اخبار و رویدادها
مقالات...
هدیه به اموات هدیه به اموات
فوائد گریه بر امام حسین (ع)فوائد گریه بر امام حسین (ع)
چگونه حال و هوای خانه را محرمی کنیم؟چگونه حال و هوای خانه را محرمی کنیم؟
براي ايجاد محبت بين دو زوج چه بايد كرد؟براي ايجاد محبت بين دو زوج چه بايد كرد؟
وظیفه ما در قبال پدر ومادر چیست؟وظیفه ما در قبال پدر ومادر چیست؟
سه قفل با یک کلید سه قفل با یک کلید
سالروز تخریب قبور ائمه اطهار علیهم السلام در بقیع سالروز تخریب قبور ائمه اطهار علیهم السلام در بقیع
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.irنماز
گروه مرتبط: نماز


اگر بیدار کردن فرزند مکلّف براى نماز موجب ناراحتى او شود و از نماز زده شود، بیدار کردن او چه حکمى دارد؟

پاسخ

 

در این فرض جایز نیست; ولى باید تدریجاً او را توجیه کند تا رضایت به بیدار کردن بدهد.

منبع : makarem.ir
سوال

 

در مورد حضور قلب در نماز توضیح دهید؟

پاسخ

 

روح نماز «حضور قلب» است و سزاوار است از آنچه مایه پراکندگى حواس مى‏شود بپرهیزد، معانى کلمات نماز را بفهمد و در حال نماز به آن توجّه داشته باشد و با حال خضوع و خشوع نماز را انجام دهد، بداند با چه کسى سخن مى‏گوید و خود را در مقابل عظمت و بزرگى خداوند بسیار کوچک ببیند. در حالات معصومین (ع) آمده است به هنگام نماز آنچنان غرق یاد خدا مى‏شدند که از خود بى‏خبر مى‏گشتند، تا آنجا که پیکان تیرى در پاى امیرالمومنین على (ع) مانده بود، در حال نماز بیرون آوردند و آن حضرت متوجّه نشد.

منبع : makarem.ir
 
سوال

 

لطفا درباره اهمیت نماز توضیح دهید؟

پاسخ

 

نماز رابطه انسان با خداست و مایه صفاى روح و پاکى دل و پیدایش روح تقوا و تربیت انسان و پرهیز از گناهان است. نماز مهمترین عبادات است که طبق روایات اگر قبول درگاه خدا شود عبادات دیگر نیز قبول خواهد شد و اگر قبول نگردد اعمال دیگر نیز قبول نخواهد شد. و نیز بر طبق روایات، کسى که نمازهاى پنجگانه را انجام مى‏دهد از گناهان پاک مى‏شود همان‏گونه که اگر شبانه روز پنج مرتبه در نهر آبى شست و شو کند اثرى از آلودگى در بدنش باقى نمى‏ماند. به همین دلیل، در آیات قرآن مجید و روایات اسلامى و وصایا و سفارشهاى پیغمبر اکرم(ص)و ائمّه هدى(ع) از مهمترین کارهایى که روى آن تاکید شده همین نماز است.

منبع : makarem.ir
سوال

 

آیا نماز اول وقت مستحب است و آیا تند و سریع خواندن نماز اشکال دارد؟

پاسخ

 

سزاوار است انسان نماز را در اوّل وقت بخواند و به آن اهمّیّت بسیار دهد و از تند خواندن نماز که ممکن است مایه خرابى نماز گردد جدّاً بپرهیزد. در حدیث آمده است روزى پیغمبر اکرم (ص) مردى را در مسجد مشغول نماز دید که رکوع و سجود را بطور کامل انجام نمى‏دهد، فرمود: اگر این مرد از دنیا برود در حالى که نمازش این‏گونه باشد به دین من از دنیا نخواهد رفت.

منبع : http://makarem.ir
سوال

 

براى قبولى نماز و كمال و فضيلت آن چه آدابی را باید رعایت کرد؟

پاسخ

 

براى قبولى نماز و کمال و فضیلت آن علاوه بر شرایط واجب باید امور زیر را نیز رعایت کند: قبل از نماز از خطاهاى خود توبه و استغفار نماید و از گناهانى که مانع قبول نماز است مانند «حسد» و «تکبّر» و «غیبت» و «خوردن مال حرام» و «آشامیدن مسکرات» و «ندادن خمس و زکات» بلکه هر معصیتى بپرهیزد. همچنین سزاوار است کارهائى که ارزش نماز و حضور قلب را کم مى‏کند انجام ندهد، مثلًا در حال خواب‏آلودگى و خوددارى از بول و در میان سر و صداها و در برابر منظره‏هایى که جلب توجّه مى‏کند به نماز نایستد و کارهایى که ثواب نماز را زیاد مى‏کند انجام دهد، مثلًا لباس پاکیزه بپوشد، موهاى خود را شانه زند و مسواک کند و خود را خوشبو نماید و انگشتر عقیق به دست کند.

 

منبع : makarem.ir
سوال

 

آیا بر پدر و مادر واجب است که فرزند خود را که به سن تکلیف رسیده اند برای ادای نماز صبح از خواب بیدار کنند؟

پاسخ

 

واجب نیست مگر اینکه آنها عادت به ترک نماز صبح کنند و آن را سبک بشمارند، در این صورت واجب است به نحو مطلوبی آنها را بیدار کنند بنابراین در صورتی که علم به رضایت او دارد، او را بیدار کند همچنین اگر بیدار نکردن آنها باعث هتک و کم ارزش شدن نماز نزد آنها شود باید آنها را بیدار کنند و اگر شبها زودتر بخوابند و غذای سبک و کمتری بخورند راحت تر بیدار می شوند.

منبع : makarem.ir


 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد