اخبار و رویدادها
مقالات...
رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند؛رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند؛
پس از کاشتن دو نهال میوه به مناسبت روز درختکاری انجام شد؛پس از کاشتن دو نهال میوه به مناسبت روز درختکاری انجام شد؛
ویژه شهادت امام علی النقی الهادی علیه السلامویژه شهادت امام علی النقی الهادی علیه السلام
معیار تبلیغات انتخابات از منظر مقام معظم رهبری حضرت ایت الله خامنه ای معیار تبلیغات انتخابات از منظر مقام معظم رهبری حضرت ایت الله خامنه ای
مردمی بودن به ادّعاکردن نیستمردمی بودن به ادّعاکردن نیست
راههای افزایش روزی راههای افزایش روزی
نماز در قرآن
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.ir
بسمه تعالي


 

آشنايي با دبيرستان علوم و معارف اسلامي صدرا

امام خمینی(ره):

شما خواهرها و برادرها که در این مدرسه (علوم و معارف اسلامی ) هستید برنامه هایتان را آن طور تنظیم کنید که از میان شما مطهری ها یا یک مطهری پیدا شود.

 

مقام معظم رهبری :

«این مدارس (علوم و معارف اسلامی )به نظر بنده یکی از ابتکارات بسیار خوب و  مفید و راهگشا بود و انشاالله ادامه پیدا کنند».

«اگر برای من میسر بود همه فرزندان خودم و کسانی را که به آن ها دسترسی داشتم یا با من مشورت می کردند، توصیه می کردم که در چنین مدرسه های (علوم و معارف اسلامی) تحصیل کنند.» 


بخشی از سند چشم انداز جمهوری اسلامی در افق 1404 هجری شمسی :

با اتکال به قدرت لایزال الهی و در پرتو ایمان و عزم ملی و کوشش برنامه ریزی شده و مدیرانه جمعی و در مسیر تحقق آرمان ها و اصول قانون اساسی، در چشم انداز بیست ساله: ایران کشوری است توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، با هویت اسلامی و انقلابی، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در روابط بین الملل.

مقام معظم رهبری:    دهه چهارم انقلاب را دهه« پیشرفت و عدالت» نامیدند.

توسعه و عدالت واقعی در پرتو اصول و مبانی اسلامی و وجود کارگزاران معتقد به این اصول و مبانی محقق می شود که این امر در گرو توجه به تعلیم و تربیت اسلامی است. اساساً تحقق اهداف جمهوری اسلامی با تعلیم و تربیت دینی قابل حصول است.

قسمتی از حکم مقام معظم رهبری (مدظله العالی)در انتصاب حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید مهدی خاموشی به عنوان ریاست سازمان تبلیغات اسلامی «... هدف عمده سازمان تبلیغات اسلامی آن است که اندیشه تابناک اسلام را در همه زمینه های مورد نیاز در معرض دید روشن بینانه عموم مردم،بخصوص جوانان قرار دهد. امروزه با توجه به گستردگی و تنوع ابزارهای ارتباطی، تبلیغ همه جانبه دین، تلاش گسترده و نگاه همه جانبه و بینش وسیع و نافذ و انسان های مجرب و کارآزموده را می طلبد».

«... نسل جوان ایران اسلامی دارای ذخیره سرشاری از ایمان و شوق و طراوت و استعداد است، مسئولان تبلیغات دینی کشور باید پاسخگوی این ظرفیت و نیاز عظیم باشند.»

برخی از شاخص های بنیادین تعلیم و تربیت اسلامی:

-رشد عقلانیت در پرتو داشتن تفکر و نقاد و آموزش حکمت بنیان به جای توسعه کمی اطلاعات و دانش

-آموزش و پژوهش محور

-شکوفایی فطرت، طهارت روح و رشد شخصیت انسانی

-وفاداری به نظام سیاسی، فرهنگ و ارزش های اسلامی

چنانچه برنامه ها و فعالیت های مدارس فقط در جهت دانش افزاییی آن هم با رویکرد حافظه پروری باشد و توجهی به بقیه شاخص ها نشود، محصول آن، تربیت انسان سکولار است.

 

در آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران:

دوره متوسطه نظری شامل 4 رشته است:

1.رشته علوم و معارف اسلامی

2-رشته ادبیات و علوم انسانی

3-رشته علوم تجربی

4-رشته ریاضی فیزیک

دررشته علوم و معارف اسلامی 25 واحد عمومی و 15 واحد تخصصی (هر سال 31واحد) و در دوره پیش دانشگاهی 24 واحد ارائه می شود.

آنچه که در مورد اهداف رشته علوم و معارف اسلامی بر آن تاکید می شود، داشتن شرایط علمی، تربیتی و اخلاقی لازم است که دانش آموز بتواند پس از طی دوره متوسطه و پیش دانشگاهی در دوره های عالی حوزه یا دانشگاه به عنوان یک دانش آموخته خبره علوم و معارف اسلامی مسیر درخشانی را برای خود ترسیم نماید و نگرشی علمی و تربیتی مبتنی بر تعالیم اصیل اسلامی را برای تأثیر گذاری بیشتر در جامعه به عنوان یک فرهیخته فرهنگی و دینی کسب کند.

هدف عمده رشته علوم و معارف اسلامی که به عنوان یک رشته خاص دوره متوسطه ارائه می شود جذب و تربیت جوانان مستعد و علاقمند به علوم و معارف اسلامی است که به توجه به آموزش های خاصی که در این دبیرستان ها فرا می گیرند، بتوانند با یک پیش زمینه علمی و تربیتی مطلوب، نگرشی واقعی مبتنی بر فرهنگ اصیل اسلامی در فرآیند آموزشی برای نیازهای آینده جامعه اسلامی ایجاد نمایند.

پس از طی دوره متوسطه، به فارغ التحصیلان این رشته دیپلم رسمی متوسطه در رشته علوم و معارف اسلامی داده می شود و پس از طی دوره پیش دانشگاهی می توانند جهت ادامه تحصیل در گروه ادبیات و علوم انسانی در کنکور سراسری شرکت نمایند و در صورت موفقیت در کنکور در رشته مورد علاقه خود در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ادامه تحصیل دهند.

 پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره)در سال 1357 به منظور نیل به اهداف و آرمان های انقلاب ، برنامه ریزی ها و اقداماتی در عرصه های مختلف کشور به اجراء گذاشته شد. افراد،گروه ها و نهادههای وفادار به انقلاب اسلامی ، فعالیت های گسترده ای را در عرصه های مختلف به ویژه در عرصه های متنوع فرهنگی آغاز کردند.

یکی از اقدامات و تدابیر اساسی در این زمینه، تأسیس مدارس علوم و معارف اسلامی بود. در سال 1362 اولین مدرسه علوم و معارف اسلامی به همت مسئولان مدرسه عالی شهید مطهری تاسیس شد و 9 ماه پس از آن در خرداد 1363 اساسنامه دبیرستان های علوم و معارف اسلامی عالی آموزش و پرورش به تصویب رسید که نخستین سند رسمی برای ایجاد رشته ای به نام علوم و معارف اسلامی در دوره متوسطه بود.تصویب این اساسنامه پایه ای برای توسعه دیگر مدارس علوم و معارف اسلامی در کشور شد.

ازدیگر مراکز تعلیم و تربیت که در این مسیر گام برداشت،«موسسه جامعه الزهراء»قم است که از سال 1368 به تاسیس مدارسی به عنوان«مدارس علوم و معارف اسلامی هدی»اقدام نمود و بدین ترتیب تاسیس مدارس غیر انتفاعی علوم و معارف اسلامی،در سراسر کشور رواج یافت.

سازمان تبلیغات اسلامی نیز در این راستا مصمم به تاسیس «مدارس علوم و معارف اسلامی»شد تا اینکه شورای عالی وزارت آموزش و پرورش در ضضصد و هفتاد و هفتمین جلسه خود در تاریخ 7/6/1381 نحوه تاسیس دبیرستان های علوم و معارف اسلامی صدرا را مصوب نمود و بدین ترتیب «مدارس علوم و معارف اسلامی صدرا»تاسیس شدند، مجوز مذکور عام و به نام سازمان تبلیغات اسلامی ، با نمایندگی حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر خاموشی،ریاست مکرم سازمان تبلیغات اسلامی می باشد.

مدارس علوم و معارف اسلامی ، به سه طریق تأسیس می شوند. تعدادی از این مدارس به صورت وابسته اداره می شوند که از جمله آن ها می توان به دبیرستان های علوم ومعارف اسلامی شهید مطهری ، دبیرستان های علوم و معارف اسلامی صدرا وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی و مدارس هدی وابسته به جامعه الزهراء قم اشاره کرد. برخی دیگر از دبیرستان ها به صورت غیر انتفاعی اداره می شوند. علاوه بر این ها، برخی نیز به صورت دبیرستان های دولتی علوم و معارف اسلامی می باشند که هنوز توسعه چندانی پیدا نکرده اند.

دروس عمومی رشته علوم و معارف اسلامی همان دروس رشته ادبیات و علوم انسانی می باشد اما دروس تخصصی این رشته عمدتاً از پایه ی دوم تحصیلی آغاز می شود. دروس تخصصی در پایه های مختلف عبارتند از:

1.در پایه اول:عربی تکمیلی (1)، احکام و اخلاق.

2.در پایه دوم:تفسیر و علوم قرآنی(1)،اصول و عقاید(1)،عربی (2)،قرائت و تجوید قرآن(ویژه رشته معارف)، تاریخ اسلام(1)،اخلاق(1)،احکام و آشنایی با مفردات قرآن.

3.در پایه سوم دانش آموزان رشته علوم و معارف اسلامی: اصول و عقاید(2)،عربی(3)ویژه رشته معارف،تاریخ اسلام(2)، تفسر و علوم قرآنی (2)، فن سخنوری و اخلاق(2).

4.در دوره پیش دانشگاهی در نیسمال اول:اخلاق(1)،اصول و عقاید(1)،ادبیات عرب(1)،منطق صوری و اصول فقه و در نیم سال دوم: اخلاق(2)،ادبیات عرب(2) و فقه جزو درس های تخصصی محسوب می شوند.

برای دروس تخصصی از کتاب های تألیف شده موجود استفاده می شود. برای مثال : برای درس عربی تخصصی، ازکتاب مبادی العربیه(جلد اول و سوم) وکتاب الهدایه، برای درس تجوید،از کتاب حلیه القران، برای درس تاریخ اسلام،ازکتاب سیمای پیشوایان تالیف مهدی پیشوایی و کتاب تاریخ تحلیلی اسلام تالیف دکتر شهیدی، برای درس فقه، از کتاب تبصره المتعلمین علامه حلی، کتاب قرآن در اسلام تالیف مرحومه علامه طباطبایی و آشنایی با قرآن از آثار شهید مرتضی مطهری، استفاده می شود.

یادآورهای مهم

1.دروس تخصصی ارائه شده در دبیرستان های علوم و معارف اسلامی معادل حدود 2 سال تحصیل علوم حوزوی می باشد که پس از پذیرش افراد علاقه مند به ادامه تحصیل در حوزه های علمیه ازآنان پذیرفته می شود.

2.فارغ التحصیلان این رشته در آزمون کنکور سراسری علاوه بر سوالات آزمون گروه علوم انسانی 20 سوال تخصصی از کتب اصول عقاید و فقه دریافت خواهند کرد که ضریب مثبت داشته و سبب کسب رتبه های بالاتر توسط این متقاضیان نسبت به فارغ التحصیلان رشته ادبیت و علوم انسانی می شود.

3.برنامه های درسی در این مدارس به گونه ای تنظیم شده که برای دانش آموزان بیشترین شانس قبولی را در رشته های گروه آزمایشی علوم انسانی در دانشگاه های کشور فراهم می آورد.

راه اندازی دبیرستان های صدرا

مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در حکم انتصاب حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید مهدی خاموشی به عنوان ریاست سازمان تبلیغات اسلامی مقرر فرمودند:

«... هدف عمده سازمان تبلیغات اسلامی آن است که اندیشه تابناک اسلام را در همه زمینه های مورد نیاز در معرض دید روشن بینانه عموم مردم، بخصوص جوانان قرار دهد امروزه با توجه به گستردگی و تنوع ابزارهای ارتباطی، تبلیغ همه جانبه دین، تلاش گسترده و نگاه همه جانبه و بینش وسیع و نافذ و انسان های مجرب و کارآزموده را می طلبد.»

همچنین در این حکم آمده است:

«نسل جوان ایران اسلامی دارای ذخیره ی سرشاری از ایمان و شوق و طراوت و استعداد است، مسئولان تبلیغات دینی کشور باید پاسخگوی این ظرفیت و نیاز عظیم باشند.»

با توجه به این دستور صریح، رویکرد جدید سازمان تبلیغات اسلامی پاسخگویی به این ظرفیت و نیاز عظیم می باشد و در راستای پاسخگویی به این ظرفیت و نیاز عظیم می باشد و در راستای تربیت نیروی انسانی مجرب و متخصص در حوزه علوم و معارف و تمدن اسلامی برای آینده کشور و مقابله با هجمه تبلیغات سوء دشمنان و تربیت نیروهای که پاسخگوی شبهات مستحدثه دینی باشند، نسبت به راه اندازی دبیرستان های علوم و معارف اسلامی اهتمام و اقدام نمود.


 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد