اخبار و رویدادها
مقالات...
برتر از هزار ماه برتر از هزار ماه
تکریم انسانها تکریم انسانها
حرمت استاد در ایات وروایاتحرمت استاد در ایات وروایات
در طلب رفع غم هادر طلب رفع غم ها
خدمت رسانی از منظر اخلاق اسلامیخدمت رسانی از منظر اخلاق اسلامی
چند حدیث در باب ترک نماز عمداًچند حدیث در باب ترک نماز عمداً
صله رحمصله رحم
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.irچرا حجاب
گروه مرتبط: عفاف وحجاب


بحث حجاب و رعایت پوشش الهی، مورد هجمه ی زیادی واقع شده است. از آن جایی که معمولاً همه شبهه های مسئله ی حجاب، هماهنگی مفهومی وخواستگاه مشترکی دارند، لذا عیار بازشناسی معارف حق از باطل ضرورت دارد و در این بخش به طرح کلی این شبهات و تردیدها پرداخته، با نگاهی به آموزه های دینی، سعی می کنیم پاسخ های مناسبی ارائه دهیم. یادمان باشد: امروزه بیشتر انگیزه های مخالف حجاب، از عدم تسلط بر مفاهیم دینی است، نه از عدم پذیرش حجاب.

حجاب چرا؟

شبهه: چرا حکومت در مسئله ی حجاب که موضوعی شخصی وخصوصی است دخالت می کند؟

پاسخ

یکم: حجاب مسئله ای اجتماعی است، نه شخصی. فردی که می خواهد باحجاب باشد، این پوشش را برای ورود به جامعه می خواهد؛ اسلام هم چون می خواهد زن وارد جامعه شود توصیه به حجاب کرده است وگرنه این مسئله در داخل خانه و در مقابل اعضای خانواده (شوهر) مطرح نیست.

 اگر حجاب خصوصی بود و ربطی به جامعه نداشت، شاید نیازی نبود که خدای متعال این قدر در مورد آن سفارش کند. پس حجاب مسئله ای اجتماعی و برای حفظ امنیت اخلاقی جامعه است.

دوم: وقتی همه ی افراد جامعه، به دنبال هدف واحدی باشند و توان جمعی و قُوای عمومی در تحقق آن هدف، موجب رشد، سرعت، کیفیت و گستردگی بشود، پس چرا آزادی فردی را ترجیح بدهیم؟!

سوم: تعلّقات انسان ها، تحت ولایت است. یعنی یا ولایت خدای متعال را پذیرفته اند «اللهُ وَلِیُّ الَّذینَ آمَنوا یُخرِجُهُم مِنَ الظُّلُماتِ اِلَی النُّور؛1 خداوند ولی و سرپرست کسانی است که ایمان آورده اند و در پرتو این ولایت و رهبری، آن ها را از ظلمت ها به سوی نور خارج می سازد» و یا ولایت شیطان را پذیرفته اند «وَ الَّذینَ کَفَروا أولِیاءُهُمُ الطَّاغُوتُ یُخرِجُونَهُم مِنَ النُّورِ اِلَی الظُّلَماتِ؛2 امّا کسانی که کافر شدند، اولیاء آن ها طاغوت (بت و شیطان و افراد جبار و منحرف) هستند که آن ها را از نور به سوی ظلمت ها بیرون می برند.» حالا که چنین است، یعنی تعلّقاتِ ما تحت ولایت خدای متعال و یا ولایت شیطان است، پس چرا توهّمِ آزادی مطلق را باور کنیم؟!

چهارم: هدف هایی که هر یک از افراد با عمل به آموزه های دینی به دنبال آن هستند، با شکل گیری قوانین اجتماعی متناسب و با گستردگی و توان اجتماعی دنبال می شود. پس حکومت دینی برای تحققِ اهدافی نیست که با اهداف افراد در تعارض باشد چون ضابطه ها در تنظیمات جامعه ی دینی، تابع هدف الهی شکل می گیرد. به واقع در نظام اسلامی، بندگی و عبودیت خدای متعال منجر به شکل گیری همکاری های اجتماعی و اجرای قوانین می شود.

پنجم: اگر زنان و مردان، قُوای خود را در یک نظام اجتماعی هدفمند به جریان بگذارند، بی گمان در شکل دهی گسترده ی روابط اجتماعی، تحقق اهدف و رسیدن به وضعیت مطلوب جامعه ی اسلامی تأثیر به سزایی دارد.

ششم: اگر دنیای غرب به ترویج فرهنگ برهنگی می پردازد، به این دلیل است که هدف گذاری های آن ها اقتضای برهنگی وشهوت رانی را دارد. اساساً در فرهنگ غربی، اصل و محور همه ی امور، لذت طلبی و هوس رانی و نه تعالی و تکامل انسان هاست. حتی می توانیم بگوییم که حکومت های شان نیز شهوات بی حد و ضابطه را مدیریت می کنند. مثلاً می توان به وضع کردن قانون سقط جنین در بسیاری از کشورهای اروپایی اشاره کرد.

از طرفی در جامعه ی اسلامی باید همه ی مسائل رنگ و بوی الهی دهد و موجب رشد، تعالی و تکامل انسان ها شود. به واقع اجتماع در تفکر اسلامی به خیمه گاهی شبیه است که دین داری مردم در آن حفظ می شود. البته پرداختن به نیازهای انسان مانند تأمین نیاز عاطفی، جنسی و سایر نیازها در قالب آموزه های دینی، امری پسندیده و مورد تأکید همیشگی دین است.

هفتم: در کشور اسلامی ما به دلیل فاصله داشتن مدیریت های اجرایی با آرمان های دینی و ارزشی نظام اسلامی، به این جا رسیده ایم که دچار مظلومیت در فرهنگ هستیم. پس باید در همه ی زمینه ها به فرهنگ ناب اسلامی پای بند باشیم و بحث مهندسی فرهنگی و پی گیری منویّات رهبری معظم انقلاب (مدظله العالی) را جدی بگیریم و آن ها را از مسئولان مطالبه کنیم.

هشتم: اساساً قبل از طرح دخالت کردن حکومت - که هر فرهنگ و حکومتی ناگزیر از آن است - نکته ی قابل توجّه، اهداف حکومت ها، افراد و ملزومات رسیدن به آن ها است که اهمیت زیادی دارد و نباید از آن ها غفلت کرد.

نهم: پس دخالت کردن در جامعه ی دینی امری غلط نیست، بلکه نوعی تصمیم گیری و جاده سازی برای کمک به متعالی شدن افراد است و حکومت دینی با افراد جامعه اش بیگانه نیست. این حکومت های غیردینی هستند که استبداد آشکار و یا پنهان دارند و حقوق افراد را برای تحقق اهداف طبقه ی قدرت وثروت، قربانی می کنند.

دهم: اگر دخالت حکومت، جاده سازی برای جریان یافتن یک حقیقت و فلسفه ی زیبا مثل حجاب باشد، بد نیست. البته بحث دیگری هم مطرح است و آن این که همیشه تحمیل و اجبار، راه رسیدن به این فلسفه ی خوب نیست، بلکه کار فرهنگی و فراهم نمودن فضای استدلالی برای اثبات حکمت ها و زیبایی های حجاب باید در اولویت باشد.

یازدهم: نظام جمهوری اسلامی که برخواسته از رأی و تفکر ملّت ایران است، وظیفه دارد احکام الهی را در جامعه به اجرا گذارد و اگر قرار باشد از کنار ارزش هایی که برای به دست آمدنِ آن ها سال ها زحمت کشیده شده و خون های پاکی که در راه آن ها نثار شده است به راحتی بگذرد، آن وقت این حکومت با حکومت های غیردینی که سخن از جدایی دین از سیاست می زنند، چه تفاوتی خواهد داشت؟ در هر کشور و حکومتی دستورات اجتماعی متناسب با آرمان ها و ارزش های آن جا وضع می شود؛ ما در نظام جمهوری اسلامی به دنبال اجرای اراده ی الهی و عمل به خواسته های خدای متعال هستیم و قوانین جامعه باید رنگ و بوی الهی دهد.

دوازدهم: در مورد حجاب، انتقادی وارد است و آن این که چرا همه ی نهادهای مرتبط با این مقوله، برای فرهنگ سازی و برخورد حکیمانه بسیج نشده اند؟   ادامه دارد...

  1. ۱. سوره ی بقره، آیه ی 257.
  2. ۲. همان.


 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد