اخبار و رویدادها
مقالات...
آیا با وجود کرونا باید روزه بگیریم؟آیا با وجود کرونا باید روزه بگیریم؟
راه رسیدن به عفت و حفظ پاک دامنی راه رسیدن به عفت و حفظ پاک دامنی
شهید صیاد شیرازی، سرباز همیشگیشهید صیاد شیرازی، سرباز همیشگی
رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان تلویزیونی به‌مناسبت خجسته عید نیمه‌شعبان:رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان تلویزیونی به‌مناسبت خجسته عید نیمه‌شعبان:
منشاء تمام مفاسد دنیا دوستی است منشاء تمام مفاسد دنیا دوستی است
رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند؛رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند؛
پس از کاشتن دو نهال میوه به مناسبت روز درختکاری انجام شد؛پس از کاشتن دو نهال میوه به مناسبت روز درختکاری انجام شد؛
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.ir6 واقعیت جالب درباره خمیازه
گروه مرتبط: سبک زندگی


 

6واقعیت جالب درباره خمیازه

حتما برای شما هم پیش آمده است که در مترو یا اتوبوس و غیره نگاهتان به کسی بیفتد که در حال خمیازه کشیدن است و بلافاصله شما نیز خمیاز بکشید. این عمل برای همه به قدری عادی و پیش پا افتاده است که زیاد به چند و چون آن فکر نمی کنند. اما باید بدانید که خمیازه کشیدن صرفا مختص انسان نیست و تمام مهره داران خمیازه می کشند. 

فاطمه حلوایی - بخش سلامت تبیان

خمیازه

شاید برایتان جالب باشد که بدانید هر انسانی در طول زندگی خود به طور متوسط 250 هزار بار خمیازه می کشد. البته اطلاعات جالب تری در خصوص خمیازه کشیدن نیز وجود دارد که دانستن شان خالی از لطف نیست. برای آگاهی بیشتر از این اطلاعات، ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

چرا خمیازه می کشیم؟

تا حالا از خودتان سوال کرده اید که چرا خمیازه می کشیم؟ شاید تصور می کنید فقط زمانی که خوابتان می آید، دهان تان به خمیازه باز می شود. قبلا بشر تصور می کرد که خمیازه کشیدن باعث اکسیژن رسانی به مغز می شود. اما این تئوری مدت هاست که زیر سوال رفته و تغییراتی در آن صورت گرفته است. 

واقعیت این است که خمیازه کشیدن در پی افزایش دمای مغز بروز می کند. این افزایش دما نیز به واسطه خستگی، کسالت، بی حوصلگی، گرمای هوا و یا مریضی ایجاد می شود. در واقع ما خمیازه می کشیم تا دمای مغزمان را کنترل کنیم و هوشیاری خود را دوباره به دست بیاوریم. همچنین باید بدانید که خمیازه کشیدن باعث افزایش جریان خون شده و خون تازه تر را به سمت مغز جاری می کند.

خمیازه، خمیازه می آورد

بدون شک برای شما نیز این مسئله بارها و بارها پیش آمده باشد که با دیدن خمیازه فرد دیگری دچار خمیازه شوید. حتی ممکن است با مطالعه این مطلب خمیازه بکشید. به عقیده برخی از محققان، خمیازه کشیدن نوعی احساس همدردی است، یعنی درک احساس فرد دیگر. 

درست است که خمیازه کشیدن از نظر اجتماعی جلوه زیبایی ندارد و به اصطلاح دور از ادب است که در جمع خمیازه بکشیم، اما واقعیت این است که این عمل باعث آرام شدن بدن می شود

به این ترتیب که اگر مغز ما گرم می شود و دچار کاهش هشیاری می شویم ممکن است این مسئله افراد پیرامون مان را نیز درگیر کند. در واقع خمیازه کشیدن ما و در پی آن باعث خمیازه دیگران شدن اعلام خطری برای تمام افراد یک گروه محسوب می شد که هوشیار بمانند.

علاوه بر این نتایج پژوهش ها نشان می دهد که فردی از نزدیکان ما در مقایسه با یک فرد غریبه حساسیت بیشتری نسبت به خمیازه کشیدن ما دارد، یعنی خمیازه کشیدن ما به خودی ها زودتر سرایت می کند. همچنین باید بدانید که خمیازه کشیدن علامت هشداری است که بدانید وقت خواب یا غذاخوردن فرا رسیده است. 

با افزایش سن، حساسیت به خمیازه کم می شود

آیا تا کنون متوجه شده اید که نوزادان و کودکان خیلی خمیازه می کشند؟ نتایج پژوهش ها نشان می دهد هر چه سن انسان بالا می رود، حساسیتش نسبت به سرایت خمیازه کمتر می شود. اگرچه محققان هنوز به درستی نمی دانند دلیل این کاهش حساسیت دقیقا چیست، اما نشان می دهد که سرایت خمیازه صرفا به احساس همدردی مربوط نمی شود، چون ما با افزایش سن احساس همدردی مان را از دست نمی دهیم. بنابراین باید عوامل دیگری در این مسئله دخالت داشته باشند.

خمیازه کشیدن برای سلامتی انسان مفید است

درست است که خمیازه کشیدن از نظر اجتماعی جلوه زیبایی ندارد و به اصطلاح دور از ادب است که در جمع خمیازه بکشیم، اما واقعیت این است که این عمل باعث آرام شدن بدن می شود. حتی توصیه می شود در مواردی که در طول روز احساس استرس و خستگی می کنید، زیاد خمیازه بکشید. این کار باعث آرامش و کاهش تنش ها و فشارهای روحی می شود.

بین خمیازه و میل جنسی ارتباط وجود دارد

نتایج بررسی ها نشان می دهند که خمیازه کشیدن به همراه کش و قوس بدن بیان کننده میل جنسی در خانم ها است. اما هنوز ارتباط بین این دو به خوبی مشخص نشده است.

زرافه تنها مهره داری است که خمیازه نمی کشد

در ابتدای مطلب عنوان شد که تمام مهره داران خمیاز می کشند. اما از آنجایی که طبیعت پر از استثناهاست، باید بدانید که زرافه از این امر مستثنی است. اگر دنبال علت آن می گردید، باید بگوییم خمیازه نکشیدن زرافه ناشی از عدم وجود ساعت بیولوژیکی در بدن این حیوان است که کم می خوابد و به شیوه بسیار نامنظمی به خواب می رود. 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد