اخبار و رویدادها
مقالات...
احتیاج همه انسان ها به تذکراحتیاج همه انسان ها به تذکر
علل پیروزی انقلاب اسلامی ایرانعلل پیروزی انقلاب اسلامی ایران
نشانه های آخر زمان  از زبان پیامبر (ص)نشانه های آخر زمان از زبان پیامبر (ص)
دو عامل مهم در فروپاشی رژیم پهلوی در ایران
اثرات و تبعات اخروی ریاستاثرات و تبعات اخروی ریاست
26دی ماه فرار شاه 26دی ماه فرار شاه
صلوات بر پیامبر رفتار مشترک خدا و خلق استصلوات بر پیامبر رفتار مشترک خدا و خلق است
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.ir

بازی ، موسیقی و نمایش های محلی استان یزد


مردم يزد به دليل موقعيت اين شهر و اطلاق نام «دارالعباده» به آن، كمتر به موسيقی توجه نشان داده‌اند. بيش تر كسانی كه صدای خوب و خوش دارند، هنر خودرا از طريق مجالس عمومی روضه‌خوانی و مداحی عرضه می‌كنند. از طرفی، چون فضایجغرافيايی اين شهر در مقايسه با موقعيت‌های جغرافيايی هم جوار، از طراوت و نشاطچندانی برخوردار نبوده، مردم آن كار و تلاش را بر تفريحات ديگر ترجيح داده‌اند. تنها سازی كه در يزد به عنوان ساز بومی و محلی نواخته می‌شود «عربانه» است. عربانههمان دايره است كه يزدی‌ها در مجالس شادمانی و عروسی می‌نوازند و سايرين با كف زدنو گاهاً با خواندن ترانه‌های محلی و رقص اين ساز را همراهی می‌كنند.
بازی‌هایمحلی استان یزد که در طول سالیان مختلف در این خطه رایج بوده است امروزه کم تر رواجدارد و مهم ترین این بازی ها عبارت اند از:
حوضك حوضکابيزه(بازی مخصوص کودکان)،کولی گرفتن(نوعی بازی زورآزمایی است)، اسابدو، اسای زنجيرباف، درنگ درنگ، لشكركشی (كشتی)، كلاغ پر پر، غزغزک، يغل دوغل، دزد و جلادبازی، چشم قايم بازی، شيطان بازی،خرک بازی، پرپرک، پالكی اک، كولوغک، كرتک بازی، اتلک توت تلک،‌ترش ترشک، گو، اين چیشبيه؟، آغل بازی، گوبيگير بالا بيا، گرگم به هوا، گوی و چفته بازی، برفی قته لولو،حمون ما مورچه داره، بلالک، باقلا به چند من؟، بقچه بازی،‌ لپر انداز لپرالتلنگ،اوستا بدو، گندم گل گندم، تو رو نه بازی، اتوک كلی، كل بازيک، كره خرک، پشه كش،تل‌جهی، شاالا يا قرعه‌كشی، چرخ و چاهوک، دم دوک بازی،‌ اسای لنگ سرتراش، پهلوانبازی، هندونه بری، شيطون‌بازی و اضاف بازی.

*شرح یکی از بازی های محلی

گردوبازی GERDU BAZY
اغلب بیندونفر انجام می شود بدین طریق که هر نفر تعداد 2 تا 5 عدد گردو از مال خود را ( بهطور مساوی ) سرمایه گذاری می کند . آنگاه این دونفر تقریبا به فاصله یکی دو متر دربرابر هم روی زمین مسطحی سرپا نشسته ، هریک به ترتیب گردوهای خود را بین دو کف دستقرارداده، رها می کنند که در نتیجه گردوها به فاصله های کم و زیاد در سطح زمینپراکنده می شوند . اگر اتفاقا دو یا چند گردو پهلوی هم قرار بگیرند و مماس بر همشوند ، اصطلاحا می گویند : ( بال نیست ) یعنی قبول نیست و پخش گردو به شرح بالاباید تجدید گردد . سپس اولین نفر در همان حالت نشسته با کمک دو انگشت شصت و سبابهیا دو انگشت شست و میانی فقط یک مرتبه با انتخاب خود به یکی از این گردوها نشانهگیری کرده تِلِنگو می زند . هرگاه این گردو به هرچند از گردو و به هرچند از گردوهایدیگر اصابت کرد از مال این بازیکن می شود و چنانچه اصابت نکرد نوبت به نفر مقابل میرسدکه مثل نفر اول عمل کرد.
اگر در حین بازی گردوها آنقدر به هم نزدیک شوند کهتماسشان مشکوک باشد اصطلاحا کور می کشند .یعنی نوک دو انگشت کوچک هر دست را به همگذاشته ، در راستای افقی و موازی با سطح زمین در حد فاصل دو گردو عبور می دهند . چنانچه قطر دو انگشتها به این دو گردو تماس گرفت ، گردوها به هم اصابت کرده و گرنهکه خیر. این بازی بدین ترتیب آنقدر ادامه می یابد تا یکی گردوهایش تمام شود .

 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد