اخبار و رویدادها
مقالات...
چگونه حال و هوای خانه را محرمی کنیم؟چگونه حال و هوای خانه را محرمی کنیم؟
براي ايجاد محبت بين دو زوج چه بايد كرد؟براي ايجاد محبت بين دو زوج چه بايد كرد؟
وظیفه ما در قبال پدر ومادر چیست؟وظیفه ما در قبال پدر ومادر چیست؟
سه قفل با یک کلید سه قفل با یک کلید
سالروز تخریب قبور ائمه اطهار علیهم السلام در بقیع سالروز تخریب قبور ائمه اطهار علیهم السلام در بقیع
روایاتی درباره جوان و جوانیروایاتی درباره جوان و جوانی
«أفضل الأعمال انتظار الفرج»«أفضل الأعمال انتظار الفرج»
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.irنفوذ دشمن به تشکیلات نهضت
گروه مرتبط: نوای کاروان کربلا و محرم


نفوذ دشمن به تشکیلات نهضت

نهضت مسلم و هوادارانش ، صورت مخفیتری گرفت و ارتباطها پنهانتر انجام می شد . با تغییر شرایط ، کوفه به کانون خطری برای انقلابیهای شیعه تبدیل شده بود که با کمترین غفلتی ممکن بود خطرات بزرگی پیش بیاید .

سیاست کلی « ابن زیاد » نابودی مسلم و شکست این نهضت بود و برای این کار ، دو نقشه کلی را در دست اجرا داشت :

1 - جستجو و تعقیب مسلم و طرفدارانش .

2 - خریدن سران شهر و چهره های با نفوذ .

برای پی بردن به مخفیگاه مسلم و اطلاع از قرارها و برنامه ها و شناختن عوامل مؤثر در نهضت مسلم ، راهی که از سوی ابن زیاد پیش گرفته شد ، استفاده از یک عامل نفوذی بود

که با جاسوسی ، اخبار نهضت مسلم را به حکومت برساند . این عامل نفوذی ابن زیاد کسی جز « معقل » نبود . معقل که از سرسپردگان حکومت بود ، با دریافت سه هزار درهم ، ماموریت یافت که به عنوان یک هوادار مسلم و طرفدار نهضت با طرفداران مسلم تماس بگیرد و به عنوان یک انقلابی ، که می خواهد این پولها را برای صرف در راه انقلاب و تهیه سلاح و امکانات مبارزه به مسلم تحویل دهد ، کم کم به پیش مسلم راه یافته و از خانه او و تشکیلات و افراد مؤثر ، گزارش تهیه کرده و به ابن زیاد خبر دهد .

معقل ، به مسجد آمد و نماز خواند و با عده ای صحبت کرد تا این که او را به « مسلم بن عوسجه » راهنمایی کردند ، که مردی شریف و از شخصیتهای بارز شیعه در تشکیلات مسلم بن عقیل بود . معقل صبر کرد تا نماز « مسلم بن عوسجه » تمام شد . آن گاه پیش رفت و طبق برنامه از پیش دیکته شده ، خود را چنین معرفی کرد : مردی از اهل شام و از قبیله « ذی الکلاع » هستم که خداوند ، نعمت محبت و دوستی اهل بیت را به من عطا کرده است . شنیده ام که مردی از این خاندان به کوفه آمده و مردم را به یاری پسردختر پیامبر دعوت کرده و از آنان بیعت می گیرد . پولی دارم که می خواهم به او برسانم و نیز دوست دارم که او را از نزدیک دیدار کنم . مردم

تو را به من معرفی کرده اند . این پولها را از من بگیر و مرا نزد آن مرد ببر تا با او بیعت کنم .

مسلم بن عوسجه که سخنان او را باور کرده بود ، ضمن ابراز خوشحالی از دیدن آن مرد که خود را دوستدار خاندان پیامبر معرفی کرده بود ، از « معقل » قولها و پیمانهای استوار گرفت که قدمی از راه خیرخواهی فراتر نگذارد و جریان را پوشیده نگه دارد . معقل هم هر قول و پیمانی را که وی می خواست به او داد .

مسلم بن عوسجه که به سخنان او اطمینان پیدا کرده بود ، به او گفت : چند روزی به خانه من بیا ، تا من مقدمات و اجازه دیدار تو را با آن مرد که در جستجوی او هستی فراهم کنم .

به این صورت ، کم کم این جاسوس ابن زیاد ، به خانه هانی هم که پناهگاه مسلم بن عقیل بود راه پیدا کرد و با مسلم ملاقات نمود و پولها را به او تحویل داد و بتدریج خود را یکی از طرفداران نهضت ، جا زد . صبحها زودتر از همه می آمد و دیرتر از همه می رفت و اخبار درونی نهضت را به عبیدالله زیاد ، گزارش می داد .

این از یکسو ، اخبار نهضت را به دشمن انتقال داده بود و از سوی دیگر ، نامه ای را که مسلم بن عقیل توسط « عبدالله یقطر »برای حسین بن علی (ع) نوشته و از اوضاع جاری به امام گزارش داده بود ، به دست گشتیهای عبیدالله زیاد افتاد . حامل نامه را پیش عبیدالله زیاد بردند . وقتی که آن مرد ، حاضر نشد نویسنده نامه را معرفی کند و مقاومت کرد ، به دست ماموران و به دستور ابن زیاد ، به شهادت رسید اما خیانت نکرد .

با پی بردن به مخفیگاه مسلم و مرکزیت نهضت و افراد مؤثر در جریان مبارزه ، ابن زیاد ، بیشتر احساس خطر کرد و تصمیم گرفت که هر چه زودتر دست به کار شود و انقلاب را قبل از آن که به مرحله غیرقابل کنترلی برسد ، درهم شکسته و سران نهضت و مقاومت انقلابیها را درهم شکند . این بود که نقشه حمله گسترده به نهضت و پیشگامان آن و چهره های سرشناس تشکیلات مسلم کشیده شد و اولین گام ، دستگیری « هانی » بود .

  
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد