اخبار و رویدادها
مقالات...
فتح خرمشهر فتح خرمشهر
67دعای قرآنی که با ربنا شروع می شود
چگونه برای ورود به ماه مبارک رمضان آماده شویم چگونه برای ورود به ماه مبارک رمضان آماده شویم
شادی با چاشنی بی حرمتی شادی با چاشنی بی حرمتی
ولادت با سعات حضرت علی اکبر .(روز جوان )ولادت با سعات حضرت علی اکبر .(روز جوان )
اقرار به گناه نزد خلائق گناه روی گناه است اقرار به گناه نزد خلائق گناه روی گناه است
روایاتی درباره جوان و جوانیروایاتی درباره جوان و جوانی
بایگانی
سازمان تبلیغات اسلامی یزد
آدرس : یزد، بلوار شهید پاکنژاد، روبروی پمپ بنزین، اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد
تلفن : 37253370-035
فاکس : 37252680-035
ایمیل : info@tebyanyazd.ir

25 خرداد روز  جهانی گل و گياه ( زبان گویای بهشت )


       
    
روز گل و گیاه را گرامی می داریم و این هدیه ی زیبای پروردگار که زیبایی خودش را به این جاودانه زیبای آفرینش(گل) داده است،می ستاییم.
امید است که همواره زندگانی ما سرشار از زیبایی های گل باشد و اندیشه هایمان چون این گلها و گیاهان زیبا،نیکو و سبز باشد.
همچنین امیدواریم گل و گیاه را بیش از پیش دوست بداریم و تلاش کنیم تا پیرامون زندگیمان را گلها و گیاهان زیبایی بپوشاند.
به امید لحظاتی گلباران برای شما تبیانیان عزیز

آیه اول : «يُنْبِتُ لَكُمْ بِهِ الزَّرْعَ وَالزَّيْتُونَ وَالنَّخِيلَ وَالاْءَعْنَابَ وَمِنْ كُلِّ الثَّمَرَاتِ إِنَّ فِى ذَلِكَ لاَآيَةً لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ؛ خداوند به وسيله آن آب براى شما كشتزار و زيتون و درختان خرما و انگور و از هر نوع ميوه‏اى مى‏روياند. همانا در اين امر براى آنان كه مى‏انديشند نشانه‏اى روشن است. (نحل:11)

پيام‏ها :

1.    روياندن، كار خداست؛ نه كشاورز. «يُنْبِتُ لَكُمْ»
2. محصولات و ثمرات، گذرگاهند نه توقف‏گاه؛ نشانه و علامتِ راهند، نه مقصد. «لاَآيَةً»
3- ديدن و دانستن كافى نيست، تفكر و تدبّر در هستى لازم است. «لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ»


آیه دوم : «وَفِي الاْءَرْضِ قِطَعٌ مُتَجَاوِرَاتٌ وَجَنَّاتٌ مِنْ أَعْنَابٍ وَزَرْعٌ وَنَخِيلٌ صِنْوَانٌ وَغَيْرُ صِنْوَانٍ يُسْقَى بِمَاءٍ وَاحِدٍ وَنُفَضِّلُ بَعْضَهَا عَلَى بَعْضٍ فِى الاْءُكُلِ إِنَّ فِى ذَلِكَ لاَآيَاتٍ لِقَوْمٍ يَعْقِلُونَ؛ و در زمين قطعاتى است مجاور هم و باغ‏هايى از انواع انگور و كشت‏زار و درختان خرما (محصولاتى مختلف) همانند و غير همانند كه همه با يك آب آبيارى مى‏شوند و بعضى ميوه‏ها را در خوردن بر بعضى برترى داديم. همانا در اين (تنوع ميوه‏ها و مزه‏ها با آنكه از يك آب و خاك تغذيه مى‏شوند) براى كسانى كه تعقل دارند حتما نشانه‏هايى است». (رعد: 4)


پيام‏ها:
1.    زمين، قطعاتى مجاور يكديگر است كه هر قطعه‏اى استعداد خاص خود را داراست. «قِطَعٌ مُتَجاوِراتٌ»
2. تنوع ميوه‏ها با رنگ، مزه، بو و شكل‏هاى مختلف، همه از نشانه‏هاى قدرت الهى است. «لاَآياتٍ»
3. تنوع ميوه‏ها با اراده و خواست خداوند است وگرنه يك آب، يك نوع مزه بيشتر ندارد. «يُسْقِى بِماءٍ واحِدٍ»
4. هم‏جوارى، دليل يكسانى نيست. ملاك برترى، بهره‏دهى بيشتر است. «مُتَجاوِراتٌ نُفَضِّلُ فِى الاُْكُلِ»
5. انديشمندان از خوردنى‏ها، روح ايمان خود را نيز تقويت و اشباع مى‏كنند، در حالى كه ديگران، تنها به پر كردن شكم خود اكتفا مى‏نمايند. «لاَآياتٍ لِقَوْمٍ يَعْقِلُونَ».


آیه سوم : «فَأَنشَأْنَا لَكُمْ بِهِ جَنَّاتٍ مِنْ نَخِيلٍ وَأَعْنَابٍ لَكُمْ فِيهَا فَوَاكِهُ كَثِيرَةٌ وَمِنْهَا تَأْكُلُونَ. (مؤمنون: 19) وَشَجَرَةً تَخْرُجُ مِنْ طُورِ سَيْنَاءَ تَنْبُتُ بِالدُّهْنِ وَصِبْغٍ لِلآكِلِينَ. (مؤمنون: 20)
پس به وسيله آن (آب) براى شما باغ‏هايى از خرما و انگور پديد آورديم كه در آن باغ‏ها براى شما ميوه‏هاى فراوانى است و از آنها مى‏خوريد. و (نيز) درختى كه از طور سينا مى‏رويد، (و) روغن و نان خورش براى خورندگان به بار مى‏آورد.


گل در نگاه نخست


ارتباط با طبيعت و لذت بردن از مناظر زيباى طبيعى، راهى ساده، ولى مهم، جهت كسب آرامش و تلطيف روح و روان آدمى است. كاشتن گل و گياه و يا دريافت هدايايى مانند گل مى‏تواند بيش از هر چيز شادى و طراوت را به انسان هديه دهد.پژوهش‏ها نشان مى‏دهد خريدن گل، كاشتن گل و گياه و به طور كلى نگاه كردن به گل، باعث برانگيخته شدن احساس شادى، آرامش و طراوت، مثبت‏انديشى و دورى از غم و اندوه میشود.
انديشورى گفته است: «نكته جالب‏توجه درباره نقش گل در سلامت روحى و روانى افراد آن است كه فرد، با تماشا كردن به گل و لذت بردن از طراوت، رنگ و عطر زيباى آن مى‏تواند حالت روحى نامتعادل خود را تغيير داده و به حالت طبيعى باز گرداند؛ در واقع گل عاملى جهت تعديل رفتار در طول شبانه‏روز است و هر بار نگاه كردن به گل، عاملى براى ايجاد يك اتصال عصبى مثبت در مغز است».


آيا مى‏دانيد كه سرانه مصرف گل در ايران كمتر از 10 شاخه است؛ در صورتى كه اين رقم در هلند به 150 شاخه مى‏رسد؟ در سال 84 ، در مجموع حدود 15 ميليارد شاخه گل بريده، 120 ميليون گياه گلدان و 800 ميليون گياه بوته‏اى توليد شده است كه در مقايسه با مساحت 4500 هكتارى سطح زير كشت گل‏ها و گياهان زينتى، رقم بسيار كمى است. اين امر، نشانه آن است كه مسئولين، بايد توجه بيشترى به اين امر داشته باشند. پس رواست كه تنها به روز 25 خرداد بسنده نكنيم و همه روزهامان، روز گل و گياه باشد.


بهره‏هاى گل


معمولاً وقتى صحبت از گل و گياه مى‏شود، آدم ياد باغ و باغچه و سوسن و سنبل می‏افتد، به زيبايى آن توجه مى‏كند و... به فوايد آن كارى ندارد. شايد به ذهنش هم خطور نكند كه گل و گياهان چقدر در زندگى ما مؤثرند.
-    فطرت انسان را به سمت خوبى و زيبايى مى‏كشانند.
-    - روح را صيقل و جلا مى‏دهند.
-    - فكر انسان را باز مى‏كنند.
-    - با فضاى عطرآگين، موجب تلطيف روح مى‏شوند.
-    - 60 درصد از تخريب خاك مى‏كاهند.
-    ازاين‏رو، در آموزه‏هاى اسلامى به استعمال عطر (عطرهاى طبيعى) و استشمام بوى گل‏ها، به‏ ويژه گل نرگس
-    سفارش شده است.


گياهان دارويى


- از گياهان، در صنعت داروسازى نيز بهره گرفته مى‏شود. رنگ و خواص برخى گياهان در صنعت رنگرزى، نقش بسزايى دارد. گياهان دارويى نيز به صورت سنتى و مدرن، در خدمت بشر قرار دارند كه امروزه تحقيقات نشان مى‏دهد استفاده از داروها و مواد آرايشى - بهداشتى كه از طريق طبيعى به دست مى‏آيد، بى‏ضرر و حتى سودمند هستند و تمايل و گرايش مردم نيز به اين سمت، نشانه بازده بالاى داروهاى گياهى است.


اقتصاد و گل و گياه


وقتى شما براى زيبايى خانه، گل و گلدان میخريد، افزون بر زيبايى خانه، معامله‏اى اقتصادى انجام داده‏ايد و مبلغى را در چرخه اقتصاد كشور انداخته‏ايد.


میتوان با پرورش دادن گل‏هاى زيبا، آنها را به خارج از كشور صادر كرد. اين كار به اقتصاد جامعه هم كمك میكند. با افزايش اشتغال در جامعه و به راه افتادن چرخه اقتصادى و در واقع رونق اقتصادى، از دغدغه‏هاى معيشتى مردم هم كاسته خواهد شد.


گل و مهربانى


دريافت حتى يك شاخه گل يا يك گلدان كوچك گل، به سرعت میتواند روحيه انسان را تغيير دهد و او را شاد و هيجان‏زده كند. لبخند، اولين و مهم‏ترين نشانه اين تغيير است. احساس شادى و سرزندگى در همه افراد و در هر سنى، به سرعت و به خويى نمايان مى‏شود. افرادى كه در محيط اطرافشان ـ منزل، محل كار و... ـ گل و گياه وجود دارد، بيش از ديگران شاد و مهربان و سر زنده‏اند و مى‏توانند اين حس را با رفتار مثبت خود، به ديگران منتقل كنند.


خاطره گل


همچنان كه باد سرد پاييزى میوزيد، گل‏برگ‏هاى گل مريم، آرام آرام تكان مى‏خورد و ناله گل را از لاى برگ‏هاى رو به خزان، به گوش بلبل شيداى عاشق و ديوانه گل مى‏رساند. بلبل كه در اعماق جان خود خزان گلش را احساس مى‏كرد، بر بالين گل مريم، غمگين‏ترين ترانه عمرش را زمزمه مى‏كرد؛ ترانه‏اى كه در حُزن خود، ياد روزهاى بهار و لبخند و شعر را يادآور مى‏شد، ترانه‏اى كه فروردين و ارديبهشت و خرداد را ورق مى‏زد و مى‏گريست، جويبارها را و نسيم را كه هر روز پيغام بازشدن گل‏هاى تازه را مى‏داد، ورق مى‏زد و مى‏گريست.


بال‏هاى خود را پهن كرد و سر بر برگ‏هاى پژمرده گل مريم گذاشت و به خوابى ابدى فرو رفت؛ خوابى كه بهاران نيز توان بيدار كردنش را نداشت؛ ولى بهار سال بعد، وقتى نسيم نويد نوروز مى‏داد، از اشك‏هاى بلبل و ناله‏هاى گل مريم، گلى روييد كه نشان هر دو را داشت و خاطره هر دو را براى باغ و باغبان زنده مى‏كرد.

گلرابطه گياهان با آمدن بهار

در بسياري از نقاط جهان، گياهان با رسيدن بهار شكوفه مي‌دهند و دوباره زندگي آغاز مي‌كنند و اين سنتي هر ساله است. اما چطور اين اتفاق مي‌افتد؟ چگونه گياه متوجه مي‌شود بهار آمده است؟ گياهان گل‌ده چيزي در حدود 100 ميليون سال پيش در دنيا پديدار شدند. 100 ميليون سال پيش زماني است كه آب و هواي كره زمين تغيير كرد و گياهان براي نخستين بار با تغيير فصل‌ها آشنا شدند. در آن زمان برخي از گياهان خود را با اين تغيير آب و هوا وفق دادند و سياست فصلي را براي ادامه زندگي پيشه كردند.شايد براي انسان شيوه زندگي فصلي و تغيير روش با هر فصل چندان جالب نباشد اما همين روش به برخي گياهان كمك كرد كه از تموز و بارد جان سالم به در برند.
برخي از گياهان تصميم گرفتند كه تا پايان گرفتن زمستان به خواب روند و با آمدن بهار گل دهند و فرآيند ميوه‌دهي را آغاز كنند. اما اينكه چگونه گياهان متوجه مي‌شوند كه وقت گل‌دهي است، نكته‌اي است كه دانشمندان هم تازه به آن دست يافته‌اند. گياهان در پاييز گل نمي‌دهند چون ژن‌هاي آنها مي‌گويد كه نبايد اين كار را بكنند. اما پس از گذشت زمان كافي در سرما، اين ژن‌ها خاموش مي‌شوند و چراغ سبزي به گياه نشان داده مي‌شود تا گل‌دهي را آغاز كند.
ريچارد آماسينو، سرپرست گروه تحقيق در اين زمينه به لايو ساينس مي‌گويد: «در فصل پاييز ژن‌هاي مانع از گل‌دهي گياه به شدت فعال مي‌شوند و نمي‌گذارند گياه براي گل‌دهي آماده شود.»
آماسينو وگروهش در تحقيقات خود متوجه شدند كه سرماي زمستان به طريقي سبب مي‌شود ژن‌هاي بازدارنده‌گل‌دهي از كار بيفتند.

تعديل رفتار با گُل


قديمي‌ترين و زيباترين سند درباره پيشينه دسته گل در ايران، گل و غنچه‌هاي دردست داريوش در سنگ نگاره‌هاي تخت‌جمشيد است كه بيشتر از ۲۵۰۰ سال سابقه دارد. بنابر نظر تحليلگران تاريخ، اين نقوش، مراسم برپايي جشن نوروز، و به گمان برخي جشن تولد و بعضي مراسم تاجگذاري را به نمايش مي‌گذارد. اين مراسم به پيروي از سنت‌هاي كهن‌تري برپا شده كه در عهد داريوش با آن شكوه وتجلي پيدا كرده و در عين حال شاهد ارجمند و كاملا گويايي از علاقه
و توجه ايرانيان نسبت به گل و تقديم و هديه دسته گل است
در كشور ۴ فصل ما، بازار گل هميشه فعال است تا پاسخگوي نياز آن دسته از افرادي باشد كه به دلايل مختلف به سراغ گلفروشي‌ها مي‌روند. البته بخشي از اين تقاضا هم از طريق واردات گل به ايران تامين مي‌شود و گردش مالي صادرات گل و گياه جهان، هر ساله دست كم ۱۰۰ ميليارد دلار است. هرچند در بسياري از كشور‌هاي جهان، خريد گل امري روزمره و متداول است اما در ايران كمتر كسي بدون دليل گل مي‌خرد و معمولا مناسبت‌هاي مختلف بازار گل را فعال‌تر مي‌كند.گل به همان اندازه كه در مراسم شادي به كار مي‌رود در مراسم سوگواري نيز كاربرد دارد و عده‌اي معتقدند هرچه گل‌هاي گران‌تري براي مراسم سفارش داده شود به مجلس شأن بيشتري بخشيده و براي صاحب مجلس احترام بيشتري قائل شده‌اند.البته ارزش گل و گياه تنها در بعد اقتصادي آن نيست و ضرب‌المثل گل باشيد و عمرتان مانند گل نباشد نيز از اين واقعيت ناشي مي‌شود.در واقع گل عاملي براي تعديل رفتار در طول شبانه روز است و هربار نگاه كردن به گل موجب اتصال عصبي مثبت در مغزمي‌شود . پژوهش‌ها نشان مي‌دهد حتي يك شاخه گل يا گلدان كوچك ممكن است روحيه شخص را به سرعت تغيير دهد. احساس شادي و سرزندگي نخستين واكنش افراد است.
افرادي كه در محيط اطرافشان، منزل، محل كار و... گل و گياه وجود دارد بيش از ديگران آرام‌تر، مهربان‌تر، شاد‌تر و باگذشت‌ترند و مي توانند اين حس را با رفتار مثبت به ديگران منتقل كنند. گل، نشانه مشاركت و دوستي است زيرا با هديه دادن گل، نوعي لذت مشترك بين افراد به وجود مي آيد. پژوهشگران به تازگي دريافته‌اند كه هر فرد ۵ ثانيه پس از دريافت شاخه يا دسته اي گل يا گلدان گل، ۳ واكنش بروز مي‌دهد:
1- لبخندي به نشانه ادب و تشكر
2- لبخندي به نشانه دوستي و صميميت
3- لبخندي هيجان زده همراه با واكنش كلامي خاص
به هر حال دوستداران گل معتقدند كه به جاي خريد شيريني براي شركت در مراسم‌ها و جشن‌هاي مختلف بهتر است گل خريداري شود تا دست‌كم از چاق شدن افراد جلوگيري كند.

دقت كليد مسئله است


گل‌دهي گياه پيش از فرارسيدن اعتدال بهاري براي آن مرگ‌آور است. گل داوودي را تصور كنيد كه دي ماه گل دهد. آن هم بعد از اينكه يك نسيم گرم به آن خورد يا چند روزي هوا در ميان زمستان گرم شد. چه اتفاقي براي گياه بيچاره ممكن است بيفتد؟پس دقت رمز موفقيت است. گياهان نه تنها به يك ابزار شبيه دماسنج احتياج دارند كه دماي بيرون را اندازه بگيرند، يك شمارنده هم مي‌خواهند كه تعداد روزهاي زمستان را بشمارد.
حقه شمردن روزهاي زمستان محدود به گياهان نيست. حشرات هم احتياج دارند كه بدانند چه زماني زمستان تمام مي‌شود تا بدانند كي بايد سر از پيله بيرون بياورند.آماسينو و گروهش در حال حاضر سرگرم تحقيق روي اين موضوع هستند كه گياهان چگونه روزهاي زمستان را مي‌شمارند. نتايج تحقيقات آنها احتمالا كمك بزرگي به پيشرفت كشاورزي خواهد كرد.

 

گل ساعتى

گل ساعتى


گياهى است پايا به ارتفاع ۹/۸ متر و داراى ساقه اى پيمان و نخ مانند. برگ هاى آن متناوب و بزرگ، به طول ۱۵-۶ سانتى متر، دمبرگ دار و داراى پهنكى مركب از سه لپ عميق با ظاهر برگچه مانند كه سطح زيرين آنها كرك دار و كناره هاى آن دندانه هاى اره اى ريز و در سطح آنها رگ برگ هاى شبكه اى مشاهده مى شود. گل هاى درشت، معطر و منتهى به دمگل دراز دارد. گلبرگ ها به رنگ سفيد هستند. تخمدان، كركدار و سبز مايل به خاكسترى و زبرين بوده و خامه داراى سه شاخه دراز بوده كه در انتهاى آن كلاله هاى سرسان قرار دارد. از مشخصات ديگر گل اين است كه در داخل جام آن تاجى از الياف باريك سفيد يا قرمز مايل به ارغوانى رنگ واقع در چند رديف ديده مى شود. ميوه هاى آن مسطح، به رنگ مايل به سبز يا قهوه اى و با نقطه هاى گود و زياد و داراى دانه هاى زرد مايل به قهوه اى است. اندام دارويى اين گياه شامل كليه اندام هاى هوايى خشك شده است. اندام هاى هوايى پس از گل دهى يا ميوه دهى در پايان فصل تابستان جمع آورى مى شود. اين گياه معمولاً در مناطقى كه داراى آب و هواى ملايم باشد به خوبى رشد مى كند. گل ساعتى داراى ۵/۲ درصد فلاونوئيد است.
اين گياه داراى اثر مسكن و آرامبخش بوده و در بى خوابى، اضطراب، دردهاى با منشاء عصبى به ويژه در كودكان، اختلال در تنوس عضلانى، تاكى كاردى عصبى و آسم اسپاسمى مصرف مى شود. اندام هاى هوايى گياه خشك شده بايد در بسته بندى هاى مناسب و دور از رطوبت و حرارت زياد نگهدارى شود. گونه هاى ديگر جنس پاسى فلورا ممكن است به جاى گونه اصلى در بازارهاى تجارى عرضه شود. بنابراين در تهيه گونه اصلى لازم است از روش هاى شناسايى و كنترل هاى كيفى و كمى استفاده شود. از فرآورده هاى موجود در بازار مى توان هارمالين و والى فلور را نام برد. آثار جانبى در مورد مصرف آن تا به حال گزارش نشده است. ولى نبايد از مقادير زياد دارو در هنگام باردارى و شيردهى استفاده شود.


    
آشنايي با 10 گل زيباي خطرناك

آشنايي با 10 گل زيباي خطرناك


گل‌هاي زيبا با آن ظاهر دل‌فريبشان مي‌توانند بسيار سمي باشند. آنقدر سمي كه حتي مي‌توانند جان انسان را بگيرند.
آشنا نبودن بسياري از مردم با اين گياهان كه ممكن است هر روز هم با آنها سرو كار داشته باشند مي‌تواند خطرآفرين باشد.
بسياري از اين گل‌ها در فصل‌هاي مختلف به وفور در خانه‌ها يافت مي‌شوند. اگر مسموميت با اين گياهان براي كسي پيش آمد بايد در كمترين زمان بيمار را نزد دكتر برد.


گل نرگس


 
اين گل زيباي زرد و سفيد رنگ كه رويشش نويد آمدن بهار را مي‌دهد، اگر به مقدار زياد خورده شود، جزو سمي‌ترين گياهان جهان است.
برخي مردم پياز گل نرگس را با پيازهاي خوراكي اشتباه مي‌گيرند. خوردن پياز نرگس زرد سبب تهوع، دل‌پيچه و اسهال مي‌شود. با ديدن اين علائم حتما به پزشك مراجعه كنيد.


گل صد توماني


 
گل صد توماني و بوته‌هاي آزاليا در رده نهم سمي‌ترين گياهان جهان قرار دارند. اين دو گياه با گل‌هاي به شكل زنگشان، در حياط و باغچه بسيار زيبا به نظر مي‌رسند اما برگ‌هايشان و در نتيجه عسلي كه از شيره آنها تهيه مي‌شود سمي است.
خوردن هر يك از اين دو سبب مي‌شود دهانتان بسوزد و ترشح بزاق دهانتان زياد شود و پوستتان دچار خارش شود. تهوع
و اسهال هم از ديگر نشانه‌هاي مسموميت با اين گياهان هميشه سبز است.
سردرد، ضعف عضلاني و ضعف در ديد هم مي‌تواند در شما به دنبال مسموميت با اين گياهان پديدار شود. ضربان قلبتان ممكن است آهسته شود و قلبتان با شدت بتپد و به كما برويد. قبل از اينكه اين اتفاقات براي شما روي دهد بهتر است به پزشك مراجعه كنيد.

 

فيكوس


 
اين گياه 800 نوع دارد و همه آنها هم صمغي شيري رنگ دارند كه سمي است. بسياري از انواع فيكوس در داخل خانه‌ها پرورش داده مي‌شود و آنهايي هم كه در خارج از خانه رويانده مي‌شوند بايد محيطي گرم داشته باشند.
بدترين تاثيري كه فيكوس مي‌تواند بر بدن شما بگذارد، خارش و ورم است و تجويز معمول دكترها هم براي آن داروهاي ضد حساسيت و داروهايي براي از بين بردن ورم است.


خرزهره


 
سانتي‌متر به سانتي‌متر اين گياه زهر است. حتي استنشاق تصادفي خرزهره‌اي كه سوزانده مي‌شود هم دردسرساز است.
استفاده از شاخه‌هاي آن براي كباب كردن يا خوردن آب از محلي كه در آن خرزه‌هايي با گل‌هاي قرمز، صورتي يا سفيد رنگ روييده هم خطرناك است. تغيير در ضربان قلب (آرم شدن يا با سرعت تپيدن) بارزترين نشانه مسموميت با اين گياه است.
دكترها تلاش مي‌كنند ضربان قلب را با كمك داروها كنترل كنند و احتمالا معده‌ را هم شست‌و‌شو دهند.


گل داوودي


 
بين 100 تا 200 نوع گل داوودي در دنيا وجود دارد كه اغلب بوته‌هاي كوتاه و نزديك به زميني دارند. باغبان‌ها معمولا اين گياه را مي‌كارند تا خرگوش‌ها را از باغشان دور كنند.
گل‌هاي سمي اين گياه كه خرگوش‌ها را از باغ‌ها مي‌راند، برايانسان‌ها هم سمي است البته نه چندان قوي. لمس آن سبب خارش و ورم پوست مي‌شود و با پمادهاي ضد حساسيت و ورم از بين مي‌رود.

لي‌لي


 
اين گياه دوست‌داشتني و زيبا هم سمي است. آن گل‌هاي زنگوله مانند زيبايش كه آويزان شده‌اند هم سمي هستند.
ذره‌اي كوچك از اين لي‌لي‌ها ممكن است زياد آسيبي به شما نرساند اما اگر مقدار زيادي بخوريد تهوع، درد در دهان،
دردهاي شكمي، اسهال و گرفتگي عضلات را تجربه خواهيد كرد.
ضربان قلبتان هم ممكن است آرام يا نامنظم شود. براي خارج كردن سم از بدن معمولا پزشكان معده را تخليه مي‌كنند.


گل ادريسي


 
اين بوته گل هم سمي است. خارش پوست، تهوع، ضعف و تعرق برخي از نشانه‌هاي مسموميت ناشي از گل ادريسي است.
برخي گزارش‌ها حاكي از اين است كه برخي بيماران به كما رفته‌اند. تشنج و نقص در سيستم خون‌رساني بدن هم در بعضي از بيماران ديده شده است.
خوشبختانه پادزهري براي سم اين گل ساخته شده است كه در بيمارستان‌ها موجود است.


گل انگشتانه


 
اين گياه زيبا گل‌هايي كوچك به رنگ‌هاي بنفش، صورتي يا سفيد دارد كه در برخي از انواع آن دانه‌هايي ديده مي‌شود.
از اين گل براي توليد برخي از انواع داروهاي قلبي استفاده مي‌شود. به همين دليل خوردن هر بخش از اين گياه خود مي‌تواند سبب بروز بيماري‌هاي قلبي شود. تهوع، درد در دهان و اسهال از نشانه‌هاي اين مسموميت است.


ويستريا


 
اين گياه باغچه‌اي زيبا با آن گل‌هاي آويزان آبي و سفيدش هم تماما سمي است.البته بعضي‌ها مي‌گويند كه گل‌هاي اين گياه سمي نيست اما كسي را نمي‌شناسم كه حاضر شده‌باشد اين موضوع را آزمايش كند. درد شكم، تهوع،‌دل آشوب و اسهال از نشانه‌هاي مسموميت با ويسترياست.
 

 
صفحه اول   |   ارتباط با ما   |   نقشه سايت   |   ورود به سایت   |   download   |   انجمن   |   سایت کودکان تبیان   |   پست الکترونیک
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد میباشد.
پشتیبانی : واحد فناوری اطلاعات اداره کل تبلیغات اسلامی یزد