اخبار و رویدادها
مقالات...
رعایت احترام حضرت زهرا (س) در سوره هل اتیرعایت احترام حضرت زهرا (س) در سوره هل اتی
گزارشی از سوره هل أتیگزارشی از سوره هل أتی
بیانیه مجمع جهانی اهل‌بیت‌(ع) در محکومیت دور جدید نسل‌کشی مسلمانان در میانماربیانیه مجمع جهانی اهل‌بیت‌(ع) در محکومیت دور جدید نسل‌کشی مسلمانان در میانمار
حضرت امام حسین(ع) ذبیح اعــــظمحضرت امام حسین(ع) ذبیح اعــــظم
میلااد امام هادی  علیه السلاممیلااد امام هادی علیه السلام
رشوه پدیده شوم اجتماعیرشوه پدیده شوم اجتماعی
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار سه‌ساعته با طلاب حوزه‌ علمیه استان تهران:رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار سه‌ساعته با طلاب حوزه‌ علمیه استان تهران:
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.irشیخ انصاری و خرید خانه پایدار یا مسجد!
گروه مرتبط: داستانهای مسجد


یکی از مراجع بزرگ تقلید، استاد اعظم ، شیخ مرتضی انصاری قدس سره شریف بود که به سال 1281 هجری قمری در نجف اشرف از دنیا رفت و مرقد شریفش در همان جاست ، و دو کتاب معروف درسی حوزه های علمیه به نام مکاسب و رسائل از تاءلیفات اوست .

روزی یکی از مقلدین او که از تجار محترم و متدین بود، در مسیر راه خود به مکه برای انجام حج ، به نجف اشرف به حضور شیخ انصاری آمد و مبلغی تقدیم کرد، و گفت : این مبلغ ، از مال خالص (و خمس داده ) من است

، آن را بردارید و برای خود خانه ای بخرید و از مستاءجری راحت شوید.

شیخ ، آن پول را پذیرفت ، و آن تاجر به مکه رفت ، شیخ با آن پول مسجد خوبی در محله خویش صغیر در نجف اشرف بنا کرد، تا اکنون به مسجد ترک معروف است ، و از زمان تاءسیس تاکنون ، همواره محل درس و بحث علماء مراجع تقلید بوده و مکانی بسیار پر برکت شده است .

آن تاجر در مراجعت از مکه ، به نجف اشرف آمد و به حضور شیخ انصاری قدس سره شریف شرفیاب شد، و پس از احوالپرسی ، عرض کرد: آیا خانه خریدید؟.

شیخ گفت : آری خریدم ، سپس آن تاجر را با خود کنار آن مسجد برد و آن را به او نشان داد و فرمود: این مسجد را با آن پولی که دادی بودی بنا کردم .

تاجر گفت : من این مسجد را برای خانه داده بودم ، نه برای مسجد!

شیخ گفت : چه خانه ای بهتر از این مکان مقدس ؟که عبادت خدا در آن می‌شود، ما به زودی از این دنیا کوچ می کنیم ، اگر با آن پول ، خانه می خریدم بعد از من ورثه منتقل می شد، ولی این خانه (مسجد) باقی و ثابت است و به کسی منتقل یا بخشیده نمی شود، و خرید و فروش نمی گردد .

تاجر، از این عمل نیک انسانی و اجتماعی شیخ ، شاد گردید، و علاقه اش به شیخ انصاری قدس سره شریف بیشتر شد.(16) 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد