اخبار و رویدادها
مقالات...
برتر از هزار ماه برتر از هزار ماه
تکریم انسانها تکریم انسانها
حرمت استاد در ایات وروایاتحرمت استاد در ایات وروایات
در طلب رفع غم هادر طلب رفع غم ها
خدمت رسانی از منظر اخلاق اسلامیخدمت رسانی از منظر اخلاق اسلامی
چند حدیث در باب ترک نماز عمداًچند حدیث در باب ترک نماز عمداً
صله رحمصله رحم
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.irاقدامی متفاوت برای نوعروسان/مصاحبه
گروه مرتبط: اجتماعی


اقدامی متفاوت برای نوعروسان/مصاحبه


هر روز آمار، تحلیل و هشدار جدیدی درباره نرخ ازدواج و روند رو به کاهش آن به گوش می رسد. وضعیتی که به گفته کارشناسان ریشه در مشکلات اقتصادی جامعه دارد. هزینه های ازدواج این روزها این قدر بالاست که بسیاری از جوانان از تنها به همین علت از تشکیل خانواده صرف نظر می کنند.

مصاحبه: غزل کیانی- بخش اجتماعی تبیان
جهیزیه, طرح آیینه و شمعدون, نوعروسان نیازمند, کالای ایرانی, مشارکت مردمی, خیران


هزینه های کمرشکن برپایی مراسم ازدواج به کنار، یک معضل و هزینه سرسام آور نیز همیشه در انتظار خانواده هاست و آن هم هزینه خرید جهیزیه است. جهیزیه ای که شامل هزاران قلم کالای اساسی و غیر اساسی می شود و تامین آن هزینه و انرژی زیادی می برد. در این میان دختران دم بختی نیز هستند که به دلیل نداشتن توان مالی از تامین اقلام ضروری جهیزیه عاجز هستند. هزینه ای که تامین آن برای بسیاری از خانواده های ایرانی کار سختی است.
بر این اساس از نیمه ماه مبارک رمضان، موجی در کشور ایجاد شد که به دنبال جلب مشارکت کمک های مردمی و کوچک برای به خانه بخت بردن دختران این سرزمین است. طرحی که اسمش را «آیینده و شمعدون» گذاشتند. حال علیرضا نایینی مدیر اجرایی این طرح از اجرای موفقیت آمیز آن و مشارکت بیش از 80 هزار نفر در طرح «آیینه و شمعدون» سخن می گوید و حتی خبر از این می دهد که اجرای طرح «آیینه و شمعدون» همیشگی خواهد بود.
در ادامه متن گفت و گو با علیرضا نائینی را می خوانید:
تبیان: به نظر می رسد طرح آیینه و شمعدون توانسته طرحی موفق باشد، آمارها در این زمینه چه می گوید؟
نائینی:
بله، این طرح از نیمه ماه مبارک رمضان با اطلاع رسانی خوبی آغاز شد که ما در این طرح به دنبال جذب مشارکت عمومی و خرد مردم، نه خیرین دانه درشت، بودیم. با توجه به تبلیغاتی و طرح هایی که صورت گرفت، الان می توان گفت که بخش زیادی از مردم با طرح آیینه و شمعدون آشنا شده اند و تامین جهیزیه اقشار ضعیف به موضوعی جدی در بین اقشار مختلف جامعه تبدیل شده است. به طوری که هدف ما برای تامین 75 هزار جهیزیه محقق شده و به دلیل موفق بودن این طرح، گروه های دیگری نیز در نقاط مختلف کشور اقدام به راه اندازی چنین طرح هایی کرده اند.

تبیان: خروجی طرح آیینه و شمعدون تا به امروز چه بوده است؟
نائینی
: تا امروز 80 هزار نفر در این طرح شرکت کرده اند که آمار بالا و قابل قبولی است. هرچند برخی از رقم هایی که از سوی مردم پرداخت شده، ناچیز بوده، اما مهم این است که هر فردی بنا به موقعیت خود در این طرح مشارکت کرده است. استقبال از این طرح بسیار خوب بوده، به طوری که طراحی های تبلیغاتی این طرح از سوی مردم و به صورت رایگان صورت گرفت و شهرداری و بسیج نیز کمک شایان ذکری برای انجام تبلیغات شهری انجام دادند. همچنین این طرح در شبکه های مجازی مورد استقبال قرار گرفت، به طوری که 40 هزار نفر در طرح اینستاگرام ما شرکت کردنند.

تاکنون برای خرید بیش از 1800 بسته جهیزیه تامین مالی صورت گرفته است که هر بسته جهیزیه شامل 16 قلم کالای اساسی از جمله یخچال، لباسشویی و اجاق گاز است

تبیان: تاکنون چه تعداد جهیزیه برای نوعروسان نیازمند تامین شده است؟
نائینی:
تاکنون برای خرید بیش از 1800 بسته جهیزیه تامین مالی صورت گرفته است که هر بسته جهیزیه شامل 16 قلم کالای اساسی از جمله یخچال، لباسشویی و اجاق گاز است که هزینه خرید این 16 قلم کالا حدود سه تا 3.2 میلیون تومان است که در بازار این اجناس را باید با رقمی حدود 5 میلیون تومان تهیه کرد. اما با رایزنی های صورت گرفته با تولیدکنندگان داخلی، کالاهای مورد نیاز را با بهترین کیفیت و نازلترین قیمت تهیه می کنیم.

تبیان: در موج دوم طرح آیینه و شمعدون قرار است چه اقداماتی انجام شود؟
نائینی:
در موج دوم طرح همین تعداد جهیزیه که تهیه شده تا روز عید غدیر در بین نوعروسان نیازمند توزیع می شود و پس از ماه محرم و صفر و از ابتدای ماه ربیع الاول موج سوم طرح آیینه و شمعدون آغاز خواهد شد که در موج سوم این طرح به دنبال آن هستیم که طرح را به صورت دائم و همیشگی اجرا کرده و در این راستا با حمایت معنوی آستان قدس رضوی و مشارکت تمام ارگان ها و نهادهای درگیر در این بحث همچون کمیته امداد و سازمان بهزیستی، به مرجع حل و تامین جهیزیه اقشار کم درآمد در کشور تبدیل خواهیم شد.

تبیان: جهیزیه های تامین شده در طرح آیینه و شمعدون تنها به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی تعلق می گیرد و یا به دنبال شناسایی نوعروسان نیازمند دیگر نیز رفته اید؟
نائینی:
اولویت اول اهدای جهیزیه به افراد تحت پوشش کمیته امداد است، اما در همین طرح 114 جهیزیه به افراد غیرمددجو در استان گلستان اهدا شده است. در بازطراحی سایت هم به دنبال این هستیم که مردم افرادی که نیازمند تامین جهیزیه هستند را معرفی کنند تا از خدمات این طرح بهرمند شوند.

تبیان: بیشترین میزان مشارکت در طرح آیینه و شمعدون از سوی خیران کدام استان ها صورت گرفته استد؟
نائینی:
بیشترین میزان جذب مشارکت برای تامین جهیزیه به ترتیب دراستان های خراسان رضوی، لرستان، گلستان و تهران صورت گرفته است. البته به دنبال آن هستیم تا ستادهای استانی را برای افزایش مشارکت در تمام استان ها فعال کنیم.

بیشترین میزان جذب مشارکت برای تامین جهیزیه به ترتیب دراستان های خراسان رضوی، لرستان، گلستان و تهران صورت گرفته است

تبیان: میزان مشارکت هنرمندان و ورزشکاران در این طرح به چه میزان بوده است؟
نائینی:
هنرمندان و ورزشکاران حمایت و مشارکت گسترده ای در این طرح داشتند و به مرجعی برای تبلیغ این طرح تبدیل شدند که با وجود مشارکت آن ها توانستیم این طرح را هر چه موفق تر پیش ببریم، لذا حضور هنرمندان و ورزشکاران از این طرح، قطعا تاثیرگذار بوده است.

تبیان: برای اجرای این طرح چه سازمان ها و نهادهایی به شما کمک کردند؟
نائینی:
در اجرای این طرح بیشترین همکاری از سوی شهرداری تهران صورت گرفت. به طوری که وقتی طرح را برای آقای قالیباف بردیم، استقبال و همکاری های لازم را انجام دادند. مترو تهران نیز در این زمینه خیلی به ما کمک کرد. همچنین همکاری کمیته امداد، همراه اول، سازمان اوج، صدا و سیما، آستان قدس رضوی و شهرداری های سراسر کشور برای ما راهگشا بوده است.

تبیان: همکاری دولت با شما به چه صورت بود؟
نائینی:
از آنجا که دولت برای ارائه مشارکت در این دسته از امور ساختار پیچیده ای دارد و تحقق این امر نیازمند گذشت زمان است، ما اصلا به سراغ دولت نرفتیم. البته با وزارت ورزش و جوانان مذاکرات اولیه انجام داده ایم، اما اولویت ما استفاده کردن از فضاهای بالفعل است. اما در گام های بعدی به دنبال بقیه ظرفیت ها نیز خواهیم رفت.

تبیان: برنامه آتی ما چیست؟
نائینی:
به دنبال این هستیم که به مرجع و محور در بحث ازدواج افراد نیازمند تبدیل شویم، به طوری که نیازمندان واقعی در این زمینه را شناسایی کرده و در زمینه تهیه و خرید کالاهای باکیفیت و ارزان قیمت ساماندهی را صورت دهیم. در این راستا کمک های اهدایی به نیازمند کاملا شفاف و موضوع حمایت های مردمی از بحث ازدواج جدی خواهد شد. در حال حاضر پیشنهادات زیادی برای برگزاری مراسم ازدواج در زمینه های مختلف می شود، اما فعلا تمام تمرکز طرح آیینه و شمعدون معطوف به تامین جهیزیه نوعروسان نیازمند است. 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد