اخبار و رویدادها
مقالات...
چگونه حال و هوای خانه را محرمی کنیم؟چگونه حال و هوای خانه را محرمی کنیم؟
براي ايجاد محبت بين دو زوج چه بايد كرد؟براي ايجاد محبت بين دو زوج چه بايد كرد؟
وظیفه ما در قبال پدر ومادر چیست؟وظیفه ما در قبال پدر ومادر چیست؟
سه قفل با یک کلید سه قفل با یک کلید
سالروز تخریب قبور ائمه اطهار علیهم السلام در بقیع سالروز تخریب قبور ائمه اطهار علیهم السلام در بقیع
روایاتی درباره جوان و جوانیروایاتی درباره جوان و جوانی
«أفضل الأعمال انتظار الفرج»«أفضل الأعمال انتظار الفرج»
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.irبوی عرق منفورتان می کند
گروه مرتبط: پزشكي و بهداشتي


بوی عرق منفورتان می کند

از جمله خصوصیات فطری انسان ها تمایل به زیبایی و تمیزی است که هر انسانی را برای حفظ نظافت بدن خود و رفع عوامل نازیبا به تلاش وا می دارد. اجتماعی بودن انسان نیز او را بر آن می دارد که در حفظ ظاهر خود کوشا باشد و عواملی که او را از دید جامعه طرد می کند از خود دور سازد. شریعت مقدس اسلام نیز نظافت را جزیی از ایمان برشمرده و بر حفظ و حراست از آن تاکید دارد.

بخش سلامت تبیان

بوی عرق

سید رضا فاطمی نیا، پزشک و کارشناس طب سنتی می گوید:

تعریق زیاد بدن و بوی بد عرق، از آزاردهنده ترین پدیده های فیزیولوژیک بدن آدمی است که بسیاری از افراد را گرفتار می کند و ضمن ایجاد اختلال در روابط اجتماعی، آنها را به صرف هزینه های زیاد بابت رفع بوی بد عرق و خوشبو کردن خود وادار می سازد. 

آنچه در این مقاله از نظر خوانندگان محترم می گذرد نگاهی گذرا به علل ایجادکننده این اختلال و ارائه راهکارهای ساده و توصیه های طب سنتی جهت رفع آن می باشد که امید است مورد استفاده علاقه مندان قرار بگیرد.

تعریق، مکانیسم طبیعی بدن جهت حفظ تعادل دما و آب و دفع سموم و مواد زاید می باشد و توسط غدد عرق که در تمام سطح بدن و با تراکم بیشتر در نواحی کف دست و پا و پیشانی و زیر بغل قرار دارند، انجام می گیرد. گرما، رطوبت، تنش های عصبی، عملکرد اعضای داخلی بدن همچون قلب، کلیه و دستگاه عصبی و مصرف بعضی داروها مثل داروهای قلبی و داروهای روانپزشکی و مصرف غذاهای تند و گرم در تشدید تعریق موثرند.

استفاده از لباس های نخی و تعویض به موقع البسه زیر، در رفع بوی بد بدن موثر است

عرق کردن در واقع پاکسازی بدن از راه پوست است که با خاصیت ضدعفونی کنندگی خود، سطح پوست بدن را نیز گندزدایی می کند. بنابراین تا وقتی ترشح آن از حد طبیعی فراتر نرود و بوی بد و آزاردهنده آن شخص را اذیت نکند، اقدام درمانی جهت رفع آن انجام نمی گیرد.

اما وقتی ترشح عرق از حد طبیعی خود فراتر برود، چون مانع تنفس راحت پوست شده و با ماندن روی پوست، زمینه فعالیت میکروب ها را فراهم می کند و باعث متصاعد شدن بوی بد از پوست بدن می شود، رفع آن دغدغه خاطر فرد شده و او را جهت درمان به تکاپو وامی دارد. در این حالت بهتر است ابتدا توصیه های ذیل رعایت گردد و در صورت عدم افاقه، نسخه های درمانی مورد استفاده قرار بگیرد.

10 توصیه ضد بوی عرق

1- چون بوی بدن ناشی از فعالیت باکتری ها روی عرق می باشد، با شستن بدن با آب و صابون، به ویژه در نقاطی که بیشتر بو می گیرد مثل زیر بغل و کشاله ران، می توان بوی عرق را کنترل کرد. تعداد دفعات شستشوی بدن بستگی به شدت فعالیت غدد عرق و میزان بدبویی آن دارد.

2- استفاده از لباس های نخی و تعویض به موقع البسه زیر، در رفع بوی بد بدن موثر است.

3- زدن موهای زیربغل و ناحیه ران خصوصا با استفاده از داروهای سنتی موبر، مانع ماندن طولانی مدت عرق و بدبویی این نواحی می شود.

4- استحمام درون وان حمام که یک فنجان آب گوجه فرنگی داخل آن ریخته شده، از دیگر روش های رفع بوی نامطبوع عرق بدن است.

بوی عرق پا

5- به کسانی که از بوی پاهای خود در عذاب هستند توصیه می شود پاهای شان را مرتبا با آب گرم و صابون بشویند و پس از شستن، کاملا خشک کنند و از پودر مخصوص پا یا نشاسته ذرت یا پودر بچه داخل کفش ها استفاده نمایند.

6- استفاده از کفش های روباز و صندل خصوصا در فصل تابستان، مانع تشدید تعریق پا و بدبویی آن می شود و برعکس پوشیدن کفش های لاستیکی و پلاستیکی از تنفس مطبوع پاها جلوگیری کرده و بدبویی آن را تشدید می نماید.

7- قرار دادن پاها در محلولی متشکل از نصف فنجان نمک و یک لیتر آب، در کنترل تولید عرق موثر است. همچنین می توان مقداری چای را در یک لیتر آب دقایقی جوشاند و پاها را به مدت نیم ساعت داخل آن قرار داد و پس از خشک کردن پاها، از پودر بوگیر ضد عرق استفاده کرد تا به مرور بوی بد پاها رفع شود.

بدن انسان یک سیستم دینامیک است که دائما در حال تولید مواد زائد و فضولات است. دفع بهتر مواد زائد می تواند به رفع بوی بد عرق کمک کند

8- استفاده از پودر گیاهان معطر داخل کفش و استعمال بوگیرهای حاوی پودر زغال جهت کاهش تعریق پاها و مهار بوی بد آنها موثر است.

9- تعادل در مصرف غذاهای تند و پر ادویه مثل پیاز، موسیر، فلفل، پیازچه، سیر و تره فرنگی از راه های دفع بوی بد عرق می باشد. بهتر است غذاها بو و طعم تند نداشته باشند.

10- در مواردی که تنش های عصبی و ناراحتی های روحی عامل تعریق زیاد بدن می گردند، توصیه به مصرف داروهای آرامبخش (تحت نظر پزشک) و پرهیز از اضطراب و استرس می شود.

بدن انسان یک سیستم دینامیک است که دائما در حال تولید مواد زائد و فضولات است. دفع بهتر مواد زائد می تواند به رفع بوی بد عرق کمک کند. دفع فضولات بدن از سیستم گوارش به وسیله مصرف داروهای مسهل، مصرف ملینات و حقنه درمانی، البته با تجویز پزشک طب سنتی ضرورت می پذیرد. همچنین دفع مواد زائد از طریق کلیه ها توسط مصرف مواد ادرارآور ، با تجویز پزشک صورت می پذیرد.
 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد