اخبار و رویدادها
مقالات...
آیا با وجود کرونا باید روزه بگیریم؟آیا با وجود کرونا باید روزه بگیریم؟
راه رسیدن به عفت و حفظ پاک دامنی راه رسیدن به عفت و حفظ پاک دامنی
شهید صیاد شیرازی، سرباز همیشگیشهید صیاد شیرازی، سرباز همیشگی
رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان تلویزیونی به‌مناسبت خجسته عید نیمه‌شعبان:رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان تلویزیونی به‌مناسبت خجسته عید نیمه‌شعبان:
منشاء تمام مفاسد دنیا دوستی است منشاء تمام مفاسد دنیا دوستی است
رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند؛رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند؛
پس از کاشتن دو نهال میوه به مناسبت روز درختکاری انجام شد؛پس از کاشتن دو نهال میوه به مناسبت روز درختکاری انجام شد؛
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.irقرآن در کلام رهبری – سوره فرقان آیه 23
گروه مرتبط: قرآن در کلام رهبری


متن آیه:

وَ قَدِمْنا إِلی ما عَمِلُوا مِنْ عَمَلٍ فَجَعَلْناهُ هَباءً مَنْثُوراً

ترجمه:

و به سراغ کار (هایی) که انجام داده اند می رویم، و آن [ها] را (هم چون) غباری پراکنده قرار می دهیم.

موضوع:

هدف انقلاب، ایجاد الگوی حیات طیبه اسلامی در کشور

کلام رهبر1:

ببینید برادران و خواهران عزیز! شماها مسئولین و کارگزاران این نظامید. نخبگان سیاسی و فرهنگی و اجتماعی این نظام، یا جمعی از نخبگان، اینجا جمع هستید؛ عمده ی مسئولین کشور الان اینجا جمع هستند. من و شما چرا در این نظام مشغول کار شدیم؟ آیا ما از اول به دنبال این بودیم که حکومتی تشکیل شود، دولتی به وجود بیاید، ما بشویم رئیس دولت، مسئول دولت، وزیر دولت، وکیل دولت؟ مگر مقصود این بوده؟ نه. اگر مقصود این باشد، باید عرض کنم زحماتی که هر کدام از ما میکشیم - اگر با این نیت باشد - همه اش «هبائاً منثورا»ست؛ بی ارزش است؛ پیش خدای متعال اجری ندارد؛ با زوال عمر زائل میشود، بلکه با زوال مدت مسئولیت زائل میشود. ما فرقمان با بقیه ی گروه هائی که در کشورهای مختلف می آیند یک رژیمی را تغییر میدهند، بر سر کار می آیند و قدرت را به دست میگیرند، این است که ما آمدیم برای اینکه یک جامعه ی اسلامی به وجود بیاوریم؛ ما آمدیم تا حیات طیبه ی اسلامی را برای کشورمان و برای مردممان بازْتولید کنیم؛ آن را تأمین کنیم. و اگر بخواهیم با یک نگاه وسیعتر نگاه کنیم، چون بازتولیدِ حیات طیبه ی اسلامی در کشور ما میتواند و میتوانست و میتواند همچنان الگوئی برای دنیای اسلام شود، در واقع آمدیم برای اینکه دنیای اسلام را متوجه به این حقیقت و این شجره ی طیبه بکنیم؛ ما برای این آمدیم. هدف، جز این چیز دیگری نبود، الان هم هدف جز این چیز دیگری نیست.

موضوع:

بیهودگی تلاش دشمنان برای ایجاد مشکلات در جمهوری اسلامی

کلام رهبر2:

امروز ملت ایران در دنیا عزیز است. امروز ملت ایران به عنوان یک ملت بزرگ شناخته شده است. امروز در داخل کشور، اراده ی خودِ مردم است که حکومت می کند و راه را در مقابل ملت ایران باز می کند. امروز دشمنان بر ما تسلّط و روی ما نفوذ ندارند و به فضل الهی، هرگز این نفوذ را پیدا نمی کنند. البته تلاش می کنند مشکلات درست کنند، گره در کارها بیندازند، چوب لای چرخهای نظام جمهوری اسلامی بگذارند و آنچه که می توانند، علیه این کشور و این ملت و مسؤولین تبلیغات می کنند. اما به فضل پروردگار، با همّت شما مردم، با اراده ی این ملت، همه ی اینها پوچ خواهد شد. «هَباءً منثورا» خواهد شد و از بین خواهد رفت.

تفسیر:

نکته ها و اشاره ها:

«هَباء» به معنای ذرات بسیار ریز غبار است که در برابر نور آفتاب دیده می شود. این تعبیر اشاره به آن است که اعمال مشرکان آن قدر بی ارزش و بی اثراست که اصلًا گویی عملی وجود ندارد.

در اسلام ارزش اعمال به نیت و هدف کننده ی کار بستگی دارد و انگیزه های الهی، توحیدی، ایمان افراد، هدف های مقدس و برنامه ی صحیح و سالم به کار ارزش می دهد، اما ریاکاری، تکبّر، تقلّب، منّت و گناهان بزرگ سبب می شود که ارزش کارها کم شود و آثار آنها از بین برود.

آموزه ها و پیام ها:

1. مشرکان به فکر روز رستاخیز باشند که به التماس می افتند.

2. شرک نورزید که عاقبت خوشی ندارد.

3. خلافکاری، مانع مژدگانی های رستاخیز است.

4. شرک عامل نابودی اعمال انسان در رستاخیز است.

5. فقط به انجام عمل نیندیشید، بلکه به فکر حفظ عمل از آفات نابودگر نیز باشید.

منبع: تفسیر قرآن مهر، ج 14، ص: 257 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد