اخبار و رویدادها
مقالات...
آیا با وجود کرونا باید روزه بگیریم؟آیا با وجود کرونا باید روزه بگیریم؟
راه رسیدن به عفت و حفظ پاک دامنی راه رسیدن به عفت و حفظ پاک دامنی
شهید صیاد شیرازی، سرباز همیشگیشهید صیاد شیرازی، سرباز همیشگی
رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان تلویزیونی به‌مناسبت خجسته عید نیمه‌شعبان:رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان تلویزیونی به‌مناسبت خجسته عید نیمه‌شعبان:
منشاء تمام مفاسد دنیا دوستی است منشاء تمام مفاسد دنیا دوستی است
رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند؛رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند؛
پس از کاشتن دو نهال میوه به مناسبت روز درختکاری انجام شد؛پس از کاشتن دو نهال میوه به مناسبت روز درختکاری انجام شد؛
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.ir
- مرحوم میرزا عبدالوهاب محرم -

زندگینامه:
مرحوم میرزا عبدالوهاب محرم در کودکی پدر از دست داد و تحت تربیت مادر قرار گرفت. و چون مادرش با مرحوم حاجی ملا جعفر ازدواج مجدد کرده بود وی نیز همراه مادر ار اله آباد مقیم شد کلمه میرزا در جلو اسم مرحوم عبدالوهاب محرم بمناسبت نویسندگی و با سوادی بوده است. در زمان قاجاریه چهار نوع میرزا وجود داشتند که در زارچ سه نوع آن را داشته ایم:
الف: اگر در آخر اسم قرار می گرفت علامت شاهزادگی بود مانند عباس میرزا و محمد علی میرزا.
ب: در جلو اسم نویسندگان و با سوادان مانند میرزا تقی خان و در زارچ مانند میرزا غلامحسین احمدیان.
ج: پسرانی که از مادر زرتشتی مسلمان شده متولد می شدند مانند مرحوم میرزا محمد اقبالی و برادرش.
د: پسرانی که از مادر سیده زاده شده باشند عموما میرزا در جلو اسم دارند.
عبدالوهاب در هنگام صباوت چندی در مکتب خانه زارچ خواندن و نوشتن آموخت و سپس برای ادامه تحصیل به شهر یزد و بعد به اصفهان که آن روز مرکز علمی داشت سفر کرد.
(میرزا عبدالوهاب یزدی متخلص به محرم پسر میرزا محمد علی یزدی و نواده محمد هاشم زرگر اصفهانی که در خط نسخ از خوشنویسان معروف زمان خود بود. میرزا عبدالوهاب در شهر یزد تولد یافته و در صغر سن پدرش فوت می نماید و پس از کسب معلومات و شاعر پیشگی همان تخلص پدر (محرم) را برای خود انتخاب می کند، بعد برای زیارت عتبات مقدسه مسافرتی به بین النهرین کرده و در موقع برگشت مدتی در کرمانشاه نشیمن اختیار کرد و سپس به تهران آمده در آنجا مقیم و از مداحان محمد شاه قاجار می شود و از طرف آن پادشاه به لقب ملک الشعرای عراقین ملقب می گردد. پس از آن شروع به تحصیل زبان فرانسه نموده و آن زبان را به خوبی می آموزد که در دارالفنون مترجم و آموزگار و در غیبت معلمین خلیفه آنان بوده است و پس از چندی به تحصیل زبان انگلیسی نیز می پردازد)
«محرم یزدی اول – اسمش میرزا محمد علی فرزند آقا محمد هاشم زرگر و پدر میرزا عبدالوهاب که در حجره ای از مصلی به شغل تذهیب که در آن مهارت داشت روزگار می گذرانید، حجره اش محل آمد و شد صاحبان کمال و ارباب و جد و حال بود او در سال 1231 قمری بدرود حیات گفت اشعار زیر از اوست:
نگاهی کن سوی من کز تو درد مشکلی دارم نه آخر سنگدل چون دیگران منهم دلی دارم
به این بیقدری و بی عزتی محرم که می بینی همان خوش می کنم خاطر که جا در محفلی دارم

((میرزا عبدالوهاب فرزند میرزا محمد علی و جدش محمد هاشم زرگر بود که در خط نسخ یگانه زمان بشمار می رفته است. میرزا عبدالوهاب در کودکی پدرش را از دست داده و با نداشتن پدر به تحصیل مشغول شد، پس از تکمیل علوم به اقتضای طبع موزون بسرودن اشعار همت گمارده است. وی پس از چندی توقف در یزد به طهران مسافرت نمود و به مداحی محمد شاه قاجار پرداخت و مورد لطف وی واقع شد و به ملک الشعرای عراقین ملقب گشت. سپس مدتی در دبیرستان دارالفنون به تدریس اشتغال ورزید ، ضمنا چون روزگار به هوی و هوس گذرانیده بود از مشتهیات دنیوی دل برداشت و به فکر خاتمت کار افتاد و بهترین عمل را برای کفاره مدایح و ناواجب گذشته خود، مدح و منقبت حضرت رسول (ص) و مرثیه سید الشهدا و شهدای راه خدا دانست.) قصیده ای هم از نامبرده در آن کتاب درج است:
گم کرده ره به وادی آزیم پی سپهر
هین ره نمای از کرم ای خضر راه بر
بیمی نبودی از خطر راه کردمی
از صبر و از قناعت اگر توشه سفر ...
فرصت نداد چرخ که خاری کنم زپای
مهلت نداد مرگ که خاکی کنم بسر... الخ
این قضیه بارها از مرحوم شیخ عبدالرضا امامی شنیده شده اینک از کتاب گلشن لطائف نقل می شود: (روزی محرم که یکی از شاعران معاصر ناصرالدین شاه بود به حضور شاه رفت و گفت قربان جان نثار یک مصراع شعر ساخته ام شاه گفت خوب مقصود؟ محرم بعرض رسانید مصراع دیگر را نمی ـوانم بگویم شاه پرسید آن مصراع چیست؟ شاعر گفت « دیوانه شود محرم در ماه محرم» ناصر الدین شاه بلافاصله گفت «در ماه صفر هم ده ماه دگر هم»
وی زمانی که کتاب فرهنگ خداپرستی را منظوما در رثاء شهدای کربلا به نظم در آورد و به چاپ رسانید چند جلد آن را برای همشاگردی های کودکی خود منجمله مرحوم ملا علی اصغر خواهر زاده خود ارسال داشت . کتاب اهدائی به مرحوم ملا زین العابدین توس نوه اش آقای حاجی زین العابدین ابوترابی در اختیار اینجانب قرار گرفت که بعد از بررسی مسترد گردید و اکنون پی آن که با کوشش آقای حاج محمد جواد آسایش تهیه شده در کتابخانه شهید بابائی زارچ موجود است.افتخارات:


تاریخ ثبت: 1388/1/27
تعداد مطالعه 1579 مرتبه بوده است.

 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد