اخبار و رویدادها
مقالات...
طلاق ،عرش الهی می لرزد طلاق ،عرش الهی می لرزد
احکام مناسبتی عید فطر
سالروز تخریب قبور ائمه اطهار علیهم السلام در بقیع سالروز تخریب قبور ائمه اطهار علیهم السلام در بقیع
فتنه خوارج در بشهادت رساندن حضرت امیر المومنین علی (ع) فتنه خوارج در بشهادت رساندن حضرت امیر المومنین علی (ع)
سازمان انرژی اتمی سریعاً مقدمات رسیدن به ۱۹۰هزار سو را فراهم کند
غروب آفتاب جماران غروب آفتاب جماران
سیره جهادی امام مجتبی (ع)
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.ir


عنوان کتاب: جامی ز خمخانه‌ی دل

گروه بندی (موضوع): ادبی
نویسنده / مؤلف: حجت‌الاسلام جواد محمدزمانی در این بخش به معرفی کتاب جامی ز خمخانه ی دل می پردازیم. «جامی ز خمخانه‌ی دل» به همت حجت الاسلام جواد محمدزمانی از سوی انتشارات «نسیم انقلاب» وابسته به موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر شده است و قرار است در تجدید چاپ‌های آتی، اشعار تازه‌‌ای که پس از انتشار کتاب سروده می‌شود به آن اضافه گردد.

حجت‌الاسلام جواد محمدزمانی در مقدمه و در توضیح شکل‌گیری این کتاب نوشته است: «از دیر باز در محافل ادبی و انجمن‌های شعر، مقوله‌ای به نام «مطروحه» وجود داشته است. مطروحه، بیتی بوده که معمولاً بزرگ یک انجمن شعر در پایان محفل، مطرح میکرده و از شاعران میخواسته تا بر اساس همان بیت و در همان وزن و با همان ردیف و قافیه یا بر اساس آن مضمون، شعری بسرایند و در جلسه‌ی بعد در آن محفل بخوانند. این کار چند فایده داشته است؛ نخست آنکه شاعران انگیزه‌ای برای سرایش شعری تازه مییافتند. دوّم آنکه شاعران میزان توانایی خود را در آن قالب و با آن ردیف و قافیه درمییافتند و عیار کار را میسنجیدند و با توجّه به آثار دیگران، ضعف‌های اثر خود را دریافته و به تقویت شعر خود میپرداختند. سوم آنکه یادگار نیکویی از آن محافل برجای می‌ماند و هرگاه آن شعر خود را میخواندند، به یاد آن محفل میافتادند.»این شاعر آئینی در ادامه نوشته است: «در دیدار شاعران آیینی با رهبر معظّم انقلاب، که روز چهارشنبه ۲۵ خرداد ماه ۹۰ برگزار شد، معظم له در رهنمودهایشان شاعران را به موضوع دفاع مقدّس و پاسداشت یاد شهیدان دعوت کردند و از مباحث مهم در این باره که کمتر به آن پرداخته شده، به مقوله‌ی «جانبازان شهید» اشاره فرمودند: «یکی از همین چیزهایی که مربوط به جنگ است و از چیزهایی است که ذهن من را مشغول میکند، این جانبازهایی هستند که بعد از مدّتی به شهادت میرسند. این خودش یک موضوع ویژه است. این غیر از شهیدی است که در جبهه شهید شده و درباره‌اش هم شعر گفته شده؛ این انسانی است که یک تجربه‌ای را گذرانده و رنجی را تحمّل کرده، آخرش هم شهید شده. بگردید موضوعات این‌جوری را پیدا کنید.» در پایان این دیدار، یکی از شاعران از حضرت آیت الله خامنه‌ای خواست که در این موضوع «مطروحه‌ای» را طرح فرمایند تا شاعران به استقبال آن، شعر بسرایند. ایشان نیز ساعتی پس از پایان محفل، مطروحه‌ای را اعلام و از شاعران آیینی خواستند تا بر اساس آن شعر بسرایند.دبیر نخستین کنگره ملی شعر جانباز شهید در ادامه مقدمه خود افزوده است :«پس از انتشار مطروحه‌ی مقام معظّم رهبری، شور و شوق زائدالوصفی محافل ادبی را فراگرفت و شاعران فراوانی به استقبال آن رفتند. اینکه معظّم‌له در دیدار با شاعران آیینی و مذهبی که ماهیّت شعر آنان بیشتر مدح، مرثیه و مناجات است به این مهم اشاره فرمودند، نشان از آن دارد که حتّی شاعران مدیحه‌سرا، مرثیه‌گو و علاقه‌مند به عرصه‌ی شعر مناجات هم نباید از مسئله‌ی دفاع مقدس و موضوعات مرتبط با آن، و حوادث نو به نوی انقلاب غافل بمانند تا مبادا محافل مذهبی ما از یاد و خاطره‌ی حماسه‌‌سازان دفاع مقدّس خالی بماند. ابتکار معظّم له فصل تازه‌ای از شعر مقاومت را بر روی شاعران گشود.»
تاریخ ثبت: 1394/6/5 10:01:36
تعداد مطالعه 667 مرتبه بوده است.

 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد