یك وقت هست شما در حال سكون پرهیز می‌كنید، یعنی برو در خانه‌ات بنشین و كاری به كار چیزی نداشته باش و با رانندگی نكردن پرهیز كن به این كه به كوه نخوری و از دره پرتاپ نشوی، پرهیز از كوهنوردی كردن، حركت نكردن در خارزارها كه خارهای مغیلان دامن شما را نگیرد، این یك جور پرهیز است و اسلام این را به شما توصیه نمی‌كند.

ادامه

عبرت و عبرت آموزي در قرآن

واژه «عبرة»، عربي و در فارسي به معناي «پند و اندرز» آمده است.[1] اگر به معناي عام «عبرت» توجه کنيم، در مي يابيم كه تمام آيات الهي پند و عبرت است. قرآن، افزون بر مسائل احكام، عقايد و اخلاق، به مسايلي پرداخته كه در آن يا به صورت کنايه يا به صراحت، عبرت و پند نهفته است.

ادامه

"ذكر" و "فكر" دو روي سكه خردمندي نگرشي بر مفهوم خرد از ديدگاه قرآن

در آيات پاياني سوره مباركه آل‏عمران مي‏خوانيم: إنّ في خلق السموات والارض واختلاف الليل والنهار لايات لاولي‏الالباب، الذين يذكرون الله قياماً و قعوداً و علي جنوبهم.... (آل عمران/ 190 و 191): «همانا در آفرينش آسمان‏ها و زمين و آمدوشد شب و روز نشانه‏هايي است براي خردمندان، آنان‏كه خداوند را ياد مي‏كنند ايستاده و نشسته و به پهلو خوابيده...».

ادامه

شرایط فهم قرآن

قرآن کریم کتابی ساده و معمولی نیست تا انسان بتواند بر اثر آشنایی با قواعد عربی و مانند آن به همه‌ی معارفش دست یابد، کتابی است که ریشه در اوج آسمان و مقام «لدن» دارد و از علم خداوند سرچشمه گرفته و درک معارف بی‌انتهای آن بدون

ادامه

کنایه گویی و رعایت ادب در قرآن


قرآن کریم از الفاظ قبیح و مستهجن استفاده نمی‌کند، و مخاطبان خود را به ادب هر چه بیشتر و حیای بجا، دعوت کند.قرآن کریم از الفاظ قبیح و مستهجن استفاده نمی‌کند، و مخاطبان خود را به ادب هر چه بیشتر و حیای بجا، دعوت کند.

ادامه

بهانه های بنی اسرائیلی

خوانديم كه مشركان چه تقاضاهاى عجيب و غريبى از پيامبر داشتند .


در ايـنجا در حقيقت نمونه اى از اين صحنه را در امتهاى پيشين بيان مى كند كه چگونه انواع خارق عادات و معجزات را ديدند و باز هم بهانه گرفتند و راه انكار را هم چنان ادامه دادند.
نخست مى گويد: ((ما به موسى نه آيه و نشانه روشن داديم )) (ولقد آتيناموسى تسع آيات بينات ).

ادامه

شگفتی های قرآن

رئیس گروه تحقیقاتی ژاپنی بعد از اینکه مطمئن شدند قرآن کریم 1427 سال قبل از آنان نتیجه ی پژوهش آنها را بیان کرده است اسلام آورد.

ادامه

درختان قرآنی

آنان که در حیات دنیوی خویش اهل صلاح و سداد بوده اند در جایگاهی فرود می آیند که از آن به " جنت " یا " بهشت " تعبیر می شود ، که باغی است بسیار جمیل با منظره های چشم نواز ، همان گونه که یکی از ویژگی های باغ در این عالم وجود درخت در آن است . بهشت نیز که خود باغی سراسر حسن و جمال است در آیاتی از قرآن کریم به ویژگی هایی از آنها اشاره شده ، در سوره دهر آیه 14 : درختان بهشتی دارای سایه های فراوان هستند – که نتیجه انبوهی درختان است – و شاخه هاشان نیز آنچنان پائین و در دسترس می باشند که میوه های آنها به سهولت قابل چیدن و استفاده است .

ادامه

مریم و یوسف دو مظهر عفاف

قرآن کریم در معرفى ملکه عفاف هم تمثیل از مرد مى‏آورد وهم از زن، حال باید دید که آیا مرد در این صحنه عفیفانه ‏تر تجلى نموده، یا زن در این مقام بیان عفیفانه ‏تر آورده است؟

ادامه

جاذبه قرآن مرا مجذوب اسلام كرد

مریم فرانسوا كره بازیگر انگلیسی در دهه 90 شهرت زیادی به عنوان بازیگر به‌ دست آورد. وی علت گرایش خود به اسلام را مطالعه قرآن و شخصیت پیامبر اسلام اعلام كرد.

ادامه

قرآن را بخوانيم يا بفهميم و عمل كنيم؟!

عقل به ما مي گويد: قرآن يا مفيد است يا مفيد نيست اگر مفيد نيست چرا وقت مان را تلف مي كنيم و آن را قرائت مي كنيم و اگر مفيد است چرا آن را با فهم (ترجمه) نمي خوانيم تا چيزي ياد بگيريم؟! ثانيا همه مي گوييم قرآن كتاب خداست. عقل به ما مي گويد: اگر قرآن كتاب خداست چه طور كتاب بندگان خدا را مي خوانيم تا چيزي بفهميم آيا مطالب و رهنمودهاي خداوند بي ارزش تر از كتاب هاي بندگان خداست؟!

ادامه

آداب تلاوت قرآن کریم

آداب تلاوت قرآن کریم یادآوری می شود تا با لحاظ جایگاه و عظمت این مصحف شریف مورد توجه و عنایت قرار گیرد پس با توجه به اهمیت موضوع, خوبست که مصادیق طهارت را یک به یک برشمرده, و پیرامون آنها, اندکى درنگ نماییم:

ادامه

نقد و بررسي وحي و خاتميت از ديدگاه شريعتي در ترازوي قرآن

در باور شريعتي وحي داراي مفهومي عام و به معناي غريزه است و با همين مبنا نيز به تبيين خاتمييت مي پردازد. وي  در روش فهم قرآن مسأله ي فهم هاي متعدد از دين را مطرح كرده است. در هر دو موردِ وحي وخاتميت ديدگاه ايشان با قرآن تعارض دارد. غريزه خواندن وحي خلط معناي لغوي واصطلاحي وحي است و لازمه آن كثرت گرايي ديني به تعداد افراد بشر است. و از پيامد هاي مسأله ي فهم هاي متعدد از دين نيز كثرت گرايي ديني است.

ادامه

کرامت انسان در قران

قرآن به منزله كامل ترين كتاب آسماني- كه به واقعيت هاي مربوط به انسان و جهان پرداخته وقوانين حاكم بر نظام هستي را بيان داشته- درباره انسان به مثابه اشرف مخلوقات و احسن خالقين سخني گفته است.

ادامه

زهراء لقب سوره آل عمران

سورة بقره و آل عمران را یاد بگیرید، زیرا آنها دو نور درخشان هستند و در قیامت برای كسانی كه آنها را بدانند، مانند دو ابر یا دو پرده یا دو صف از پرندگان، بر آنان سایه می‌اندازند.

ادامه

اختصاصی تبیان یزد :تفسیر سوره ابراهیم استاد حسن عرفان

به مناسبت ماه مبارک رمضان بانک صوتی تبیان یزد جلسه تفسیر قرآن استاد بزرگوار حسن عرفان که در شهر یزد در حال برگزاری است را تقدیم می کند.

ادامه

تاج و تخت خدا كجاست؟

هرگاه به مقايسه‌ي موجودات جهان بپردازيم يكي از مهمترين چيزهايي كه به آن دست مي‌يابيم ويژگي حيات و زندگي است كه موجودات را به دو دسته‌ي اصلي جانداران و بي‌جانان قسمت مي‌كند. بي‌جانها گروهي‌اند که چگونگي آنها در نزد حواس انسان تغيير نمي‌کند.

ادامه

احمق‌ترين آدم دنيا كيست؟

خويشتن شناسي يا معرفت نفس يکي از مهمترين آموزه‌هاي قرآن کريم است که از جمله در اين آيه پردازش شده و ما در اين نوشتار شما را به كرانه‌ي آن رهنمون خواهيم شد.

ادامه

جانشین حضرت سلیمان(ع) که بود؟

جانشین حضرت سلیمان علیه السلام را که می شناسی، نه؟ ... همان که تخت بلقیس را به چشم بر هم نهادنی مقابل حضرت آورد. حتما روز عید غدیر هم می دانی که روزی است که او به جانشینی حضرت سلیمان علیه السلام انتخاب شد.

ادامه

بررسی مفهوم توسل در قرآن

اى کسانى که ایمان آورده اید پرهیزگارى پیشه کنید و وسیله اى براى تقرب به خدا انتخاب نمائید و در راه او جهاد کنید باشد که رستگار شوید.

ادامه

راز و نیاز با معبود

گفتم: چقدر احساس تنهایی می‌كنم …
گفتی: فانی قریب
     .:: من كه نزدیكم (بقره/۱۸۶) ::.

ادامه

در جستجوي فرعون غرق شده

در هيچ کدام از آيات قرآن به اسم فرعوني که در زمان حضرت موسي بر مصر فرمانروايي مي کرده اشاره نشده است. هويت اين فرعون که از مظاهر مهم ظلم , ستم و طغيان در برابر خداوند است در هاله اي از ابهام فرو رفته است.

ادامه

زنی که 20 سال فقط قرآن گفت!

و لقد خلقناالسموات والارض فی سته ایام

ادامه

چقدر قرآن مظلوم است!

سال‌هاست كه پنج‌شنبه شب‌ها و پای تلویزیون‌هایمان، میزبان درس تفسیر آقای قرائتی هستیم؛ «درس‌هایی از قرآن». برنامه‌ای ماندگار در رسانه‌ی ملی كه در طول سی‌سال، با ادبیاتی روان و همه‌فهم، سبكی متفاوت و لحنی شیرین، مفاهیم این كتاب آسمانی را به مخاطبان خود عرضه می‌كند.

ادامه

نكات اخلاقی سوره حجرات

نباید گروهی از مردان شما گروه دیگر را مسخره كنند چه بسا كه آنان بر ایشان بهتر باشند و هیچ یك از زنان حق ندارند زنان دیگر را مسخره كنند زیرا ممكن است آنان از اینها بهتر باشند

ادامه

حكمت لقماني

لقمان پيامبر نبود، ليكن بنده‌اي فكور و انديشمند بود، يقيني نيكو داشت، خدا را دوست مي‌داشت، خدا هم دوستدارش شد و به او حكمت آموخت.

ادامه

فرشتگان همراه انسان

آيا دو فرشته اي كه خداوند در آيات 17 و 18 سوره ي ق به آن ها اشاره كرده است، در آسمان ها هستند يا همراه انسان در حركت اند؟

ادامه

پشت پرده قرآن سوزي در غرب

هفته جاري جهانيان با کمال ناباوري شاهد يکي از زشت ترين پديده هاي تاريخ يعني قرآن سوزي در به اصطلاح مهد تمدن و دموکراسي آمريکا بودند!

ادامه

قرآن كريم و استكبار ستيزي

بهترين راه شناخت فرهنگ استكباري از ديدگاه قرآن كريم شناخت چهره هاي شاخص مستكبران و روش و منش آنان از طريق خود قرآن كريم است. و«ابليس» سردمدار بزرگ جبهه استكبار است كه براي نخستين بار اين علم را برداشت و پيشوايي مستكبران را بر عهده گرفت.

ادامه

تصویر لحظه احتضار با استفاده از آیات و روایات

لبهایم را تکان دادم و شهادتین را زمزمه کردم، در این لحظه دستهای آن سفیدپوش از روی صورتم گذشت و من که در اوج درد و رنج بودم ناگهان تکانی خورده و آرام شدم.

ادامه

بیان تاریخ و جایگاه آن در قرآن

قرآن کتاب هدایت و چراغ فروزنده راه زندگی بشر در مسیر پر فراز  هستی برای کسب فضائل و کرامات انسانی و الهی و رسیدن به مقصد سعادت می باشد. کتابی جامع که در بر دارنده گویای همه مصالح بشری است.
ادامه

اعجاز عددی قرآن

توجه شما را به قسمتى از آيات قرآن كه ماهيت قرآن را مى توان از آنها فهميد جلب مى كنيم :((ذلك الكتاب لاريب فيه هدى للمتقين )) (2/2). ((شهر رمضان الذى انزل فيه القرآن هدى للناس و بينات من الهدى و الفرقان )).
ادامه

چالش های آموزش قرآن

 در نظام آموزش و پرورش كه مبتنی بر دين محوری است، درس قرآن بايد محور همه دروس قرارگيرد، نه موازی با ساير دروس. كم توجهی به موقعيت اين درس در مقايسه با دروس ديگر، سبب شده تا اغلب دانش آموزان، آن‌چنان كه بايد با قرآن و معارف آن انس و الفت و توجه كافی نداشته باشند.
ادامه

اصلاح الگوی مصرف از دیدگاه قرآن

دین مقدس اسلام بهره برداری مشروع از نعمت های الهی و زیباییهای زندگی را مباح و روا دانسته و اسراف و زیاده روی را حرام و ناروا می داند و این بدان جهت است که مسلمان به تناسب امکانات و توانایی و کارایی خود، در برابر جامعه مسوولیت دارد.
ادامه

آداب باطنى تلاوت قرآن

قرآن به عنوان آخرين وحى الهى كه بر افضل انبيإ الهى نازل شده نور هدايت ابدى براى بشريت و تجلى خداوند در كلامش بود. قرآن شاهد زنده بر نبوت رسول اكرم(ص) و گرامى ترين برهان بر حقانيت اوست،
ادامه

آموزش قرآن در مكتب رسول اكرم (ص)

پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله وسلم نخستين معلم قرائت قرآن بود . قرآن را با صوتى زيبا و شمرده و با رعايت وقف‏ها بر اصحاب مى‏خواند . البته بر كثرت وجودت قرائت تاكيد نمى‏ورزيد .
ادامه

الگوهاي تربيتي در قرآن

خداوند حكيم امكانات لازم را در دنيا به گونه اى در اختيار بشر قرار داده، كه انسان قادر است جهان درون و برون خويش را به شايستگى بشناسد، و شرايط مساعد و مناسب براى زندگى و بقاى خود را شناسايى و فراهم كند،
ادامه

استراتژي قرآن در مواجهه با انحرافات اجتماعي

آسيب شناسي اجتماعي با مطالعه كجروي‏هاي جامعه و با تأمل در ساختار و سمت و سوي گرايش ‏هاي افراد، سعي مي‏نمايد با الگوهاي نظري خاصي به تبيين عوامل اجتماعي انحرافات دست يابد.
ادامه

آسيب شناسي فهم قرآن از منظر اهل بيت(عليهم السلام)

ترديدى نيست كه امكان فهم آيات الهى براى همگان وجود دارد، اگرچه قرآن از حيث دلالت يا آسان بودن دشوارى فهم داراى مراتبى است و هركسى را بجز راسخان در علم (= اهل بيت)، ياراى نيل به اعماق و بواطن و تأويل هاى آن نيست.
ادامه

قرآن در بينش امام رضا(ع)

قرآن کريم در انديشه، گفتار و کردار اهل‌بيت:تجسّم و عينيت تمام يافته است و سيرة کريمانه و سخن حکيمانة آنان، مستقيم يا غير مستقيم، روشنگر کتاب الهي در ابعاد گوناگون آن است؛

ادامه

فلسفة حجاب در قرآن

در هر بخشی و هر بعدی از ابعاد برای سیر به مدارج کمال بین زن و مرد تفاوتی نیست منتها باید اندیشه‌ها قرآن گونه باشد، یعنی همان گونه که قرآن بین کمال و حجاب و اندیشه و عفاف جمع نمود، ما نیز در نظام اسلامی بین کتاب و حجاب جمع کنیم.
ادامه

 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد