اخبار و رویدادها
مقالات...
برتر از هزار ماه برتر از هزار ماه
تکریم انسانها تکریم انسانها
حرمت استاد در ایات وروایاتحرمت استاد در ایات وروایات
در طلب رفع غم هادر طلب رفع غم ها
خدمت رسانی از منظر اخلاق اسلامیخدمت رسانی از منظر اخلاق اسلامی
چند حدیث در باب ترک نماز عمداًچند حدیث در باب ترک نماز عمداً
صله رحمصله رحم
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.irامکان دریافت دلار از خودپرداز های ایرانی فراهم شده است
گروه مرتبط: دانش و فناوري


امکان دریافت دلار از خودپرداز های ایرانی فراهم شده است

امکان دریافت دلار از خودپرداز های ایرانی فراهم شده است

 

حدود یک ماه از صدور مجوز بانک مرکزی برای ورود بانک ها به معاملات آزاد ارز می گذرد و حالا شنیده ها حاکی از آن هستند که برخی بانک ها امکان دریافت دلار از خودپرداز های خود را نیز  برای مشتریانشان فراهم کرده اند.

برخی گزارش ها حاکی از آن هستند که بعضی از بانک ها امکان دریافت دلار به جای ریال را به دستگاه های خودپرداز خود افزوده اند. مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی ظاهراً ضمن تایید صحت انجام بخشی از عملیات صرافی بانک ها توسط دستگاه های خودپرداز، آن را از سیستم پرداخت بانک مرکزی مجزا دانسته است.

ناصر حکیمی در این خصوص افزوده است: «ظاهراً بخشی از بانک ها بخشی از عملیات صرافی خود را از طریق دستگاه های خودپرداز انجام می دهند و افزوده شدن این آیکون به دستگاه های ATM بر همین مبناست».

وی ضمن تاکید بر لزوم تطبیق این بانک ها با عملیات نظارت بر بانک ها، صرافی ها و مقررات مربوط به خرید و فروش ارز اذعان داشته است بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی در این زمینه تصمیم گیرنده نیست. به گفته ی ایشان مسئولیت تایید تطبیق معاملات ارزی این بانک ها و نیز تطبیق این موضوع با عملیات ناظر بر صرافی ها به ترتیب با بخش ارزی و بخش نظارت بانک مرکزی خواهد بود.

پوشیده نیست که دریافت ارز از خودپرداز در نفس خود اتفاق عجیبی نیست؛ از لحاظ فنی خرید و دریافت دلار یا هر ارز دیگری را نیز می توان همچون سایر اسکناس های وطنی در دستگاه های خودپرداز انجام داد. اما مسئله ای که این موضوع را در کشور ما خاص می کند شرایط حاکم بر بازار آزاد ارز است.

همان گونه که می دانید دلالان غیر رسمی ارز در تعیین شرایط بازار آزاد نقش بسیار پر رنگی دارند و همین امر می تواند دریافت ارز از دستگاه های خودپرداز را تحت تاثیر قرار دهد. تجربه نشان داده است در برخی برهه های خاص، همین دلال ها توانایی بر هم زدن آرامش بازار را دارند و امکان دریافت ارز از خودپرداز به طور بالقوه می تواند بر این توانایی آنان اثرگذار باشد.

از سوی دیگر دریافت آسان و خودکار ارز از درگاه های رسمی بانکی می تواند امکان کلاهبرداری به واسطه ی دلار های تقلبی را کاهش دهد که این به طور قطع امر مثبتی محسوب می شود. گفتنی است در دسترس بودن ارز خارجی از طریق دستگاه های خودپرداز آثار روانی ویژه ای نیز بر اذهان عمومی جامعه خواهد داشت. 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد