اخبار و رویدادها
مقالات...
چگونه حال و هوای خانه را محرمی کنیم؟چگونه حال و هوای خانه را محرمی کنیم؟
براي ايجاد محبت بين دو زوج چه بايد كرد؟براي ايجاد محبت بين دو زوج چه بايد كرد؟
وظیفه ما در قبال پدر ومادر چیست؟وظیفه ما در قبال پدر ومادر چیست؟
سه قفل با یک کلید سه قفل با یک کلید
سالروز تخریب قبور ائمه اطهار علیهم السلام در بقیع سالروز تخریب قبور ائمه اطهار علیهم السلام در بقیع
روایاتی درباره جوان و جوانیروایاتی درباره جوان و جوانی
«أفضل الأعمال انتظار الفرج»«أفضل الأعمال انتظار الفرج»
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.irنهضت در خطر
گروه مرتبط: نوای کاروان کربلا و محرم


نهضت در خطر


نقش « هانی » در نهضت ، بسیار بود ؛ از این رو والی کوفه به فکر دستگیری هانی افتاد تا از این طریق به مسلم هم دسترسی پیدا کند ، زیرا می دانست تا وقتی که هانی ، در محل خود مستقر باشد ، بازداشت مسلم بن عقیل عملی نیست و نیروهای زیادی که در اختیار و در فرمان هانی هستند ، مقاومت و دفاع خواهند کرد . پس باید با نقشه ای پای هانی را به « دارالاماره » بکشد و او را در همان جا زندانی کند تا بین او و مسلم جدایی بیفتد .

هانی به بهانه مریضی پیش « عبیدالله زیاد » نمی رفت ، تا این که ابن زیاد ، چند نفر را در پی او فرستاد و با این بهانه که والی کوفه می خواهد تو را ببیند ، او را به دارالاماره بردند .

« عبیدالله بن زیاد » والی کوفه در اولین برخورد ، سخنان تندی به او گفت ، از جمله این که هنگام ورود هانی گفت : « خیانتکار ، با پای خود آمد ! »

سخنان نیشدار ابن زیاد و گوشه و کنایه های او سبب شد که هانی بپرسد : مگر چه شده است ؟

ابن زیاد گفت : این چه غوغایی است که در خانه خود ، علیه امیرالمؤمنین یزید ، بر پا کرده ای ؟ ! مسلم را در خانه خود جا داده و برای او افراد جنگی و سلاح ، جمع می کنی و گمان کرده ای که اینها بر من پوشیده است ؟

هانی انکار کرد ، اما ابن زیاد ، هانی را با « معقل » روبه رو کرد . این جا بود که هانی فهمید که معقل ، جاسوس ابن زیاد بوده است(24)و خود را به عنوان یک انقلابی هوادار اهل بیت و بیعت کننده با مسلم به نفع حسین بن علی (ع) در درون تشکیلات نهضت ، جا زده است .

آن دیدار به جر و بحث کشیده شد و پس از گفتگوهای تندی که رد و بدل شد ، ابن زیاد عصای غلام خویش ( مهران ) را گرفت ، و در حالی که مهران ، از موهای سر هانی گرفته بود ، با عصا آن قدر بر سر و صورت او زد تا این که دماغ و

 

پیشانی هانی شکست . در این لحظه هانی دست برد تا شمشیر نگهبانی را که نزدیکش بود بکشد و ... که جلوی دستش را گرفتند ، و به فرمان عبیدالله زیاد او را به زندان انداختند .

دستگیری هانی ، که برای حکومت ، یک موفقیت به حساب می آمد و از این طریق ابن زیاد توانسته بود مانعی بزرگ را از پیش پای خود بردارد ، در وضع روحی بعضی از انقلابیها تاثیر منفی گذاشت .

  
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد