اخبار و رویدادها
مقالات...
آیا با وجود کرونا باید روزه بگیریم؟آیا با وجود کرونا باید روزه بگیریم؟
راه رسیدن به عفت و حفظ پاک دامنی راه رسیدن به عفت و حفظ پاک دامنی
شهید صیاد شیرازی، سرباز همیشگیشهید صیاد شیرازی، سرباز همیشگی
رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان تلویزیونی به‌مناسبت خجسته عید نیمه‌شعبان:رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان تلویزیونی به‌مناسبت خجسته عید نیمه‌شعبان:
منشاء تمام مفاسد دنیا دوستی است منشاء تمام مفاسد دنیا دوستی است
رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند؛رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند؛
پس از کاشتن دو نهال میوه به مناسبت روز درختکاری انجام شد؛پس از کاشتن دو نهال میوه به مناسبت روز درختکاری انجام شد؛
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.ir
شهید صیاد شیرازی، سرباز همیشگی

مرد مذهبی

آوازه نام صیادشیرازی از همان زمان خدمت در ارتش شاهنشاهی در میان سایر نیرو ها پیچیده بود. وجهه مذهبی و سیره اخلاقی اش، او را در ارتش زبانزد کرده بود. در سال ۱۳۵۲ که به امریکا رفت، در حوزه هواشناسی به ویژه بحث تأثیرات هوا بر روی پرتابه ها بخصوص بالستیک ها، در میان نفرات ۱۶ کشور، رتبه اول را به دست آورد و هیچ گاه- حتی وقتی که در امریکا بود- از فرایض دینی اش غافل نشد.

امریکایی ها می گفتند این علی دیوانه است برای اینکه شام خود را صبح می خورد و ناهار خود را شب. صیاد شیرازی در امریکا و در ماه رمضان روزه اش را کنار نمی گذاشت و با حضور در جلسات و بحث ها سعی می کرد امریکایی ها را با دین مبین اسلام بیشتر آشنا کند. کسانی که در امریکا صیادشیرازی را می شناختند لقب «مرد مذهبی» را به او داده بودند و فعالیت های مذهبی اش شناسنامه جدیدش در خارج کشور شده بود.

حساسیت ضد اطلاعات

فعالیت های صیادشیرازی حساسیت ضداطلاعات را برانگیخته بود. این حساسیت ها از زمانی شروع شد که او در یکی از نامه هایش به سرگرد محمدمهدی کتیبه، از افسران مذهبی ارتش نوشت: «در مورد برنامه های مذهبی بحمدالله پیش می رویم مخصوصاً در آن قسمت که می دانید.» از آن پس صیادشیرازی تحت مراقبت های اطلاعاتی قرار گرفت و کار به جایی رسید که در اوج مبارزات مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) از قرار دادن جنگ افزار در اختیار وی ممانعت و اعلام کردند که از واگذاری مشاغل حساس به او خودداری شود.

فشار ها بر روی صیادشیرازی زیاد بود و او با همان چهره آرام منتظر طلوع فجر بود. ۱۹ بهمن ۱۳۵۷ به زندان می افتد، ولی این زندان رفتن خیلی طول نمی کشد و چند روز بعد همراه با دیگر اقشار جامعه آزادی را جشن می گیرد. روز های پرمتلاطم این نیروی شجاع پس از انقلاب تازه رقم می خورد.

بروز توانایی

او لیاقت هایش را در جریان ناآرامی های کردستان و آزادسازی شهر های کردنشین نشان می دهد. صیادشیرازی در هماهنگی کامل با نیرو های سپاه، پیوندی محکم میان ارتش و سپاه را از همان اولین نخستین انقلاب به وجود می آورد. شجاعت و لیاقت صیادشیرازی سبب می شود تا او با درجه سرهنگی به فرماندهی عملیات غرب کشور منصوب شود. صیادشیرازی فضای فرماندهی ارتش را در قبل و بعد از انقلاب متحول کرد. او با حضور در حوادث کردستان در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی و جبهه های نبرد با دشمن بعثی توانست برخی از ضوابط نادرست ارتش کلاسیک را تحول بخشد و الگویی اسلامی برای آن تعریف کند.

خود شهید در خاطراتش در رابطه با چگونگی غلبه بر ضدانقلاب می نویسد: «باید یادآوری کنم که خاطرات من در رابطه با نبرد در کردستان مربوط به دورانی است که خود من در آنجا حضور داشتم و در واقع این کل تاریخچه آن وقایع نمی باشد. به هر حال بعد از حدود سه ماه تمام شهر ها آزاد شد. فقط برای اینکه درک کنیم نیرو ها چگونه کار کردند، کافی است اشاره کنم ما کار یک سال را به طور فشرده در سه ماه انجام دادیم. یعنی تقریباً همه ۲۴ ساعته کار می کردند. البته به لطف خدا ترکیب مقدسی از نیرو های ارتشی و سپاهی و داوطلب مردمی و پیشمرگان کرد مسلمان و جهادگران با روحیه ای بالا در منطقه حضور داشتند. همه همراه و همپا بودند.»

اختلاف با بنی صدر

اما طولی نمی کشد که صیادشیرازی با ابوالحسن بنی صدر به مشکل و اختلاف برمی خورد. در حالی که زمان زیادی از تأسیس قرارگاه عملیاتی غرب کشور نگذشته نجوا ها و اطلاعات نادرست به بنی صدر، مشکلات جدی ای را پیش می آورد. شهید درباره آن روز ها می نویسد: «وی [بنی صدر]فردی دهن بین بود و به حرف های معمولی توجه جدی معطوف می کرد. از این رو احساس کردم که عرصه بر ما به تدریج تنگ تر می شود و همین گونه هم شد. البته ماهیت بنی صدر هم کم کم برای همه روشن تر می شد. مردم روز به روز بهتر او را می شناختند و مقابلش موضع می گرفتند. خصوصاً پس از آنکه شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی (ره) از طرف وی مورد توهین قرار گرفت، تفرقه و کارشکنی ایشان بیشتر برملا گردید.»

اختلاف با بنی صدر موجب برکناری او و خلع دو درجه می شود، اما روز های سخت برای شهید صیادشیرازی زود تمام می شود و با عزل بنی صدر، ایشان مجدداً با دو درجه ارتقا عازم غرب کشور می شود. پس از اجرای موفقیت آمیز عملیات ثامن الائمه، جمعی از فرماندهان عالی رتبه نظامی از جمله سرتیپ فلاحی جانشین ستاد مشترک ارتش، سرهنگ فکوری فرمانده نیروی هوایی، سرهنگ نامجو وزیر دفاع، یوسف کلاهدوز، قائم مقام عملیاتی سپاه پاسداران و محمد جهان آرا فرمانده سپاه خرمشهر در حالی که با یک فروند هواپیمای «سی۱۳۰» از خوزستان به تهران بازمی گشتند در اثر سانحه سقوط هواپیما به شهادت رسیدند.

اتحاد ارتش و سپاه

با شهادت فرماندهان عالی رتبه، تغییراتی در کادر بالای ارتش به وجود آمد و با انتصاب «سرتیپ ظهیرنژاد» فرمانده وقت نیروی زمینی به ریاست ستاد مشترک ارتش، سرهنگ توپخانه، علی صیادشیرازی به فرماندهی نیروی زمینی منصوب شد. حضور ایشان دوباره پیوند میان ارتش و سپاه که به واسطه سیاست های بنی صدر مخدوش شده بود را برقرار ساخت.

در خاطرات شهید صیاد نیز درمورد اتحاد سپاه و ارتش در دوران دفاع مقدس آمده است: «تلفیق دو نیروی سپاه و ارتش در قرارگاه مشترک و در خط، قابل توجه است. در قرارگاه ستادمان را متشکل کرده بودیم به یک ستاد عملیات واحد. هر کسی وارد آن می شد فرماندهی واحد را بر عملیات احساس می کرد. بنده و برادر رضایی هر دو یکی محسوب می شدیم... دو جسم بودیم، ولی روح و فکرمان یکی بود، وحدت کلمه داشتیم و یک واحد بودیم.»

محسن رضایی نیز در رابطه با همکاری سپاه و ارتش در زمینه ارائه آموزش های نظامی به یکدیگر چنین می گوید: «همین زمینه باعث شد تا برادران ارتشی تجارب خود را به برادران سپاهی منتقل کنند و ما توانستیم در جنوب، آموزش های خوبی را با کمک امکانات برادران ارتشی به برادران سپاهی منتقل کنیم.»

اتحاد سپاه و ارتش موفقیت های زیادی را در جبهه ها به ارمغان آورد. حضور ایشان پیروزی در عملیات های بزرگی مثل طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس را رقم زد. عملیات های بزرگ و مهمی که سرنوشت جبهه ها را مشخص کرد و روند جنگ تحمیلی را در مسیر پیروزی رزمندگان قرار داد. مدیریت و فرماندهی صیاد تنها به قیودی که ارتش های کلاسیک آن را ایجاد کرده اند معطوف نمی شد. به عنوان مثال یکی از این قیود این است که فرمانده باید از میدان نبرد دور باشد، اما شهید صیاد در عالی ترین جایگاه فرماندهی در میدان نبرد و در کنار رزمندگان حضور می یافت. به تعبیر خلاصه می توان گفت: او یک فرمانده شجاع میدانی بود.

او در کنار شجاعت، از قدرت مدیریتی بسیار بالایی برخوردار بود و همواره در کارهایش با متخصصان ارتش و سپاه مشورت می کرد تا بتواند عملکرد درستی در صحنه های مختلف نبرد داشته باشد. به عنوان مثال در «عملیات خیبر» به همراه تعدادی با یک فروند بالگرد منطقه عملیاتی مورد نظر را شناسایی کرد، چون معتقد بود که بهتر است قبل از انجام عملیات اصلی، یک عملیات شبیه سازی شده هم انجام شود تا مدیران و فرماندهان یگان ها با صحنه نبرد واقعی آشنا شوند.

صیادشیرازی در سال ۱۳۶۵ از فرماندهی نیروی زمینی ارتش استعفا داد و طی حکمی از سوی حضرت امام خمینی به عضویت شورای عالی دفاع منصوب شد و یک سال بعد به درجه سرتیپی ارتقا یافت.

نبوغ صیاد در مرصاد

عملیات مرصاد زمان کینه بزرگ منافقین از شهید صیادشیرازی بود. در این عملیات فرمانده بزرگ ارتش ایران بار دیگر نبوغ و قدرت نظامی اش را به رخ دشمنان کشید. ایشان با حضور به موقع خود در زمان عملیات ورق را به سود ایران بازگرداند و نیرو های مهاجم منافق را در تنگه چهارزبر گرفتار نیرو های ایرانی کرد.

صیادشیرازی دو سالی بود که از فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی استعفا داده بود و به عنوان نماینده امام خمینی در شورای عالی دفاع مشغول فعالیت بود، ولی امور جبهه ها را رها نکرده بود و کماکان حضورش در میان رزمندگان ادامه داشت. در روزی که منافقین «فروغ جاویدان» را پایه ریزی کردند تا به خیال خام خود از ضعف ایران بعد از پذیرش قطعنامه استفاده کنند و حکومت را ساقط کنند، صیاد شیرازی در جبهه های جنوب کشور مشغول بررسی اوضاع بود که خبر را شنید و خود را به غرب رساند.

وقتی به شهید صیادشیرازی خبر می دهند که منافقین دست به عملیاتی به عنوان فروغ جاویدان زده اند و می خواهند از غرب و منطقه «چهارزبر» و «تنگه باتلاق» وارد کشور شوند و به زعم خودشان تا تهران بیایند بلافاصله با مشی عملگرایی که داشتند در صحنه حضور پیدا می کنند و فرماندهی عملیات را بر عهده می گیرند و بیان می کنند که باید در همین تنگه «چهارزبر» که بعد ها مرصاد نامیده شد کار منافقین را تمام کرد. با نقش فرماندهی ایشان و تکیه بر ارتش، هوانیروز، مردم و سپاه به راحتی عملیات موفقیت آمیزی طراحی و اجرا شد و در این عملیات تعداد زیادی از منافقین کشته شدند و بعد از این جریان بود که منافقین برای انتقام گیری و ترور شهید صیاد مصمم تر می شوند.

در آرزوی شهادت

پس از پایان جنگ تحمیلی، غم سنگینی بر دل مجروح صیاد نشست؛ گویا فصل شهادت رو به آخر رسیده و صیاد از قافله شهادت جا مانده بود. صیاد شیرازی که سال ها در پی صید شهادت می گشت، ولی این زلال ابدی در دلش نچکیده بود، غبطه می خورد که چرا دوستان و همرزمانش نوبت به نوبت شهید شده اند و او همچنان در صف انتظار ایستاده است. سال های سال مجاهدت از غرب تا جنوب، خاطرات گرانبهایی را از چمران و همت و کاوه در خاطرش ماندگار کرده بود. دلش از یاد همرزمان سفرکرده می گرفت و شهادت را در نماز ها و مناجات هایش از خدا طلب می کرد.

هنگامی که ایشان توسط مقام معظم رهبری به درجه سرلشکری رسید به خانواده اش این جمله را گفت: «دعا کنید شهید شوم...» و تنها چند روز بعد منافقین که هنوز زخم های عملیات مرصاد بر جان و روان شان تازگی داشت، این فرمانده شجاع را ترور کردند.

شهادت سرلشکر علی صیادشیرازی آرزویی دیرینه بود که او سال ها در دلش داشت. شهید صیاد شیرازی که بار ها در سخنانش جمله «من یک سرباز اسلام هستم» را گفته بود تا آخرین روز حیاتش همچون یک سرباز ساده مشغول خدمت بود. او در نهایت سادگی زندگی کرد و مزد مجاهدت هایش را پس از سال ها فراق از دوستان شهیدش در صبح ۲۱ فروردین ۱۳۷۸ گرفت. در نگاهی به شخصیت و سبک زندگی شهید صیادشیرازی، مجموعه ای کاملاً منسجم از فراهم آمدن خصایل الهی موجد یک انسان کامل دیده می شود. او از نظامی بودن، شیعه بودن، ایرانی بودن و بسیجی بودن چیزی کم نداشت.


 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد