اخبار و رویدادها
مقالات...
چگونه حال و هوای خانه را محرمی کنیم؟چگونه حال و هوای خانه را محرمی کنیم؟
براي ايجاد محبت بين دو زوج چه بايد كرد؟براي ايجاد محبت بين دو زوج چه بايد كرد؟
وظیفه ما در قبال پدر ومادر چیست؟وظیفه ما در قبال پدر ومادر چیست؟
سه قفل با یک کلید سه قفل با یک کلید
سالروز تخریب قبور ائمه اطهار علیهم السلام در بقیع سالروز تخریب قبور ائمه اطهار علیهم السلام در بقیع
روایاتی درباره جوان و جوانیروایاتی درباره جوان و جوانی
«أفضل الأعمال انتظار الفرج»«أفضل الأعمال انتظار الفرج»
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.irانفجار پیش از موعد
گروه مرتبط: نوای کاروان کربلا و محرم


انفجار پیش از موعد

هانی در بازداشت « عبیدالله بن زیاد » بود . سربازان والی در اندیشه حمله به خانه هانی و مسلم ، در فکر دفاع و مقابله بود . برنامه انقلاب ، به صورتی که از پیش طرح ریزی شده بود ، عملی نبود ، مسلم تصمیم گرفت وقت حمله را جلو بیندازد .

عده ای زیاد از نیروها که در خارج شهر بودند و انتظار رسیدن وقت موعود را می کشیدند ، از تصمیم جدید ، بی خبر بودند . مسلم به یکی از یاران خود دستور داد تا رمز حمله و شروع نهضت حق طلبانه را در قالب درگیری با نیروهای دشمن در شهر اعلام کند . شعار پرشور و حماسی « یا منصور ، امت » طنین افکند . دلها به هم پیوست و پنجه ها بر قبضه

شمشیرها فشرده شد و پیروان حق و سربازان دین و بیعت کنندگان با مسلم از هر سو برای یاری او گرد آمدند . قلب تپنده این حرکت ، خانه هانی بود که مسلم را در خود جای داده بود . در خانه های اطراف هم ، حدود چهارهزار نفر ، نیروی مسلح برای کارهای ضروری و برنامه های پیش بینی نشده ، به عنوان ذخیره ، آماده بودند . نیروهای موجود ، می بایست به شکلی سازماندهی می شدند تا با سپاه مهاجم دشمن ، مقابله کنند . گرچه نیروها خیلی زیاد نبودند ، اما مسلم بن عقیل ، همین تعداد را هم به صورت زیر ، جناح بندی و سازماندهی کرد :

« عبدالرحمن بن عزیز کندی » و امیر « ربیعه » و فرمانده سوارکاران و گروه پیشاهنگ .

« مسلم بن عوسجه » امیر قبایل مذحج و بنی اسد و فرمانده نیروهای پیاده .

« ابو ثمامه صاعدی » امیر قبیله تمیم و همدان .

« عباس بن جعده جدلی » فرمانروای نیروهای مدینه .

با این آرایش نظامی دستور حمله به طرف قصر و مرکز فرماندهی « عبیدالله زیاد » را صادر کرد .

 

در این لحظه ها مسلم بن عقیل ، فقط به « حق » می اندیشید و به مظلومیت همیشگی پیروان حق . مبارزه با ستم و مجسمه های فسق و ظلم را وظیفه ای مقدس و مسؤولیتی عظیم و الهی می دید . عمل به وظیفه سبب شده بود که مسلم ، « خود » را فراموش کند و به « خدا » بیندیشد .

آمده بود ، تا صدای حق را جایگزین همه همهمه ها و هیاهوهای عربده جویان دنیاخواه و زرپرست و قدرت طلب قرار دهد ؛ آمده بود تا اراده ها و بازوها و شمشیرهای آزادگان مؤمن را در راه خدا و در خط رهبری حسین بن علی (ع) متحد و منسجم سازد ، و اینک در شرایط دشواری که پیش آمده است ، جهادی عظیم و فداکاری خونرنگ و حماسه ای جاوید و ماندگار و لازم است ؛ و ... مسلم ، قدم در این میدان گذاشت .

ابن زیاد که به دنبال دستگیر کردن « هانی » احساس خطر می کرد ، برای پیشگیری از بروز هرگونه عکس العمل تند مردم ، در مسجد ، مشغول سخنرانی برای مردم بود و کسانی را که در مقام مخالفت با حکومت باشند ، تهدید می کرد ... که خبر دادند ، مسلم و هوادارانش قیام را آغاز کرده اند . از منبر فرود آمد و بسرعت به قصر رفت و دستور داد درها را ببندند و خود در قصر ، پناهنده شد . چیزی نگذشت که قصر

 

در محاصره نیروهای طرفدار مسلم قرار گرفت و مسجد کوفه از یاران مسلم پر شد و هر ساعت بر تعدادشان افزوده می گشت .

عبیدالله ، برای نجات از این بحران از شیوه به کارگیری مزدوران خود فروخته استفاده کرد . از سویی جمعی را به بیرون فرستاد تا ضمن تشکیل یک گروه مقاومت برای مبارزه با یاران مسلم از طریق پخش شایعات ، در صفوف سربازان مسلم دودستگی ایجاد کنند ، و از طرفی هم ، کسانی را مامور ساخت که با گفته های خود ، مردم را از اطراف مسلم بن عقیل متفرق سازند تا به این طریق ، هم حلقه محاصره قصر ، شکسته شود و هم مسلم تنها بماند .

خائنانی خود فروخته حاضر شدند برای رضای خاطر عبیدالله که در داخل قصر محاصره شده و چیزی به نابودی اش نمانده بود ، به میان جمع مردم آیند و از آنان بخواهند که پراکنده شوند و جان خود و سرنوشت خانواده خویش را به خطر نیندازند . کثیربن شهاب یکی از این مزدوران بود که خطاب به مردم گفت :

« شتاب نکنید ! به سوی خانه و خانواده خود برگردید وخود را به کشتن ندهید . هم اکنون سپاه مجهز یزید از شام فرا می رسد ... .

امیر شما عبیدالله تصمیم گرفته است که : هر یک از شما ، تا شب به خانه خود نرود و مقاومت کند ، حقوقش قطع شود و جنگجویانتان را نیز بدون حقوق به جنگ در مرز شام بفرستد و بی گناهان را به جای گناهکاران ، و حاضران را به جای غایبان بگیرد و در بند کشد ، تا احدی از شما نماند ... . »

این سخن و امثال آن ، باعث شد که وحشتی در دلها پیدا شود جمعی از سست ایمانان بتدریج از اطراف مسلم پراکنده شدند؛ طایفه و عشیره مسلم بن عوسجه و حبیب بن مظاهر نیز برای حفاظت آنان ، آنها را گرفته و در جائی حبس کردند .

شروع پیش از موعد مقرر عملیات که به مسلم بن عقیل تحمیل شد ، از یکسو ، و تبلیغات مسموم و شایعه پراکنیها و تهدیدها و ارعابهای دشمنان و منافقان از سوی دیگر و عدم آمادگی همه نیروهای مسلم برای برنامه طرح ریزی شده از طرف دیگر ، امکان موفقیت مسلم را ضعیف کرده بود . فقط چهارهزار نیرو ، از جمع سی هزار نفری بیعت کننده ، حضور داشتند و مسلم نمی توانست با این تعداد از افراد ، هم محاصره را داشته باشد و هم در جبهه دیگری که به دنبال این تبلیغات و تهدیدها ، پدید آمده بود به مبارزه بپردازد ، زیرا شهر بزرگ کوفه شاهد صحنه های درگیری متعددی بود که بین هواداران دو جناح به وجود آمده بود .

مسلم ، در این اوضاع وخیم همراه نیروهای تحت فرمان خود با قلبی سرشار از ایمان به خدا و حقانیت راه و جهاد خویش دلاورانه می جنگید . مسلم ، آن روز ، کربلایی در درون کوفه به وجود آورد ! تعدادی از یارانش به شهادت رسیدند و خود نیز پس از آن همه درگیری و جنگ ، مجروح شده بود . ان روز به پایان رسید . سختی مبارزه ، عده ای را به خانه های خود کشاند . تهدیدهای حکومت ، عده ای دیگر را از میدان جهاد و تعهدات « بیعت » به خانه و زندگی آسوده کشاند . تبلیغات گسترده هم در روحیه عده ای دیگر تزلزل و ضعف پدید آورد . در نتیجه ، شب هنگام ، مسلم بن عقیل در مسجد ، نماز مغرب را فقط با حضور سی نفر اقامه کرد . پس از نماز ، آن عده کمتر شده بودند ( ده نفر ) از مسجد که بیرون

آمد ، حتی یک نفر هم همراهش نبود که او را به جایی راهنمایی کند .

تمام آن هزاران مرد

که با او عهدها بستند

به هنگام « بلا » هنگامه سختی

شگفتا ! عهد بشکستند .

یکی از قطع نان ترسید

یکی مرعوب قدرت بود

یکی مجذوب زر ، مغلوب درهم ، عاشق دینار

چه شد آن عهدهای سخت ؟

چه شد آن دستهای گرم بیعتگر ؟

کجا ماندند ؟ ... کجا رفتند ؟ ...

که مسلم ماند و شهری بی وفا مردم ؟ ... . 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد