اخبار و رویدادها
مقالات...
احکام مناسبتی عید فطر
سالروز تخریب قبور ائمه اطهار علیهم السلام در بقیع سالروز تخریب قبور ائمه اطهار علیهم السلام در بقیع
فتنه خوارج در بشهادت رساندن حضرت امیر المومنین علی (ع) فتنه خوارج در بشهادت رساندن حضرت امیر المومنین علی (ع)
سازمان انرژی اتمی سریعاً مقدمات رسیدن به ۱۹۰هزار سو را فراهم کند
غروب آفتاب جماران غروب آفتاب جماران
سیره جهادی امام مجتبی (ع)
سال روز وفات حضرت خدیجه سلام الله علیهاسال روز وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.irداستان ساخت مسجد قبا
گروه مرتبط: داستانهای مسجد


بسم الله الرحمن الرحیم"

انگیزه سازی:

پیامبر(ص)روز دوشنبه دوازده ربیع الاول به دهکده قبا که در آن بیش از یک فرسخ با یثرب فاصله داشت رسیدند و تصمیم گرفتند چند روزی را برای شناسایی یثرب و یهودیان و موقعیت اجتماعی و جغرافیایی آن و همچنین پیوستن حضرت علی(ع)و همراهانش به ایشان در این دهکده اقامت کنند پس از سه روز حضرت امیر(ع)همراه با هاشمیات خود را در قبا به پیامبر(ص) رسانید.

در این اقامت فرصتی دست داد که رسول خدا (ص) اولین پایگاه عبادی را در این محل به دست مبارک خود بنا کند. البته قبل از هجرت پیامبر(ص) به مدینه توسط تازه مسلمانان هر قبیله مسجدهایی در مدینه ساخته شده بود که تعداد آنها به حدود نه می رسید.

بنا به تقاضای اهالی قبا برای ساخت مسجد نقل است که پیامبر(ص)فرمود: کسی از شما سوار شتر من شود چون شتر مأمور است پس مسیر گردش شتر را مشخص کنید تا محدوده مسجد معین شود.ابتدا ابوبکر سوار شد شتر پس از چند قدم حرکت به جای خود برگشت سپس عمر سوار شد باز شتر به جای خود برگشت آنگاه پیامبر به حضرت علی(ع) فرمود: سوار شو حضرت سوار شد و شتر حرکت کرد و مسیر حرکت اورا مشخص کردند و بنای مسجد را گذاردند.

همه افراد در ساختن مسجد کمک کردند خود پیامبر نیز مانند دیگران کار می کردند،سلمان و مقداد و عمار زحمت بسیار کشیدند حتی زنان نیز آن حضرت را یاری کردند و مسجد قبا تاسیس شد.

فرشته وحی این آیه را در شان مسجد قبا نازل کرد: «... لمسجد اسس علی تقوی من اول یوم احق ان تقوم فیه فیه رجال یحبون ان یتطهروا والله یحب المطهرین»[1]

و پیامبر(ص) در فضیلت این مسجد فرمود: «کسی که به مسجد من مسجد قبا بیاید و در آنجا دو رکعت نماز بخواند ثواب یک عمره را دارد.» 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد