اخبار و رویدادها
مقالات...
برتر از هزار ماه برتر از هزار ماه
تکریم انسانها تکریم انسانها
حرمت استاد در ایات وروایاتحرمت استاد در ایات وروایات
در طلب رفع غم هادر طلب رفع غم ها
خدمت رسانی از منظر اخلاق اسلامیخدمت رسانی از منظر اخلاق اسلامی
چند حدیث در باب ترک نماز عمداًچند حدیث در باب ترک نماز عمداً
صله رحمصله رحم
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.irتوبه کاران دوستان خدایند
گروه مرتبط: نکات اخلاقی از قران


 

آیةالله‌ خوشوقت قدس‌سره

 

خدای متعال توسط قرآن کریم و آیاتی که نازل کرده، بتپرستها را به طرف خدا دعوت میکرد تا به جای بت، خدا را عبادت کنند.

▪ شرایط توبه

اما آیا این برگشت بدون شرطی است حالا میگوییم خدا را میپرستیم، این برگشت است و دیگر همین مقدار کافی است؟

خدا گفت: نه، «واتقوه»، باید در حالیکه برگشت کردی گوش به حرفش هم بدهی، نماز بخوانی، روزه بگیری، دروغ نگویی، ظلم نکنی و همه دستورات را پیاده کنی این میشود برگشت. ولی اگر بدون عمل و جبران باشد این برگشت نیست، این توقف است. بنابراین بعد از تغییر و تبدیل باور که همان تبدیل بتپرستی به خداپرستی میباشد، باید «واتقوه»، یعنی تقوا را مراعات کنید و این کافی نیست که من بتپرست بودم حالا بگویم خداپرست شدم، نه، باید نماز هم بخوانم، باید تمام واجبات را در زمان و در مکان خودش انجام بدهم و همه محرمات را در زمان و مکان خودش ترک کنم، این را میگویند: «منیبین إلیه»، آنوقت ما به طرف خدا با چمدان پررفتهایم اول گفتیم خدا و بعد هم وظیفه را انجام دادهایم چون تنها، گفتن خدا کافی نیست، خدا حرف دارد.

خدا میخواهد آدمهای روی زمین را اصلاح کند. اصلاح هم به نماز و روزه است و الا باور خالی فایده ندارد. آدم میبیند خیلی از غربیها امام حسینعلیه‌السلام را خیلی دوست دارند یا بعضیها عاشق قمر بنیهاشمعلیه‌السلام هستند این کافی نیست. اگر راست میگویند باید به طرف خدا برگردند و هرچه او گفته است انجام بدهند. این را میگویند انابهبه طرف خدا، وقتی هم برمیگردید باید گوش به حرفش بدهید، مرتب نماز بخوانید، دروغ نگویید، دزدی نکنید، اصلا گناه نکنید،همه اینها را انجام بدهید آنوقت آن «منیبین إلیه» محقق میشود و الا خدا آن برگشت را میخواهد چه کار کند، خدا میخواهد فرد فرد آدمها را تربیت کند، تربیت به این است که کارهای بد را انجام ندهند و کارهای خوبی که برای تقویت ایمانشان لازم است انجام بدهند آنوقت درست میشود. به همین خاطر خداوند خیلی مختصر و کوتاه فرمود از بتپرستی برگردید و به طرف خداپرستی روی آورید و پساز آن باید تقوا را مراعات کنید، خودتان را از مخالفت فرمان حفظ کنید، همه کارهای واجب را انجام بدهید، حرام را هم ترک کنید. بنابراین بدون تقوا، اصلاً برنگشتهایم، سر جای خودمان هستیم، لذا خدای متعال این تقوا را مرتباً در قرآن به ما گوشزد میکند که ما یادمان نرود.

▪ توبهکاران دوستان خدایند

خداوند دو تا آیه فرستاد و اعلام کرد که من دو گروه را خیلی دوست دارم، یکی انسان باتقوا؛ «إنالله یحب المتقین»؛ خدا فرمود متقین را دوست دارم تا دیگران هم بفهمند و تشویق شوند تقوا را در خود پیاده کنند. دوم انسانی را که خدای نکرده آلوده شده است ولی زود برمیگردد و خود را اصلاح میکند؛ «إن الله یحب التوابین». اما اگر برنگردی که خودت را اصلاح کنی خدا بدش میآید، عمر که بگذرد خطر پیش میآید. بنابراین از معانی تقوا آن است که اگر فرد گناه کرد فوراً توبه کند، این را خدا دوست دارد، نه اینکه بگذارد سرپیری توبه کند، آنهم به پیری نرسد و بمیرد. بنابراین تقوا و انابه اینقدر مسئله مهمی هستند که خدا اعلام کرده من آدم با تقوا و تائب را دوست دارم و از آدم بیتقوا و غیرمنیب بدم می‌‌آید.

▪ تقوا، وظیفه همگانی

ما همیشه باید به اصل خودمان برگردیم که همان خداپرستی است و همراهمان باید تقوا هم باشد. هر کسی هستی، هر شغلی داری فرقی نمیکند. این لازم است و خدا این تقوا را میخواهد. اگر پزشک هستی باید داشته باشی، مهندس هستی باید داشته باشی، طلبهای باید داشته باشی، مرجع تقلیدی باید این را داشته باشی. اگر مرجع هم پایش را کج گذاشت؛ تقوا را از دست داد، خدا بدش میآید. خدا گفته است دیگر حق نداری از او تقلید کنی، چون یکی از پایههای عمده تقلید یعنی عدالت از بین رفته است. همانطور که امام باید معصوم باشد، جانشینش هم باید عدالت داشته باشد، امام جمعه باید عادل باشد، امام جماعت باید عادل باشد، همه اینها باید عادل باشند. عدالت در اینها شرط است و این برای این است که همه حواسشان جمع باشد و بروند به طرف عدالت؛ یعنی تقوا را مراعات کنند. حالا فردی بگوید من مرجع هستم و لازم نیست تقوا را مراعات کنم این نمیشود، از داخل آن، مشکلات در میآید. لذا گفته اینها هم باید با تقوا باشند چون امر و نهیشان نافذ است، ممکن است چپ و راست بگویند، مردم را به زحمت بیاندازند. وقتی طبق دستور خدا حرف بزنند مشکل حل میشود. بنابراین اگر ما بخواهیم محبوب خدا قرار بگیریم باید تقوا را مراعات کنیم، حالا در هر لباس و صنفی باشیم فرق نمیکند، یکی میرود دنبال نجاری، ما هم که دنبال درس خواندن آمدیم باید درس خواندنمان بدون تقوا نباشد و الا خدا دوست ندارد، برکت هم ندارد و آدم به جایی هم نمیرسد. آخر این درس باید مقرون به تقوا باشد تا به دین خدا خدمت کنیم، به مسلمانها خدمت کنیم، و الا اگر ما بخواهیم با درس به خودمان خدمت کنیم از جاده تقوا خارج شدهایم و مشکلات پیش میآید.

▪ نتیجه درس منهای تقوا

در این کتابها که ما میخوانیم این حرفها نیست، ننوشتهاند، نه در صرفش، نه نحوش، نه در منطقش، این حرفها نیست. و به ظاهر این حرفها را از درس جدا نگه داشتهاند، اما در قرآن و حدیث است. ما از آنها باید یاد بگیریم، اینجا فقط درس خالی است. اگر فقط از این راه برویم درس خالی نصیبمان میشود. آن دومی که مهمتر است جا میماند، هم خودمان خراب میشویم و هم مردم را دعوت به خرابی میکنیم. تمام فرقههای باطل توسط آدمهایی که درس خواندهاند درست شده است هیچ نجاری و آهنگری نیامده فرقه درست کند، چون بلد نیستند، ولی ما بلد هستیم، یک چیزهایی را به هم ببافیم فرقه درست کنیم. بهائیت، وهابیت و...، همه اینها را آدمهایی که درس خواندهاند درست کردند. بنابراین اگر درس منهای تقوا شد فرقههای باطل از داخل آن در میآید. اما اگر گوش به حرف خدا دادیم «نور على نور یهدی الله لنوره من یشاء» میشود. هم این دنیا میشود بهشت و هم آخرت انشاءالله. امیدواریم خدای متعال به همهمان توفیق مرحمت کند کنار درس و کتاب، تقوا را همیشه حاضر و ناظر داشته باشیم انشاءالله.

  
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد