اخبار و رویدادها
مقالات...
زندگی نامه امام جواد (ع) زندگی نامه امام جواد (ع)
شادی اسلامی شادی اسلامی
براي ايجاد محبت بين دو زوج چه بايد كرد؟براي ايجاد محبت بين دو زوج چه بايد كرد؟
وظیفه ما در قبال پدر ومادر چیست؟وظیفه ما در قبال پدر ومادر چیست؟
سه قفل با یک کلید سه قفل با یک کلید
دهه کرامتدهه کرامت
طلاق ،عرش الهی می لرزد طلاق ،عرش الهی می لرزد
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.ir
- خطير الملك‌ ميبدي -

زندگینامه:
ابو منصور محمد بن حسين ملقب به خطير الملك ميبدي، از رجال برجسته عهد سلاجقه بزرگ بود. معلوم نيست كه از چه زماني و چگونه به دستگاه سلاجقه راه يافت. آنچه مسلم است وي داراي نبوغ سياسي بسيار قوي، و دستيابي وي به پايگاه بلند معلول استعداد ذاتي‌اش بوده است.

احتمالا در اواخر سلطنت ملكشاه وارد دستگاه سلاجقه شد و بعد از مرگ وي و درگيري بر سر جانشيني، به محمد بن ملكشاه پيوست و ابتدا به سمت مستوفي الممالكي ديوان استيفاء منصوب شد. ابن اثير آورده است كه محمد بن ملكشاه در سال 495 ه. ق. در شهر بندان اصفهان به دست بركيارق دفاع يكي از دروازه هاي شهر را به خطير الملك سپرد اما وي كه مي دانست در صورت آشتي دو برادر با غلبه بر كيارق فرجام بدي خواهد داشت، محل مأموريت خود را ترك مي گويد و به نارين قلعه ميبد پناه برد - درحالي كه اين عمل نوعي سركشي محسوب مي شد - . اما بعد از مرگ بركيارق و دستيابي محمد بن ملكشاه بر تمام قلمرو سلاجقه باز خطير الملك به عنوان وزير "ديوان اعلاء" مشغول خدمت مي شود بدين ترتيب از سال 504 الي 511 يعني سال مرگ سلطان، بالاترين مقام كشوري را بعهده داشت.

خطير الملك از تمام سياستمداران زمان خويش با جربزه‌تر بود و از همه رقبا پيشي گرفت. مختص الملك كه سمت مستوفي محمد بن ملكشاه را داشت، با خطير الملك به رقابت پرداخت اما مغلوب وي گشت و در سال 511 عزل و جريمه هنگفتي پرداخت. گويا در اوايل سال 511 خطير الملك تنزل مقام يافت و به سمت "طغرايي" (رئيس ديوان انشاء) منصوب شد و مقام خويش را بعد از مرگ سلطان محمد و سلطنت محمود بن محمد حفظ نمود اما با ضعف قدرت سلاجقه و بالا گرفتن دسيسه و فتنه عاقبت، خطيرالملك نتوانست در مقابل دشمن سرسخت خويش ابوالقاسم زين الملك انس آبادي درگزيني، وزير محمود، تاب آورد. لذا در سال 512 عزل گرديد و از آن به بعد از صحنه سياسي سلاجقه محو گشت.

افتخارات:


تاریخ ثبت: 1387/6/30
تعداد مطالعه 1217 مرتبه بوده است.

 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد