اخبار و رویدادها
مقالات...
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره بزرگداشت ۶۵۰۰ شهید استان کرمان:رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره بزرگداشت ۶۵۰۰ شهید استان کرمان:
کتاب ارباب امانتکتاب ارباب امانت
نشانه های حسود
رابطه اخلاق با علم فقهرابطه اخلاق با علم فقه
احتیاج همه انسان ها به تذکراحتیاج همه انسان ها به تذکر
علل پیروزی انقلاب اسلامی ایرانعلل پیروزی انقلاب اسلامی ایران
نشانه های آخر زمان  از زبان پیامبر (ص)نشانه های آخر زمان از زبان پیامبر (ص)
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.irگذری بر همسانی سیره و سلوک سیاسی حضرت امام خمینی (ره) و حضرت آیت الله خامنه ای مدظله العالی
گروه مرتبط: ویژه نامه دهه فجر


گذری بر همسانی سیره و سلوک سیاسی حضرت امام خمینی (ره) و حضرت آیت الله خامنه ای مدظله العالی

اشاره: جایگاه رهبری در حکومت اسلامی از منزلت بسیار والایی برخوردار است و خصوصیات ولی فقیه، آنچنان متعدد و ثقیل است که نمی توان به سادگی به بررسی آنها پرداخت. امام راحل در وصیت نامه خویش به رهبر آینده توصیه نموده است:

« .... خود را وقف در خدمت به اسلام و جمهوری اسلامی و محرومان و مستضعفان بنمایند و گمان ننمایند که رهبری فی نفسه برای آنان تحفه ای است و مقام والایی، بلکه وظیفة خطرناکی است».

آنچه در این نوشتار بدان پرداخته شده است، شناسایی تشابهات سیرة امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب در عرصه سیاست داخلی و خارجی است. در این نوشته مولفه های کلیدی و بنیادی مشترک میان این دو بزرگوار، از قبیل اسلام مداری، مردم گرایی، معنویت و تواضع، حکمت الهی، اطیمنان و ایمان عمیق، هوشیاری، ژرف اندیشی و ... را مورد توجه و تأمل قرار می دهیم.

«آخرین تاریخ ساز معاصر»، «انقلابی خستگی ناپذیر»، «صدای خدا»، «پدر همه مستضعفان جهان»، «ریسمان عشق و محبت»، «رهبری قاطع شکست ناپذیر برای تمام مسلمانان»، «جذابترین شخصیت قرن» و «آیتی از خدا» بخشی از توصیفاتی است که جهان پس از رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در تجلیل از شخصیت ایشان و تحلیل اقدامات بزرگ آن عزیز فقیه بکار بردند. امام بزرگی که به تعبیر نشریه ایندیپندنت، مسیر تاریخ را تغییر داد و به نوشته «ژاپن تایمز»، دنیای اسلام را به لرزه در آورد و هر دو ابرقدرت را به مبارزه طلبید. مردی که «تایمز لندن» در تحلیل و از محبوبیتش نوشت: «وی به زبان مردم عادی سخن می گفت و به طرفداران فقیر و محروم خود، اعتماد به نفس می بخشید. مردی که توده ها را با کلام و رفتار خود مسحور می کرد.» مردی که نامش «کلمه محبوب قرن» شد و «سیره و سخنش» راهنمای راه و کار آیندگان.

فصل سخت جدایی امت از چنین امام عظیم و تاریخ سازی فرا رسید. فصلی که ناباورانه فرا رسید و داغ جانسوز عروج ملکوتی اش را در دل شیفتگانش جاودانه نمود. متعاقب آن، کشتی انقلاب به ناخدایی سپرده شد که به تعبیر دوست و دشمن، «خمینی دیگری» بود. گذشت زمان، صحت و دقت این برداشت را به اثبات عینی رساند که خامنه ای عزیز، تجلی رو خمینی بزرگ است. با همان شجاعت، صلابتف تقوی و درایت.

همین تشابهات رفتاری و قرابت در سیره و سخن معظم له با امام خمینی (ره) بود که باعث گردید اطاعت از آیت الله خامنه ای، در بیان یادگار حضرت امام، عین اطاعت از بنیانگذار انقلاب قلمداد شود و منکران این ارتباط و پیوستگی در خط آمریکا توصیف شود.

این تشابهات متعدد و کثیر است. ما در این گفتار مختصر برآنیم تا شماری از این موارد را در دو حوزه سیاست داخلی و خارجی مورد تأمل قرار داده، این پیوستگی و استمرار رفتار و سیره امام در کردار مقام معظم رهبری را بررسی نمائیم.

تشابهات سیره و سخن امام و مقام معظم رهبری در عرصه سیاست داخلی

1-     تکیه بر اسلام، احکام و عقاید آن در تعیین سیاست ها و خط مشی ها و ترسیم حدود و حقوق اجزای مختلف جامعه، شاخصه اول و اصلی رفتار و گفتار این دو بزرگوار را شامل می شود. این ویژگی امام بود که اسلام را از انزوا خارج کرد و آن را مبنای همه تصمیم گیری ها قرار داد. فقاهت و قدرت استنباط احکام شرعی بعنوان یکی از شروط مهم برای تصدی مقام ولایت، در اوج خود در وجود امام متبلور بود و این قدرت و امتیاز در خلف شایسته ایشان به اثبات رسیده بود. چنانچه به گفته مرحوم حاج سیداحمد آقا، حضرت امام بارها از معظم له بعنوان مجتهدی مسلمو بهترین فرد برای رهبری نام برده بودند. گواهی این مقام معظم له در بیان امنای امت نیز شنیدنی است. حضرت آیت الله مشکینی ایشان را واجد مقام فقاهت اجتهاد و قدرت استنباط احکام شرعیه و حائز شرایط ولایت دانسته، به تعبیر حضرت آیت الله فاضل لنکرانی، مقام معظم رهبری یک فقیه و مجتهد است.

2-     دفاع از حدود و حقوق مردم در همه شرایط و همه زمان ها، از دیگر شاخصه هایی است که به کرات در رفتار و سخن دو ناخدای کشتی انقلاب دیده می شود، احترام به رأی و نظر مردم بود که باعث شد حضرت امام در فاصله کمتر از 2 ماه از پیروزی انقلاب، تعیین نوع حکومت پس از انقلاب را به عهده و نظر آنان بگذارند و از رأی و حقوق ملت در همین مورد خلاصه و محدود نشد بلکه در بسیاری از عرصه های دیگر، توجه و حل مسائل مردم بخصوص محرومان در صدر توجه و نظر ایشان بود و سفارش به رعایت حقوق ملت ترجیح بند همه کلام او بود. مقام معظم رهبری نیز به این امر مهم از موضع شرعی نگریسته، فلسفه حکومت را خدمت به مردم می دانند. در بیان رسیده معظم له، مردم پشتوانه عظیم نظام اسلامی محسوب می شود.و توجه به خواسته ها و رفع نیازهای آنان در کانون توجه معظم له قرار دارد. توصیه و امر ایشان که در پیش گرفتن سیره علوی توسط مسئولین است نیز ناظر بر تحقق این هدف مهم است که احساس و روحیه «برای مردم بودن» بر رفتار و کردار زندگی مدیران جامعه حاکم گردد.

3-     تواضع و خشوع در عین برخوردار بودن از کمالات معنوی، علمی و سیاسی از شاخصه های دیگری است که در وجود امام و مقام معظم رهبری موج می زند. این خصلت ممتاز است که باعث شده رهبری نظام، در ارتباطی مستمر با توده های مختلف جامعه قرار گرفته و از بروز فاصله میان خود و امت جلوگیری نماید. این تواضع ایشان است که باعث می گردد، امام خود را یک طلبه توصیف کرده و خدمت گذار مردم بودن را فرض بر رهبر بودن خویش توصیف نماید و مقام معظم رهبری را بر سر سفره هایی بنشاند و به مراوده و معاشرت با کسانی بکشاند که این تواضع رهبران دینی است که آنان را بری از تجملات، به ساده زیستی و زندگی چون ضعیف ترین اقشار جامعه فرا می خواند تا جایی که به گفته راویان صادق معظم له اگر روزی بخواهد اسباب کشی نماید غیر از کتابخانه، بقیه اسباب زندگی اش در یک وانت جا می شود.

4-     چشم پوشی و اغماض از خطای کسانی که احتمال و امکان بازگشت آنان به اردوگاه انقلاب وجود دارد و سیره غالب بر رفتار امام و رهبر معظم انقلاب بوده و هست. این اغماض مبتنی بر حکمت و مصلحت تا نقطه ای که احتمال ضعیف تنبه فرد خاطی وجود داشته باشد تداوم می یابد؛ تا جایی که راه رفته به خطا بازگشت ناپذیر به نظر برسد. آنگاه، اراده، قاطع و قدرتمند رهبری است که معجزه کرده، در اوج ناباوری سیاستمدارنمایان تصمیماتی به بزرگی یک انقلاب اتخاذ می شود. این رفتارها را در قضایای عزل بنی صدر و آقای منتظری از حضرت امام مشاهده کردیم. به تعبیر مقام معظم رهبری، به دوست اعتماد می کرد اما ضربه ای را که به دشمن وارد می کرد ضربه ای قاطع بود. صفت و سیره ای که به تمام و دوستی به خلف شایسته ایشان منتقل گردیده، از ایشان مردی به بزرگی امام، ساخته است.

5-     اداره امور جامعه بر مبنای حکمت آمیخته با عرفان از خصائص دیگر حضرت امام بود که در رهبری حضرت آیت الله خامنه ای نیز به تمام دیده می شود. به تعبیر مقام معظم رهبری این صفت امام بود که باعث شده بود «همه آنچه را که در زمامداران مختلف عالم مایه امتیاز آنها می شودو اما در امام مجتمع ببینیم. او هم عاقل بود، هم دوراندیش بود، هم محتاط و هم دشمن شناس».

این ویژگی امام بود که توانست انقلاب و کشور را از گردنه هایی سخت مثل جنگ، کودتا (ترویج و تحریم ها، به سلامت عبور دهد و بر شأن و شکوه مقام وانقلاب بیافزاید. رفتار و سیره مقام معظم رهبری نیز گواه آن است که این حکمت آمیخته با عرفان در زمامداری ولایی ایشان نیز مجتمع و موجود است. حکمتی که توانست به عبور سرافرازانه نظام از گردونه هایی جنگ خلیج فارس، پدیده تروریستی طالبان، ماجرای میکونوس، بحران بوسنی، غائله منتظری و ... بیانجامد.

به تعبیر آیت الله مصباح یزدی، مقام معظم رهبری «فقاهت را توأم با تقوی، تیزهوشی را توأم با بردباری، مدیریت را توأم با تعبد، فکر روشن را با دوراندیشی، اعتماد به نفس را همراه با توکل بر خدای متعال، تلاش، جدیت و نظم را توأم با توسل به وللی عصر (عج) و ائمه اطهار (ع) جمع کرده اند».

خصائصی که به جمع همراه، زمامداری حکیمانه را کوجب شد اسباب توفیق وی در لحظه های دشوار را فراهم می آورد.

6- امید و اطمینان به آینده، خصوصیت بارزی است که در حد کمال خود در وجود و سیره این دو شخصیت بزرگ می توان دید. امام در شرایطی که تنها در برابر دستگاه استکباری، قامت مبارزه آراست در اوج امید و اطمینان به آینده سخن می گفت و آینده را از آن حق می دانست، پیروزی را نزدیک و شکست را بی معنی می دانست. امیدی که به یاران انقلاب انگیزه مبارزه می بخشید و دشمنان را از عظمت روح بلندش دچار تحیر می ساخت. مقام معظم رهبری نیز چون امام خویش به امیداور بودن نسبت به آینده شمرده اند. چه در زمان نهضت که یک قدم از سایرین به خط مقدم مبارزه نزدیکتر بودند و چه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که تاکنون کوچکترین رفتار یا کمترین سخنی که از آن بوی ناامیدی و نااطمینانی به مشام برسد ندیده و نشنیده است.

7- هوشیاری امام و مقام معظم رهبری در برابر جریانها و حرکت های اختلاف افکن، تحریف زا و اصالت زدا، از ارکان انقلاب نیز زبانزد و افتخار آفرین است. امام رمز پیروزی را در دینی بودن مبارزه و وحدت کلمه ملت می دانستتند و بر هر پدیده ای که براساس این اصول، خدشه وارد سازد هشداری داد و در مقابل آنها می ایستاند. تئوری جدایی دین از سیاست، طرح واتیکانیزه کردن انقلاب، توطئه اختلاف اندازی میان اقوام و گروه های مختلف ملت، از جمله پدیده هایی بود که امام به موقع و با هوشیاری با انها وارد مقابله شد. ادامه این هوشیاری را مقام معظم رهبری در برهه های مختلف پس از رحلت آن بزرگوار بر عهده گرفتند.

8- برخورد دلسوزانه و پدرانه با جریان های سیاسی داخل نظام و ارائه نصایح به موقع و از مواضع و مقصود هدایتگری و راهنمایی به آنها، از جمله ویژگی های مشترک که میان دو ناخدای کشتی انقلاب است. علیرغم آنکه ایشان در هر موضوع و پدیده ای عقیده خویش را داشته و دارند اما اجازه آن را نداده اند که نزدیکی مواضع ایشان به نظر یکی از جناحها و جریانات، موجبات امتیازطلبی و فخرفروشی ان بر دیگران گردد. بلکه اختلاف سلیقه و عقیده را در چارچوب رعایت مصالح ملی و خطوط قرمز نظام، بدیهی و حتی لازم شمرده، آن را موجب رشد کشور دانسته اند آنجا هم که اشکال یا اشکالاتی متوجه یک یا همه یا بخشی از جریان های سیاسی درون نظام بوده، به نحوی که اسباب تنبه و بیداری آنها فراهم گردد و راه را برای سوء استفاده دشمنان و عوامل داخلی آنها نیز بسته باشند به ارائه راه و روش نصیحت پرداخته اند و در تقسیم موقعیت های سیاسی نیز به ترکیب تعادلی از اصحاب عموم جریانها روی آورده اند که نمونه بارز آن را در نحوه تعیین اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به وضوح و مصداقی می توان مشاهده نمود.

9- تکیه کردن بر امکانات بومی و توانایی نیروهای خودی برای غلبه بر مشکلات و عبور از بحرانها و موانع، تکیه کلام و محور عمل امام و مقام معظم رهبری است. امام از روز اول مبارزه، به قدرت شرق و غرب «نه» گفتند و بر لطف خدا و اراده عظیم ملت تکیه کردند. در جنگ نیز این اعتماد امام به توانایی فرزندان ایرانی عزیز، معجزه ها آفرید و در سازندگی  به اوج خود رسید. سازندگی که به پشتوانه هدایتها و تدبیر مقام معظم رهبری آغاز و تداوم یافت و سرمشقی برای سایر ملت ها گردید که بر اراده و همت خود تکیه کنند. مقام معظم رهبری چه در زمانی که ریاست جمهوری اسلامی ایران را بر عهده داشتند و چه در دوران مسئولیت خطیر رهبری نظام، هیچگاه اتکاء به قول و کمک بیگانگان را توصیه نکردند و پایه های اقتصادی و زیربنای کشور را نیز بر مبنای آن بنا ننهادند. بر این اساس به آموختن علم از هر کسی را امر فرمودند، اما خودباختگی در برابر زرق و برق آنها را تجویز نکرده و برای تحقق این خطر نیز اجازه و مجال ندادند. قدرت فرزندان ایران اسلامی در رساندن کشورمان به توان بالایی از فن آوری هسته ای، دفاعی و تولیدی گواهی بر صحت این عقیده و عمل معظم له و پیش از ایشان، امام راحل می باشد. 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد