اخبار و رویدادها
مقالات...
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره بزرگداشت ۶۵۰۰ شهید استان کرمان:رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره بزرگداشت ۶۵۰۰ شهید استان کرمان:
کتاب ارباب امانتکتاب ارباب امانت
نشانه های حسود
رابطه اخلاق با علم فقهرابطه اخلاق با علم فقه
احتیاج همه انسان ها به تذکراحتیاج همه انسان ها به تذکر
علل پیروزی انقلاب اسلامی ایرانعلل پیروزی انقلاب اسلامی ایران
نشانه های آخر زمان  از زبان پیامبر (ص)نشانه های آخر زمان از زبان پیامبر (ص)
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.irلقمه حرام نسل اینده را به تباهی می کشاند
گروه مرتبط: لقمه حلال


لقمه حرام نسل اینده را به تباهی می کشاند

 

امام حسین(ع) پیش از ظهر عاشورا در کربلا صحبت‌های زیادی کرد ولی هیچ کدام اثر نمی‌کرد و در آخر حضرت فرمودند «فَقَدْ مُلِئَتْ بُطُونُکُمْ مِنَ الْحَرَامِ» یعنی چون شکم‌های شما پر از حرام شده است، حرف‌های من در شما اثر نمی‌گذارد.

نان حلال مسئله‌ی مهمی است و نقش آن در آیات و روایات ما اهمیت زیادی دارد فَلْیَنْظُرْ أَیُّها أَزْکی‌ طَعاماً فَلْیَأْتِکُمْ بِرِزْقٍ مِنْهُ وَ لْیَتَلَطَّفْ وَ لا یُشْعِرَنَّ بِکُمْ أَحَداً و باید توجه داشت در کلمه‌ی «وَ لْیَتَلَطَّفْ» در وسط سوره کهف قرار دارد که به معنی «با لطافت برخورد کنید و خشن نباشید» است.کلمه «کهف» عربی است و معنی آن غار  است و در قرآن اصحابی به نام اصحاب کهف وجود دارد، إِذْ أَوَی الْفِتْیَةُ إِلَی الْکَهْفِ، فتیه به معنای جوان است ولی در این جا منظور جوانمرد است، چرا که اصحاب کهف، کهن سالانی جوان مرد بودند که دارای اراده‌هایی الهی و قوی بودند.

اسلام به آدم بزرگی که کم عقل باشد، بچه می‌گوید و به بچه‌ای که عاقل باشد، بزرگ می‌گوید از این رو در روایت داریم که به کسی که عاقل است، کوچک نگویید و نیز به کسی که بی عقل است بزرگ نگویید.

باید توجه داشت جوانمردانی در منطقه‌ای که همه اهالی آن بت پرست بودند، زندگی می‌کردند، آن‌ها برای حفظ دین خود تصمیم گرفتند که از آن شهر کوچ کنند لذا اگر کسی در جایی باشد که در آن جا به دینش لطمه می‌خورد، بر او واجب است که هجرت کند.آن جوان مردان از آن شهر کوچ کردند و از بیابان‌ها گذر کردند و به کوهی رسیدند و غاری را در کوه پیدا کردند و در آن جا وارد شدند و در همان غار به مدت سیصد و نه سال به خواب رفتند بدون این که غذایی بخورند.اصحاب کهف افرادی انقلابی، مهاجر و مؤمن بودند، چرا که به خدا اعتقاد داشتند و زیر بار شرک نرفتند و هجرت کردند، آن‌ها وابسته به هیچ کسی نبودند و افرادی مخلص بودند.بعد از این که آن‌ها بیدار شدند، گرسنه بودند و قرار شد یکی از آن‌ها برود و از شهر غذایی برایشان تهیه کند «فَلْیَنْظُرْ أَیُّها أَزْکی‌ طَعاماً» یعنی از میان طعام‌های پاک، پاک ترین را تهیه کند و... و در تفسیر المیزان آمده که اصحاب کهف جزء یاران امام زمان(عج) نیز هستند.پس افراد انقلابی باید به دنبال نان حلال باشند و به شعار و نماز جماعت اکتفا نکنند چراکه گاهی انسان خیلی دم از انقلاب و ایمان می‌زند ولی از نان حرام پرهیز نمی‌کند.شخصی خیلی گریه و مناجات می‌کرد، حضرت موسی با یکی از اولیای خدا به او رسید و به خدا عرض کرد خدایا اگر این فرد بنده‌ی من بود، من با توجه به این همه گریه او را می‌بخشیدم، خداوند فرمود نگاه به گریه‌های او نکن، چرا که او وقتی به نان حرام برسد چیزی نمی‌فهمد.درباره‌ی مال حرام در حدیثی از امام هادی(ع) داریم که «إِنَّ الْحَرَامَ لَا یَنْمی وَ إِنْ نَمَی لَا یُبَارَکُ لَهُ فِیهِ» یعنی مال حرام رشد نمی‌کند و زیاد نمی‌شود و اگر هم رشد کند برکت ندارد.گاهی آدم خیلی پول دارد ولی از آن پول خیری نمی‌بیند باید توجه داشت کتاب مفاتیح الجنان برکت خاصی دارد که از میان این همه کتاب که در کتاب خانه‌ها خاک می‌خورند، سربلند کرده و درکنار قرآن قرار گرفته است.امام حسین(ع) پیش از ظهر عاشورا در کربلا صحبت‌های زیادی کرد ولی هیچ کدام اثر نمی‌کرد و در آخر حضرت فرمودند «فَقَدْ مُلِئَتْ بُطُونُکُمْ مِنَ الْحَرَامِ» یعنی چون شکم‌های شما پر از حرام شده است، حرف‌های من در شما اثر نمی‌گذارد.پس لقمه‌ی حرام تأثیر بسیار مخربی دارد که حرف‌های امام معصوم را بی اثر می‌کند از سوی دیگر اثر لقمه‌ی حلال نورانیت است و لقمه‌ی حرام قساوت قلب و تاریکی می‌آورد.

به همین علت است که گاهی بعضی از افراد در مناجات خود می‌خواهند، گریه کنند ولی مثل سنگ می‌مانند و قلبشان در اختیارشان نیست و از سوی دیگر لقمه‌ی حرام در آینده نیز اثر می‌گذارد.در حدیثی آمده است «کَسْبُ الْحَرَامِ یَبِینُ فِی الذُّرِّیَّةِ» یعنی مال حرام در فرزندان آشکار می‌شود و روی آن‌ها اثر می‌گذارد و این در حالی است که خیلی از افراد برای این که وضع فرزندانش خوب شود، مال حرام جمع می‌کنند غافل از این که به ضرر آن‌ها تمام می‌شود.

بعضی از افراد مال حرام می‌خورند و عبادت هم می‌کنند، یعنی اهل ربا، دزدی، کم فروشی، قمار، احتکار، غش و دروغ هستند. آن وقت در شب عاشورا برای امام حسین پول می‌دهند.از این رو پیامبر فرمودند «الْعِبَادَةُ مَعَ أَکْلِ الْحَرَامِ کَالْبِنَاءِ علَی الْمَاء» یعنی کسی که مال حرام می‌خورد و عبادت هم می‌کند، مثل کسی است که روی آب ساختمان می‌سازد.

از امام پرسیدند: چرا دعای ما مستجاب نمی‌شود؟ گفتند: که اگر می‌خواهید دعایتان مستجاب شود، لقمه‌ی حلال مصرف کنید چرا که با لقمه‌ی حرام دعا مستجاب نمی‌شود.

امام صادق فرمودند «تَرْکُ لُقْمَةِ حَرَامٍ أَحَبُّ إِلَی اللَّهِ تَعَالَی مِنْ صَلَاةِ أَلْفَیْ رَکْعَةٍ تَطَوُّعاً» یعنی ترک لقمه‌ی حرام، نزد خدا بهتر از خواندن هزار رکعت نماز مستحبی است.

پیامبر فرمودند که عبادت هفتاد جزء دارد و بهترین نوع عبادت این است که انسان به دنبال روزی حلال باشد و درحدیثی داریم که معنی آیه «وَ ابْتَغُوا مِنْ فَضْلِ اللَّهِ» این است که از خدا رزق حلال بخواهید، به نماز و روزه و لباس کسی نگاه نکنید، ببینید در عبادت و راست گویی و امانتداری و خودداری از حرام چگونه رفتار می‌کنند.

روایت داریم که روزی هرکسی حلال مقدر می‌شود «إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی قَسَمَ الْأَرْزَاقَ بَیْنَ خَلْقِهِ حَلَالًا وَ لَمْ یَقْسِمْهَا حَرَاماً فَمَنِ اتَّقَی اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ وَ صَبَرَ أَتَاهُ اللَّهُ بِرِزْقِهِ مِنْ حِلِّهِ وَ مَنْ هَتَکَ حِجَابَ السِّتْرِ وَ عَجَّلَ فَأَخَذَهُ مِنْ غَیْرِ حِلِّهِ قُصَّ بِهِ مِنْ رِزْقِهِ الْحَلَالِ وَ حُوسِبَ عَلَیْهِ یَوْمَ الْقِیَامَةِ» یعنی خداوند خلایق را آفرید و روزی آن‌ها را نیز به صورت حلال برای آنها قرار داد.

بنابر این اگر کسی چیزی از حرام مصرف کند به همان میزان از حلال محروم می‌شود و در قیامت نیز مورد ملامت خداوند قرار می‌گیرد، پس اینطور نیست که اگر به حرام متوسل شدید، زودتر به راحتی می‌رسید مثل رانندگانی که با سرعت  رانندگی می‌کنند تا زودتر به مقصد برسند ولی در راه تصادف می‌کنند. 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد