اخبار و رویدادها
مقالات...
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره بزرگداشت ۶۵۰۰ شهید استان کرمان:رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره بزرگداشت ۶۵۰۰ شهید استان کرمان:
کتاب ارباب امانتکتاب ارباب امانت
نشانه های حسود
رابطه اخلاق با علم فقهرابطه اخلاق با علم فقه
احتیاج همه انسان ها به تذکراحتیاج همه انسان ها به تذکر
علل پیروزی انقلاب اسلامی ایرانعلل پیروزی انقلاب اسلامی ایران
نشانه های آخر زمان  از زبان پیامبر (ص)نشانه های آخر زمان از زبان پیامبر (ص)
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.irتشابهات سیره و سخن امام و مقام معظم رهبری در عرصه سیاست خارجی
گروه مرتبط: ویژه نامه دهه فجر


تشابهات سیره و سخن امام و مقام معظم رهبری در عرصه سیاست خارجی

1-       حفظ تقویت عزت اسلامی و ایران، محور عمل امام در تصمیم گیری هایی بود که در حوزه سیاست خارجی و در تعیین نحوه تعامل و برخورد با سایر کشورها صورت می گرفت.

امام (ره) در عین آنکه، ارتباط با جهان خارج را پذیرفته و بدان عقیده قلبی داشتند اما هیچ گاه اجازه ندادند این ارتباط به بهای تضعیف و خدشه دار شدن عزت ملت و کشور تمام شود و بیگانگان از موضعی برتر و با لحن و زبانی طلبکارانه با ملت ایران سخن بگویند.

سیره ای که به درستی و کمال در رفتار و عمل مقام معظم رهبری نیز منعکس و متجلی است. هرگز موضع گیری عزتمندانه معظم له در پدیده گزافه خواهی های اروپا (مربوط به ماجرای میکونوس) را از یاد نمی بریم که چگونه اروپا را وادار به کرنش در برابر  عظمت و عزت نظام و مردم ایران نمود و سفرای فراخوانده شان، بدون آنکه به خواسته های متکبرانه خود برسند به نحوی که مقام معظم رهبری امر فرموده بودند به کشور بازگشتند تا اروپا، برای همیشه به تعبیر ناپذیر بودن رویایش مبنی بر حاکمیت بر سرنوشت ایران، یقین حاصل نماید.

2-     در دیدگاه و عمل امام و مقام معظم رهبری، مصلحت عالی و اول، حفظ و تحکیم نظام اسلامی است. این هدف گاه ممکن است به روش جهادی به دست آید. گاه در پشت میزهای مذاکره و گاه، تأمین این مصالح در گرو نرمشهای حکیمانه و قهرمانانه است داشتن قدرت تشخیص این موقعیت های مختلف و استفاده درست و به موقع از آنها، از جمله دیگر ویژگی مشترکی است که در وجود رفتار و کردار زمامداری امام خمینی (ره) و حضرت آیت الله خامنه ای می توان دید. امام ، روزی بر ادامه جنگ تا پیروزی پای می فشردند، روزی دیگر آنگاه که تشخیص دادند پذیرش قطعنامه موجب و مقدمه تأمین مصالح و منافع نظام و جدی بودن خود و نظام در تأمین صلح با دشمن تأکید کردند. در وقایع مربوط به اعزام نیرو به لبنان است. جمعه خونین، تحویل گروگان های آمریکایی و می توان مصادیق عینی از اینگونه رفتارها و مواضع حکیمانه و مصلحت اندیشانه را مشاهده کرد. سیره ای که مقام معظم رهبری نیز، آن را اختیار کرده بدون دادن امتیاز به دشمن، کم هزینه ترین و مقرون ترین راه ها به موفقیت های مطلوب را برای تأمین نظر و اهداف نظام برگزیده اند برخورد کشورمان با پدیده پروتکل الحاقی را می توان بعنوان مصداقی از این گونه رفتار مبتنی بر حکمت و مصلحت را نام برد.

3-     مبتنی بودن تصمیمات امام بر پایه جواز و منطق شرعی، از دیگر ویژگی های رفتار ایشان در عرصه سیاست خارجی بود. امام به حکم قرآن، روابط با بیگانگان را به گونه ای تنظیم و تجویز می کردند که موجبات تسلط کافران بر ملت ایران نگردد و مراقب این بودند که این ارتباط زمینه ساز دخالت و تاثیرگذاری آنها بر امور داخلی کشور نشود و دین ملت در معادله دنیامداران سودا نگردد. امام برای هر تصمیم خود در  حوزه سیاست و روابط خارجی، استدلال و استناد شرعی داشتند و کلام و رفتارشان در این حوزه مصداق «لاینطق علی الهواء» بود، سیره ای که در ایام رهبری خردمندانه مقام معظم رهبری نیز تداوم یافته و سیاست، پرتوی از دیانت ایشان بوده است.

4-     نترسیدن از هیاهوی قدرت ها و مقدم دانستن ادای تکلیف بر تحصیل نتیجه، را می توان و باید یکی ازکلیدی ترین عناصر رفتار و سیره امام و مقام معظم رهبری در حوزه برخورد با مسائل خارجی و اثرگذار بر سرنوشت کشور قلمداد کرد. به عقیده ایشان، قدرت واقعی غرب و شرق بسیار کمتر از آن چیزی است که وانمود می کنند و همان قدرت واقعی نیز در برابر قدرت خدا و اراده عظیم ملت ها، هیچ و حساب ناشدنی است. این تعیین و باور ایشان بود که امام را به نفی هم دو قدرت و مبارزه با منافع همه آنها مکلف و مقام معظم رهبری را بر استمرار این راه مصمم و موفق گردانید.

5-     امام، رهایی از قید سلطه یک قدرت را در گرو امتیاز دادن به قدرتی دیگر نمی خواست و آن را تجویز و تحمل هم می نمود. لذا آمریکا را از انگلیس بدتر، انگلیس را از آمریکا بدتر و شوروی ر هم از هر دو بدتر می دانستند و با استکبار «بما هو استکبر» مخالف بودند. این امر موجب شد تا راه برای فرصت طلبی قدرتمندان سودجو بسته باشد و این راه با تداوم سیاست و مشی حضرت امام توسط خلف شایسته و مقتدر ایشان، همچنان بسته و ناگشوده باقی مانده است.

6-     ژرف اندیشی و آینده نگری به پدیده مبارزه با نظام سلطه در همه مظاهر آن از دیگر شاخصه های مشترک رفتار و گفتار امام و مقام معظم رهبری در حوزه سیاست خارجی است.

ایشان در افق این مبارزه و راه رهایی بشریت و بیداری آنان را جستجو می کنند و راضی شدن به همین میزان «راه آمده» را موجب ناتمام ماندن نهضت می دانند. از این روست که می بینیم در منطق امام و مقام معظم رهبری این مبارزه از آدم آغاز شده تا خاتم ادامه خواهد داشت و ابعاد آن فراگیر و در همة زمینه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی است.

7-     مطابق سیره امام و مقام معظم رهبری در عین آنکه به واسطه وابستگی سازمانهایی چون سازمان ملل متحد نباید و نمی توان به قدرت و انگیزه ها آنها برای تحقق اهداف ملت های تحت ستم امیدوار بود و به آنان اعتماد کرد، اما به حکم تعلیم اسلامی، باید از تمام ظرفیت های موجود و در دسترس برای ادای تکلیف و رساندن پیام حقانیت و مظلومیت ملتها به گوش دیگران و تاریخ و حتی الامکان احقاق حقوق آنان استفاده کرد. از این رو، ایشان بر ارتباط مثبت، مفید و مستمر با این مجامع در عین حفظ هوشیاری سیاسی و آمادگی دفاعی تأکید نموده اند تا جایی که خود مقام معظم رهبری در دوران تصدی ریاست جمهوری کشورمان توانستند پیام رسانی انقلاب را از جایگاه سازمان ملل به جهانیان ابلاغ و امریکا را به استیضاح بکشانند.

8-     پافشاری بر اصول و عقب نشستن از موضع منطقی و حقانیت خود در عرصه مذاکرات و تعاملات دیپلماتیک، از دیگر شاخصه های مشترک امام و مقام معظم رهبری در حوزه رفتار در سیاست خارجی است. به باور و تجریه ایشان، هرگاه استقامت در راه و موضع حاکم گشته، دشمن و بیگانگان در برابر آن به کرنش افتاده اند و آنجایی که تزلزل و تردید در مواضع ملت و مسئولین راه یافته، راه را برای سلطه و زیاده خواهی اغیار هموار شده است. از این رو داشتن بصیرت عللی در اتخاذ موضع درست و منطقی و استقامت مطلق در پافشاری بر آن، در صحنه سیاست و روابط خارجی، سیره و شیوه ای است که به حکم تجربه توانسته است کشور و نظام را از گردنه های سخت به سلامت عبور دهد و تداوم این سیره در طی سال های گذشته و تحت رعایت حضرت آیت الله خامنه ای، ماندگاری و نهادینه شدن این شیوه در قاموس انقلاب را به اثبات رسانده است. 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد