اخبار و رویدادها
مقالات...
پیامبر مهربانی صلی الله علیه و آله، در قرآن وسیرهپیامبر مهربانی صلی الله علیه و آله، در قرآن وسیره
آغاز امامت امام زمان (عج)آغاز امامت امام زمان (عج)
حقوق حیوان ها در سیره و سخن پیامبراعظم(صلى الله علیه وآله) و مقایسه آن با حقوق بشر در غربحقوق حیوان ها در سیره و سخن پیامبراعظم(صلى الله علیه وآله) و مقایسه آن با حقوق بشر در غرب
«حجاب و بی حجابی؛ جدال دو تمدن»«حجاب و بی حجابی؛ جدال دو تمدن»
«فقه سیاسی»؛ تردید ویژگی انسان‌های ناقص‌الایمان است«فقه سیاسی»؛ تردید ویژگی انسان‌های ناقص‌الایمان است
تقوا، کیمیای سعادتتقوا، کیمیای سعادت
مقام معظم رهبری: وقتی به کوهستان‌های اطراف تهران می‌روم و می‌بینم هیچ‌کس نیست! غصه می‌خورم مقام معظم رهبری: وقتی به کوهستان‌های اطراف تهران می‌روم و می‌بینم هیچ‌کس نیست! غصه می‌خورم
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.irنشانه های پنهان سرطان کلیه
گروه مرتبط: پزشكي و بهداشتي


نشانه های پنهان سرطان کلیه

محققان اعتقاد دارند هنگامی که درباره ی سرطان کلیه صحبت می شود، معمولا تمامی توجهات به سمت سرطان سلول کلیوی (RCC) معطوف می شود که 85 درصد از انواع سرطان کلیه را به خود اختصاص داده است.  سرطان سلول کلیوی معمولا به صورت یک تومور در دیواره ی یکی از کانال های کلیه رخ می دهد.

صادق مظفری - بخش سلامت تبیان

سرطان کلیه

در حالی که بیشترین توجه ها در انواع سرطان به سوی شایع ترین آنها نظیر سرطان پروستات، پوست و سینه است، اما باید توجه داشت که سرطان کلیه یکی از 10 سرطان شایع در دنیا به شمار می رود.

محققان اعتقاد دارند هنگامی که درباره ی سرطان کلیه صحبت می شود، معمولا تمامی توجهات به سمت سرطان سلول کلیوی (RCC) معطوف می شود که 85 درصد از انواع سرطان کلیه را به خود  اختصاص داده است. سرطان سلول کلیوی معمولا به صورت یک تومور در دیواره ی یکی از کانال های کلیه رخ می دهد.

 در نظر داشته باشید که هر فردی دو کلیه دارد که هر کدامشان به اندازه ی یک مشت انسان هستند. وظیفه کلیه ها تصفیه خون از مواد زائد و سموم موجود در آن است. همچنین کلیه ها در حفظ تعادل ترکیبات شیمیایی خون نیز نقش دارند. 

کلیه ها علاوه بر تولید ادرار، هورمون هایی تولید می کنند که به هضم غذا کمک می کنند و نیز در تولید سلول های قرمز خون در مغز استخوان دخالت دارند. می بینید! کلیه ها بسیار مهم و حیاتی اند و کارایی بسیار بالایی دارند. حال باید دید هنگام بروز مشکل در این اندام ها، چه باید کرد؟ 

خون در ادرار

به عقیده ی محققان، وجود خون در ادرار شایع ترین علامت پیشرفت سرطان سلول کلیوی به شمار می آید. این بیماری در مراحل اولیه ، علامت خاصی ندارد. اگر خونریزی زیادی صورت بگیرد، خون به صورت روشن و تازه دیده می شود، اما اگر خونریزی به صورت کم و آهسته باشد، خون به صورت تیره دیده می شود. یعنی فرد می تواند با توجه به رنگ خون موجود در ادرار، به میزان خونریزی کلیه پی ببرد.

احساس درد در پهلوها یا پشت

درد و یا احساس فشار در پهلوها و پشت می تواند یک نشانه از سرطان سلول کلیوی باشد. دانشمندان معتقدند که این علامت زمانی آشکار می شود که RCC در مراحل پیشرفته باشد. افزایش حجم کلیه در این بیماری می تواند سبب وارد آمدن فشار بر سایر بافت های اطراف کلیه و بروز احساس درد در افراد شود. 

کلیه نقش بسیار مهمی در سوخت و ساز بدن و هضم غذاها بر عهده دارد. اگر کلیه ها در انجام کارشان دچار مشکل و ناتوانی شوند، جذب مواد غذایی به هم می ریزد و این امر سبب بروز بی اشتهایی، کاهش وزن و یا هر دوی آنها می شود

در بسیاری از موارد، افراد وقتی برای درد پهلو و یا شکم خود سی تی اسکن و یا MRI انجام می دهند، متوجه می شوند که به سرطان کلیه مبتلا هستند. البته در بسیاری از موارد درد احساس شده در سایر مناطق، سبب تشخیص تصادفی سرطان کلیه می شود.

خستگی زیاد

بر اساس تحقیقات، احساس خستگی مداوم و بی حالی می تواند با سرطان کلیه و بیش از صد نوع بیماری دیگر ارتباط داشته باشد. به دلیل اینکه این علامت غیر اختصاصی است، در وهله ی اول نباید فکر کنیم دچار سرطان کلیه شده ایم. اما برای تشخیص علت این خستگی مداوم، باید به پزشک مراجعه کنیم.

کاهش وزن 

کلیه نقش بسیار مهمی در سوخت و ساز بدن و هضم غذاها بر عهده دارد. اگر کلیه ها در انجام کارشان دچار مشکل و ناتوانی شوند، جذب مواد غذایی به هم می ریزد و این امر سبب بروز بی اشتهایی، کاهش وزن و یا هر دوی آنها می شود. با این حال باید بگوییم که کاهش وزن و بی اشتهایی مختص سرطان کلیه نیست، بلکه در سرطان های دیگر و بیماری های خودایمنی نیز ممکن است همین نشانه رخ دهد که  نیاز به بررسی و پیگیری بیشتر پزشکی دارد.

مشکلات خونی

وجود تومور در کلیه می تواند منجر به کم خونی، عدم تعادل کلسیم و الکترولیت ها و سایر مسائل مربوط به خون شود. این نشانه نیز مختص سرطان کلیه نیست و در سایر بیماری ها نیز دیده می شود.

پس از تشخیص سرطان کلیه چه باید کرد؟

بسته به مرحله ی پیشرفت سرطان کلیه، معمول ترین و موثرترین روش درمان برای از بین بردن و حذف توده سلول های سرطانی، نوعی جراحی شناخته شده با نام « نفروکتومی » است که در این نوع جراحی، بخش سرطانی کلیه از بخش سالم آن جدا می شود. به عقیده پزشکان، اگر سرطان کلیه زود تشخیص داده شود، نفروکتومی معمولا نتایج بسیار عالی و خوبی خواهد داشت. 

حتی اگر پزشکان نتوانند بلافاصله محل تومور سرطانی را تشخیص دهند، RCC  همانند بسیاری از سرطان های دیگر مهاجم و با پیش روندگی بالا نیست. تشخیص زودهنگام سرطان، نتایج درمانی بسیار خوب و مثبتی به همراه خواهد داشت. 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد